Intercity İstanbul Park’ta Formula ALFA Heyecanı

DSC_12633

Geçtiğimiz haftasonu Intercity İstanbul Park’ta yine değişik bir etkinlik vardı. Türkiye Pist Şampiyonasıyla birlikte Alfa Romeo TwinSpark motorlu Formula 3 homoglasyonlu araçlar yarıştılar. Araçlarda bildiğimiz stock, modifiyesiz 2000cc TwinSpark motorları kullanılıyordu. Bizim günlük araçlarımızda kullanılan motordan tek farkları hava filtresi, düz boru şeklindeki egzozları ve immobilizer, abs gibi sistemler olmadığı için daha farklı ama üzerinde oynanmamış bir ECU kullanılmasıydı. Bildiğimiz gibi 2.0 Twin Spark motorlardan 155 hp güç elde ediliyor, bu araçlarda ise short-ram açık hava filtresi ve straight-pipe egzoz sistemleriyle güç 157 hp’de sınırlı tutulmuş durumda. Ancak bu 550 kg boş ağırlığa (yaklaşık 640 kg sürücüyle birlikte) ve sequential şanzımanlara sahip formulaları sadece 3,7 saniyede 100 km hıza çıkartıyor.

Günün sürprizi ise yarıştan önce biletlerin bedava olacağı duyurulmasına rağmen yarışı ana tribünden izlemeye sadece 7 kişinin gelmesiydi! Tabii ki hava durumunun da buna sebep olabileceğini söylemek gerek. Bir dahaki yarış ilkbaharda olacağa benziyor. (TOSFED yetkililerinden aldığım bilgiye göre 7 ay sonra olacak gibi görünüyor). Umarım önümüzdeki bu yarışa daha fazla izleyici gelir ve bu özel araçları izleme şansını yakalarlar.

 
Yarıştan sonra Formula 3 pilotlarından özellikle 11 numarayla yarışan David Kvaratskhelia ve diğer pilotlarla yaptığım söyleşilerde İstanbul’u ve İstanbulpark’ı çok beğendiklerini ve kesinlikle bir daha gelmek istediklerini belirttiler. Diğer yarışlarda oldukça iyi sonuçlara imza aran Kvaratskhelia, kendi aracının 3. pistonu yarış esnasında arıza yaptığı ve yarışta beklediği dereceyi alamadığı için bu konuda oldukça hırslı olduğunu belirti. :) Bir dahaki yarışta umarım sadece Alfa Romeo camiasından bile olsa daha fazla motorsporları seyircisi tribünleri doldurur ve yine en az bu etkinlik kadar çekişmeli bir yarış izleriz.

 
Lafı daha fazla uzatmadan hepinizi bu güzel etkinlikte çektiğim görsellerle baş başa bırakıyorum…

 

 
Yazar: Tuncay Nergis

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yedi + = 9

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>