Alfaturk Alfa Romeo

Modifiye => Motor ve yürüyen aksam modifikasyonu => Konuyu başlatan: extecher - 19 Mart 2017, 13:09:27

Başlık: Giulietta için kutu için filtre
Gönderen: extecher - 19 Mart 2017, 13:09:27
Merhabalar Arkadaşlar,

Uzun süredir foruma yazamıyordum,yeni yaptırdığım son bakımdan sonra filtre değişikliği ile konu açmak istedim.

Giulietta ile 5. yılımı tamamlamak üzereyim, aracıma araştırmalarım sonucu 25k civarında ITG açık hava filtresi taktırdım. Son bakımda ise 97k da (4 bakımdır sadece temizlenip takılıyordu) orjinal OEM filtreye döndüm.Bu arada aracın garantisini bozmadı ve araç garantisi devam ederken filtre değişimi yaptırmadım. Her ne kadar ömürlük olsalar da benim için görevini yaparak emekli etme zamanı gelmişti. Özellikle filtre varken aldığım emiş sesi ilk taktığım zamanki kadar hoş gelmiyordu hatta biraz da rahatsız etmişti ondan yeni bir filtre düşünmedim sanki balon şişiyormuş gibi hissettirmeye başlamıştı.

Bakımın üzerinden geçen 500 km'de aracımın alt devirlerinde bir hissizlik hisstemeye başladım. Biraz psikolojik olabilir. Ayrıca 200+ hızlarda biraz yavaşlama hissettim. Gerçi bakımla beraber lastik değişimide yaptığım için (E tüketimli lastik) yere sürtünme artmış olabilir.

Sadede gelecek olursak, tekrar kutu içi filtreye dönmeyi düşünüyorum. K&N ve ITG var aklımda. BMC filtreyi çok düşünmüyorum, yurt dışında uygun fiyatlı olduğu için tercih edilmiş ancak ülkemizde yaklaşık 400TL ile en pahalı olan (kısa bir net araştırmasında bulduğum). K&N için 320 civarı istenmiş ve en uygunu ITG 175 TL. ITG kullandım, memnundum aslında ancak K&N filtr yapısı biraz daha farklı olduğu için biraz daha iyi hava alabilir diye düşünüyorum ve sesi bir tık daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

Merah ettiğim ise K&N için 150 TL daha fazla vermeye değer mi? Yoksa sadece ismi için mi o meblağ talep ediliyor, yine bir kaç video izledim ancak videolardan sesi pek anlayamadım. Kullanan arkadaşlar yorum yapabilirse çok sevinirim.

İyi forumlar
Başlık: Ynt: Giulietta için kutu için filtre
Gönderen: kahraman202 - 18 Ekim 2017, 20:31:55
Taktırdınız mı K&N filtre? Performans ve ses olarak hissedilen bir değişiklik oldu mu?