Yukarı git

18 Kasım 2017, 03:59:58
Reklamlar  

Gönderen Konu: İtalya Otomobil Müzeleri  (Okunma sayısı 3910 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shame

• Genel Moderatör
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    13 Kere Beğenildi
    • Eros' Photography Workshop
İtalya Otomobil Müzeleri
« : 10 Ocak 2012, 11:59:26 »
Arkadaşlar 2010 Yazından gerçekleştirdiğim İtalya gezisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Otomobillere düşkün her insanın mutlaka bir gün gerçekleştirmesi gereken bir gezi.. Ben bu geziyi kültürel bir Roma gezisi ile birleştirdim..

Toplam 6 günlük bir gezi programı hazırlamıştım.
-3 Gün Roma (Detaylı gezecekseniz yetmiyor.)
-1 Gün Otomobil ile Roma-Milano arasında bulunan Otomobil müzelerini gezerek, akşam Milano'ya varış. (Seyahat saatlerini çok iyi ayarlamanız ve programa sadık kalmanız gerekiyor. Ayrıca yaz aylarında Avrupa otoyolları sürekli tamir-bakım çalışmaları oluyor ve yol çok tıkanıyor, her yerde hız kameraları var. Detaylı gezmek İsterseniz Modena veya Bologna'da bir otel ayarlayın ve gezi sürenizi 2 güne çıkartın derim.)
-1 Gün Milano ve Arese'deki Alfa Romeo Müzesi (Yine saatleri iyi ayarlamanız gerek)

Ben burada Roma ve Milano'dan bahsetmeyeceğim, internette iki şehirlede ilgili bulabileceğiniz çok fazla kaynak var. Ancak otomobil müzeleri için kaynak bulmanız zor.

Öncelikle gezmek için otomobil kiralamanız gerekiyor. Ben 1 ay önce AVIS'ten 159 1.9 JTDm rezerve etmiştim ve sabah 8'de alacağımı belirtmiştim. Ama "Italian Style" sabah 8'de AVIS'ın kapısı duvardı,  8:30'da nihayet açıldı ve 159'un kalmadığını belirttiler, biraz daha ucuza Lancia Delta 1.6 Dizel verdiler.

Eğer amacınız sadece Otomobil müzelerini gezmekse; Milano'ya gitmenizi, ordan araba kiralayıp, yine Milano'ya geri dönmenizi tavsiye ederim.. Çünkü arabayı Roma'dan kiralayıp, Milano'da bırakmak, 100-150 euro gibi bir ek maliyet çıkartıyor..

Daha önce de belirttiğim gibi mümkün olduğu kadar erken çıkıp, programa sadık kalmanız gerekiyor, her müzenin açılış-kapanış saatleri farklı, bazıları erken kapanıyor, hiçbir yer gezemeden dönebilirsiniz. Ayrıca Avrupa'da otoyolda trafik tıkanmaz diye düşünmeyin sakın, ben otoyolun Floransa bağlantısında 1.5 saat trafikte bekledim. (Daha önce de benzer tecrübeler yaşadım)

Roma'dan geliyosanız ilk durağınız Sant'Agata Bolognese'daki Lamborghini Müzesi. Burası fabrikanın içerisinde. Çok büyük bir müze değil, fotoğrafla çok oyalanmıyorsanız, 1 saatte rahat rahat gezebilirsiniz. Müze'nin yanında mağazası var. Burada Lamborghini kazaklarıi T-shirtleri, Kravatları, Mouse PAd'leri aklınıza ne gelirse var, ancak herşey çok pahallı.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Fotoğraflar: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Hemen belirteyim Lamborghini'nin aslında iki adet müzesi var. Diğeri Sant'Agata'ya 25 km uzaklıktaki Ferrara'da Ferrucio Lamborghini Müzesi. Ancak bu müze için önceden istekte bulunmak gerekiyor, sürekli açık değil. Herkese açıyorlar mı onu da bilemiyorum.

İkinci durağınız ise Modena'nın Maranello kasabasındaki Galleria Ferrari. Ferrari fabrikasının iki sokak ötesinde bulunan Galleria Ferrari'de efsane yarış otomobillerini görmek mümkün. Tüm kasaba Ferrari üzerine kurulu, herkesin üzerinde Ferrari T-shirtleri, Ferrari gömlekleri, evlerde Ferrari bayrakları var.. Müze Lamborhini'ye göre daha büyük ve gezmek biraz daha zamanınızı alabilir. 1.5-2 saatte bitirebilirsiniz. İçeride bir de Ferrari mağazası bulunuyor. Ancak yine ürünler çok pahallı. Eğer burayı erken bitirirseniz Maranello'ya 5-6 km uzaklıkta Ferrari'nin test pisti olan Fiorano pistini ziyaret edebilirsiniz. Şanslıysanız bir test izleyebilirsiniz belki..
Fotoğraflar: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Üçüncü durağınız (Eğer vaktiniz kaldıysa ve önceden rezervasyon yaptırdıysanız.) Modena'daki Panini Müzesi. Malesef benim programım çok sıkıştığı için ziyaret edemedim ama Dünya'nın en geniş Maserati koleksiyonuna sahip bir müze. Bunun haricinde bir çok nadir bulunan klasik otomobil de mevcut.

Günün son durağı ise Milano. İyi dinlenin çünkü ertesi gün Arese'de bulunan Alfa Romeo Müzesi var.

Alfa Romeo Müzesi; Milano'ya 20 km uzaklıkta, eski Alfa Romeo fabrikalarının yönetim yerleşkesinde bulunuyor. Müze Lamborghini ve Ferrari'nin birleşimlerinden bile daha büyük. Çok fazla otomobil var. Çok ıssız ve köhne bir yerleşkede bulunuyor. İlk geldiğinizde yanlış mı geldim acaba, nereye geldim ben diye düşünebilirsiniz. Ancak benim gezdiğimn en doyurucu müze diyebilirim. Gezmeniz 2 saatten fazla zamanınızı alacak. Burada mutlaka bir Alfa Romeo mağazası olacağını düşünüyordum ancak maalesef öyle bir şey yok. İçeride bir Alfa Romeo Die Cast koleksiyonu mevcut, ancak Müze açıldığından bu yana tozunu almadıkları için sadece bir toz topağı görüyorsunuz.
Çıktığınızda otomobil ile yerleşkenin etrafında bir tur atmanızı öneririm. Arese V6, 1.7 Boxer gibi efsane motorların, efsaneleşmiş Alfa Romeo modellerinin üretildiği terkedilmiş devasa fabrikaları görebilirsiniz..
Fotoğraflar:Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Benim yol haritam:

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter
Erhan Meço / GT: 34 S 0217  &  159: 34 BRA 94

Tatmir07

• *
  • 88 Mesajı Toplam
    99 Kere Beğenildi
Ynt: İtalya Otomobil Müzeleri
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2012, 14:03:03 »
Sayın Shame, çok faydalı bir yazı olmuş tebrik ederim. Eğer İtalya'ya yolum düşerse bu yazının bir çıktısını alacağıma emin olabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

Edit: İmla
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2012, 17:09:32 Gönderen: Tatmir07 »

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2012, 17:03:51 »
Gerçekten çok faydalı olmuş. Ben de favorilerime ekledim bu sayfayı.

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

eminkurtoglu

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 15 Ocak 2012, 18:11:38 »
Ellerinize sağlık harika bir özet olmuş, yolu düşecekler için.

Baskan

• Coure Sportivo
  • Genel Moderatör
  • *
  • 57 Mesajı Toplam
    71 Kere Beğenildi
« Yanıtla #4 : 15 Ocak 2012, 20:30:42 »
Bu yaz 3-4 günlük program ile gezsekmi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Dizel ile 2 depo anca yeriz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

shame

• Genel Moderatör
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    13 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 15 Ocak 2012, 20:55:09 »
Bu yaz 3-4 günlük program ile gezsekmi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Dizel ile 2 depo anca yeriz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Aslında Çeşme'den Brindisi'ye feribotla geçmek mümkün ama hem aracın vize işlemleri, hem de feribot baya bir tuzlu.. Ben bir ara kafayı bozmuştum, şöyle güney italyadan geze geze Monte Carlo'ya kadar gider ordan da kara yolundan dönerim diye ama ekonomik olarak yemedi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
İlerde belki bir gün inşallah..Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Baskan

• Coure Sportivo
  • Genel Moderatör
  • *
  • 57 Mesajı Toplam
    71 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 15 Ocak 2012, 21:12:42 »
O feribota yaya olarak binsek ve İtalya da maserati kiralasak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 16 Ocak 2012, 00:39:12 »

Aslında Çeşme'den Brindisi'ye feribotla geçmek mümkün ama hem aracın vize işlemleri, hem de feribot baya bir tuzlu.. Ben bir ara kafayı bozmuştum, şöyle güney italyadan geze geze Monte Carlo'ya kadar gider ordan da kara yolundan dönerim diye ama ekonomik olarak yemedi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
İlerde belki bir gün inşallah..Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

aşağı yukarı ne kadar tutuyor bunların maliyeti?

shame

• Genel Moderatör
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    13 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 16 Ocak 2012, 10:30:18 »
Gidiş dönüş;
Feribotta sadece araç 270 euro
Kendine ait tuvaleti olan, iç kısımda iki kişilik oda; 345 euro
Kendi vize işlemleriniz kişi başı 60 euro
Otomobil için de uluslararası sürücü belgesi gerekiyor; 320 TL
Uluslararası taşıt belgesi; 100 TL (Uluslararası taşıt ruhsatı gibi bir şey, buna gerek yok diyenler de var)
Gümrük geçiş karnesi: 35 TL
Ayrıca uluslararası trafik sigorta istiyorlar o da; 65 euro (15 günlük)

Toplamda 950 euro gibi birşeye geliyor ki konsolosluktan araç için ayrıca ne kadar ücret talep ediyorlar onu bilmiyorum..

Tabi buna benzin/mazot, konaklama, yeme içme de eklemek lazım, benim gibi gittiğiniz yerlerden hatıra eşya toplama hastalığınız varsa 2000 euro işinizi görür

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #9 : 16 Ocak 2012, 20:54:31 »
Arabayla ile ilgili olan kısım yine iyiymiş de iç kısımdaki odaya 345 euro biraz fazla gözüktü gözüme Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ama total rakam yine beklediğim gibi.

Soner

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 16 Ocak 2012, 22:42:14 »
yani 2500 eur ya ruya gibi bir tur
Aslında birkac kişi aılecek gidilse süper olur

Ben gemiyle gidip orda Güzel bir alfa kiralamak tercihim olur

Hiçmi Sınır Yok

Seo4Smf Tagleri: otomobil italya müzeleri 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.