Yukarı git

21 Kasım 2017, 22:29:51
Reklamlar  

Gönderen Konu: Nürburgring  (Okunma sayısı 1981 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shame

• Genel Moderatör
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    13 Kere Beğenildi
    • Eros' Photography Workshop
Nürburgring
« : 20 Ocak 2012, 11:39:11 »
Açılışı Nürburgring hakkında en sevdiğim sözle yapıyorum.

"For a quick lap at the Nürburgring, you've probably experienced more in seven minutes...than most people have experienced in all their life in the way of fear, in the way of tension, in the way of animosity towards machinery and to a racetrack." —Jackie Stewart

Öncelikjle Nürburgring pisti hakkında biraz bilgi vererek başlıyorum.

Nürburgring pisti; Köln'ün 70km güneyinde, Frankfurt'un 120km kuzeybatısında, Eifel dağlarındaki Nürburg köyünde yer alıyor.

Nürburgring pisti günümüzde iki kısımdan oluşuyor. Biri eskiden Formula 1 yarışlarının yapıldığı "Nordschleife" (Jackie Stewart tarafından "The Green Hell" "Yeşil Cehennem" olarak da adlandırılmıiştır.) , diğeri ise nispeten yeni yapılan "GP Strecke".

Bizi asıl ilgilendiren kısım Nordschleife;  1925 yılında inşa edilmiştir. 21 kilometre uzunluğu ve 70'ten fazla (ufakları da sayarsak 140 civarı) virajı olan, içerisinde bir kalesi olan orta boyutlarda bir köyü barındıran, dünya'nın en büyük, en zor, en tehlikeli ve en ölümcül pisti olarak kabul edilmektedir. Bu pistte yaşanan yaralanma ve ölümler nedeniyle (hatta efsanevi F1 pilotu Niki Lauda bu pistte korkunç bir kaza yapmış ve vücudunda ciddi yanıklar bırakmıştır) bu pist motorsporlarına kapatılmış, 1984 yılında "GP-Strecke" yapılmıştır (Modern 4.5km uzunluğunda bugünkü F1 yarışlarının yapıldığı pist).

Bugün Nordschleife; herkesin tur atabileceği, hız sınırı olmayan bir pist halini almıştır. Ama bu sizi kandırmasın, hala Dünya'nın en tehlikeli pisti.. Pist yönetimi kazalar ile ilgili verileri gizli tutuyor ancak yapılan bağımsız araştırmalara göre her sene 3-12 arasında ölümlü kaza meydana geliyor. Yıllar içinde 200'den fazla insanın bu pistte öldüğü kabul ediliyor. (Ben oradayken bir motosiklet kazası oldu ve adamın durumu iyi görünmüyordu, ben turu bitirdikten sonra pist 1 saat kadar kapandı.)

Ben burada kısaca değineceğim, ancak sayfanın en altında, pist ile ilgili çok detaylı bir "Guide" linki vereceğim.. Bana aşırı derecede faydası oldu. Gitmeyi düşünürseniz mutlaka hatmedin derim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ben de zaman zaman bu başlığı güncellemeye çalışacağım..

Öncelikle pist gerçekten çok ama çok heyecan verici ve çok korkutucu. Bir rollercoaster olup da, rayların üzerinde gitmediğinizi, wagonları sizin kullandığınızı düşünün. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap O kadar çok viraj var ki ezberlemeniz neredeyse imkansız, bir çok virajın, bir çok rampanın çıkışı kör nokta.. Bazı virajlar size çok sertmiş gibi görünüyor ve aşırı yavaşlamanıza neden oluyor, bazı virajlarsa sert değilmiş gibi geliyor insana.. Bu sırada etrafınızdan Ferrariler, Maseratiler, Porscheler geçiyor.. Motorsikletlerden bahsetmiyorum bile.. Gerçekten hayatımda bu kadar heyecanlandığım ve bu kadar korktuğum başka bir şey tecrübe etmedim.. Daha önce motorsporları tecrübeniz, en azından bir pist tecrübeniz yoksa çıkmanızı kesinlikle önermiyorum.. Bu yüzme bilmeyen bir insanın okyanusa atlaması gibi bir şey olur..

Piste kendi aracınızla çıkabileceğiniz gibi, pist çevresinden de otomobil kiralayabilirsiniz veya Avis, Sixt, Europcar, Hertz gibi normal kiralama şirketlerinden de bir otomobil kiralayabilirsiniz.

Yalnız şunu söyleyeyim; Normal bir kiralama şirketinden otomobil kiralamak riskli, çünkü bu otomobillerde izleme cihazları var ve aracı geri getirdiğinizde lastikleri ve frenleri bitmiş halde teslim ederseniz, gezdiğiniz yerleri tespit edip size ceza kesebiliyorlar. Ayrıca sigortanız pist içinde olacak kazaları da karşılamıyor.

Pist çevresinde bir çok kiralama şirketi var. Buralarda pist için uygun araçlar mevcut; Lotus Elise, Clio Sport vs.. gibi.. Ancak fiyatlar biraz tuzlu..

Bu arada pist'te bir tur atmanın ücreti 20 euro, ancak aha fazla tur satın aldığınızda fiyatlar düşüyor. Mesela 3 tur 50 euroydu yanlış hatırlamıyorsam. Zaten çok fazla tur atamıyorsunuz, çünkü pist özellikle mental açıdan o kadar yorucu ki, yeterli tecrübe ve kondisyonunuz yoksa (ki şahsen benim yoktu) 3'ten sonra ciddi yoruluyorsunuz. Bir de pistte oluşabilecek tüm hasarlardan da siz sorumlusunuz, mesela hakimiyetinizi kaybedip duvara çarptınız. Arabanızı ödediğiniz gibi duvarı da size ödetiyorlar.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu arada GP-Strecke'de Ferrari , Aston Martin gibi bir çok markanın dükkanı mevcut. Orayı da mutlaka ziyaret edin..

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar, dediğim gibi zamanla, aklıma geldikçe yazacağım.

Bahsettiğim Guide; "Nürburgring for Dummies"; Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çektiğim fotoğraflar;
Nürburgring Shps & GP Strecke: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Nürburgring Nordschleife: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Hoşunuza gişdeceğini düşündüğüm bir Top Gear Nürburgring Videosu;

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter
Erhan Meço / GT: 34 S 0217  &  159: 34 BRA 94

Alfaburock

• *
Ynt: Nürburgring
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2012, 12:03:50 »
Şu an içim burkuldu gerçekten.. jeremy amca  çok yavaş:) bu arada Jeremy'nin yanındaki hatun pistte kiralanan Nurburgring Taxi M5 'in pilotu Sabine Schmitz kendisi o pistte limitlerede evinin salonunda dolaşır gibi turlamaktadır.

shame

• Genel Moderatör
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    13 Kere Beğenildi
    • Eros' Photography Workshop
« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2012, 12:13:00 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Şu an içim burkuldu gerçekten.. jeremy amca  çok yavaş:) bu arada Jeremy'nin yanındaki hatun pistte kiralanan Nurburgring Taxi M5 'in pilotu Sabine Schmitz kendisi o pistte limitlerede evinin salonunda dolaşır gibi turlamaktadır.

Valla inan Burak şunları yazarken nasıl içim gidiyor anlatamam sana.. Ama pahallı bir gezi, diğer geziler gibi uçak, konaklama ve müze ücretiyle bitmiyor.. Pist ücreti ve Otomobil kiralama ücretleri el yakıyor.. Bir de gidince en az 2 gün orda kalmak lazım tam zevkini çıkarabilmek için.. Şimdiden para biriktirmeye başlamak lazım yani. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Erhan Meço / GT: 34 S 0217  &  159: 34 BRA 94

Alfaburock

• *
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2012, 12:18:02 »
Kısmet belki zamanları uydurabilirsek beraber gideriz konaklamayı ben ayarlarım onda sıkıntı olmaz .Nurburgring kumbarasına 3€,5€ atmaya başladım şimdiden Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Veloce

• Galeri Sahibi
  • *
  • 215 Mesajı Toplam
    292 Kere Beğenildi
    • Veloce Alfa Romeo
« Yanıtla #4 : 25 Ocak 2013, 00:21:16 »
Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde

Nürburgring Lap time: 8:30,39

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Spider_Volkan

• *
  • 8 Mesajı Toplam
    8 Kere Beğenildi
Nürburgring
« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2013, 01:01:43 »
Gran turismo sayesinde ezberledigim pist Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bir gun kanli canli orda olmak cok istiyorum.

Seo4Smf Tagleri: nürburgring 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.