Yukarı git

22 Ekim 2018, 10:54:58
Reklamlar  

Gönderen Konu: Ubuntu işletim sistemli akıllı telefonlar  (Okunma sayısı 1084 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emraheren

• Kurucu-Yönetici
  • *
  • 78 Mesajı Toplam
    114 Kere Beğenildi
Ubuntu işletim sistemli akıllı telefonlar
« : 06 Ocak 2013, 02:00:57 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Canonical, akıllı telefonlar için geliştirilen Ubuntu mobil işletim sistemini şirketin Londra’daki merkezinde basın mensuplarına tanıttı. Ubuntu’nun mobil işletim sistemi, Google’ın Android platformunda yer alan çekirdek ve sürücüleri kullanıyor. Ubuntu’nun şu an için yalnızca Galaxy Nexus ile uyumlu olduğu belirtiliyor. Ubuntu destekli akıllı telefonların ise 2014′ün başlarında satışa sunulacağı ifade ediliyor.
Canoncial’a göre dokunmatik Ubuntu, Android’li akıllı telefonlarda uyumlu şekilde çalışabiliyor. Şirket bunu kanıtlamak adına mobil işletim sisteminin çalışır versiyonunu Samsung tarafından üretilen Galaxy Nexus’ta gösterdi. ARM ve x86 işlemcileri destekleyecek olan mobil işletim sistemi, arayüz tasarımı açısından da rakiplerinden kolayca ayrılıyor. Canoncial, baş parmakla ekranın kenarlarından yapılan hareketlerin gezinmede önemli bir rol oynayacağını belirtiyor. Şirket, ekranın dört farklı kenarından sürükleme yaparak uygulamalar arasında geçiş ve içerik aramanın da kolay bir şekilde yapılabileceğini dile getiriyor. Dünya genelinde 20 milyon’dan fazla kullanıcı tarafından kullanılan açık kaynak kodlu, Linux tabanlı işletim sistemi Ubuntu’nun mobil versiyonunda sesli ve yazılı komutların da yer alacağı söyleniyor. Bu komutların herhangi bir uygulamada çalışabileceği ifade ediliyor. Kullanıcılar ekranın solundan sağına doğru yaptıkları tam bir sürükleme ile açık uygulamaları görebiliyorken, ekranın solundan yaptıkları kısa bir sürükleme ile sık kullanılan uygulamaları görebiliyor. Bir kez daha belirtmekte yarar var. Ubuntu işletim sistemini destekleyen akıllı telefonların 2014′ün başında kullanıcılarla buluşacağı söyleniyor. Canoncial, işletim sisteminin SDK’sını bu hafta içinde geliştiriciler için yayınlayacağını da belirtelim.

kaynak:log.com.tr

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

Tuncay N

• *
  • 315 Mesajı Toplam
    407 Kere Beğenildi
Çıktığı gün gördüm, hatta kendi telefonuma da yüklemeyi düşündüm ama market desteği henüz çok belirsiz. Biraz daha bekliycem sanırım.

Ubuntu Netbook Remix'i uzun süre netbookumda kullandım, masaüstü sürümünü de masaüstümde bir süre. Çok memnundum, çok süratli ve stabil bir işletim sistemiydi.

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

Seo4Smf Tagleri: telefonlar akıllı ubuntu işletim sistemli 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.