Alfaturk Alfa Romeo

Teknik Destek => Motor => Konuyu başlatan: ibayeer - 29 Aralık 2017, 00:32:20

Başlık: YARDIM 159 1.9 JTD Q tronic insufficient engine oil pressure
Gönderen: ibayeer - 29 Aralık 2017, 00:32:20
Merhabalar,

Forumda yeniyim öncelikle herkese selamlar, kazasız belasız sürüşler. Adım İbrahim, Elazığ'da yaşıyorum.

Yaklaşık 2 ay önce aldığım 159 1.9 JTD q tronic aracım 138 bin kmde.

Sorun aslında ilk olarak çok şaşırtıcı bi şekilde başladı. Araçta mazotu kesen bir sistem varmış sürücü koltuğunun sağ alt tarafında. Bir gün park ettikten sonra araba marşı alıyordu fakat çalışmıyordu. Ustam araçtaki yakıtı kesen sistemi tarif etti, en son o bölgeyi yumruklayarak çalıştırdık aracı :D Meğerse araca girip çıkarken ya da büyük bir çukura ya da kasise girdiğinde o sistem mazotu otomatik olarak da kesebiliyormuş.

Şimdi asıl sorun aracın bugün P de çalıştıktan sonra stop etmesiyle başladı. Bir süre çalıştıktan sonra araç sanıyorum deviri toplayamadan stop etti birkaç kere. En son stop ettiğinde ''insufficient engine oil pressure'' şeklinde bir uyarı gösterdiç Sonra ilk anlattığım problem gibi araç marş bastığı halde çalışmadı. 15-20 dk kadar aracı kendi halinde bıraktıktan sonra araç normal çalıştı ve ''motoru kontrol ettirin'' tarzında bir uyarı verdi. Sonrasında bir mercedes ustası abimiz gelip aracı bilgisayara bağladı ve P0190 -Yakıt basıncı sensörü ve -Aralıklı diye bir uyarı mesajı olduğunu söyledi.

Zaten yarın arabayı Gaziantep topçuoğluna götürecem. Fakat bi 300 km yolum var. Acaba araba oraya varır mı? Varsa da motor ve yağ ile alakalı uyarılar daha büyük problemlere yol açar mı? Bu arada aracın yağını kontrol etmedim. Yarın sabah edicem.

Herkese teşekkürler..

Başlık: Ynt: YARDIM 159 1.9 JTD Q tronic insufficient engine oil pressure
Gönderen: peyzaj44 - 03 Ocak 2018, 13:56:57
Geçmiş olsun öncelikle umarım bir an önce sorundan kurtulursunuz kaç model aracınız bende malatya danımbenimde 156 var.