Yukarı git


10 Aralık 2018, 04:34:29
Reklamlar  

Gönderen Konu: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu  (Okunma sayısı 10742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okten

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  06 Kasım 2011, 16:14:17
 • İleti: 704
 • 23 Mesajı Toplam
  30 Kere Beğenildi
Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« : 18 Nisan 2012, 13:56:31 »
Araçlarımızı muayeneye götürürken farklı yerlerde bilgi aramak yerine, elimizin altında bir kılavuz olmalı diye düşündüm. Gerekli belgeleri, ekipmanları, ücretleri ve linklerini içeren bir yazı hazırladım. Yenilenen hafif/ağır kusur ları da bu başlık altında paylaşırsak güncel bir Tüvtürk Muayene Kılavuzu'muz olur. Çoğumuz Alfa'sına özen gösteren ve vizede sıkıntı yaşamayan sürücüleriz ancak gözden kaçan noktalar olabilir. Ufak eksiklikler sebebiyle muayene istasyonundan geri dönmeyelim..

Tüvtürk, Türkiye'de periyodik araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluş olarak uluslararası standartlarda gerçekleştirdiği periyodik araç muayenesi hizmeti ile  trafik ve araç güvenliğine katkı sağlamayı hedefleyen, konusunda uzman bir kuruluştur. 193 sabit ve 73 gezici istasyonda görevli 3.500 çalışanı ile Türkiye'nin tamamında hizmet veren TÜVTURK, yılda 6 milyona yakın aracın periyodik ve yola uygunluk muayenelerini, 1 milyona yakın aracın ise egzoz gazı emisyon ölçümünü gerçekleştirmektedir.

Tüvtürk İstasyonları;
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap (Açılan sayfanın sağındaki "İstasyon Seçiniz" seçeneğini kullanarak)
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap (Anasayfanın sağındaki haritadan şehir seçerek)

Eskiden her araç kayıtlı olduğu ilde muayeneye giriyordu ancak 7 Şubat 2009 tarihi itibariyle araçlarımızı her istediğimiz ilde ve istasyonda muayene ettirebiliyoruz.

Araç muayene ücretleri 2012;
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker:   199,42 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork:   148,68 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet:   76,70 TL

Ödemeler nakit olarak kabul ediliyor. Muayene raporu sonucuna göre "Ağır Kusurlu" veya "Emniyetsiz" olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz. Bu araçlar muayene tekrarını, bir ay içinde aynı muayene istasyonunda ücretsiz yaptırabilirler. Muayene tekrarı yapılmış olan veya bir aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.

Gecikme ücreti hesaplama;
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Muayenede binek araçlar için kontrol edilen noktalar;
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

15/01/2012 tarihli Kusur Listesi;
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Zorunlu belgeler listesi;Aracınızın muayene işleminin başlatılabilmesi için aşağıda adı geçen belgelerin eksiksiz olarak yanınızda bulundurulması gerekmektedir. Aksi halde aracınızın muayene işlemi başlatılmayacaktır.

Ruhsat: (Trafik Tescil Belgesi ve/veya Motorlu Araç Trafik Belgesi): Aracınızın ruhsatı muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır. Satış ve devirlerde, Tescil Belgesi noter tarafından alındığından yenisi düzenlenene kadar, noter tarafından verilen "EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge" (geçerlilik tarihi dolmamış) muayene sırasında yanınızda olmalıdır.

Trafik Sigortası: Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin. "Trafik Sigortası" insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç tüm araçlar için zorunlu bir belgedir.

Vergi Borcu sorgulaması: TÜVTURK İstasyonlarında, motorlu taşıt vergisine tabi olmayan resmi araçlar, traktörler ve römorklar da dâhil olmak üzere tüm motorlu ve motorsuz araçların gerçek zamanlı borç sorgulaması yapılmaktadır. Vergi borcu, trafik para cezası ve OGS kaçak geçiş cezası çıkmaması durumunda muayene işlemleriniz başlatılmaktadır. İstasyonda yapılan sorgulamada aracınıza ait vergi borcu, trafik ve OGS geçiş cezası çıkması halinde muayene işlemleriniz başlatılmaz. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi web sitesi Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinden ya da gerçek zamanlı çalışan en yakın vergi dairesinden ödeme ve borç kontrollerinizi yaparak muayeneye gelebilirsiniz.
Gerçek zamanlı çalışmayan vergi dairelerine bağlı borç görünme durumları ile diğer borçlu durumlar için "Fenni Muayene İzin Belgesi" talep edilecektir.

Egsoz Emisyon Pulu: Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren Ağır Kusur olarak değişmiştir. Bu nedenle muayeneye gelmeden önce egzoz gazı emisyon geçerlilik tarihini kontrol ediniz. Bu hizmet TÜVTURK istasyonlarından da alınabilir.

Vekâlet Durumu: Muayeneye getireceğiniz araç size ait değil ise bu konudaki esaslara uyunuz. Detaylar için lütfen tıklayınız. T.C Kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.

LPG/CNG'li Araçlar:
Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan bilgi etiketindeki bilgilerinin okunur şekilde gelmesi gerekmektedir.
LPG/CNG Tadilatı sonrası muayenelerde "Montaj Tespit Raporu" ve "Gaz Sızdırmazlık Raporu" zorunlu evraktır.
LPG/CNG'li aracın, "Sıvı Gaz Sistemi onaysız" kusuru varsa Muayene Tekrarına veya yeni bir Muayeneye gelirken yeniden düzenlenmiş Montaj Tespit Raporu ve sızdırmazlık raporu getirilmesi zorunludur (İlk muayenesinde getirilen rapor geçerliliğini yitirmiştir).
İlk muayenelerinde LPG/CNG sistemi ile ilgili olarak "Sıvı Gaz Sistemi Onaysız" kusuru dışında LPG/CNG sistemine ait başka bir Ağır Kusur almaları durumunda, muayene tekrarına veya bir sonraki muayenesine gelirken YENİ TARİHLİ GAZ SIZDIRMAZLIK RAPORU getirmek zorundadırlar. Bu evrakı olmayan araçlara hizmet verilemez.
Üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası muayenesi yapılacak araçlar için yukarıdaki belgelere ek olarak:
Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'na bağlı odalardan EK-1 belgesi (Trafik Tescil müracaat ve işlem formu)
Önemli Not: Yukarıda belirtilen tüm belgelerin asılları getirilmelidir.

Zorunlu ekipmanlar listesi;
İlk yardım çantası: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet.
Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m), 2 Adet
Hidrofil gaz steril (10x10 cm 50’lik kutu), 1 Kutu
Üçgen sargı, 3 Adet
Antiseptik solüsyon (50 ml), 1 Adet
Flaster (2 cm x 5 m), 1 Adet
Çengelli İğne, 10 Adet
Küçük makas (paslanmaz çelik), 1 Adet
Esmark bandajı, 1 Adet
Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden), 1 Adet
Yara bandı, 10 Adet
Alüminyum yanık örtüsü, 1 Adet
Tıbbı eldiven, 2 Çift
El feneri, 1 Adet
Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.
Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir.
Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacaktır.
Runfled (Run Flat) lastikleri olan, orjinalinde stepne bulunmayan ve lastik tamiri kiti bulunan araçlarda stepne bulundurma koşulu aranmamaktadır.
Yangın tüpü:
Binek araçlarda 1 adet 1 kg
Yolcu sayısı 26 ya kadar olan otobüsler için 2 adet 2 kg
Azami ağırlığı 12 tondan küçük olan kamyonlarda 1 adet 4 kg
Araç tehlikeli madde taşıyor ise 2 adet 6 kg 

Araç muayenesinin sağlıklı gerçekleştirilebilmesi için muayeneye gelmeden önce aracın dış, alt ve motor havuzu temizliğini ve tehlikeli madde taşıyan araçların boş olmasını sağlamanızı önemle rica ederiz.

Tüvtürk Randevu Sistemi;
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Randevu için verilen saat, yarım saatlik araç kabul aralığının başlangıcıdır. Örneğin; randevusunu saat 09.00'a alan bir kişinin kabul işlemleri 09.00-09.30 saatleri arasında gerçekleştirilir.
TÜVTURK Muayene İstasyon'ları randevu sisteminde randevular, en fazla 15 gün sonrasına kadar verilmekte olup, aynı güne de randevu alınabilir.

Randevu Kuralları;
Randevular plaka bazında alınmaktadır. Randevunuzu, tercih ettiğiniz istasyona uygun bir tarih ve saat aralığında seçebilirsiniz.
Randevular, aracın plakası ve tescil belgesindeki seri numarasının uyumu kontrol edildikten sonra verilir. Eşleştirme işlemi, T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü bilgisayar sistemi üzerinden yapılır. Bu nedenle randevu alacağınız zaman aracınıza ait "Trafik Tescil Belgesi"ni yanınızda bulundurmanız gereklidir.
Randevu aldığınız TÜVTURK Muayene İstasyon'larında randevu saatinizden 10 dakika önce bulunmanız önemlidir. 10 dakikalık gecikme yaşanması durumunda randevunuz iptal edilir.
Randevu aldığınız TÜVTURK Muayene İstasyonuna geldiğinizde, İstasyon Resepsiyon alanında yer alan "Sıra Cihazı"na plaka numarasını girmeli ve "Randevu Sıra Numarası" almalısınız. (plaka girişi ile sıra numarası alınmayan TÜVTURK Muayene İstasyon'larında "Müşteri Kabul Görevlileri"ne müracaat edilmelidir) Aldığınız "Sıra Numarası" istasyondaki sıra ekranlarından takip etmelisiniz.
Ayrıca;
1 yıl içinde 3 defa randevusu iptal edilen ya da değiştirilen plaka için 1 yıl içinde yeni bir randevu verilmemektedir.
1 yıl içerisinde alınan randevulara 2 kez gidilmemesi durumunda yeni bir randevu verilmemektedir.
Ön görülen bu kurallar, rezervasyon sisteminin amaç dışı kötü kullanımını engellemek ve amaç dışı kullanımlar nedeniyle oluşabilecek rezervasyon kapasite ve hizmet problemlerinin önüne geçmek amaçlıdır.
Bir plaka için alınan randevu bir başka plaka ile değiştirilemez.« Son Düzenleme: 18 Nisan 2012, 15:13:10 Gönderen: okten »

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter
159 1.9 JTDm Distinctive

Baskan

  Çevrimdışı
 • Coure Sportivo
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  14 Ekim 2011, 14:33:04
 • İleti: 2472
 • 61 Mesajı Toplam
  75 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2012, 15:05:25 »
Aklında soru işareti olan herkezin bilgilenmesi adına güzel bir konu, teşekkürler hocam.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tatmir07

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  17 Ekim 2011, 17:18:44
 • İleti: 3204
 • 89 Mesajı Toplam
  100 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2012, 16:05:41 »
Forumumuzda da bu kılavuzun olması iyi oldu. Elinize sağlık.


okten

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  06 Kasım 2011, 16:14:17
 • İleti: 704
 • 23 Mesajı Toplam
  30 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #3 : 11 Mayıs 2012, 10:53:34 »
TüvTürk istasyonlarında sadece nakit ödeme kabul ediliyordu ancak kredi kartı ile ödeme çalışmaları başlatılmış. Yakın zamanda hizmete girebilir.

159 1.9 JTDm Distinctive

Tuncay N

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  13 Ekim 2011, 21:37:41
 • İleti: 5387
 • 315 Mesajı Toplam
  407 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #4 : 11 Mayıs 2012, 12:29:56 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
TüvTürk istasyonlarında sadece nakit ödeme kabul ediliyordu ancak kredi kartı ile ödeme çalışmaları başlatılmış. Yakın zamanda hizmete girebilir.


Bu haber baya iyi oldu. Sağol Burak.

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

parlak__1907

  Çevrimdışı
 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi
  28 Eylül 2012, 13:18:26
 • İleti: 21
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #5 : 18 Ekim 2012, 15:11:47 »
eline sağlık çok güzel olmuş teşekkürler ...


ilker0607

  Çevrimdışı
 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi
  30 Ağustos 2012, 21:25:35
 • İleti: 193
 • 7 Mesajı Toplam
  7 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2013, 17:09:04 »
alfa 147 im var lpg li ruhsata işli değil...egsoz muayene sızdırmazlık muayene abi nedir bunlar kafa gitti...neden bu kadar eziyet kolay yol yok mu


Ferhat_27

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  30 Ağustos 2012, 13:55:01
 • İleti: 5187
 • 371 Mesajı Toplam
  415 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #7 : 07 Ocak 2013, 17:15:30 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
alfa 147 im var lpg li ruhsata işli değil...egsoz muayene sızdırmazlık muayene abi nedir bunlar kafa gitti...neden bu kadar eziyet kolay yol yok mu
malesef yok  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bi takipçiye ver takip etsin  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Tuncay N

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  13 Ekim 2011, 21:37:41
 • İleti: 5387
 • 315 Mesajı Toplam
  407 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #8 : 07 Ocak 2013, 17:34:15 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
alfa 147 im var lpg li ruhsata işli değil...egsoz muayene sızdırmazlık muayene abi nedir bunlar kafa gitti...neden bu kadar eziyet kolay yol yok mu


Onlar eziyet değil, güvenliğiniz için. Sizin dışınızdakilerin de güvenliği için..

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

okten

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  06 Kasım 2011, 16:14:17
 • İleti: 704
 • 23 Mesajı Toplam
  30 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #9 : 08 Ocak 2013, 10:09:46 »
Söylediğiniz eksiklikler çok ciddi konular. Tuncay'ın dediği gibi hem sizin hem de çevrenizde seyahat eden, arabanızı parkettiğinizde etrafında yürüyen insanların güvenliği için tehlike. Aklıma gelen bir sorunu da kasko. Bilmiyorum aracınızda kasko var mıdır ancak yaptırdığınız tadilatları ruhsata işletmediğinizde; aracın kayıtlarında olmayan bir tadilatı, poliçede yazsa bile hasar durumunda tazmin edemezsiniz. Özetle bunu bir eziyet olarak değil sizin ve çevrenizdekilerin sağlığı için, vize uygulaması olmasa dahi bir önlem uygulaması olarak algılayın.

Egsoz gazı emisyon ölçümü TüvTürk'ün tüm merkezlerinde yapılıyor. Sızdırmazlık raporu alınan yerler için de yine TüvTürk'ün sitesinde randevu alırken yazılım sizi yönlendirecektir. Sızdırmazlık raporu ne kadar sürüyor bir bilgim yok ancak TüvTürk merkezlerindeki egsoz gazı emisyon ölçümü sıra beklediğiniz anda yapılıyor ve ek vakit kaybetmiyorsunuz. Zaten 3-4 dakikalık bir proses. İnternetten randevu aldıgınızda da toplamda tüm işleri çok rahat bir şekilde (İzmir için) 1 saatte halledebiliyorsunuz.  Tüm bunların dışında, konunun ilk mesajını ve TüvTürk sitesindeki kontrol noktalarını okumanızda fayda var.

159 1.9 JTDm Distinctive

ilker0607

  Çevrimdışı
 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi
  30 Ağustos 2012, 21:25:35
 • İleti: 193
 • 7 Mesajı Toplam
  7 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #10 : 08 Ocak 2013, 15:23:19 »
doğru söylüyosunuz...kolaydan kastım cüzi bi miktar karsılığı bu işi yaptırabilecek birileri var mı acaba..neyse cvplara tşkler


BUGRA_BUGRA

  Çevrimdışı
 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi
  17 Şubat 2015, 12:36:42
 • İleti: 158
 • 12 Mesajı Toplam
  14 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #11 : 21 Şubat 2015, 22:52:18 »
Selam,
Aracımda ;

Kat iptali,performans eksoz,açık hava filitresi,kule gergisi,spor yay,225/40/18 jant lastik,cam filmi,mercekli xenon far.

var.bunlar üzerindeyken muayeneden geçme olasılığım nedir? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

araba başka ALFA BAŞKA

Ferhat_27

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  30 Ağustos 2012, 13:55:01
 • İleti: 5187
 • 371 Mesajı Toplam
  415 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #12 : 21 Şubat 2015, 23:15:08 »
Sıfır...


 Phone'den Tapatalk İle Gönderldi


Ferhat_27

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  30 Ağustos 2012, 13:55:01
 • İleti: 5187
 • 371 Mesajı Toplam
  415 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #13 : 21 Şubat 2015, 23:15:54 »
Kat iptali ve xenon dan kalırsın...


 Phone'den Tapatalk İle Gönderldi


BUGRA_BUGRA

  Çevrimdışı
 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi
  17 Şubat 2015, 12:36:42
 • İleti: 158
 • 12 Mesajı Toplam
  14 Kere Beğenildi
Ynt: Tüvtürk Araç Muayene Kılavuzu
« Yanıtla #14 : 21 Şubat 2015, 23:22:13 »
Oh mis Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

araba başka ALFA BAŞKA

Seo4Smf Tagleri: araç tüvtürk muayene kılavuzu 
 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.