159 Halefi Giulia, Markanın En Zorlu Tasarımı Olacak

159-1

Fiat grubunun baş tasarımcısı Lorenzo Ramaciotti’den ilginç haberler var. Herkesin merakla beklediği ve 159’un üretiminin son bulmasıyla Alfa Romeo markasının uzun zamandır boş kalan D segmentini doldurması için çıkartılması planlanan Giulia modeli hakkında hala yeterli bilgi bulunmuyordu. Ta ki bu hafta başına kadar.

 

Ramaciotti’nin söylemine göre Giulia, Fiat grubunun şimdiye kadar karşılaştığı en zorlu tasarım çalışmalarına sahne oluyor. Tasarımcı, dizayn konusunda beklentinin çok büyük olduğunu ve beklentileri karşılamak için zamanla yarıştıklarını ifade etti. Gecikmenin en büyük sebebinin ise Giulia’nın sadece Avrupa için değil, tüm dünya için ideal bir araç olarak tasarlanması gereğini gösterdi. 159 modelinin Avrupa için ideal bir otomobil olduğu, ancak bu anlayışla tüm dünyada satış yapabilmelerinin zor olduğunu söyledi.

 

Bu yeni modelin Avrupa için 1750 cc hacminde 240 hp gücündeki turbo beslemeli motoru, Kuzey Amerika pazarı içinse Chrysler’dan alınacak Pentastar V6 motorunun kullanılacağı tahmin ediliyor. Aynı zamanda yeniden arkadan itiş ve 4 tekerlekten çekiş seçeneklerini içerebileceği dedikoduları da var.

 

2011 yılında Fiat CEO’su Sergio Marchionne o dönemde hazırlanan Giulia tasarımının tüketicilerde yeterince heyecan uyandırmayacağını düşünmüş ve yeniden tasarlanmasını istemişti. Günümüzde Alfa Romeo’nun güncel satış profilinde (kısıtlı üretim 4C modeli sayılmazsa) B ve C segmentinde sadece 2 otomobil bulunuyor. 159’un üretimi ise 2011 yılında sona erdirildi.

 

159-2

 

Sizce yeni 159 neye benzeyecek? Yeni global tasarım anlayışı Alfa Romeo’nun ve özellikle 159’un özlediğimiz eski agresif bakışlarını geri getirecek mi?

 

BU HABERİ FORUMDA TARTIŞMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Kaynak: Jim Holder, autocar.co.uk, 3 Kasım 2013

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 + = dokuz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>