Yukarı git

24 Mayıs 2019, 23:13:58
Reklamlar  

Gönderen Konu: Triger kayışı degistirmelimiyim?  (Okunma sayısı 493 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AytacFx

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
    • Aytac Arikan Portfolio
Triger kayışı degistirmelimiyim?
« : 06 Mayıs 2019, 19:25:23 »
Herkese iyi forumlar  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Alfa Romeo Giuliettanın Triger kayışı ile ilgili bir sorum var  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Araç 2012 model ve henüz daha 45.000km yol yaptı. Araç sürekli garajda duruyor ve yattığında 3/4 ay boyunca yatıyor. Kullanılacağında uzun yol yapılıp tekrar garaja koyuluyor. Ayda bir işe çalıştırıp, motoru ısıtıyoruz. Gerekirse ufak bir kısa yol yapıp eski lastikler takılıp tekrar garaja konuyor.

Fakat bildiğim kadarı ile triger kayışı, kitapçığında da yazdığı gibi 5 yıl yada 120.000km, kötü şartlar altında ise 3yıl ve 60.000 değiştirilmesi gerekiyor.

Genellikle kısa yol yapan araçlarında değiştirilmesi önerilir, çünkü motor çok işinip soğuduğu için Triger kayışı özelliğini kaybettiği söylenir. Fakat bizim araç doğru düzgün hiç kısa yol da kullanılmadı.

Yine de Triger kayışını değiştirmemi önerirmisiniz bu durumda?

Bu işi bilenlerden yorum bekliyorum  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şimdiden teşekkür ederim.

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

Ferhat_27

• Genel Moderatör
  • *
  • 373 Mesajı Toplam
    417 Kere Beğenildi
Ynt: Triger kayışı degistirmelimiyim?
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2019, 17:33:11 »
Pahalı bir masraf değil bildiğim kadarıyla,durum müsaitse değiştirmekte fayda var..

Dellobaltino

• Üye
  • *
  • 7 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 09 Mayıs 2019, 15:25:54 »
Benim aracım dizel 2014 model ve 45000 kmde. Yıldan dolayı değiştirmek gerekir diye biliyorum. Lakin yetkili servis dışında böyle önemli bir parçayı değişmek istemiyorum. Triger seti değişirken, devirdaim ve V kayış seti de değişmek gerekir mi? Yakın zamanda yetkili serviste değişim yapan var mı?

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AytacFx

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
    • Aytac Arikan Portfolio
« Yanıtla #3 : 09 Mayıs 2019, 21:57:10 »

Arkadaşlar, iş yerimde 2 tane iş arkadaşı ile görüştüm. Birisi 45 yıldır araba tamiri yapar, diğeri ise elinden her iş gelir.

Birincisi: Triger kayışındaki kauçuk madde bir süre sonra yıpranacağı için değiştirilmesini önerdi. 5 yıl olmaz belki ama 10 yıl gidebilir diye de ekledi fakat değiştirmek iyi olur dedi. (Eski araba lastiğini düşünebilirsiniz).

İkincisi: Sürekli duran araçlarda, triger kayışının gerdirme kısmının çapı küçük olduğu için ve bu triger kayışlarının içinde tel olduğundan da o kısımda yumurtalanma olabilir. Bu yüzden değiştirmemi önerdi.

@Dellobaltıno: Hocam genellikle açılmışken şu pompasını değiştiriliyor yanında birde bildiğim kadarıyla. Gerekirse gerdirme sistemide değiştiriliyor. Bende teknik servis, en azından garanti alabileceğim bir yeri tercih ederim. Hassas bir işlem sonuçta.

AytacFx

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
    • Aytac Arikan Portfolio
« Yanıtla #4 : 11 Mayıs 2019, 13:09:21 »
Hocam sunlar degismesi gerekiyormus:
Triger seti içinde ; eksantrik-gergi-rulmanlar-v kayışı –devirdaim-antifriz birlikte değişimi gereklidir.

Fiyat olarak ise Antalya servisi 2009 TL dedi....
Hatta Yağ-yağ filtresi-hava-polen-buji değişimi 1948 tl dedi. Allahtan onlari kendim yapiyorum bu nasil fiyatlar böyle Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tavsiye edeceginiz baska bir yer varmi acaba Konya yada Ankara civarlarinda?
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2019, 23:55:13 Gönderen: AytacFx »

kaanromeo

• Üye
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    11 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 11 Mayıs 2019, 17:23:55 »
Benimde arac 2011 model multiair bende bu ikilemde kaldim
57 bin km aracim sizin gibi fazla kulanmiyorum.
 v kayisi sifir gibi benim yazilari bile silinmemis tahmince trigerde oyledir o yuzden hala beklemedeyim belki seneye degistririm sadece trigeri
 servis para kazanmak icin v kayisi vs demis ama 50 binde aracin v kayisini degistirmem  kopsa bile en fazla aku biter
Triger gibi hayati bir parca degil
Trigeri degistirncede su pompasi vs degistrimem kayis ve bilyasini icim rahat etsin diye degistririm 50 binde aracin su pompasi vs degismez arkadaslar saglamsa
Yetkili servisler arac satamayinca  bakimlardan giderlerini cikarmaya basladilar...

AytacFx

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
    • Aytac Arikan Portfolio
« Yanıtla #6 : 11 Mayıs 2019, 23:58:42 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Benimde arac 2011 model multiair bende bu ikilemde kaldim
57 bin km aracim sizin gibi fazla kulanmiyorum.
 v kayisi sifir gibi benim yazilari bile silinmemis tahmince trigerde oyledir o yuzden hala beklemedeyim belki seneye degistririm sadece trigeri
 servis para kazanmak icin v kayisi vs demis ama 50 binde aracin v kayisini degistirmem  kopsa bile en fazla aku biter
Triger gibi hayati bir parca degil
Trigeri degistirncede su pompasi vs degistrimem kayis ve bilyasini icim rahat etsin diye degistririm 50 binde aracin su pompasi vs degismez arkadaslar saglamsa
Yetkili servisler arac satamayinca  bakimlardan giderlerini cikarmaya basladilar...

Bugün Konya Alfa Romeo yetkili bayi ile de gorustum adamlar 4500 TL dediler, buji yag hava filtresi falan da ekliyerek. Dedim siz napiyorsunuz, onlari zaten degistiriyorum ben sadece triger icin fiyat verin dedim..

iyice sacmalamislar. Sadece yag, yag filtresi, polen filtresi ve buji degisimi icin 2000tl dediler. Allahtan elimden is geliyor da kendim yapiyorum bu tur bakimlarini. Ayriyeten Antalya %20 parca ve iscilik kampamyamiz var dedi ay sonuna kadar, Konya onu demiyor bile.

Daha once kapak bozuldugunda Konya 460TL istemisti, Antalya da garanti kapsaminda degistirmistim. Demekki daha pek akillanmadi Konyadaki garajlari.

Ramazan icinde yol yapip Antalya ya gidersem, 1600tl ye hallede biliyorum gibi duruyor. Ankaraya da email ler attim, oradan bakalim ne gibi fiyatlar gelecek.

AytacFx

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
    • Aytac Arikan Portfolio
« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2019, 15:26:46 »
Beyler, bilerek yeni mesaj atiyorum ki konu basa gelsin ve okunsun diye.

Triger kayis seti icin:
Konya Alfa Romeo yetkili bayii 3500 TL dedi!
Antalya Alfa Romeo yetkili bayii ise 1600 TL dedi. (normalde 2000tl, kampanya varmis %20 indirim)

Paranizi bu tür insanlara / garajlara yedirmeyin lütfen  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

br800

• Üye
  • *
  • 3 Mesajı Toplam
    3 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 12 Mayıs 2019, 17:49:29 »
Olabilir, sonuçta serbest piyasa var. Herkes istediği, güvendiği, beğendiği yerden hizmet almakta özgür Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

EREN34

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 14 Mayıs 2019, 16:50:24 »
Bende benzer durumdaydım.

Direk yetkili serviste değiştirttim. Gereksiz risk bence. Kopması anında "keşke" dememek için değiştirin derim hocam

AytacFx

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
    • Aytac Arikan Portfolio
« Yanıtla #10 : 14 Mayıs 2019, 19:43:17 »
Bende benzer durumdaydım.

Direk yetkili serviste değiştirttim. Gereksiz risk bence. Kopması anında "keşke" dememek için değiştirin derim hocam

Ankara da degistirecegim hocam. 800TL fiyat verdiler Italyan araclarina bakan ustalar.  V kayisini ise degistirmeye gerek yok, durumuna bakariz gerekirse degistirir 1100 tl olur ozaman da dedi.

Gayet makul fiyat.

Nereden nereye. Bende risk almayi sevmiyorum bu tur ince islerden. Arservis de yaptiracagim.

kaanromeo

• Üye
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    11 Kere Beğenildi
« Yanıtla #11 : 14 Mayıs 2019, 21:55:19 »
Hocam degistirirken eski kayisin fotosunu alin bizmle paylasin durumu nasil acaba Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

AytacFx

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
    • Aytac Arikan Portfolio
« Yanıtla #12 : 15 Mayıs 2019, 19:24:46 »
Hocam degistirirken eski kayisin fotosunu alin bizmle paylasin durumu nasil acaba Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Hocam ben gitmiyorum malesef, babam gidecek (araci o kullaniyor) fakat söylerim. Firsat bulabilirse çeksin burada da paylasirim. Siz böyle yazinca bende merak ettim  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

EREN34

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 16 Mayıs 2019, 07:22:24 »

Hocam 800 TL ise malzemeler kesin yan sanayi veya değişmeyen bir şeyler var.

Aracın orj. Triger seti 600 civarında ki bunun içinde devirdaym (su pompası) yok.

Ben bu tip konularda “kıl” ım. Ben 2 ay önce araştırdığımda full orj. Parça ile v kayış, triger ve yağ bakımı(yakıt filtresi dahil) piyasada yaklaşık 500-600 tl ucuza yaptırılabiliyordu.

Kafanın rahat olması için şu parçaların değişeceğinden mutlaka emin olun derim.
Triger kayışı
Saptırma rulmanı
Gergi rulmanı
Su pompası
Antifriz
V kayışı
Saptırma rulmanı
Gergi rulmanı

V kayışa bakıp duruma göre değiştirmeyin. V kayışı da adamı gecenin bir yarısı yolda bırakabilir.

AytacFx

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
    • Aytac Arikan Portfolio
« Yanıtla #14 : 16 Mayıs 2019, 21:50:07 »

Hocam 800 TL ise malzemeler kesin yan sanayi veya değişmeyen bir şeyler var.

Aracın orj. Triger seti 600 civarında ki bunun içinde devirdaym (su pompası) yok.

Ben bu tip konularda “kıl” ım. Ben 2 ay önce araştırdığımda full orj. Parça ile v kayış, triger ve yağ bakımı(yakıt filtresi dahil) piyasada yaklaşık 500-600 tl ucuza yaptırılabiliyordu.

Kafanın rahat olması için şu parçaların değişeceğinden mutlaka emin olun derim.
Triger kayışı
Saptırma rulmanı
Gergi rulmanı
Su pompası
Antifriz
V kayışı
Saptırma rulmanı
Gergi rulmanı

V kayışa bakıp duruma göre değiştirmeyin. V kayışı da adamı gecenin bir yarısı yolda bırakabilir.

Dediklerinizin aynisini bende babama ilettim, rulmanlarin degistiginden emin ol fazla isterse ver dedim. Tek triger kayisi olmasin dedim hocam fakat set olarak dedim demisti.

V kayisi falan isin icine girecekse 1150/1200Tl ye kadar fiyat cikabilir demisti. Bir arayip fazladan bilgi alsin olmazsa, bende haberdar ederim sizleri nelerin degisecegine dair.

Uyari icin tesekkurler.
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2019, 21:53:13 Gönderen: AytacFx »

AytacFx 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: EREN34 (17 Mayıs 2019, 01:36:44)
Seo4Smf Tagleri: triger kayışı degistirmelimiyim 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.