Yukarı git

19 Kasım 2018, 19:12:39
Reklamlar  

Gönderen Konu: LED XENON  (Okunma sayısı 1997 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Celikoglu53

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
LED XENON
« : 14 Ocak 2018, 21:35:04 »
Merhabalar bi kaç gündür bu konu üzerinde baya bir araştırma yaptım faydalı bilgi olduğu içinde sizlerle paylaşmak istedim.

Xenon farlar güçlüdür normalden daha fazla enerji harcar o yüzden aracınızın elektrik tesisatı zarar görebilir veya xenon takarsanız akünüzü yada alternatörünüzü daha güçlüsü ile değiştirmeniz gerekir gibi söylentiler tamamen yanlıştır. Aksine xenon sistemi daha az enerji tüketir. Akü ömrünü uzatır ve alternatöre daha az yük bindirir, bu sayede çok azda olsa yakış miktarını azaltır.

Mercek modifiyesi yaparsanız yükseklik ayarı kaybolur bilgiside yanlıştır. Normalde far yüksekliği ayarlandıkça içerideki parlak reflektör kısım hareket eder. Mercek modifiyesindede mercek bu bölüme takıldığı için yükseklik ayarlandıkça mercek yukarı aşağı hareket eder yükseklik ayarı eskisi gibi çalışmayı sürdürür.

Bi-xenon farlarda uzun için ikinci bir xenon ampulu daha olması gerekir. Bu bilgide tamamen yanlıştır. Bixenon farda yukarıda anlatıldığı gibi ışığın karşıya vurmasını ikinci bir ampul değil perdenin hareketi sağlar.

55 watt lık xenonlar daha güçlü ve parlaktır. Bu olay tamamen bir aldatmacadan ibarettir. Aslında bu xenon kitler 55watt enerji tüketerek araca hata verdirmemeyi amaçlamaktadır. Xenon ampulu gene 35 watt gücünde standart şekilde yanar. 55 watt xenon ampulu diye birşey yoktur.

Xenon ampulunun K değeri ne kadar yüksekse o kadar iyi aydınlatır. Bu konuda çoğu kişi tarafından yanlış bilinmektedir. K değeri ışığın rengini, Lümen ise ışığın şiddetini belirler. Xenon ampulunun K değeri ne kadar artarsa ışığın gücüde o kadar düşer. Osram Philips GE gibi markaların tamamının orjinal xenon ampulleri 4300K dır. Aydınlatma seviyesi en yüksek ampullerde onlardır. K değeri dahada yükseldikçe ışığın rengi değişir daha güzel görünebilir fakat ışık şiddeti azalıcaktır. Yaklaşık değerler aşağıdaki tabloda görülebilir.

4300K = 3200 lümen
6000K = 2800 lümen
8000K = 2300 lümen
10000K = 1800 lümen

Led Farlar

Otomotiv endüstrisi geçen zamanla ve teknolojinin yardımıyla beraber çok yol katetti. Farlar da bu sürecin bir parçası olarak gelişmeye devam ettiler. Önce halojenler, sonra HID’ler ve şimdi yeni bir seçenek daha: Led farlar. Kağıt üstünde seri üretim için çözüm olarak gözükseler de kendilerine has birkaç negatif özellik nedeniyle Dünya’nın bu teknolojiye bakışı değişebilir.

Bir Led’in çalışma mekanizmasını anlamak zor bir iş olsa da, kısaca negatif elektronların pozitif yüklü yarı-geçirgen bir maddenin üzerinde bulunan deliklerden geçmesiyle çalışıyorlar. Elektronlar, bu düşük enerjili ortama düştüklerinde sahip oldukları enerjiyide kaybedip bir foton (ışığın en küçük birim) oluşturur. Buna elektriksel-ışıma adı verilir.

Bu süreci saniyede binlerce kere tekrarlarsak, sürekli olarak ışık yayan 2 mm genişliğinde bir diyot’a (led) sahip olursunuz.

Tamamen Led farlar
Led’lerin can alıcı noktası ise: halojenlerle karşılaştırıldıklarında sahip oldukları düşük güç tüketimi. Toyota Prius gibi modellerde farlar için olmasa da kullanılırken, seri üretimde kullanılmaya 2004 Audi R8 ile başlanmıştır.

Genel olarak konuşmak gerekirse, Led’ler aydınlatma bakımından Halojenler ile HID’ler arasında bir yerde yer almaktalar fakat odaklanma konusundaki avantajları sayesinde çeşitli şekiller oluşturulabilmekte. Boyutları sayesinde üreticilere modellerine uygun farlar tasarlama özgürlüğünü de tanımaları sahip oldukları avantajlardan bir tanesi.

Avantajları bulunmasına rağmen çözülmesi gereken birçok sorunları da bulunmakta. Halojenlerde olduğu gibi ışık üretimi sırasında ısı da açığa çıktığı için çeşitli soğutma sistemlerine ihtiyaç açığa çıkmakta. Bunun gibi soğutma sistemlerinin de motor bölümünde olduğu için bu işin çok daha karmaşık bir hal aldığını unutmayalım.

Şimdi kullanılan Led’lerde soğutma bloğu kullanılmamasının sebebi ise, kısa veya uzun farlar gibi belirli bir ışık şiddeti gerektiren yerlerde kullanılmamaları. Bu nedenle stop grubunda veya gündüz farlarında kullanılan Led’lerin soğutma sistemlerine ihtiyacı bulunmamakta.

Artıları: Küçük boyutları, uyarlanabilir olmaları, çok düşük enerji tüketimi, HID’lerden daha sıcak bir renk tonuna sahip olmalarına rağmen halojenlerden daha iyi aydınlatma performansı

Eksileri: Yüksek üretim maliyeti, çalışma sırasında ortaya çıkan yüksek ısı, zaten yüksek ısılara sahip olan motor bölümündeki çalışma koşulla

bende bu zamana kadar (K) Kelvin değeri arttıkça daha iyi önümü görürüm sanıyordum daha çok ışık verir sanıyordum ama önemli olan (L) Lümen miş Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap K değeri verdiği renk yani 6000 beyaz 4300 sarımtrak beyaz 8000 mor'a çalan bir beyaz 10000 mor karışımı beyaz. ben Giulietta'ma 6500K 6000L taktıracağım. şimşek etkili uzunlar ile beraber güzel oluyor. ayarlanabilir far olduğu için muayneye takılmıyor ve herşey den önemlisi inanılmaz net görüntü oluyor yolda daha iyi görebiliyorsunuz.

İyi Forumlar..

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

Ormanci

• *
  • 74 Mesajı Toplam
    85 Kere Beğenildi
Ynt: LED XENON
« Yanıtla #1 : 15 Ocak 2018, 09:18:15 »
Selektörde kullanılabilir belki ama halojen ampul yerine takılan hiçbir led maalesef aydınlatmıyor, bilginize.

Led farların mercek veya far tası tasarımı tamamen farklı çünkü. Örn: Led farlı bir Leon'un far yapısını inceleyin.

Odakları vs'leri her şeyleri farklı. Haliyle kısa fara takarsanız aydınlatmanız iyi falan olmaz, aksine daha kötü olur, bir de merceksiz farlara takılan çakma xenonlar gibi abuk subuk, olmayacak yerleri de aydınlatırsınız odak noktası kayık olacağı için.

Çok yazılıp çiziliyor ama çakma xenonlardan sonra şimdi led muhabbeti moda oldu, kimse sallamıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Aydınlatmanız da iyi olmayacak. Çok istiyorsanız yine de deneyin tabi. Ancak paranıza yazık, onu bilesiniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Celikoglu53

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 15 Ocak 2018, 17:55:41 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Selektörde kullanılabilir belki ama halojen ampul yerine takılan hiçbir led maalesef aydınlatmıyor, bilginize.

Led farların mercek veya far tası tasarımı tamamen farklı çünkü. Örn: Led farlı bir Leon'un far yapısını inceleyin.

Odakları vs'leri her şeyleri farklı. Haliyle kısa fara takarsanız aydınlatmanız iyi falan olmaz, aksine daha kötü olur, bir de merceksiz farlara takılan çakma xenonlar gibi abuk subuk, olmayacak yerleri de aydınlatırsınız odak noktası kayık olacağı için.

Çok yazılıp çiziliyor ama çakma xenonlardan sonra şimdi led muhabbeti moda oldu, kimse sallamıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Aydınlatmanız da iyi olmayacak. Çok istiyorsanız yine de deneyin tabi. Ancak paranıza yazık, onu bilesiniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

eyer istanbulda iseniz muhakkak görüşelim. değil iseniz before after atıcam Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

usta ile görüştüm 6500L size max verecegi 5800 civarı dedi bu da mercedes e serisi ve s serisinin kullanmıs oldugu L değerine eş değer bir ışık ve aydınlatma demektir. ve de halojen den daha az bir tüketim sayesinde akü nüz de rahatlamıs olacak. denemekde fayda var Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

krm1983

• Üye
  • *
  • 20 Mesajı Toplam
    20 Kere Beğenildi
« Yanıtla #3 : 15 Ocak 2018, 20:26:01 »
Bixenon dışındaki hiçbir aydınlatma görüntüden öteye gitmiyor maalesef.

Bu arada xenon başlangıçta kuvvetli bir akım çeker. Ancak sonrasında düşük enerji tüketir.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Senza Cuore Saremmo solo macchine

Celikoglu53

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2018, 21:57:19 »
Arkadaslar merhaba bugün taktırdım. 6500k 8000lümen olarak h7 kısalara h1 uzunlara, dragos sahilde tur attım selektör çokyi şimşek etkili olması gercekten çok iyi çok sevkli h7 ise hslojenden 1000 kat daha iyi tavsiye ederim arka plakalık da sarı dan beyaz led e cevirdim gercekten efsane oldu. Toplam maliyet 400tl tuttu

krm1983

• Üye
  • *
  • 20 Mesajı Toplam
    20 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2018, 22:11:31 »
Bir de uzun yolda yağmurlu havada denemenizi tavsiye ederim.
Bir de uzun vadede muhtemelen mercekleriniz halojen ampüle göre tasarlandığı için kararacaktır.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Senza Cuore Saremmo solo macchine

Celikoglu53

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 17 Ocak 2018, 00:26:45 »
ileriye doğru öyle bişey olursa konuyu editlerim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap şuanda %20 kaybım var mercek ve fardan temizlikden dolayı ona rağmen sarıdan daha iyi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap farlar hiç acılmadıgı ve cok kötü olmadıgı için temizletme gereği görmedim.

Dellobaltino

• Üye
  • *
  • 3 Mesajı Toplam
    3 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 17 Ocak 2018, 15:29:41 »
Kullandiğiniz kitin markasi nedir?

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Celikoglu53

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 17 Ocak 2018, 22:57:34 »
Yek led 6500k 8000lumen baya araştırdım phonun 8000lumrninide taktık bu kadar başaralı olmadı.

kahraman202

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    3 Kere Beğenildi
« Yanıtla #9 : 18 Ocak 2018, 21:28:24 »
Konuyu foto/video ile desteklemenizi bekliyorum. Açıkçası merak ettiğim bir mevzu, yaptırmayı düşünüyorum gerçekten..

Aykut6007

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 30 Ocak 2018, 22:12:51 »
arkadaşlar antalyadan merhaba. bende bugün itibariyle giulietta halojen mercekli farlarım için biraz uğraştırsada led xenon alıp kendim uyguladım. Uğraştırdı ama bu aşk için değdi açıkcası. sonuc bir harika. Daha önceden önümü görmüyomuşum resmen. ilk resimde orjinal sarı far ve beyaz led xenon ampule ait resim. sonrasındada iki tarafta led xenon takılıyken. Kesinlikle aydınlatma cok başarılı. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aykut6007

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 30 Ocak 2018, 22:21:36 »
Detaylı bilgi vermek gerekirse, resimlerde tam belli olmasada karşısına gectiğinizde mercekler tam bembeyaz ve cok canlı, ve güzdüz ledleriyle aynı tonda artık. karanlık yolda aydınlatma cok başarılı. far yükseklik ayarıda çalışmaktadır. Kısalar için H7 taktım. ve uzunlarada H1 alıp uygulayacağım. Bir takım far fiyatıda 85 TL kargo ücretsiz. 2 yıl garantili ve ilgili markanın kullanıcı yorumlarına güvenerek almıştım. Gercektende ilk günden cok memnun kaldım ve arabadan inesim gelmedi akşam test amaçlı gezerken. Biraz önce uyguladım ve konuyla ilgili hemen siz alfacıları bilgilendirmek istedim.

Dellobaltino

• Üye
  • *
  • 3 Mesajı Toplam
    3 Kere Beğenildi
« Yanıtla #12 : 31 Ocak 2018, 12:01:17 »
Hangi marka ürün taktiniz

Aykut6007

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 31 Ocak 2018, 12:02:41 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Hangi marka ürün taktiniz

İnwells LedResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Dellobaltino

• Üye
  • *
  • 3 Mesajı Toplam
    3 Kere Beğenildi
« Yanıtla #14 : 31 Ocak 2018, 14:12:48 »
Bunlarin arkasi uzun kapak kapanmaz diye düşünmüştüm.üstelik de çin mali olduğundan kalitesine ve dayanimina pek güvenmiyorum.ben de philips ultinion yada photon milestone arasinda kararsizim.photunun lümen değeri daha yüksek

Seo4Smf Tagleri: xenon 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.