Yukarı git

19 Kasım 2017, 19:09:46
Reklamlar  

Gönderen Konu: muayene ve lpg işlettirme  (Okunma sayısı 3934 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sedurmaz

• *
  • 28 Mesajı Toplam
    38 Kere Beğenildi
muayene ve lpg işlettirme
« : 08 Haziran 2014, 23:36:37 »
selamlar,
muayene tarihi geldi çattı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 2 sene önceki muayeneye nazaran bu sefer beni çok uğraştıracak baya bir ekstra mevcut..
Öncelikle 10 ay önce taktırdığım lpg nin işlenmesi gerekiyor.. faturası projesi ıvır zıvırı duruyor. Sanırım sadece sızdırmazlık belgesi almam gerekiyormuş önce.. mühendisler odasından randevumu aldım. Sanırım buraya giderken başka herhangi bir şey gerekmiyor..
Esas iş Tüvtürk'te sanırım. Öncelikle araçta sonradan takılan mercek ve xenonlar mevcut. Xenonları ve balastları söküp merceklere ellemeden halojen ampulle iş çözülecek sanırım. Havalı korna var, onun da soketi sökülüp orijinale bağlanacak.
Bunun haricinde EK1 belgesi deniyor, onu nereden alacağım, ne gibi bir belge bilemiyorum.. bir de ruhsatta muayene ve egzoz için boş yer kalmamış ruhsatta ilgili sayfanın değişmesi gerekecek. bununla ilgili de gitmeden bir şey yapmama gerek yok sanırım orada işlem yapılacak. sanırım 10 ay boyunca lpgyi de işletmediğim için bir ceza söz konusu olacak. Bir yerde de lpg projesinin bir yıldan eski olması durumunda yeniden proje çizdirmek gerekiyor diye duymuştum, sanırım böyle bir durumla karşılaşmayacağım. Ayrıca randevular yoğun olduğundan muayene tarihini de birkaç gün geçmiş oluyorum, bununla ilgili ceza ödemesini de tüvtürk ten yapacağım sanırım.
Bu hususlarda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim, saygılar..

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

soylu156

• Üye
  • *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
Ynt: muayene ve lpg işlettirme
« Yanıtla #1 : 09 Haziran 2014, 00:05:39 »
1 ay kadar önce girdim tam aklımda kalmasada kalanları yazayım benim lpg takılalı 1 sene olmuş ve işletilmemişti lakin aracı aldıgım kişi fatura kestirmemiş bende muayeneye 8 ay var diyerek bekledim iksi birden olsun dedim gitmeye 2 gün kala fatura kestirdim , adam mırın kırın ederek verdi ( aslında çok sakıncalı bir durum) neyse ...

ben xneon ları söktüm, amerikan park vardı ona ellemedim zaten muayenedeki eleman park ampülünü yerini bulamadıgı için orjinali böyle kanısına vardı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap alfaya çok rastlamıyorlar)kat iptali yaptırmıştım servis kesin kalırsın dedi ama geçtim , camlar ön dahil koyu siyah dı geçti( kusur)

Sızdırmazlık raporu ücreti : 35 tl
Egzoz muayenesi ücreti :41 tl
EK-1 Formu doldurtma ücreti 2ad :20 tl ( ben sızdırmazlık alırken orada farkında olmadan kakaladıdılar normal şartlarda sigortacın yada şöförler cemiyetinden ücretsiz alıyorsun )
Tüvtürk vize ücreti  :166

ruhsat yaprağı ücreti :70 tl yer yoksa  140tl(eminiyet)

randevu tarihi geçerse de 6 lira yazıyordu ama bu 1 gün içindi fazlasını bilmiyorum zaten randevu alırken orada belirtiyor

şimdiden kolay gelsin Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tolga033

• *
  • 263 Mesajı Toplam
    315 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2014, 00:37:17 »
Ek-1 yukarıda denildiği gibi şoförler odasından veya herhangi bir takipçiden alınabilir.
LPG faturası kesileli 1 aydan fazla bir süre olmuş galiba eğer kural değişmediyse onun yeniden düzenlenmesi lazım güncel tarih ile .
Gecikme için ise %5 faiz alır tuvtürk.

Bildiklerim bunlar hakim bey.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tolga033 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: sedurmaz (09 Haziran 2014, 02:09:54)

sedurmaz

• *
  • 28 Mesajı Toplam
    38 Kere Beğenildi
« Yanıtla #3 : 09 Haziran 2014, 00:42:17 »
abi şoförler odası nedir neresi yahu.. sigortacıma yarın bir sorayım bakalım
ruhsatta yer yok emniyete demişsiniz. önce emniyete mi gitmem lazım yoksa sızdırmazlık ve ek1 olayını halledip direk tüvtürk randevuma gitsem oradan da emniyete git demesinler sonra. sıralamada sorun yaşıyorum. eksik belgeden tekrar muayeneye gitmek istemiyorum. yarın sanayiye gideceğim zaten xenonları söktürmeye. oradan da lpg ciye uğrayayım onlar bilir herhalde

Tolga033

• *
  • 263 Mesajı Toplam
    315 Kere Beğenildi
« Yanıtla #4 : 09 Haziran 2014, 00:45:16 »
Şoförler odasını sigortacınıza sorun büyük ihtimal biliyordur.
Abi prosedür değişmişte olabilir,artık ruhsat yeri dolu ise muayene için tuvtürk direk ek-1 istemeden gönderiyorda olabilir.
Edit:Ben ek-1'i ilk mesajda lpg işletmek için yazmıştım dolayısıyla sizin 2 ruhsat bu şekilde değişecek yani her durumda ek-1 gerekli.
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2014, 00:48:35 Gönderen: Tolga033 »

Tolga033 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: sedurmaz (09 Haziran 2014, 02:09:46)

sedurmaz

• *
  • 28 Mesajı Toplam
    38 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 09 Haziran 2014, 00:54:20 »
benim anlamadığım konu, eğer yer yoksa tüvtürk muayene sonucunu kağıda yazıp verip trafiğe gönderiyor da oradan parasını yatırıp hemen elden alabiliyor muyuz ruhsat yaprağını, ya da adrese mi gönderiyorlar.. tüvtürk yeni yaprak verecek hali yok sanırım.. e veriyorsa da parasını orada tahsil etmesi gerek diye düşünüyorum. muayene saatinde oraya gidip de geri çevrilip önce trafiğe git sonra gel demesinler.. ek1 sorun değil onu sorar soruşturur yarına hallederim bir şekilde...

Tolga033

• *
  • 263 Mesajı Toplam
    315 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2014, 01:00:29 »
Şimdi siz lpg işleteceğiniz için zaten ek-1 doldurtacaksınız başka şekilde olmaz.
Ek-1 doldurup ,lpg faturası ,sızdırmazlık raporu ve egzoz emisyon raporu(yoksa) alıp muayene istasyonuna gideceksiniz.(egzoz emisyon raporunu dışarıda veren yerlerde var veya tuvtürk'tende alırsınız.)
Tuvtürk muayeneyi ek-1'e işleyecek ve siz bundan sonra emniyete gideceksiniz oradaki memurda tuvtürk'ün ek-1 e yaptığı muayeneye istinaden yeni ruhsata hem lpg'li diye yazacak hemde muayeneyi.
Emniyette de 1 çift ruhsat parası ödeyeceksiniz.Ruhsatlar eve gelmeyecek siz o sırada yarım saat veya 1 saat içinde yeni ruhsatları alırsınız.

Tolga033 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: sedurmaz (09 Haziran 2014, 02:09:44)

soylu156

• Üye
  • *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 09 Haziran 2014, 01:40:23 »
sen sızdırmazlık ve egzoz muayeneni alıp elindeki diger belgeler ve ruhsatla muayene git tabi 2 tane ek1 de doldur gerisini zaten seni yönlendiriyorlar muayene ücreti tüv e ruhsat ücreti emniyete o kadar kafan karışmasın

soylu156 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: sedurmaz (09 Haziran 2014, 02:09:42)

sedurmaz

• *
  • 28 Mesajı Toplam
    38 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 09 Haziran 2014, 01:50:00 »
ok anladım, teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

universeee

• *
  • 80 Mesajı Toplam
    100 Kere Beğenildi
    • Evren Akdağ | En güzel ve özel fotoğraflar için doğru yerdesiniz...
« Yanıtla #9 : 09 Haziran 2014, 10:26:47 »
@sedurmaz, Ocak ayında atlatmış olduğum aynı şeyleri adım adım yazdığım yazıyı burada paylaşayım sanırım yardımı olur, zira hiç sorun yaşamadan bitirdim işlerimi. Bu arada ufak bir not: Egzoz muayeneni sakın TÜV'de yaptırma geçememe ihtimalin fazla sonra tekrar başka bir yerde gidip yaptırmaya uğraşma.

Alıntı
Geçen günlerde ruhsata LPG işletmek için gereken işleri hallettim. Çok ciddi masraflı olaylar  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Yok o belge, yok bu belge, vs vs... Zaten LPG montajını yaptırdığım sıra muayenenin bitmesine 6 ay olunca o kadar masraf arasında bir de ruhsat işletme ücretiyle uğraşmayım dedim zaten cezası düşük diye ama tabi malum gün geldi çattı bende paşa paşa gidip bütün işlemleri yaptırdım. Şanssızlık bu ya, muayene bandrolü yapıştırılan sayfa da dolduğu için bir de onu değiştirmek zorunda kaldım. Neyse kısmetse gidip bugün yeni ruhsatımı alıyorum ve 2 sene kafam rahat bineceğim umuyorum. Burada yaptığım masrafları da yazayım da belki ihtiyacı olan birileri olur ilerleyen günlerde.

LPG'yi ruhsata işletmek için yapılması gerekenler:
   1- LPG sızdırmazlık raporu alınacak - 25 TL
   2- Egzoz emisyon ölçümü yaptırılacak - 38 TL (yenilenen kart ile birlikte)
   3- 2 adet Ek-1 belgesi doldurtulacak - 20 TL
   4- Araç muayene ettirilecek - 159,30 TL
   5- Ruhsat değiştirilmeye gidilecek - 156 TL (bu miktar değiştirilmesi gereken değerli evrak sayısıyla değişiyor)
        -> Araç Tescil Belgesi: 66,50 TL
        -> Motorlu Araç Trafik Belgesi: 89,00 TL
        NOT: Emniyet Müdürlüğüne bir de dilekçe yazmanız gerekiyor. Dilekçe örneğini de aşağıda veriyorum işe yarar umarım!
   6- Ruhsata 30 gün geçtikten sonra LPG işlettiğim için ceza ödenecek - Tutarı bugün ruhsatı aldığımda göreceğim  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap (70 lira gibi bir şey)

Kısacası LPG'yi ruhsata işletme mevzusu yılın son haftasında toplamda 398 TL + Trafik cezasına patladı  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ruhsata LPG işlettirmek için gereken dilekçe örneği:

31.12.2013

PENDİK İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞܒNE
İSTANBUL

................ plakalı aracım üzerinde sonradan gerçekleştirilen LPG dönüşüm işleminden dolayı yapılan değişikliğin ruhsatıma işlenmesini saygılarımla arz ederim.

İmza

Ad Soyad

TC Kimlik NO: ................
Adres: ..........................
Telefon: ........................

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

sedurmaz

• *
  • 28 Mesajı Toplam
    38 Kere Beğenildi
« Yanıtla #10 : 09 Haziran 2014, 21:30:32 »
@sedurmaz, Ocak ayında atlatmış olduğum aynı şeyleri adım adım yazdığım yazıyı burada paylaşayım sanırım yardımı olur, zira hiç sorun yaşamadan bitirdim işlerimi. Bu arada ufak bir not: Egzoz muayeneni sakın TÜV'de yaptırma geçememe ihtimalin fazla sonra tekrar başka bir yerde gidip yaptırmaya uğraşma.

Alıntı
Geçen günlerde ruhsata LPG işletmek için gereken işleri hallettim. Çok ciddi masraflı olaylar  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Yok o belge, yok bu belge, vs vs... Zaten LPG montajını yaptırdığım sıra muayenenin bitmesine 6 ay olunca o kadar masraf arasında bir de ruhsat işletme ücretiyle uğraşmayım dedim zaten cezası düşük diye ama tabi malum gün geldi çattı bende paşa paşa gidip bütün işlemleri yaptırdım. Şanssızlık bu ya, muayene bandrolü yapıştırılan sayfa da dolduğu için bir de onu değiştirmek zorunda kaldım. Neyse kısmetse gidip bugün yeni ruhsatımı alıyorum ve 2 sene kafam rahat bineceğim umuyorum. Burada yaptığım masrafları da yazayım da belki ihtiyacı olan birileri olur ilerleyen günlerde.

LPG'yi ruhsata işletmek için yapılması gerekenler:
   1- LPG sızdırmazlık raporu alınacak - 25 TL
   2- Egzoz emisyon ölçümü yaptırılacak - 38 TL (yenilenen kart ile birlikte)
   3- 2 adet Ek-1 belgesi doldurtulacak - 20 TL
   4- Araç muayene ettirilecek - 159,30 TL
   5- Ruhsat değiştirilmeye gidilecek - 156 TL (bu miktar değiştirilmesi gereken değerli evrak sayısıyla değişiyor)
        -> Araç Tescil Belgesi: 66,50 TL
        -> Motorlu Araç Trafik Belgesi: 89,00 TL
        NOT: Emniyet Müdürlüğüne bir de dilekçe yazmanız gerekiyor. Dilekçe örneğini de aşağıda veriyorum işe yarar umarım!
   6- Ruhsata 30 gün geçtikten sonra LPG işlettiğim için ceza ödenecek - Tutarı bugün ruhsatı aldığımda göreceğim  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap (70 lira gibi bir şey)

Kısacası LPG'yi ruhsata işletme mevzusu yılın son haftasında toplamda 398 TL + Trafik cezasına patladı  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ruhsata LPG işlettirmek için gereken dilekçe örneği:

31.12.2013

PENDİK İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞܒNE
İSTANBUL

................ plakalı aracım üzerinde sonradan gerçekleştirilen LPG dönüşüm işleminden dolayı yapılan değişikliğin ruhsatıma işlenmesini saygılarımla arz ederim.

İmza

Ad Soyad

TC Kimlik NO: ................
Adres: ..........................
Telefon: ........................

verdiğin bilgiler için sağol  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

universeee

• *
  • 80 Mesajı Toplam
    100 Kere Beğenildi
« Yanıtla #11 : 09 Haziran 2014, 23:47:54 »
Rica ederim, işine yararsa ne mutlu!

sedurmaz

• *
  • 28 Mesajı Toplam
    38 Kere Beğenildi
« Yanıtla #12 : 18 Haziran 2014, 09:39:43 »
Ayın 13 ünde sızdırmazlık için randevulu olarak dudullu'ya tmmob'ye gittim. 35 TL aldılar işlemler yarım saat içerisinde bitti. 14' ünde de yine randevulu olarak tüvtürk'e gittim muayene için. Egzoz emisyon + muayene için 208 TL tahsil ettiler. Bu tutarın içerisine, son muayene tarihim olan ayın 9'u ile 14'ü arasındaki 5 günlük gecikme cezası da dahil. Aracımda kusur olmadığını düşünüp muayeneden geçmeyi beklerken bir sürprizle karşılaştım. Araçtaki koltuk sayısı ruhsatta 4 görünürken aslında aracımın 5 kişilik olduğu söylendi ve bu durum ağır kusur olarak rapora işlenerek trafiğe gidip ruhsattaki koltuk sayısını 5 olarak düzelttirip muayene tekrarı randevusu almam gerektiği söylendi. Aracı kontrol eden aynı teknisyene gitmem gerekiyormuş. 1 ay da süre verdiler. Araya pazar günü ve bazı iş-güçler girdiğinden dün, yani ayın 17'sinde trafiğe gidebildim ve koltuk sayısını ruhsat üzerinde değil de, trafik şubesi sistemleri üzerinden 5 olarak güncellediler. Zaten sistem üzerinden kontrol ediliyormuş. Sağolsunlar, memur arkadaşlar hiç bekletmeden 2 dakika içerisinde işimi hallettiler. Bu sabah (ayın 18'i)muayene tekrar randevusu almak için tüvtürk sitesine girdiğimde ilk müsait randevu malesef ayın 25' ineydi. o tarihte de iş için yurt dışında olacağımdan bir sonraki gün olan ayın 26'sına muayene tekrar randevumu aldım. Umarm bundan sonra bir problem çıkmaz..
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2014, 09:42:49 Gönderen: sedurmaz »

universeee

• *
  • 80 Mesajı Toplam
    100 Kere Beğenildi
« Yanıtla #13 : 18 Haziran 2014, 09:49:25 »
Bu konuyu nasıl olsa araştırmış görmüşsünüzdür diye yazmak hiç aklıma gelmedi açıkçası zira sitede daha önce bu sorunu yaşayanlar olmuştu. Neyse bununla geçmiş olsun.

Bu konuyu yazınca aklıma geldi onu da hatırlatayım size: Arka koltuklarıdaki emniyet kemeri yuvalarının da görünür olması gerekiyor. Koltuk altlarında kalmış şekilde gitmeyin çünkü oradaki çalışanların onları çıkarmaya uğraşmadıklarını okudum kısacası bir kere daha kalabilirsiniz. Hatta emniyet kemerleri bile koltuk arkasında kalmış olabilir. Bu konuya da dikkat edin.

Kısacası muayeneye gideceğiniz zaman bütün emniyet kemerlerini yuvalarına takın arabayı o şekilde teslim edin. O zaman sıkıntı olmuyor.

Ferhat_27

• Genel Moderatör
  • *
  • 357 Mesajı Toplam
    400 Kere Beğenildi
« Yanıtla #14 : 18 Haziran 2014, 09:50:12 »
Bu muayene vs adamı iyice ayar eder,canından bezdirir,benim alfa 9.ayda, bakalım ne çıkacak ,sürpriz   Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bu sefer de muayeneci lavuk ss vites kolunu sallamaya kalkarsa adama kesin girerim kafa göz  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2014, 09:53:09 Gönderen: Ferhat_27 »

Seo4Smf Tagleri: muayene işlettirme 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.