Yukarı git

19 Kasım 2017, 11:46:53
Reklamlar  

Gönderen Konu: Şehir Bisikleti  (Okunma sayısı 3888 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okten

• Genel Moderatör
  • *
  • 23 Mesajı Toplam
    30 Kere Beğenildi
Şehir Bisikleti
« : 10 Nisan 2014, 13:19:40 »
Havalar güzelleşmeye başladı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Gezi ve spor amaçlı şehir bisikleti almayı planlıyorum hem kendime hem de eşime. Bisiklet sporuyla ciddi olarak ilgilenen ve kafamdaki modellere donanımsal yorum yapabilecek üyelerimizin yardımını bekliyorum. Aklımda 3'er alternatif var.

Kendi alternatiflerim;
Sedona 300 Sport: USD375 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bianchi Touring 613: 900TL Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Carraro Sportive 224: 855TL Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

3 bisikleti de kullandım. İçime en çok sinen Sedona 300 Sport oldu. Bianchi de mekanik disk fren var hidrolik değil. Carraro ve Sedona'da V fren. Açıkçası şehirde kullanacağım için V fren tercihim. Carraro'da kilitli maşa var. Ne kadar avantajı vardır bilemiyorum.

Eşim için alternatifler;
Sedona 300 Classic: USD400 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bianchi Toruing 605: 900TL Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Carraro Sportive 222: 810TL Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Eşim ise en çok Carraro Sportive 222'yi beğendi. Renk sebebiyle olabilir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu marka/modellerden kullanan ya da farklı model tecrübesi, bilgisi olan üyelerimizin önerilerini de duymak isterim. Şimdiden çok teşekkürler.

« Son Düzenleme: 22 Nisan 2014, 10:40:32 Gönderen: okten »

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter
159 1.9 JTDm Distinctive

egeozal1

• *
  • 125 Mesajı Toplam
    134 Kere Beğenildi
Şehir Bisikleti Tavsiyeleri
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2014, 13:47:11 »
159 um olacak bisiklete bineceğim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şaka bir yana Sedona'yı tavsiye ederim oldukça kaliteli ve uzun ömürlü. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bende vardı fakat çaldılar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tapatalk

Ti amo Alfa Romeo...

Ormanci

• *
  • 72 Mesajı Toplam
    83 Kere Beğenildi
Ynt: Şehir Bisikleti Tavsiyeleri
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2014, 15:52:34 »
Eğer çok atlama-zıplama yapmıyorsanız amortisörlü bisiklet ilk başta cazip gibi gelse de daha sonra pişman oluyorsunuz.

İlk ciddi bisikletim TREK 3700'dü. Gerçi bu şehir de değil, dağ bisikleti idi. Kaldırımlardan atlayıp zıplıyorum, inip çıkıyorum diye tercih etmiştim, sonraları çok yanlış tercih yaptığımı anladım.

Link verdiğiniz bisikletlerde kalın lastik yok gibi görüyorum. Yani yol lastiği var. Bu durumda galiba bisikletler "hybrid" denenlerden. şehir+dağ gibi yani...

Amortisör dediğim gibi ilk başlarda cazip geliyor ama bisiklet için ekstra yük demek. İlla amortisörlü istiyorsanız kilitli maşa çok değiştiriyor, kesinlikle kilitli olsun derim.

Trek 3700'ün lastiklerini yol lastiği ile değiştirdiğimde, aletin karakteri %50 oranında değişti diyeyim. Ancak dişli oranları dağ bisikleti olduğu için, en düşük viteste bile bir yol bisikletine göre hız yapamıyordum.

Daha sonra Merida T2 Speeder aldım ve "oh beee" dedim.
Bu alet yarış bisikletinin yol versiyonu gibi diyebiliriz. Lastikler bir yarış bisikleti gibi ince değil ama ince.
Amortisör olmadığı için hafif. Hızlanma, sizi yorma vs. anlamında gerçekten büyük değişim oluyor.
26 değil, 28 jant.
Tabi vites oranları da değişik.

Örneğin bu bisiklet ile yokuş çıkarken Trek'ten çok daha az yorularak çok daha hızlı biçimde hareket edebiliyorum. Çünkü düşük viteslerde dağ bisikletinin oranları birden arttığı için çok pedal çeviriyorsunuz ama gidemiyorsunuz. Vites yükseltince bu sefer de pedal ağırlaşıyor, gidemiyorsunuz.

Bence bu anlamda böyle bir bisiklet tercihi yapmanız daha doğru olacaktır. Tabi eğer kullandığınız/kullanacağınız yerler sadece sahil vb. türevi yerler ise... Yok ben bunu alır ormana da vururum derseniz, hybrid'ler elbette ki daha iyi olacaktır.

Disk fren işine hiç girmeyin. Hevesten öte birşey değil.

Sedona güzel bisiklettir. Fiyat/performans oranı çok yüksek bisikletler yapıyorlar.
Örneğin Trek'te dünyanın parasını verip aldığınız alette komponentler çok düşük seri geliyorken, aynı parayla Sedona'da yüksek seri komponentlere sahip bir bisiklete biniyorsunuz. Bu anlamda çok başarılı. Trek vb. gibi markaların düşük modellerine pek girmeyin, düşük modellerde gerçekten kötü olabiliyorlar, yani paranızın karşılığını alamıyorsunuz diyeyim kötüden ziyade.

Bianchi'ye bence hiç bakmayın. Çünkü bu paralarla Carraro (ki seçenekleriniz arasında var), Trek, Merida, Scott, vb. gibi başka aklıma gelmeyen diğer ünlü markalara da bakabilirsiniz.

Örneğin Trek'in FX serisi çok övülür, Merida'nın T1, T2'leri iyidir ama bu aletler biraz pahalıdır.
Bütçeyi artıramıyorsanız ve kullanılan komponentlere de önem veriyorsanız Sedona'nın mümkün olduğunca üst modellerine bakmaya çalışın derim.

okten

• Genel Moderatör
  • *
  • 23 Mesajı Toplam
    30 Kere Beğenildi
« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2014, 16:50:08 »
Detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim. Amacım sorun çıkarmayacak, kaliteli bir giriş şehir bisikleti almak. Önümüzdeki sürede daha fazla zaman ayırıp, bisiklet sporunda ilerlemek istersek o zaman KTM, Merida, Trek gibi markalara geçmeyi düşünüyorum. İlk yatırım olarak yüksek bir miktar ayırıp daha sonra verimli kullanmazsak hem bisiklete hem de bütçeme haksızlık etmiş gibi hissederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Eşim için %99 Carraro Sportive 222 alacağız. Kendim için ise Carraro Sportive 224 almaya yakındım ancak mağazadaki görevli Sedona 300 Sport'u denememi söyledi. Açıkçası sürüş rahatlığı ve keyfi daha fazla hissettim. Sportive 224 ile 300 Sport arasındaki önemli bir fark kilitli maşa özelliği (Carraro'da mevcut). Bunun dışında fren ve vites sisteminde de farklılıklar var. Bu 2 model arasında karşılaştırma yapsanız kararınız hangisi olurdu?

Sedona 300 Sport: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Carraro Sportive 224: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2014, 16:52:26 Gönderen: okten »

159 1.9 JTDm Distinctive

Veloce

• Galeri Sahibi
  • *
  • 215 Mesajı Toplam
    292 Kere Beğenildi
    • Veloce Alfa Romeo
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2014, 16:54:36 »
Bu konu en az bir Alfa Romeo konusu kadar uzun bir konu aslında... Bisiklet seçerken en çok dikkat edilmesi gereken konu komponentt konusu. Bunun dışında amaca yönelik kadro konusu. Bunlar hem bisikletin fiyatında hem de kalitesinde belirleyici rol oynar. Tıpatıp aynı özelliklerde ve konfordaki iki bisiklet kıyaslandığında biri diğerinden 3 kat daha pahalıysa, emin olun o ucuz olan yani üzerinde ucuz komponent olan bisiklet insanı bir süre sonra  hayattan bezdirecektir.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Veloce 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: bdrsfr (11 Nisan 2014, 10:54:13)

Ormanci

• *
  • 72 Mesajı Toplam
    83 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2014, 09:35:03 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bu konu en az bir Alfa Romeo konusu kadar uzun bir konu aslında... Bisiklet seçerken en çok dikkat edilmesi gereken konu komponentt konusu. Bunun dışında amaca yönelik kadro konusu. Bunlar hem bisikletin fiyatında hem de kalitesinde belirleyici rol oynar. Tıpatıp aynı özelliklerde ve konfordaki iki bisiklet kıyaslandığında biri diğerinden 3 kat daha pahalıysa, emin olun o ucuz olan yani üzerinde ucuz komponent olan bisiklet insanı bir süre sonra  hayattan bezdirecektir.

Aynen öyle.
Çocuklukta kullandığım bisiklet ile şimdi kullanılan bisiklet arasında acayip farklar var. Eskiden "aha bunu beğendim" deyip aldırıp geçiyorduk. Biraz araştırıp ciddi anlamda bi bisiklet almaya kalkınca işin içinden çıkamadığınız bile oluyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İşte bu 3 kat pahalı olayı bazen işlemeyebiliyor.
Sedona örneğini verebilirim.
Kadroları belki bir Trek kadar veya bir başka marka kadar sağlam olmayabilir ama sonuçta bir kadroyu da normal bi kullanım ile eğip bükemez, ortadan ikiye kıramazsınız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Şu an satılan hiçbir bisikletin de (Çin işi modeli saçma sapan aletler haricinde) kadrosunun dandik olacağını sanmıyorum şu saatten sonra zaten...

Üstteki mesajımda söylediğim gibi, 800-900 TL'ye aldığınız Trek'in üzerindeki komponentler düzgün değilken, Sedona'da çok üst seri birşey alabiliyorsunuz. Trek'teki bu alet de Sedona'da 300-500 TL oluyor.

Yani 3 kat fazla verip aynı özelliklere sahip bir bisiklet de alabilirsiniz, iyi araştırma yapılmazsa...

okten

• Genel Moderatör
  • *
  • 23 Mesajı Toplam
    30 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 12 Nisan 2014, 19:54:54 »
Bugün tekrar gidip denedik alternatif bisikletleri. Ben Sedona 300 Sport'ta karar kıldım. Eşim ise renginden ve dizaynından dolayı Carraro Sportive 222 istiyordu. Sedona 300 Classic'i denemesini söyledim ve benim Sportive 224 yaşadığımın aynısını yaşadı. 2 Sedona alıp çıktık ve deneme olarak 10 km.lik kısa bir parkur yaptık Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap İlk izlenimler doğru karar verdiğimiz yönünde. Bakalım umarım bu şekilde devam eder.. Yardım eden, fikir veren üyelerimize teşekkürler.
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2014, 20:00:22 Gönderen: okten »

159 1.9 JTDm Distinctive

Ormanci

• *
  • 72 Mesajı Toplam
    83 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 21 Nisan 2014, 17:14:35 »
Hayırlı olsun, iyi pedallamalar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ben de C.tesi günü bisikleti çıkardım, örümcek ağlarından tozlardan arındırdım, iç lastiğin sübabı dibinden kesilmiş, bisikleti de arabaya atıp bakıma götürdüm, lastiği yaptırdım. Sonra eve geldim, biraz da kendim temizledim, yeni aldığım km saatini taktım, vurdum kendimi sahile Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

okten

• Genel Moderatör
  • *
  • 23 Mesajı Toplam
    30 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 22 Nisan 2014, 10:40:20 »
Sezon açıldı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap İlk hafta 126km yol yaptım. Yağmur olmadıkça sabahları işe gitmeden ortalama 20km.lik turlar olarak. Şimdilik her şey çok iyi. Umarım böyle devam eder..

Aslında mobil uygulama tavsiyelerimizi ve tecrübelerimizi de bu konu altında paylaşabiliriz. Benim incelediğim uygulamalar; endomondo, strava ve mapmyride. En çok beğendiğim mapmyride oldu.

iOS: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Android: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

159 1.9 JTDm Distinctive

Ormanci

• *
  • 72 Mesajı Toplam
    83 Kere Beğenildi
Ynt: Şehir Bisikleti
« Yanıtla #9 : 22 Nisan 2014, 13:04:34 »
Bence de mapmyride en düzgün ve ciddi çalışanı.

okten

• Genel Moderatör
  • *
  • 23 Mesajı Toplam
    30 Kere Beğenildi
« Yanıtla #10 : 09 Haziran 2015, 10:23:06 »
1 yıldan fazla geçmiş konunun üzerinden. Son durumu paylaşayım istedim..

Şehir bisikletimi alıp 1 yıl kullandım ve geçtiğimiz Nisan'da yanına yol/yarış bisikletimi ekledim. KTM Strada 2000. Gerçekten bisiklet işi inanılmaz bir tutku haline dönüştü. Tüm bakımlarımı ve gerekirse tamirlerimi kendim yapıyorum. Günlerim youtube'da bakım/ayar videolarıyla geçti. İlk müsait tatil, haftasonunda vs. tura çıkmaya çalışıyorum.

2 bisikletimle yaklaşık 1 yılda toplam kilometrem 5000'e ulaşmak üzere diyebilirim. Günlük turlarda da ufak bir grubumuz var çıktığımızda minimum 100km olacak şekilde rota çıkarıyoruz.

Bisiklet tutkunu üyelerimiz varsa tanışalım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2015, 10:25:50 Gönderen: okten »

159 1.9 JTDm Distinctive

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #11 : 09 Haziran 2015, 13:07:08 »
Hoşgeldin okten. Bisiklet olayı baya moda oldu bu aralar, geçen yılların fotoğrafçılığı gibi. Ama en azından daha sağlıklı ve zevkli bir şey bence. İnsanlar sadece tomarla para bayılıp "baaak bende daha pahalısı var" diye 5 yaşında çocuk gibi kasılmıyorlar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ben de küçüklüğümden beri çok severim, o eski kütük dağ bisikletleriyle Maltepe-Beykoz yapardık bundan 15-20 sene önce (50 km falan tek gidiş). Şimdi bisikletler hafifleşti, vitesler, frenler, teknolojiler çok gelişti.. Tam da alınıp kullanılacak zamanlar, bence çok iyi etmişsin.

BMW'yi satınca ben de çok düşündüm alsam mı güzel bişey diye.. Sonra nereye koyacağımı düşündüm, eski bisikletimi apartmandaki yeni evli çiftin toplam 10 bin liralık 2 bisikletini çaldıklarında benimkiyle beraber götürmüşlerdi apartmanın sığınağından Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ben de gittim 100 tl'ye "ameleden temiz, 2. el" parçalanmak üzere olan bi salcano aldım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  Çalınsa da içim acımaz, yolda parçalansa bırakır arkama bakmadan devam ederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Yeni yapılan Maltepe sahilden çıkıp kadıköy tarafına doğru gezip geliyorum havalar güzelken.

Bi de selesi pembe-beyaz güllü falan olmasa çok daha iyi olacaktı ama.. Gidiyo mu gidiyo.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

Ferhat_27

• Genel Moderatör
  • *
  • 357 Mesajı Toplam
    400 Kere Beğenildi
« Yanıtla #12 : 09 Haziran 2015, 13:11:17 »
30 yıl önce Bisan bisikletim vardı,duvara toslayınca bisiklet misiklet bir daha binmedim  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

okten

• Genel Moderatör
  • *
  • 23 Mesajı Toplam
    30 Kere Beğenildi
« Yanıtla #13 : 09 Haziran 2015, 14:38:43 »
Bizim de evde 3 bisiklet oldu. Şehir bisikletlerimiz cam balkonda, KTM ise odalardan birinde duruyor. 2 bisikletimde de giydiğim kıyafetler, kasklar, ekipmanlar, suluk vs. farklı farklı olunca; odanın da bir köşesinde tamir standı, yağlar, spreyler, alet takımları, ayaklı pompa durduğu için eşimden biraz tepki görüyorum tabi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Apartmanımızda bisikletleri koymak için ayrı bir kapalı yer mevcut. Hırsız girmese kendi bisikletini koyan çocuklar inip binerler üstüne diye koymayı aklımın ucundan bile geçirmedim. Evimiz zemin+4. katta. Her tura çıkışta omzumda indirip çıkarıyorum. Dikenine katlanıyorum artık..

Şu an tek sorun araç taşıma aparatı alamamam. Ne 159a kıyabiliyorum ne bisikletlere. Bakalım ne olacak sonu..
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2015, 14:41:23 Gönderen: okten »

159 1.9 JTDm Distinctive

a.taylan19

• Üye
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    18 Kere Beğenildi
« Yanıtla #14 : 09 Haziran 2015, 20:06:33 »
Merhaba bu konuyu yeni gördüm. İsmi geçen bisikletler harika. Ben de bir bisiklet sahibiyim. Ankarada bir geçtiğimiz yıllarda perşembe akşamı bisikletcilerinin turlarına katılırdım. Simdilerde ise arada hafta sonları mogan da sürüşe çıkarıyorum:)

Seo4Smf Tagleri: şehir bisikleti tavsiyeleri 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.