Marchionne: Alfa’yı Hiç Kimseye Satmıyoruz!

Sergio-Marchionne-biografia-vita-e-storia

Artık  geleneksel hale gelen “VAG grubu Alfa’yı satın alıyor” şenliklerine Fiat grubu CEO’su Marchionne’den yine bir cevap geldi. Konuyla ilgili her ay çıkan dedikodulara alışmıştık, hatta alfisti için bu konular artık “gına getirici” boyuta erişmişti, ancak yeni dedikodular VAG grubunun Fiat SPA’yı içerdiği tüm firmalarla birlikte olduğu gibi satın alacağı boyutuna erişince Sergio Marchionne bile (!) durumdan rahatsız oldu ve bir açıklama yaptı.

 

Geçtiğimiz Temmuz ayının sonunda Marchionne “Alfa konusunda kararlıyız, marka ticareti ile ilgilenmiyoruz” açıklamasında bulundu. Aynı zamanda yeni çıkan dedikodulardan PSA grubu ile birleşme gibi bir planlarının da olmadığını söyledi. Ayrıca, Giorgio isimli yeni arkadan itiş ve 4 çeker platformlarında üretiecek Giulia’nın ise yolda olduğunu ve 2015 sonuna yetiştirileceğinden bahsetti.

 

Marchionne ayrıca birleşmeler konusunda bir planlarının olmadığını, fakat üretimde maliyet düşürme amacıyla yeni Spider’da Mazda ile planladıkları gibi ortak üretimler için kapılarının bu tür ortaklıklara her zaman açık olduğunu belirtti.

 

VW patronu eşine satın almak için LaFerrari'yi incelerken

VW patronu eşine satın almak için LaFerrari’yi incelerken

Bilindiği gibi dünyanın dört bir yanındaki alfistinin yakındığı bir gerçek var. Alfa fabrikalarında sadece 2 modelin üretilmesi. Bu durum üzerinde çalıştıklarını ve 2013’te 74 binde takılan satış rakamlarının 2018 yılına kadar dünya çapında toplam 400 bin adeti bulacak 8 modelin üretileceğini  söyleyen Marchionne, Alfa’nın tekrar dünya çapında bir marka olacağını söyledi.

 

Yeni bir marka almadan önce o markanın ürünlerini alan VAG grubu patronu Piech’in kendisine bir Ferrari F12, eşine LaFerrari almasından sonra bu açıklamalardan pek hoşnut olmayacağı kesin. Zamanında Alfa Romeo’yu satın alamadığından Seat’ı ve Alfa’nın tasarımcısı Walter DeSilva’yı şirketine katan VAG grubu, İtalyan ateşini Seat ile istediği seviyede yaşatamamış, ancak DeSilva’nın tasarımları (Leon, A5 Coupe, Q7, TT, R8, Amarok, vs.) sayesinde çok iyi kar elde etmişti.

 

 

Tuncay Nergis

10 Ağustos 2014

Kaynak:

Neil Winton, Forbes.com, 21 Temmuz 2014

Adrian Padeanu, worldcarfans.com, 3 Ağustos 2014

Gilles Castonguay, autonews.com, 30 Temmuz 2014

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 + = on

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>