Yukarı git

19 Kasım 2017, 11:45:52
Reklamlar  

Gönderen Konu: SS 2. vites cartlaması  (Okunma sayısı 939 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrekarabacak

• Yeni Üye
  • *
SS 2. vites cartlaması
« : 18 Ekim 2016, 15:12:01 »
Herkese selam,

Peşinen rica ediyorum, yaşı itibariyle falan diye cevap verecekseniz lütfen en azından nasıl çözülebilir onu da ekleyin ki yok yere konu açmış olmayalım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

2001 model 156 2.0 TS Selespeed kullanıyoruz şu an. Araba aldığımızda 257.000'deydi (Şu an 273000'i devirdi). Arabayı alırken çok heves ettiğimiz satıcıya güvenip expertiz yaptırmadık. Sadece triger değişecek dediler, bloğuna varana kadar problemli çıktı. Uzun lafın kısası, motor, ön takım, SS ve ufak tefek birkaç iş için toplamda 11.000 TL harcadık (Arabayı eşime aldık ve ben bu arabayı istiyorum diyince... Söylemedim tabii, hepimiz Hanımköy'lüyüz). Arabanın neredeyse her şeyi çözüldü. Bir tek şey dışında...

Arkadaşlar, ne yaptıysak olmadı. Araba, sadece 1. vitesten 2. vitese geçerken, o da her zaman değil, cartlama yapıyor. 2'den 1'e geçerken veya diğer viteslerde sıkıntı yok. Hatta, bu cartlamayı da 10 defa birinci vitesten ikinci vitese geçiyorsa, beşinde yapıyor. Servise tekrar sordum, açılması gerek diye bir cevap aldım ki SS iki defa dağıtıldı (birincisi normal bakım için, ikincisi robot tıpasından yağ boşaltınca ve ben de otoban kenarında kaldığım için, SS yağı yerine otomatik şanzıman yağı koyma akıllılığını gösterdiğimden dolayı temizlenmek için). İlk bakımda manşon ve 2. vites dişlileri ile birlikte tek vitesler sensörü değişti. SS yağ deposu falan dolu ve pompa çalışıyor. Onlarda sorun yok.

Açıkçası tekrar şanzıman açtırıp olmayacak duaya amin der gibi masraf etmek istemiyorum. Elbette arızası varsa yapılacak ama en azından arıza konusunda bir fikrim olsa ona göre bütçe ayarlarım.

Var mıdır bir fikri olan?

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

Mustapha33

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
Ynt: SS 2. vites cartlaması
« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2016, 16:03:37 »
Bu konuyla ilgili bende bir konu açtım ama bir tek kişi bile cevap vermedi.Benim araştırmamda bir çok neden yazılmış ama şanzımanda yer alan senkromeç diyorlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

orhangokcen

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2016, 11:22:47 »
Slm,

Ben 1 yıl önce bu şikayetle arabayı uzun süre kullandım sonrasında 3. vitesede sıçrada bu hastalık sonrasında 3 e hiç geçmez oldu arada boşa attı vs vs sonrasında Antalyada Turgay Ekemen e verdim oda sağ olsun 3 bin liranın üstünde bir fatura ile 1 haftada yaptı. Ardan 1 ay geçti yolda giderken resmen bir şangırtı geldi aşağıda ve 2. viteste ağır ağır yine gittim Turgay ustaya. 1 günde yaptı verdi arabayı yeniden. Aradan 1 sene geçtikten sonra yeniden 2. vites çartlamaya başladı ve öğle kullanmaya devam ediyorum şu an. Turgay usta kullanımdan olduğunu söylüyor yani anlayacağın bir kaç binlik daha oldu araba ama onunda 1 sene içinde bozulmayacağının garantisi yok. Benim yorumuma gelince selespeed ve şanzumanın senkronize çalışmasını sağlayan çok fazla sensör ve hassas ayar var bu ayarlardan bir tanesi bile bozuk olsa en nihayetinde şanzumanda bir yıpranmaya sebep veriyor ve sonunda arıza çıkıyor ama bunu tamir edecek bir usta ya yok yada arızalanması işlerine geliyor ki bence mevzu bu.....! Alfa piyasada çok olmadığından ustasıda az. Alfaya bakan ustalarda bence yetersiz. Hepsi bu...! Doğru usta varsa bu selespeed i çözecek bana yazsın yada önersin birini...!

gokhan07

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 15 Kasım 2016, 23:10:51 »
aynı sorundan dolayı şanzımanı degıstırdım bende sekromenç değişimi falan fayda etmedi

emrekarabacak

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2016, 15:59:38 »
Arkadaşlar yanıtlarınız için çok teşekkürler. İlginç bir şey daha fark ettiğim için tekrar yazmak istedim.

Araba soğukken ve motor ısındıktan bir süre sonra daha aynı cartlama olmuyor. Ama belli bir süre (15 20 dakika kadar) sonra tüm yürüyen aksam ısındıktan sonra yine kafasına göre cartlıyor.

Kafasına silah dayamış / dellenmiş bir smiley vardı  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Durumum tam olarak bu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap yapacak bir şey yok, maaşı yine ev kirası, eşim ve arabam yiyecek Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

tiamatx

• Yeni Üye
  • *
  • 1 Mesajı Toplam
    1 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 29 Kasım 2016, 13:14:27 »
kontak anahtarı mar pozisyonunda araba çalışmıyor iken  vitesleri 1-2-3-4-5-R olacak şekilde 2-3 dakika devamlı vitesleri değiştirirmisin ondan sonra kontağı kapatıp arabayı çalıştırıp bi yola çık bakalım gene yapıcak mı.
mekanik bir sorun yoksa belki bu durum sana yardımcı olabilir.

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 03 Aralık 2016, 12:23:04 »
Carium Zeki ustaya gösterdiniz mi hiç arabayı? Burada çoğu kişi oraya gidiyor. Biraz yoğundur ama daha çözemediği pek bir şey görmedim. Boşa masraf da yaptırmaz size. Neyse onu söyler.

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

nanotechmilas

• *
  • 33 Mesajı Toplam
    35 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2016, 16:38:57 »
Biraz gecikmiş bir cavp bende vereyim bazen bendede oluyor ama robot olsun arabam olsu çok bakımlıdır. sanırım sekromeclerden yapıyor yılbaşından sonra yaptıracam zeki ustaya

48 U 8686 - 156 - MK1.5 Selespeed

nanotechmilas

• *
  • 33 Mesajı Toplam
    35 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2017, 12:45:29 »
Robotsal değilse şanzıman içindeki sekromeçlere bakılmalı tabi şanzıman aşağı ineceğine göre zamanı geldiyse baskı balata değişmeli ve robotta tekrar gözden geçirilebilir.

48 U 8686 - 156 - MK1.5 Selespeed

Seo4Smf Tagleri: vites cartlaması 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.