Yukarı git


25 Haziran 2019, 04:48:06
Reklamlar  

Gönderen Konu: Ses Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler  (Okunma sayısı 18640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shame

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  05 Kasım 2011, 10:52:23
 • İleti: 693
 • 13 Mesajı Toplam
  15 Kere Beğenildi
  • Eros' Photography Workshop
Ses Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
« : 17 Ocak 2012, 16:32:39 »
Sitede ses sistemleri konusunda çok fazla bir bilgi yok, ancak baktım heveslisi çok bişeyler çizittiriyim dedim..
Unuttuğum şeyler olabilir bayadır da ilgelenemiyorum sistem işiyle ama umarım faydası olur.. Aklıma yeni şeyler geldikçe eklerim..
Öncelikle Oto müzik sistemi oluşturmanın ev sistemi oluşturmaktan daha zor olduğunu ve daha çok çaba gerektirdiğini söyliyeyim.. Bunun nedeni Otomobil'deki akustiğin sınırlı olması, hoparlörleri istediğiniz gibi yerleştirme şansınızın olmaması ve kapılarda kullanılan malzemelerin ses sistemlerine uygun olmamasıdır..

Ses sistemi bileşenleri:


Ana ünite: Sisteminizin beyni ve başlangıç noktası. Kaset çalan, CD çalan, DVD çalan, hatta harddisk çalan vesiyonları mevcuttur. Ayrıca son zamanlarda USB belleki Ipod veya hafıza kartı okuyan modelleri bile piyasaya çıkmıştır.. İçlerindeki dahili amplifikatörlerin çıkış kalitesi düşük, güçleri sınırlıdır [Genelde kanal başına 17 watt rms değeri verirler.(Ortalama bir harici amplifikatör kanal başına 50 watt rms değeri verir)] Ayrıca ses verme karakteristikleri de üniteye göre farklılık gösterebilir.

Amplifikatör: Üniteden alınan sinyalin gücünü ve kalitesini arttırarak hoparlörlere aktrır. Amplifikatörler çok kanallı ve mono olarak ikiye ayrılırlar. Amplifikatörlerin RMS güç değerleri önemlidir, max. Değerleri pek bir anlam ifade etmezler sakın kanmayın.

Çok kanallı amplifikatörler: 2 kanal ve üzeri ampliler bu sınıftadır (2,4,6) 2 kanal sağ ve sol olmak üzere bir takım hoparlörü temsil eder (ayrıca 2 kanal köprülenerek subwoofer da beslenebilir). Hoparlörlerin RMS değeri ile amplifikatörün RMS değeri orantılı olmalıdır.

Mono amplifikatörler: Bu ampliler sadece tek kanala yüksek güç verirler. (Örneğin: 1x350w gibi) Subwoofer beslemek için kullanılırlar.

Ayrıca 3 kanallı veya 5 kanallı amplifikatörlerde mevcuttur. Bunların çift kanalları stereo, tek kanalları mono çıkış verir. Tek kanal diğer stereo kanallardan daha fazla güç verir (Örn: 4x50w+1x250w gibi) Tek kanallar Subwoofer beslemek için kullanılır.

Sinyal işlemciler: Bunlar amplifikatörün içinde de olabilir, haricen de kullanılabilir. Genelde kaliteli amplifikatörlerde veya profesyonel Ana ünitelerde orta düzey kullanıcılar için yeterli sinyal işlemciler bulunur. Ancak porfesyoneller için harici işlemciler de kullanılabilir.

Hoparlör: Sesleri bize ulaştıran ses sisteminin son noktası. Hoparlörler çeşitlidir:

Tweeter: Tiz sesleri bize ulaştırır, bass sesleri veremezler. Çapları küçüktür (2-3-4 cm), genellikle 2kHz ve üzeri frekansları çalarlar.

Midrange: Bize orta sesleri insan sesleri, üflemeli çalgılar vs.. bu hoparlörde başlar, inceldikçe tweeter’a geçer. 200hz-3khz arasını çalabilirler. Midrange+tweeter iki yollu komponent sistemleri oluştururlar. Ebatları: 10cm-13cm-16cm olabilir.

Midbass: Adından anlaşılacağı gibi orta bass sesleri verir, trampet vs.. gibi. 60hz-200hz arasını çalarlar. Midbass+Midrange+tweeter üç yollu komponent sistemleri oluştururlar. Ebatları:16cm-20cm olabilir

Subwoofer: 20-80hz aralığını verirler. Davul gibi bass seslerini verirler. Ebatları:20cm-25cm-30cm-38cm-46cm olabilir. Subwoofer ebadı büyüdükçe ses kalitesi azalır, yaptıkları basınç artar. Günümüzde kutu içinde kullanılırlar

Subwoofer Kutu Tipleri:

Kapalı kutu: Hacimleri küçüktür, ses kalitesine yönelik sistemlerde kapalı kutu kullanılır. Tepkime hızlı, sönümleme kısadır. Techno, rock gibi müziklerde başarılıdır

Portlu kutu: Hacimleri kapalı kutuya göre daha büyüktür. Güce yönelik sistemlerde kullanılır. Tepkimesi daha yavaş, sönümlemesi uzundur. R&B, Hip-hop gibi müziklerde başarılıdır.

Bandpass Kutu: Profesyoneller tarafından belli frekansların belli karakteristikte çalması amacıyla yapılır, karışık bir sistemi vardır..

Komponent Hoparlörler: 2 yollu ve 3 yollu olarak ikiye ayrılırlar.
2 yollu: Tweeter+Midrange+Crossover
3 yollu: Tweeter+Midrange+Midbass+Crossover
Crossover: Component sistemlerle gelen basit crossoverlar dır. Frekansları ayırarak doğru hoparlöre doğru frekansı yollarlar..

Koaksiyel hoparlörler: Bu hoparlörler de aynı şekilde 2 yollu veya 3 yollu (oval) olabilirler. Komponent sistemler kadar kaliteli ses veremezler, bunun nedeni bileşeni oluşturan hoparlörlerin komponentlerdeki gibi ayrı ayrı değil, birleşik olmasından kaynaklanır.

Kapasitörler: Subwooferlar çok yüksek anlık güç isteyen hoparlörler olduklarından, akü bu hoparlörlerin güç isteğine yetişemez ve subwoofer’ın tam randımanla çalışmasına engel olur. Bunu idermek için anlık güç depolayan kapasitörler kullanılır. Kapasitörlerin bir ucu, subwooferın bağlı olduğu mono ampliye, diğer ucu aküye bağlanır. Çok güçlü subwoofer kullanıldığında gerekli olur.


Ana ünite alırken dikkat edilmesi gerekenler:

-Kullanıcı seviyenize göre sinyal işlemcisi olup olmaması
-Ampli kullanılacaksa çıkış gerilimi (4 volt idealdir)
-Ampli kullanılacaksa kaç ampli (RCA) çıkışı olduğu (2 iyidir, 3 ideal)
-Subwoofer kullanılacaksa subwoofer ses kontrolünün olup olmaması
-Ipod kullanılacaksa Ipod desteği olup olmaması

Amplifikatör alırken dikkat edilmesi gerekenler:

-RMS çıkış gücünün bağlamayı düşündüğünüz hoparlörlerle uyumluluğu (Amplinin makul ölçülerde daha güçlü olması sorun yaratmaz, ancak hoparlörün daha güçlü olması sorun yaratabilir)
-Kanal sayısı
-Çok kanal bir ampliyse üzerindeki ayarlar (Gain+low pass+high pass) yeterli
-Mono ise (gain+low pass+bass boost) yeterli
-Profesyonel sistemlerde bir çok kanal ve bir mono olmak üzere iki ampli kullanılır.. (sistem konusunu ilerletmeyi düşünenlerin bu şekilde sistem kurmaları yararlarına olur)


Hoparlör alırken dikkat edilmesi gerekenler:

-RMS gücü ampliyle uyumlu mu
-iki yollu alınacaksa en ideali 16cm midrange’e sahip olanlardır. (16cm midrange'den nispeten daha çok bass alma şansınız vardır, 13cm ve 10cm midrangelerden bas alamazsınız)
-Hoparlörleri dinlemeden almamak gerekir. Satıcıyla hoparlörü dinledikten sonra beğenmezseniz başka bir alternatif deneyeceğiniz noktasında anlaşmanızı öneririm..


Bunlar dışında genel olarak:
-Amplifikatöre giden güç kablosu ile sinyal kabloları aynı yerden geçmemelidir.
-Aracın elektrik altyapısı kurmayı düşündüğünüz sistemi kaldırabilecek durumda olmalıdır. (Akü + akü kutup başları + sigorta + kablolar)
-Araç içi ses sistemlerinde kablo büyük önem taşır, kalitesiz kablo kullanımı sisteminizden sağlıklı ses almanızı engelleyebileceği gibi zarar da verebilir
-Güçlü ve temiz bir sistem kurulması düşünülüyorsa izolasyon çalışması da mutlaka yapılmalıdır

Ses sistemlerinden çok geçerli unutulmaması gereken bir kural vardır:
“Ses sistemi bir zincir gibidir, en zayıf halkası kadar kaliteli ve güçlüdür. En güçlü ve kaliteli ekipman ne olursa olsun, sistem ancak en zayıf ekipmanı kadar iyi çalar”

Sahneleme
Ses sisteminin montajla ilgili olan en önemli kısımlarından biridir..

-İlk ve en önemli kural sesin dinleyicinin tam karşısından gelmesidir.. Kendinizi bir konser salonunda düşünün, ses tam önünüzden gelir değil mi? Araç içinde de durum böyle olmalıdır. Sesin arkadan gelmesi dinleyiciyi rahatsız eder. O yüzden kuvvetli hoparlörleri aracın ön tarafında kullanmak en mantıklı tercihtir..

-Kullanıcı seviyesi sistemler için orjinal hoparlör yuvalarına montaj dışında pek bir alternatif yoktur. Bu durumda üreticinin hoparlör konumlamasına uymak zorundasınızdır..

-İleri seviye sistemler için kapı veya döşemeleri keserek kendilerine göre konumlandırma yapabilirler, Sesi ön taraftan alırken sahneyi yukarı veya aşağıya alabilirler..

Ses Sistemi Türleri

-Kullanıcı: Genel olarak Ön ve Arka tarafta toplam 2 çift (koaksiyel veya Komponent) hoparlörden oluşur.. İsteğe göre bagaja Subwoofer ve amfi eklenir.. Kullanıcılar için en ideal ses sistemi türüdür..

-Ses kalitesi (SQ) : Genel olarak Ön tarafta kaliteli bir çift komponent hoparlör, bir subwoofer ve bir veya iki amfi'den oluşur.. Tek bir çift hoparlör kullanılmasının nedeni hoparlör sayısı arttıkça ses kalitesinin azalmasıdır.. Kullanılacak ekipmanlar ses kalitesi yüksek cihazlardan seçilir.. Sahneleme çok önemlidir..

-Ses Şiddeti (SPL) : Genel olarak 3 çift veya daha fazla hoparlör , bir veya daha fazla Subwoofer ve yine bir veya daha fazla amfi kullanılır.. Ekipmanlar güçleri yüksek cihazlardan seçilir..

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter
Erhan Meço / GT: 34 S 0217  &  159: 34 BRA 94

skperformance

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  13 Ekim 2011, 16:01:19
 • İleti: 385
 • 8 Mesajı Toplam
  11 Kere Beğenildi
  • sk performans ürünleri
Daha önceki aracımda focal kullanmıştım, yüksek sesten çok, sesin bozulmaması ve tüm detayları almak daha önemli. Paylaşım çok iyi olmuş,teşekkürler.


skperformance 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ergin6767 (25 Ocak 2016, 13:50:04)

Tatmir07

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  17 Ekim 2011, 17:18:44
 • İleti: 3207
 • 89 Mesajı Toplam
  100 Kere Beğenildi
Çok iyi ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız. Emek harcadığınız belli. Teşekkür ederim.


Tatmir07 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ergin6767 (25 Ocak 2016, 13:50:05)

shame

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  05 Kasım 2011, 10:52:23
 • İleti: 693
 • 13 Mesajı Toplam
  15 Kere Beğenildi
  • Eros' Photography Workshop
Aslında çok eskiden yazdığım bir yazı ama olayda değişen birşey yok..
Bildiğim kadarıyla yazdım birşeyler, sürç-i lisan ettiysek affola..

Erhan Meço / GT: 34 S 0217  &  159: 34 BRA 94

shame 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ergin6767 (25 Ocak 2016, 13:50:08)

hayalsizperest

  Çevrimdışı
 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi
  14 Mart 2012, 16:57:33
 • İleti: 180
 • 1 Mesajı Toplam
  1 Kere Beğenildi
Bazı modellerde Bose müzik sisteminin olduğunu okudum. Bunlar hangi modellerde bulunuyor ?


hayalsizperest 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ergin6767 (25 Ocak 2016, 13:50:16)

halil

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  20 Şubat 2012, 10:56:45
 • İleti: 2634
 • 117 Mesajı Toplam
  136 Kere Beğenildi
bose ses sistemi opsiyonel olarak alınır.


halil 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ergin6767 (25 Ocak 2016, 13:50:19)

shame

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  05 Kasım 2011, 10:52:23
 • İleti: 693
 • 13 Mesajı Toplam
  15 Kere Beğenildi
  • Eros' Photography Workshop
Bose ses sistemi GT haricindeki modellerde opsiyonel, GT'de standart sunuluyor.
Opsiyonun fiyatı 1.100-TL civarındaydı.. Orjinal takıntısı yoksa bu fiyatlara kendiniz daha güzel bir sistem oluşturabilirsiniz. Çünkü Bose adı sizi cezbetmesin, sistemde tweeter bile yok, koydukları subwoofer'da taş devrinden kalma..

Erhan Meço / GT: 34 S 0217  &  159: 34 BRA 94

shame 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ergin6767 (25 Ocak 2016, 13:50:23)

okten

  Çevrimdışı
 • Genel Moderatör
 • *
 • Kayıt Tarihi
  06 Kasım 2011, 16:14:17
 • İleti: 704
 • 23 Mesajı Toplam
  30 Kere Beğenildi
Amerika'dan gelecek bir arkadaşıma Pioneer 7" AppRadio2 siparişi vermeyi düşünüyorum ancak Türkiye'de kullanımımda bir problem olur mu bilemiyorum. Daha önceden yurtdışından, tercihen Amerika'dan ünite getirip kullanan oldu mu aramızda?

Ürün AppRadio 2 (SPH-DA100)
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2012, 13:31:09 Gönderen: okten »

159 1.9 JTDm Distinctive

emraheren

  Çevrimdışı
 • Kurucu-Yönetici
 • *
 • Kayıt Tarihi
  13 Ekim 2011, 13:33:26
 • İleti: 2001
 • 78 Mesajı Toplam
  114 Kere Beğenildi
Bir sorun olacağını sanmıyorum sadece radyo frekanslarıyla ilgi araştımanı tavsiye ederim..
Bu arada cihaz güzelmişsahhan

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  12 Şubat 2012, 21:05:03
 • İleti: 945
 • 84 Mesajı Toplam
  90 Kere Beğenildi
  • http://kucukisler.blogspot.com.tr/
Bendeki cihaz sony, güzelde bir model ancak hoparlörler sanırım patlak sanırsın ki el radyosu çalışıyor, 4 kapılarda 2 de arkada yuvalar mevcut. Arabayı diskoya çevirmeye niyetim yok yani bas yada ortalığı inletecek ses gücü olmasa da olur orta şeker, güzel ses alabileceğim bir kombinasyon tavsiyeniz varmıdır?

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

mmc41

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  21 Nisan 2012, 21:37:30
 • İleti: 483
 • 14 Mesajı Toplam
  16 Kere Beğenildi
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bendeki cihaz sony, güzelde bir model ancak hoparlörler sanırım patlak sanırsın ki el radyosu çalışıyor, 4 kapılarda 2 de arkada yuvalar mevcut. Arabayı diskoya çevirmeye niyetim yok yani bas yada ortalığı inletecek ses gücü olmasa da olur orta şeker, güzel ses alabileceğim bir kombinasyon tavsiyeniz varmıdır?
Ana üniteniz iyi ise iyi bir mid tiz takımı ile bi nebze ses kalitesini arttırabilirsiniz,Dilerseniz de küçük bir hazır kutulu sub ile kaliteyi arttırabilirsiniz.alphine nin hazır kutulu subları gayet yeterli,yine alphine orta kalite bir mid takımı sanırım sizin için yeterli olacaktır.


Kutay

  Çevrimdışı
 • Alfista
 • *
 • Kayıt Tarihi
  11 Haziran 2012, 23:10:16
 • İleti: 1040
 • 35 Mesajı Toplam
  56 Kere Beğenildi
Şu anda bende Navitec 7100F  modeli var .
İçten çıkmalı ekranlı bir model. Özellik olarak Fiyatına göre gayet iyi bir teyp fakat Kalite 0.
3 ayda 2. arızasını verdi.ekranın içeri girmesinde sıkıntısı var.ilkinde dişlileri değişti fakat yine ekran kapanacagı zaman mekanizma dönüyor fakat ekranda oynama yok.Elimle Manuel kapatıyorum ekranı :)yine aynı dişli sıkıntısı.
Özellikler :
Radyo - Dvd - TV - Navigasyon -  Geri Görüş Kamerası - Bluetooht (Tlf çaldıgı zaman müzik kesiliyor ve hoparlörden konuşma sağlıyor) - Usb, Sd kart ve Av girişleri Mevcut.350-400 TL ye Cd çalar ve Usb'li ( Pionner,sony,Kenwood) bir teyp almakdansa 800 TL ye bunu almak mantıklı geldi.Zaten Özelliklerini Fiyata oranlarsak; Sadece bir teyp ve Navigasyon 700 TL civarında tutuyor.
Navitec olması düşündürsede satıcı şimdiye kadar bir sorun çıkmadığını söyledi ve özelliklerin cezbetmesi ve Hepsini tek ekranda görmek yer tassarrufu sağlamasından dolayı aldım.
Teybin arkasında kalem ucu gibi Gps anteni oldugundan.Teyp yerine oturmayıp 3-4 cm dışarda kalıyor.
Bu Gidişle 3. arızasınıda verirse bire bir değişim olcak.O zaman içten çıkmalı bir teyp mi almalıyım yoksa düz bir teyp mi ?
Geri görüş camerası....
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Menü 1....
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Menü 2....
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Dışarda kalan Kısım....
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Cengiz Caliskan

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  10 Temmuz 2012, 13:52:28
 • İleti: 404
 • 4 Mesajı Toplam
  4 Kere Beğenildi
Şahsi kanaatim bu çıkma tip teypler görüntü olarak bizim güzellik abidesi 156 konsolu mahvediyor. Sizde de aynı sıkıntı olmuş, emanet durma sıkıntısı. Teyp kullanılırken, yani kafa dışarıdayken de orta konsoldaki tüm göstergeler kapanıyor, vs. vs. Sırf bu nedenle bile sony, pioneer vs. normal, usb-bluetoothlu bir cihaz daha içinize siner diye düşünüyorum.

Alfa 156 2.0 16V TS 2002

Kutay

  Çevrimdışı
 • Alfista
 • *
 • Kayıt Tarihi
  11 Haziran 2012, 23:10:16
 • İleti: 1040
 • 35 Mesajı Toplam
  56 Kere Beğenildi
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Şahsi kanaatim bu çıkma tip teypler görüntü olarak bizim güzellik abidesi 156 konsolu mahvediyor. Sizde de aynı sıkıntı olmuş, emanet durma sıkıntısı. Teyp kullanılırken, yani kafa dışarıdayken de orta konsoldaki tüm göstergeler kapanıyor, vs. vs. Sırf bu nedenle bile sony, pioneer vs. normal, usb-bluetoothlu bir cihaz daha içinize siner diye düşünüyorum.
kesinlikle!
Arada kaldıgım noktada bu zaten. görsellik namına hiç birşey yok ama özelliklerinin çok ve hepsinin bir arada olması alışkanlık yaptı dogrusu.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tuncay N

  Çevrimdışı
 • *
 • Kayıt Tarihi
  13 Ekim 2011, 21:37:41
 • İleti: 5387
 • 316 Mesajı Toplam
  409 Kere Beğenildi
O güzel konsolu o kadar elektronikle karıştırmayın bence zaten. Düz güzel bi sony yakışır oraya.

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

Seo4Smf Tagleri: sistemleri hakkında bilinmesi gerekenler 
 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.