Yukarı git


17 Ocak 2019, 03:13:35
Reklamlar  

Gönderen Konu: SORUN GİDERME REHBERİ  (Okunma sayısı 14943 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emraheren

  Çevrimdışı
 • Kurucu-Yönetici
 • *
 • Kayıt Tarihi
  13 Ekim 2011, 13:33:26
 • İleti: 2001
 • 78 Mesajı Toplam
  114 Kere Beğenildi
SORUN GİDERME REHBERİ
« : 27 Kasım 2012, 20:37:33 »
SORUN GİDERME REHBERİ

Motor:

Varyatör
Twin Spark motorların genel sorunlarından biridir. Çoğunlukla kronik sorun olarak bahsedilir. Varyatörün görevi motorun belirli devirlerinde devreye girerek subapların daha uzun süre açık kalmasını sağlamaktır, bu da daha fazla beygir gücü demektir. Bu parça yağ basıncıyla tahrik alır, bu yüzden otomobilinizin yağ çubuğundaki yağ seviyesi MAX çizgisinin altında kalırsa, motor yağı belirli bir sıcaklığa gelmeden yani aracınızın motoru "ısınmadan" yüksek devirler çevirirseniz, veya motor yağınız eskimiş ve özelliğini kaybetmişse varyatör zamanla aşınır. Bu durum özellikle otomobili ilk çalıştırdığınız anlarda dizel motora benzer bir ses çıkartmasına sebep olur.

Varyatör arızasının beygir gücüne etkisi olmadığı hakkında genel bir görüş olsa bile, bunu ispatlayacak bir dinamometre çıktısı yoktur. Ayrıca triger değişimlerinde bakımı yapılması veya ihtiyaç halinde değiştirilmesi gerekebilir. Maliyetli bir parçadır. Bu yüzden motor yağı sık sık kontrol edilmeli ve her zaman MAX çizgisinde olduğundan emin olunmalıdır. Motora ekleme yağ koyarken de ilave edilen yağın karterdeki yağla aynı marka ve viskozitede olduğundan emin olunmalıdır.

Termostat
Otomobilin soğutma sistemindeki suyun ne zaman devir daim yaptırılacağını ayarlayan termostat bozulduğu durumlarda, soğutma suyu sürekli motorda devir daim halinde kalır, bu da motorun sürekli soğutulmasına sebep olur. Bu durum otomobilin soğuk motorla çalışmasından dolayı normalden fazla yakıt tüketmesine neden olmaktadır. Termostat arızasını motor hararet göstergesinin hiç bir zaman 90 seviyesine gelmemesinden, genellikle 50-70 derece arasında seyretmesinden, veya bu değerlerin sürekli düşüp çıkmasından anlayabilirsiniz. Bu son madde için radyatör fanından veya müşüründen de şüphelenebilirsiniz. ( Motor sıcaklığı yüksek süratler hariç 90 derece seviyesinde olmalıdır.)

Termostat pahalı olmayan bir yedek parçadır ve arızalı olması durumunda değiştirilmesi motor ömrü ve yakıt ekonomisi açısından önemlidir.

Debimetre (MAF Sensörü veya Hava Akış Metre)
Otomobilin hava emiş kısmında hava filtresiyle gaz kelebeği arasında bulunan bu parça, hava emiş oranlarını ve geçen havanın kütlesini ölçer. Bu değerlere göre beyin (ECU) zengin-fakir karışım oranlarını dengeleyerek sağlıklı bir yanma gerçekleşmesini sağlar. Bu sensörün bozuk olması rölantide dengesizliklere, özellikle sıcak havalarda ve kalkışlarda çekiş düşüklüğüne sebep olabilir. Debimetre arızası otomobil bilgisayara bağlandığında gözükmez. Aracın model yılına göre fiyatları değişkendir. Özellikle eski araçlardaki modellerin üretimi kalktığından daha pahalıdır.

Debimetre göreceli olarak çok pahalı olmayan bir yedek parçadır ve arızalı olması durumunda değiştirilmesi motora kısa ve orta vadede zarar vermez, ancak çekiş düşüklüğü yakıt ekonomisinde bir miktar zarara uğratabilir, ani hızlanma gerektiren sollama gibi durumlarda tehlike yaratabilir.

Potansiyometre
Otomobilin rölanti devrini ayarlayan bu parça gaz kelebeğinin hemen üzerinde bulunur. Arızalanması durumunda rölantide düzensizlikler ve dalgalanmalar görülebilir. Şehir içi kullanımda özellikle çok durgun trafikte yakıta olumsuz etkisi olabilir.

Egzoz Sistemi

Lambda Sensörü (Oksijen Sensörü)
Egzoz manifoldundan sonra çeşitli bölgelerde bulunabilen bu sensör, egzoz gazı içerisindeki oksijen miktarını ölçer. Bu değerleri beyine yollar ve beyin de bu değerlere göre hava-yakıt karışımını ayarlar. Sensörün bozuk olması durumunda beyin doğru şekilde hava-yakıt kombinasyonunu sağlayamaz ve çekişte bir miktar düşme ve özellikle yakıt tüketiminde ciddi artış görülür. Motor içerisinde sağlıklı bir yanma gerçekleştirilemediğinden egzoz gazı çiğ yakıt kokar.

156 modelinde 2 çeşit lambda sensörü düzeni bulunmaktadır. mk1 denilen ülkemizde 1998-2002 modeller olarak ithal edilen modellerde 1 adet, daha üzeri model yıllarında 3 adet lambda sensörü bulunur. Bu sensörün arızası otomobil bilgisayara bağlandığında tespit edilebilir. Parçanın fiyatı model yılına göre değişkenlik gösterir, fakat çok pahalı bir parça değildir ve değiştirilmesi şiddetle önerilir. Çünkü değiştirmeden geçireceğiniz zaman, yakıtın ciddi artmasından dolayı cebinize daha da zararlı olacaktır.

Yürüyen Aksam:
Ön Takım
Bir çok Alfa Romeo araçta olduğu gibi, sürüş zevkini ve yol tutuşu etkileyen en önemli etkenlerden biri ön takımdır. 156'ların yürüyen aksamı diğer markalara göre daha karmaşıktır. Maalesef otomobillerini Alfa Romeo'dan anlamayan ustaların ellerine teslim eden bir çok kişi kötü yan sanayi parça kullanımı ve kötü işçilik nedeniyle ön takım sorunu yaşayabiliyor. Özellikle burçlardan gelen sesler çoğu Alfa Romeo kullanıcısının yaşadığı bir sorundur. Teknik olarak büyük bir sorun olmasa da, özellikle sabah soğuk havalarda kasislerden geçerken ciyklama şeklinde duyulan bu sesler, kısa süreli olarak yağlanma yoluyla sesleri bir süre kesilebilir. Ancak kesin çözüm burçları değiştirmektir.

Tekerlek Bilyaları
Değişmesi gereken hallerde aracın içinden duyulacak şekilde sürekli bir uğultu yapar.

İç Aksam:

Koltuk Altı Airbag Sensör Kablosu
Oto yıkamacılar ve Alfa Romeo kullanıcılarının bol bol kavga etmelerine neden olan küçük bir sorundur. Ön koltukların altında yer alan airbag soketleri, yıkamacıların koltukları hızla ileri geri çekmelerinden dolayı yerlerinden çıkabiliyor veya temassızlık yapabiliyor. Bu da koltukta bulunan ağırlık sensörünün devre dışı kalmasına sebep oluyor. Bu durumda soketleri tekrar taksanız da gösterge panelinde airbag ışığı yanar ve siz bilgisayara bağlayıp bu hatayı sildirene kadar geçmez. Bu işlem için çoğu Alfa Romeo özel servisi ücret talep etmemektedir.

Sunroof Su Tahliyesi
Sunroof'lu 156'larda ara sıra oluşabilen bir problemdir. Her otomobilde olduğu gibi, 156'da da sunroofun fitillerinden giren sular bir tahliye kanalından geçerek otomobilin arka kısamında tamponun altında yer alan tahliye deliklerinden dışarı atılır. Ancak bu deliklerin sonunda bir plastik tıpaya benzer parça bulunur. Bu parça çoğunlukla ülkemizin tozlu atmosferinden kaynaklanan toz, toprak, çamur, yaprak gibi maddelerle dolar ve su tahliyesi görevini yerine getiremez hale gelir. Arka tamponun altında iki yanda bulunan bu plastik parçalar çıkartılarak bu sorun giderilebilir.

Sunroof tahliye deliklerinin tıkanması, özellikle ön sütunlardan (A sütunlarından) su sızması, tavana su girmesi gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Çoğu Alfa Romeo özel servisi bu işlem için ücret talep etmemektedir.

Trim Sesleri
Bir çok Alfa Romeo modelinde olduğu gibi 156'da da sık karşılaşılan ve bir çok sebebi olabilen, çözümü neredeyse tamamen size ve biraz da şansa kalmış sorundur. Alfa Romeo'ların en kronik sorunudur diyebiliriz. Trim sesi olmayan alfa nadirdir, umarız bu küçük sorun sizi bu sportif ruhlu araçlardan soğutmaz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

emraheren 'nin Mesajlarını Beğenen 5 Kullanıcı: Mirado (11 Eylül 2015, 11:47:59), alfa-156 (18 Ekim 2014, 19:57:17), cu_ufuk (20 Mart 2014, 10:52:48), universeee (09 Aralık 2013, 14:57:35), mchmct (10 Ekim 2013, 22:57:55)

blackeyekenan

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  04 Kasım 2012, 17:13:27
 • İleti: 429
 • 4 Mesajı Toplam
  7 Kere Beğenildi
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #1 : 27 Kasım 2012, 23:16:41 »
Emrah bey çok makbule geçti Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

166 2.0 TS EXECUTIVE

cemiltuna

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  14 Ekim 2011, 23:19:44
 • İleti: 517
 • 10 Mesajı Toplam
  13 Kere Beğenildi
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2012, 09:38:06 »
Eline sağlık Emrah.


sanli.tahir

  Çevrimdışı
 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi
  18 Eylül 2012, 12:20:35
 • İleti: 21
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #3 : 28 Kasım 2012, 12:09:02 »
eline koluna sağlık çok aydınlatıcı bilgiler...

ESKİŞEHİR

Tuncay N

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  13 Ekim 2011, 21:37:41
 • İleti: 5387
 • 315 Mesajı Toplam
  407 Kere Beğenildi
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2012, 12:24:09 »
Emrah altına Tuncay N diye yazaydın da şu hayır dualarını ben de alaydım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

Ferhat_27

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  30 Ağustos 2012, 13:55:01
 • İleti: 5191
 • 372 Mesajı Toplam
  416 Kere Beğenildi
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #5 : 28 Kasım 2012, 12:27:12 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Emrah altına Tuncay N diye yazaydın da şu hayır dualarını ben de alaydım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
4 C   Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap almayı hayırlısıyla  Allah nasip etsin sana Tuncay(benim hayır duam bu sana)eline sağlık  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2012, 12:36:18 Gönderen: alfalego »


Tuncay N

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  13 Ekim 2011, 21:37:41
 • İleti: 5387
 • 315 Mesajı Toplam
  407 Kere Beğenildi
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #6 : 28 Kasım 2012, 12:34:18 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Emrah altına Tuncay N diye yazaydın da şu hayır dualarını ben de alaydım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
F 355   Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap almayı hayırlısıyla  Allah nasip etsin sana Tuncay(benim hayır duam bu sana)eline sağlık  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Yok yok 4C de 4C Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

Tatmir07

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  17 Ekim 2011, 17:18:44
 • İleti: 3204
 • 89 Mesajı Toplam
  100 Kere Beğenildi
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #7 : 28 Kasım 2012, 20:23:27 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Emrah altına Tuncay N diye yazaydın da şu hayır dualarını ben de alaydım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Eline sağlık Tuncay, sayende aynı şeyleri defalarca yazmaktan kurtardın hepimizi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ehh bu kadar hayır duasının hatırına 4C'nin yolcu koltuğuna bizi de bi misafir edersin  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Ferhat_27

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  30 Ağustos 2012, 13:55:01
 • İleti: 5191
 • 372 Mesajı Toplam
  416 Kere Beğenildi
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #8 : 28 Kasım 2012, 21:28:36 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Emrah altına Tuncay N diye yazaydın da şu hayır dualarını ben de alaydım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Eline sağlık Tuncay, sayende aynı şeyleri defalarca yazmaktan kurtardın hepimizi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ehh bu kadar hayır duasının hatırına 4C'nin yolcu koltuğuna bizi de bi misafir edersin  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
arka koltuğuda bana ait Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap yokmuydu yoksa  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


sharkyeno

  Çevrimdışı
 • Yeni Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi
  08 Aralık 2013, 21:51:55
 • İleti: 4
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #9 : 09 Aralık 2013, 00:34:35 »
Emeğinize sağlık üstad ama bu trim sesi nasıl bir ses acaba?..


Tatmir07

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  17 Ekim 2011, 17:18:44
 • İleti: 3204
 • 89 Mesajı Toplam
  100 Kere Beğenildi
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #10 : 09 Aralık 2013, 00:49:51 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Emeğinize sağlık üstad ama bu trim sesi nasıl bir ses acaba?..

Trim sesi dediğimiz sesler aracın içindeki özellikle göğüs (konsol) kısmından, orasından burasından döşeme içlerinden filan gelen ve çoğu zaman nereden geldiğini tam olarak anlayamadığımız  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap tıkırtı, çıtırtı, zırıltı gibi ufak tefek seslerdir. Kimisi bunu çok kafaya takar ve rahatsız olur kimisi için de o kadar büyütülecek birşey değildir. Bu tamamen kişinin takıntı düzeyiyle alakalı şikayetlere yol açabilir.


samiozde

  Çevrimdışı
 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi
  12 Mayıs 2015, 12:04:25
 • İleti: 123
 • 20 Mesajı Toplam
  28 Kere Beğenildi
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2015, 10:04:02 »
Ah bu iç trim sesleri... Şu cam otomatiği düğmelerinden gelen seslere bi çözüm bulamadım gitti. Sıcak asfaltta sorun olmuyo ama normal asfaltta adamı çileden çıkarıyo. Bende çözümü yüksek ses müzikte arıyorum bu sefer motorun sesini duyamıyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

La Vittoria Sara Nostra

esginmurat

  Çevrimdışı
 • Yeni Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi
  12 Kasım 2016, 18:31:04
 • İleti: 5
Ynt: SORUN GİDERME REHBERİ
« Yanıtla #12 : 16 Kasım 2016, 00:30:23 »
Teşekkürler.


Seo4Smf Tagleri: sorun rehberi giderme 
 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.