Yukarı git

27 Mayıs 2018, 16:47:55
Reklamlar  

Gönderen Konu: Kronik sorun hakkında fikrimdir  (Okunma sayısı 5272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Efertem

• Üye
  • *
  • 18 Mesajı Toplam
    23 Kere Beğenildi
Kronik sorun hakkında fikrimdir
« : 22 Ekim 2013, 12:27:15 »
Arkadaşlar, otomobile olan ilgimden dolayı çeşitli bilgi kaynaklarını dolaşıyorum zaman zaman. Ancak Alfa kadar "kronik sorun" sözcük grubunun geçtiği bir model yok. Buna sanırım biz de katkıda bulunuyoruz. Aracımızın her sorununu kronik sorun olarak niteliyoruz ve başka bilgi kaynaklarına buradan referans gösterilerek "alfacılar bile kabul" ediyor şeklinde olumsuzluğa neden oluyoruz.

Bunların başlıcası varyatör. Ben üç Alfa kullandım. Varyatör sorunu yaşamadım. 60 binde bir 500 liraya değişen bir parça nasıl kronik sorun olabiliyor anlamadım. Bu mantıkla aracın lastikleri bile kronik sorun listesine girebilir; ya da triger, termostat vs...

Alt takım gıcırtıları ikinci mesele. Burçları ve salıncakların eskimesi ve parça dandikliği bu seslere neden oluyor. Ancak biz kronik deyip damgalıyoruz.

Ya da Alfa'nın kimi eksikliklerini "bizim arabalarda olur böyle" diyerek kabullenişe geçiyoruz. Dünyada bu forumların artık bir baskı unsuru, tüketici zemini olma özelliği var ve markalar tarafından sıkı takip altında. Gerçek sorunu kabullenmiş bir tüketici kitlesi görmek sanırım onların hoşuna gidiyordur. Kronik olmayan sorunların kullanıcı eliyle kronikleştirilmesi hoşlarına gitmediği gibi... Bilmem ne dersiniz? Kronik sorun sözcüğünü yasaklasak mı?  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

Ormanci

• *
  • 74 Mesajı Toplam
    85 Kere Beğenildi
Ynt: Kronik sorun hakkında fikrimdir
« Yanıtla #1 : 22 Ekim 2013, 13:10:59 »
Kronik sorun demek artık bir modelde durmadan görülen ve genele yayılabilen bir sorun demektir.
Varyatör örneğini vermişsiniz mesela.
Kroniktir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Sizde yine iyi dayanmış, görevi bozulmak mıdır bunun? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Arkadaşım 156'da, aracı çok kullanmamasına rağmen neredeyse 20binde bir değiştiriyordu. Sonradan galiba çözüm mü bulundu birşeyler oldu, çok sıkıntı olmaktan çıktı.

Sadece Alfa'da değil, her markada modelde illa ki vardır.

Birinde bilmemne anahtarı bozulur, diğerinde motor bilmemne sensörüdür, başkasında başka bir parça...

Fanatikler kabul etmiyor sadece "kronik" sözcüğünü...

Mesela VW grubunda özellikle DSG'ler balatalarını bozmaları ile ünlü. Titreme yapıyor.
Ancak mesela birçok forumda markanın fanatikleri kabul etmiyor, kavgalar çıkıyor.

Skoda forumunda kendim okudum.
Octavia alan vatandaşa "DSG almasaydın keşke, sorunlular, manuel alsaydın" diye bile itiraf niteliğinde tavsiyeler geliyor.
Ancak fanatikler "güçlü versiyonlarda oluyor, adam chip yapıyor, bozuluyor" falan diye yine de kabul etmiyorlar komik bir şekilde Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bunun yanında VW beşinci defa değişik parça kod numarası ile DSG kavraması çıkarıyor.
Demek ki 5 defa uğraşmış, değiştirmişler Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Niye? Devamlı bi iyileştirme yapmaya çalışmışlar.
Ancak arkaşımın Scirocco'su dahil, birçok VW düşük km'lerde olmalarına rağmen garantiden 2 veya 3.defadır kavrama değiştiriyorlar.

Demek ki kronik Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Mesela bakın geçenlerde bir arkadaş Giulietta'da far titriyor dedi.
Bende de aynı şey oluyor.
Demek ki kronik diyebiliriz.
Bu araçlar önden hasarlı değil, farlar sonradan toplanmadı, kaput falan değişmedi yani Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Demek ki kronik Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Eh, 10 yaşındaki 156'nın yürüyen aksamındaki burçlardan gelen garç gurç seslerin aynısı Giulietta'da da geliyorsa, bu da kroniktir ve Alfa'nın bunu iyileştirmediği, çözüm bulmaya niyetlenmediği, önemsemediği açıktır Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Demek ki aynı burçları aynı üreticiden alıp kullanmaya devam ediyor bu adamlar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kroniktir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Örneğin yine Giulietta'larda vites topuzları kırılıyordu, sonradan yapısını değiştirdiler galiba. Kronikti Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Makyajlı kasada bu "kronik"lerin birçoğu giderilecek, iyileştirilecektir mesela.

Bir tanıdığım sırf bu yüzden ilk çıkan bir aracı almaz mesela. İlla makyajlı kasasını veya üzerinden 3-4 sene geçmesini bekler. O arada bile üretimde bir sürü şey değişikliğe uğruyor çünkü.

BMW'de Mercedes'te bile var bu tip şeyler.
Ve genelde üreticilerin, otomotiv sektörünün ticari kaygılarından kaynaklı hep.
Bir sorun oluyor, hemen çözümü var, birileri hemen "tamam işte şundandır" diyor.
Demek ki o kadar çok tecrübe edilmiş ki Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Efertem

• Üye
  • *
  • 18 Mesajı Toplam
    23 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 22 Ekim 2013, 13:18:32 »
Ben fanatik değilim aksine. 20 binde bir varyatör bozanlar kullanmayı bilmiyordur. Kullanmayı bilmezsen DSG de bozulur, HSG de. DSG'nin ne olduğunu bilen VW kullanıcısının oranı %2'yi, nasıl kullanıldığını bilenin oranı %10'u geçmez. Bunlar teknolojik tartışmalar. Otomatikleştirilmiş şanzımanı ısrarla tork konvertörlü gibi kullanır izim millet. Kılavuz okumaz, yokuşta D'de bekler, durmayı bilmez, kalkmayı bilmez. Bütün arızalar bundandır. Araç sıyırır durur. Selespeed'de kronik sorun o zaman. Ve bunları üretici ısrarla üretmiş, üretiyor. Demek ki markasından beklentisi yok.

Neyse, özetle ben bu kadar kronik sorun adı geçen, sorun seven ve sorunlarla boğuşan bir camia görmedim. İçerden bir özeleştiri yapmak istedim. Benim arabalarım 156 değildi o zaman.

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2013, 14:00:54 »
20 binde bir varyatör değiştiren insan hariç tamamına katılıyorum. Ama varyatör 20 binde bir değişecek bir şey değil. Demek ki adam arabasının yağına hiç bakmıyor, sürekli eksik kullanıyor.

DSG konusunda da Ormancıyı haklı buluyorum. Daha fabrikadan alındığı gibi tangır tungur ses çıkartan, vitese geçemeyen, bazı viteslerde takılı kalan DSG'ler var. Forumlardan görüyoruz, sahipleri yazıyor, youtube'da videoları var, google'da aratıyorsunuz çıkıyor.

Alfa Romeo'nun sıkıntısı bazı tedarikçilerle bağı kopartmak istememesi muhtemelen. O tedarikçilerin de bazı işleri kötü yapması. Ama demek ki aralarında başka bağlar da var. Atıyorum, adam araba için 45 parça sağlıyordur, arasından 2 tanesini çok kötü yapıyordur, ama karı kaçırmamak için onları da verme koşulu vardır anlaşmasında. Alfa da diğer parçaları da başka tedarikçilerden almamak için bastırmıyordur, idare ediyordur. Muhtemelen tedarikçiyi değiştirmenin maliyeti bu kronik sorunların oluşturduğu dedikodunun maliyetinden daha yüksektir. Bunlar yönetim işi, illa ki yönetim kurullarında, veya gerekli fonksiyonların toplantılarda konuşuluyordur - konuşulmuştur. Tabi böyle bir şey olmuyor da olabilir, olmuyorsa bu da yönetim zaafıdır. Genel olarak bir sorunun çözülmesi konusunda tıkanıklık yaşanıyorsa, bunun bilmediğimiz başka bir çok sebebi de olabilir.

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

Efertem

• Üye
  • *
  • 18 Mesajı Toplam
    23 Kere Beğenildi
« Yanıtla #4 : 22 Ekim 2013, 14:10:37 »
Forumu zaman zaman inceliyorum. Alfa kullanmayan birinin bu forumu inceleyince şu soncu varması gerekiyor: 

Alfa'lar sorunlu biliniyor ve "uzak dur" denen arabalar arasında. Ancak bu forumda birçok insan bunun yanlış olduğunu savunuyor. Kulaktan dolma bilgilerle aracın yanlış tanıtıldığını anlatmaya çalışıyor. Kullandıklarına göre demek ki bir bildikleri var.

Ancak eğer Alfa kullanmasam şu sonuca varırdım:

Alfa'dan kaç diyenler haklı beyler. Alfa forumu da Alfa sıkıntılarını anlatıyor. Tek fark biraz daha teorik ve retorik! Ve gerçekten samimi söylüyorum, eğer Alfa'yla tanışmadan önce bu forumlar olsaydı ve buradan araştırsaydım muhtemelen Alfa'm olmazdı.

Ormanci

• *
  • 74 Mesajı Toplam
    85 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 22 Ekim 2013, 14:33:52 »
Tamam zaten ben size fanatik demedim ama fanatikmişçesine de yazıyorsunuz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Çünkü araçların "gerçekten" olan sorunlarını yazıyoruz ve yazılanlara da en azından kendi adıma konuşayım, Giulietta cephesinde katılıyorum.

Dediğim gibi, benim de farım titriyor, benim de vites topuzum kırıldı, benim de konsoldaki gözün kapağı garantiden değişti.

Bunları ben mi yaptım? Bilgisizliğimden, arabayı ayı gibi kullandığımdan mı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Tek bir araçta bundan bahsetseydik, evet belki denilebilirdi.
Biriniz bana derdi ki, "çakmışsın arabayı, düzgün toplanmamış, ondan titriyordur, vitesi kırmışsın tabi, kimbilir nasıl kullanıyordun" falan filan Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ama hepsinde görüyoruz. Demek ki kronik Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yani olan birşeyi de "böyle birşey yok" diye yok saymak olmaz.

İşte DSG'ciler de sizin gibi yapıyordu, ama fanatik bir şekilde tabi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Garantiden 2.defa kavraması değişecek olan arkadaşım bu işin suyunu çıkarmış vaziyette, aracına gereğinden iyi bakar, her türlü şeyi okur ve DSG'yi herhalde Türkiye toprakları üzerinde en düzgün kullanan kişidir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Ama küfür ediyor şu aralar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yani siz diyorsunuz ki, biz olmayan sorunları da var gibi gösteriyoruz, arabaları kötülüyoruz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bunları ciddi ciddi okuyan Alfa'dan kaçar ve sebebi de bizleriz... Ama bu arabaların kronik sorunu yok.
Son dediklerinizden bunları anladım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

O zaman katılmıyorum diyeyim ben de Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TRSemih

• Alfista
  • *
  • 87 Mesajı Toplam
    112 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 22 Ekim 2013, 14:50:42 »
birincisi sorunsuz / bakım gerektirmeye bir araç henüz üretilmedi. o teker döndüğü sürece cebini açacaksın..
ikincisi bugün hangi marka forumuna bakarsanız bakın göreceksiniz ki her aracın birden fazla kronik olan ya da olmayan derdi var. burada kendimize sormamız gereken soru alfa'yı daha önce sahip olduğumuz hangi araçla kıyasladığımız?

bakımlı ve bakımları bugüne dek düzgün yapılmış bir alfa asla üzmez.
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2013, 14:54:53 Gönderen: TRSemih »

159 '06 1.9 JTDM (2016-...) / 156 '05 1.6 TS (2012-...) / 156 '98 2.0 TS (2014-15)

TRSemih 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: Tuncay N (22 Ekim 2013, 18:55:35)

Efertem

• Üye
  • *
  • 18 Mesajı Toplam
    23 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 22 Ekim 2013, 14:58:08 »
Çok ilginç. Ben de alfa üzmez diyorum, ama "alfa sorunlu"yu duymaya alıştığımız için olsa gerek, cümlenin sonu size katılmıyorum'la bitiyor. Yani kenara not edilecek bir iletişim oldu bu başlık.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kıyas için bilgi: 2004 yılında 3 yaşında Clio Sport, 2004'te 1 yaşında Toyota ötesi Alfa 156 2001, Alfa 156 2006. İnanın en az Toyota kadar sıkıntısız bindim Alfa'ya. Tamam ön takım biraz yoğurt kabul ediyorum. Ama geçen gün 230 TL'ye düzeldi. 4 burç, iki üst salıncak.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Yani ben böyle kroniği severim. DSG kronikliğiyle, ya da Çevi lacetti'nin gazlanmış lokurtulu amortisör sorunuyla bunlar bir değil. Kronik sorun, servise çağrılmayı ya da aracın ikinci elinin piyasadan adeta silinmesini gerektirir.

Ormanci

• *
  • 74 Mesajı Toplam
    85 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 22 Ekim 2013, 15:24:08 »
Sizinle aslında anlaşıyoruz ama anlaşamıyoruz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ya da ufak farklar var diyeyim.
Katılmıyorum dediğim, yanlış anlamadıysam biz sorunlu, amanın falan diyoruz, siz de dışarıdan bakan birisi bunları okusa almaz Alfa'yı diyorsunuz. Buna katılmıyorum dedim işte Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ben de diyorum ki, zaten her araçta oluyor bunlar.
Her üründe bile oluyor.

Bakın mesela Asus tablet aldım, alet daha gelmedi, incelemelerde çok övülüyor. Ama sonra bi baktım ki bi konuda insanların neredeyse %50'si "aman güncellemeyin, aletin USB sürücülerinde sorun varmış, sonsuz döngüye giriyor" diyor. Asus yakında bunu çözecekmiş ama şimdilik güncellemeyin diyorlar, çünkü yenisiyle değişim gerektirecek şekilde kullanılamıyormuş Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şöyle maalesef:
Kroniklerin bazılarını, eğer önemsizse, firmalar görmezden geliyor.
Hepsi yapıyor bunu.
Türkiye'de zaten servisleri al vur ötekine..

Debriyajım hatalı, yenisi gelse de böyle olacak diyor, değiştirmiyorlar mesela.

Ama bu hata Alfa'ya ait değil, birçok markada var bu durum mesela. Büyük ihtimal Valeo'dan kaynaklanıyor.
Ama DSG'deki gibi, gerekirse 50 kere değişecek.
Ben sokacağım o parçayı Alfa'ya, veya Valeo'ya, beni ilgilendirmez Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bakın mesela vites topuzu örneğini verdim.

Yani illa "tamam arkadaş, hepsini herkesi geri çağırıyoruz" demiyorlar.
Bu noktada "kronik sorun" tanımlamasında yanlışlık yapıyorsunuz gibi geliyor bana demek istiyorum.

Kronik demek, artık genele yayılmış, neredeyse hepsinde olan demek değil mi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Eh işte, bizim yaşadığımız da bu değil mi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bakın mesela başka bir arkadaş dedi ki, şu şu şu sorunlar var, konsol takırdıyor dedi.
Diğer sorunları kabul eden bizler, onu kabul etmedik. Çünkü araçların genelinde konsoldan tıkırtılar gelmiyor. Kapı panelleri falan anca, veya koltuklar.

Yani kronik sorun derken illa büyük süper fabrikasyon feci hatalar olması da gerekmiyor aslında.
Küçük ama kronik sorun da olabilir.
Ya da hadi onlara kronik demeyelim de, ne diyelim, hepsinde görülen diyelim. Eh o da kronik gibi bişey oluyor gerçi yine işte Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yani ben de demiyorum ki, yok bu aletler süper sorunlu süper bilmemne...
Bana da alırken çok dediler, aldıktan sonra da dediler.
Hatta bir arkadaşım "hayırlı olsun" demek yerine, "hay senin kafana" gibi bir laf etmişti, çok kızmıştım kendisine, ben de baya bi sövmüştüm...

Aksine, 40bin km ve 3 senedir Giulietta'yı kullanıyorum ve aşırı şekilde memnunum.

Sadece böyle salak sulak ufak tefek dikkatsizlikler yüzünden oluşan ve her Giulietta'da görülen (işte buna kronik demiyor muyuz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sorunlar veya aksiliklerine uyuz oluyorum.

Bundan önce Peugeot 106 ve 207 kullandım.
Kronik sorunlu onlar asıl Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 207 yine fena değildi de, onlarda da vardı salak salak şeyler. Giulietta bu durumda "cennet" oluyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Elbette ki böyle kronik sevilir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ben de severim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Her araçta görüldüğü için kronik diyoruz, ya da büyük bir yüzde de olursa... Yoksa elbette ki, sorunlar kesinlikle bir değil.

Bakın mesela geçende babamın 2000 model C200K'nın benzin pompası mı artık neyse, vınnnnnnnnnnnnnnn diye arabanın içinde deli gibi ötüyordu.
2-3 sene önce kontak anahtarının oturduğu yuvanın bilmemnesi bozuldu, araba çalışmıyor etmiyor falan..

Ustaya götürdük, "abi bunlarda olabiliyor, kronik" dedi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
1.500 TL servis istiyormuş, komple kontağın oraları değiştiriyorlarmış.
Ankara'da kafası kırık bi elektronikçi varmış, sadece o yapabiliyormuş, o parça kargoyla oraya gitti, geri geldi, 500-600 TL'ye yapıldı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Düşünün, sorun o kadar biliniyor ki, adamlar çözümün Ankara'da olduğunu bile biliyor, adrese gönderip geri alıyorlar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Alın size süper kaliteli müthiş alet Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Peugeot'da 407'de ne elektrik problemleri vardı. Hepsi de kronik sayılabilecek seviyedeydi.
Youtube'da aratın, 407 elektrik problemi diye, kontağı kapatmasına rağmen çalışmaya devam eden araçlar, göstergeleri sapıtanlar göreceksiniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ama hiçbir zaman servisler bunları kronik diye kabul etmedi, hep münferit Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Böyle çok mahkemelik araç da var, bakmayın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Giulietta'da çok şükür hiç böyle bir durum olmadı, ağır birşey çıkmadı.
Ama dediğim gibi, kronik şapşallıkları var Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Umarım bu sefer anlaşabiliriz diye düşünüyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2013, 15:26:46 Gönderen: Ormanci »

endospor53

• *
  • 32 Mesajı Toplam
    34 Kere Beğenildi
« Yanıtla #9 : 22 Ekim 2013, 15:53:19 »
Efertem beyin dediklerini ben şöyle anladım; belki de alfanın türkiyede pek rağbet görmemesini biz alfacıların araçlarına çok titiz olması(olması gerekenden daha hassasız bence) ve en ufak sorunları dahi kabul edememesi sağlıyor. Bunları hep konuşup duruyoruz ve Alfa imajına istemeden de olsa leke sürüyoruz, akıllarda kötü şekilde çiziliyor ve bu makinalar tutulmuyor.
Şöyle söyliyim, alfa benim 3. aracım, honda ve jeep kullandım ve "kronik sorun" anlamında alfanın bu diğer markalardan fazlası yok. Neden 2. eli geride? Satışlarda ve 2. elde itibar görmemesinin en büyük nedeni ise burada hep konuştuğumuz gerekli servis ağı ve teknik kalifiye elemanın eksikliği, alfa almayan birçok insan bu nedenle almıyor. Ben aracımı almadan önce ön takım ayranını da varyatör dalgasını da biliyordum mesela ve bu almama engel olmamıştı.

Ormanci

• *
  • 74 Mesajı Toplam
    85 Kere Beğenildi
« Yanıtla #10 : 22 Ekim 2013, 16:06:08 »
Tabi ki, elbette ki yok, belki önceki Alfa'lar, çok eskileri öyleydi ama ben inanmıyorum ki bir 147, 156, 166 falan deli gibi problemli olsun.

Önceki mesajımda dediğim gibi, problemli araç arıyorsanız Fransızlara bakacaksınız zaten Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Özellikle de PSA grubu.

Ancak olan sorunlarını da yok gibi gösteremeyiz ki?

Öyle süper, böyle mükemmel desek, o da olmaz, buradaki insanları da yanlış yönlendirmiş oluruz.
Sorunların ne olduğunu bilelim ki, ona göre hazırlıklı olalım veya önemseyelim ya da önemsemeyelim...

Burada bahsettiğiniz sorun, tamamen milletimizin şehir efsanesi haline gelmiş, saçma sapan önyargıları. Başka hiçbirşey değil.

Bakın bugün Fluence denen alet, sürüşü, şanzımanı, malzeme kalitesi vb. açısından berbat bir alet bence.
Arkada oturuyorsunuz, ön koltuk demirleri dışarı fırlamış, öndeki sürücü de biraz uzunsa o demirler dizlerinize batıyor.
Var mı böyle saçma sapan birşey allah aşkına? Ve bu alet 2013 model?

Ama bu aleti alıp ertesi gün satmaya kalksanız, peynir ekmek gibi gider.

Başka bir arkadaşım Honda Jazz'ını saçma sapan bir fiyata satmıştı 2.elde.
Araba 80binde, sağı solu boyalı bilmemne... Ama 1 haftada satıldı neredeyse, belki daha da kısa.
Ve ben 20bin TL'ye 207 satmaya çalışırken, adam 23bin TL'ye o arabayı sattı, üstelik benim arabam çok daha temiz, çok daha yeniydi.

Niye? Yok efendim neymiş, alet otomatikmiş, az yakıyomuş. Az maz da yakmıyodu yani. Ben 207 ile 8-8.5lt ortalamayla geziyordum. Arkadaşım da benzer rotalarda daha sakin kullanımla 7.5-8lt'lerle geziyordu. Bu muymuş az yakması? Sanırsınız ki millet 5lt ortalamalarla geziyor.

Milletimizde maalesef böyle saçma sapan inanışlar var.
Eh düşünün, zamanında Japonlar ülkemize gelmeye başladığında "gaportası ince" diyorlardı.
Şimdi ne oldu, Toyota'ya bir bakın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ben babama uzun süre Octavia aldıramadım (o zamanlar bütçesine göre en optimum alet oydu).
Hala bana o arka tekerleri yamuk kamyoneti söylüyordu. Düşünün...
Yahu bi gidip gördün mü arabayı dedim, yok...
Gitti baktı. Orada beğendi ve aldı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Eve geldi, eee ne oldu diyorum, gülüyo... Güzelmiş vallahi diye Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Eh diyorum araba VW zaten neredeyse. Al bin git işte Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sırf Alfa değil, Volvo, Mazda vb. markalar da bizdeki bu saçma sapan inanışlar yüzünden kaybetmeye mahkum oldular. Bunda ithalatçıların ve servislerin de şüphesiz büyük suçu var.

Bizdeki usta da usta değil ki?
Usta adam sorunu anlar, çözer.
Bizde çok az "usta" var.
Haliyle götürüyorsun, herif az farklı bişey görünce "yok biz bunu anlamayız" diyor.
Halbuki sorun belki aynı, veya kolay çözebileceğin birşey.

Hep böyle salak salak işler yüzünden bu hale geldi.
Sorunlardan falan değil yani Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bakın mesela burada da konularını gördüm, başka yerlerde de...
İnsanlar "usta" denen tiplere gitmişler, sorunları çözülememiş, geçici şeyler bulunmuş.
Adam en sonunda isyan ediyor "ben bu arabaya bu kadar para harcadım, olmadı, lanet olsun, bi daha Alfa almam" diye...
Ya iyi de suç Alfa'nın mıydı burada Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu anlamda kullandığımız arabalarımızda yaşadıklarımızı anlatmazsak, paylaşmazsak bu forumun ne anlamı kalır, veya sorunlarımızı nasıl çözeriz?
Düşünün, ben gelip bir sorun var diyeceğim, herkes "yok öyle birşey, alet mükemmel" diyecek Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İşte bunu marka fanatiklerinin cirit attığı başka birçok forumlarda görüyoruz.
Ne kadar komik durumlara düşüyorlar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu durumda zaten arabalarımızın sorunlarını anlatmak paylaşmak ile leke falan sürmüyoruz bence. Öyle birşey zaten olmaz. Ben demiyorum ki bu sorundan bahsederken, "ulan Alfa da ne kıytırık arabaymış" diye.
Ha ama o kadar da para vermişiz, bazı salaklıklar da olmasın istiyor insan. Yine de en azından Giulietta için konuşayım yine, yaşadığımız, gördüğümüz ufak tefek sorunlar, problemler, can sıkıcı değil. Bu yüzden bu aracın imajını bu şekilde lekelememiz zaten imkansız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Aynı sertlikte bana Audi A3 getirin, onu da tıkırdatayım mesela Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Arkadaşımda Scirocco var, km'lerimiz çok yakın. Onda da sertlikten dolayı arka taraflardan tıkırtılar geliyor. Bende o kadar yok söyleyeyim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap CooperS sahiplerine sorun mesela, nasıl tıkırdıyormuş arabanın her yeri.
Ama fanatiğine sorarsanız yok öyle bişey canım diyecek. Eh, var mı böyle bişey Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Uzun uzun yazıyorum kusura bakmayın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2013, 16:14:24 Gönderen: Ormanci »

Ormanci 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: tags (22 Ekim 2013, 16:42:28), endospor53 (22 Ekim 2013, 16:31:20)

sahhan

• *
  • 83 Mesajı Toplam
    88 Kere Beğenildi
    • http://kucukisler.blogspot.com.tr/
« Yanıtla #11 : 22 Ekim 2013, 16:37:17 »
Trafikte bir reno bir vw bir japon gibi bol miktarda Alfa...

Kalsın böyle iyi aslında, hondanın apaçi toyotanın taksi almanın ekmekçi fransızın ticari olduğu bir ortamda fırsatını bulsalar Alfa'yı ne şekillere sokarlar Allah bilir.

en bariz örneği bir 3 serisinin, bir civic in, bir corollanın hali ortada...

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

tags

• *
  • 17 Mesajı Toplam
    17 Kere Beğenildi
« Yanıtla #12 : 22 Ekim 2013, 16:40:16 »
Alıntı
Bakın bugün Fluence denen alet, sürüşü, şanzımanı, malzeme kalitesi vb. açısından berbat bir alet bence.
Arkada oturuyorsunuz, ön koltuk demirleri dışarı fırlamış, öndeki sürücü de biraz uzunsa o demirler dizlerinize batıyor.
Var mı böyle saçma sapan birşey allah aşkına? Ve bu alet 2013 model?

tam da denk geldi.. dün bende işim gereği müşterimin fluence sini kullandım ..neredeyse sabahdan akşama kadar. araç 3500km kesin olarak ben şunu öğrendim. bizim millet prof  bilmeyende eksik bilende prof. adam trafik beni yoruyor diye  ben kullandm. herkes kendince haklı neye göreyse artık samimiyetimle söylüyorum verilen paraya yazık.şok oldum neticede bir clio değil yani adama göre aracı uzay mekiği süper... araç yay takılmış kalas sanki..daha birçok şey benimkisi ön yargı veya tukaka değil.kullandım hiç beğenmedim..
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2013, 19:37:57 Gönderen: emraheren »

tags

• *
  • 17 Mesajı Toplam
    17 Kere Beğenildi
« Yanıtla #13 : 22 Ekim 2013, 16:45:58 »
yazdığımın satırbaşı ormanci nikli arkadaşdan alıntıdır alıntı olduğu belli olmamış düzelteyim dedim

Efertem

• Üye
  • *
  • 18 Mesajı Toplam
    23 Kere Beğenildi
« Yanıtla #14 : 22 Ekim 2013, 17:24:06 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Efertem beyin dediklerini ben şöyle anladım; belki de alfanın türkiyede pek rağbet görmemesini biz alfacıların araçlarına çok titiz olması(olması gerekenden daha hassasız bence) ve en ufak sorunları dahi kabul edememesi sağlıyor. Bunları hep konuşup duruyoruz ve Alfa imajına istemeden de olsa leke sürüyoruz, akıllarda kötü şekilde çiziliyor ve bu makinalar tutulmuyor.
Şöyle söyliyim, alfa benim 3. aracım, honda ve jeep kullandım ve "kronik sorun" anlamında alfanın bu diğer markalardan fazlası yok. Neden 2. eli geride? Satışlarda ve 2. elde itibar görmemesinin en büyük nedeni ise burada hep konuştuğumuz gerekli servis ağı ve teknik kalifiye elemanın eksikliği, alfa almayan birçok insan bu nedenle almıyor. Ben aracımı almadan önce ön takım ayranını da varyatör dalgasını da biliyordum mesela ve bu almama engel olmamıştı.

Bunu diyorum dostum. Aynen. Yani özetle, ikinci elin dibe vurmasına katkımız oluyor; birçok hurafeyi buradan doğruluyoruz. Yani tuz kokarsa misali. En azından bir-iki Alfa forumunun gücü keşke şu varyatörü anlatmaya yetseydi.

Bunlar aklıma neden geldi? Ben arabam satışta. Muhtemeldir ki yine Alfa alacağım. Alfa dışında 4x4 olması ve ara sıra ihtiyacım olması nedeniyle kafamı çelen yine tutulmayan(!) yalnızca bir araba var, ki onun piyasası bizimkinden beter. Bu konuya geleceğim üşenmeden okursanız.

Ama her 10 mesajdan 8'i, 4 konuşmadan 3'ü gelip varyatöre, ön takıma, kronik meselesine dayanıyor. İkna olmuyor, üstelik alıcı, yani ben onu aramıyorum, o beni arıyor. YAni böyle bir piyasa var mı allah aşkına? Diyarbakır'dan, Trabzon'dan arayan var. Herkes sevdalı. Ama alıcı değil. Yine de arıyor. Hep mış, miş.. Umarım kendi aracını satmak için mi bu başlığı açtın diyen biri çıkmaz. Çünkü bu Alfa forumunda akıllıca bir soru olmaz!

Gelelim asıl meseleye. Ben bu kıyası sözünü ettiğim ikinci alternatif olan aracın forumunda gezerken kafamda yaptım. Adamlara bak dedim, tümü anlaşmış gibi markalarına toz kondurmuyor, reel olarak, teknik olarak, felsefi olarak güzel güzel açıklıyorlar. Dışlayıcı değil, kapsayıcılar. Foruma girdiğinizde kendinizi bir masal aleminde (olumlu anlamda) buluyorsunuz. Otomobil merakınız varsa tabi. Oysa biliyorsunuz ki, her arabadan en fazla daha az sorunlu olabilir. Onların da "kronik" sorunları var. Ancak kimse avaz avaz bağırmıyor. Kol kırılıyor, yen içinde kalıyor.

Bu nedenle bu başlığı açtım.  Katkıda bulunmak istedim.

Seo4Smf Tagleri: hakkında sorun kronik fikrimdir 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.