Yukarı git

20 Kasım 2017, 00:33:19
Reklamlar  

Gönderen Konu: Sakız - Atina  (Okunma sayısı 2489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okten

• Genel Moderatör
  • *
  • 23 Mesajı Toplam
    30 Kere Beğenildi
Sakız - Atina
« : 04 Eylül 2012, 11:50:47 »
Ağustos ayında anlık bir kararla yaptığım Sakız - Atina gezimi paylaşmak istiyorum. Hem çok ekonomik hem de çok güzel anılarla dolu 5 gün geçirdim.

Öncelikle İzmir'den Atina'ya gitmek için uçak ya da feribot kullanabiliyorsunuz. Uçak 45 dakika sürüyor ve bilet fiyatları €80 civarı. Gidiş geliş €160'ya yolculuk edebiliyorsunuz. Ancak ben hem daha ekonomik olması hem de farklı bir tecrübe için feribotla gitmeyi tercih ettim.

İzmir'den Atina'ya direkt sefer malesef yok. Öncelikle Çeşme'den Ertürk'ün gemileri ile Sakız'a geçiyorsunuz. Çeşme Limanı'ndan 45 dakikada varıyorsunuz. Gidiş geliş bilet €20. Sakız'dan Atina'ya ise çeşitli denizyolu şirketleri var. Hellenic Seaways, Nel Lines, BlueStar Ferries vs. gibi. Saatleri daha uygun olduğu için Hellenic Seaways'i tercih ettim. Gemide farklı sınıflar var. En ucuzu olduğu için DECK yani güverteden aldım biletimi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ortak alanlarda boş bulduğunuz yere ya da yemek alanlarında bulduğunuz koltuklara oturarak seyahet ediyorsunuz. Yer garantisi yok. Sakız - Atina arası 6.5 saat kadar sürüyor. Gidiş geliş bilet ücreti €74. Yani toplamda €94'ya Çeşme-Atina bileti alabiliyorsunuz. Atina'nın Pire Limanı'na yanaşıyor gemiler. Oradan da metroya binerek 7-8 istasyon sonra şehir merkezine varıyorsunuz €2'ya. Aynı yol taksiyle €10 tutuyor.

Çeşme'nin dışında, Ayvalık'tan Lesvos'a, Kuşadası'ndan Samos'a, Bodrum'dan Kos'a geçerek diğer adalara seyahat edebilirsiniz. Eylül ayı içinde de Santorini - Mykonos gezisi planlıyorum. İleride onun da ayrıntılarını paylaşırım. Özetle, bileti önceden almanıza gerek kalmadan, sabit fiyatlarla, ekonomik bir gezi planlayabiliyorsunuz feribotlarla. Otel olarak ta Monastraki meydanına çok yakın konumda bir hostelde 4 kişilik odada kaldım. Gecelik €12 gibi komik bir fiyata. Gayet temiz ve düzenli bir hosteldi.

Sakız ve Atina'ya gelirsek; Sakız'da çok fazla Türk var. Özellikle restaurantlarda masaların yarısından fazlası Türk Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Yunan mutfağı Ege mutfağı olduğu için çok büyük sürprizler yaşayamadım ancak deniz mahsulleri gerçekten çok iyiydi. Esnafın çoğu Türkçe biliyor. Bu sebeple bir misafirden çok gelir kaynağı olarak görülüyorsunuz Sakız'da.

Atina ise gerçekten çok değişik bir tecrübeydi. Esnaf, restaurant, café sahipleri Türk olduğunuzu duyunca hemen ilgi gösteriyor.. İzmir'li olduğumu ve ailemin Yunanistan göçmeni olduğunu söyleyince de resmen ikrama boğdular. Üstüste kahve ve ouzo ikramları... Ayrılırken de sadece 1 kahve parası hesap getiriyorlar.. Siz oturduğunuz süre içerisinde mekanda çalan şarkı listesine Türkçe şarkılar ekliyorlar... Daha önce giden bazı arkadaşlarımdan, Yunan'ların bizlere çok tepkili olduklarını ve Atina'ya gitmemin zaman kaybı olacağını duymuştum oysa gördüğüm manzara ve tepki anlatılanların tamamen tersi.

Eğer gitmeyi düşünen üyelerimiz olursa, görülecek yerler, restaurantlar, tavernalar ve rock barlarla ilgili detaylı bilgi verebilirim..

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter
159 1.9 JTDm Distinctive

mahoretti

• *
  • 34 Mesajı Toplam
    36 Kere Beğenildi
Ynt: Sakız - Atina
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2012, 11:57:13 »
detaya ihtiyacımız olacak yakında

Tatmir07

• *
  • 88 Mesajı Toplam
    99 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2012, 12:28:01 »
Güzel ve faydalı bir paylaşım. Gidersem bakacağım bir rehber olmuş. Teşekkür ederim.

CSQV

• Alfista
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2012, 13:55:42 »
Ben de Kos'a gitmiştim. Schengen istemişlerdi hazır vardı bende de. Yalnız şimdilerde birkaç adayla kalkmış galiba vize muhabbeti önce onu sorayım.
Gerçi ekime kadar şengenim var aslında kullanabilirim tekrar bir ada için.

okten

• Genel Moderatör
  • *
  • 23 Mesajı Toplam
    30 Kere Beğenildi
« Yanıtla #4 : 04 Eylül 2012, 15:45:15 »
Ada olarak Mykonos'u özellikle Santorini'yi öneririm. Hem giden arkadaşlarım hem de Atina'da sohbet ettiğim neredeyse her Yunan kesinlikle gitmem gerektiğini söyledi. Ben de zaman ve bütçe ayarlaması yapmaya çalışıyorum gitmek için. Kuşadası-Samos-Mykonos-Santorini güzerahıyla feribot var..

Bazı adalar için çok söylenti var. Vize kalktı, kapıda vize uygulaması başladı şeklinde ama kesin bir bilgim yok. Benim de geçerli Schengen'im olduğu için araştırmadan gittim vize olayını.
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2012, 15:46:52 Gönderen: okten »

159 1.9 JTDm Distinctive

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 04 Eylül 2012, 16:28:13 »
Hemen rock bar tavsiyesi istiyoruz!! Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Sakız adasında pek meşhurmuş, burda bulması çok zor ama aklında olsun,damla sakızı macunu şu ana kadar yediğim en orgazmik kahvaltılık. Bu tarafta bi tek Bursada bi benzin istasyonunda varmış ama izmir civarında 1-2 yerde satılıyormuş heralde (yapan şirket de Türk güya).

Bir de Atina hakkında duydukların muhtemelen kriz öncesine ait gözlemlerdir.

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

okten

• Genel Moderatör
  • *
  • 23 Mesajı Toplam
    30 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 04 Eylül 2012, 17:01:12 »
Atina'da Monastraki meydanından Ermou Caddesine girip Thisio'ya kadar devam edince yolun sonunda "Legacy Rock Area" adında bir bar var. Atina'da gidebildiklerim içindeki en iyi ses sistemine sahip olandı. Bir de şehrin daha tehlikeli kısımları, Omonia ve Exarcheia civarında bir kaç tane gittiğim Rock Bar vardı ama isimlerini hatırlamıyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Dönüşte de bol miktarda sakız, sakız likörü ve ouzo stoğuyla döndüm. Eli boş dönmek büyük hata olurdu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

159 1.9 JTDm Distinctive

akinx2

• *
  • 8 Mesajı Toplam
    8 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 04 Eylül 2012, 17:02:16 »
çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler öncelikle annem de daha önce yunanistanı ziyaret etmişti halkın türklerle hiç bir alıp veremediğinin olmadığını sadece siyasilerin türklere karşı olduğundan bahsetmişti bir daha doğrulamış oldum böylece

halil

• *
  • 115 Mesajı Toplam
    134 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 04 Eylül 2012, 17:37:23 »
sonuçta halkların bir alıp veremediği yok.aynı toprakların insanları.düşmanlık tamamen siyasi.

Seo4Smf Tagleri: sakız atina 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.