Yukarı git

18 Aralık 2017, 04:29:53
Reklamlar  

Gönderen Konu: uzun ve kisa farlara bixenon mercek takmak  (Okunma sayısı 3082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hhuurrkkaann

• *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
uzun ve kisa farlara bixenon mercek takmak
« : 01 Aralık 2014, 09:35:03 »
Dun bi 156 mk2 sahibi arkadasla karsilastim, hem kisa hem uzun fara bixenon mercek takmis, biri h7 digeri d2s...

Bana sordugum bu isi yapan herkes uzunlara bixenon takilmaz diyordu. Arkadasa sordum, uzunlara mercegi takarken reflektoru biraz kestigini soyledi. Uzunlara taktigi xenon balastini direk akuye baglamis, bixenonun acilip kapanan perdesini ise uzun farlari kontrol eden voltaj uclarina baglamis...

Gunduzdu pek anlayamadim aydinlatmasi iyi mi diye ama uzunlara mercek takilmaz deniyordu buna sasirdim.

Siz ne dusunuyorsunuz?

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

milano 75

• *
  • 40 Mesajı Toplam
    43 Kere Beğenildi
yapıldıktan sonra heryere takılır ama bixenon olduktan sonra uzunlarada  takmanın extra masraf dışında hiçbi esprisi yok bence.

milano 75 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: Tuncay N (01 Aralık 2014, 12:13:29)

hhuurrkkaann

• *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
Ancak 2 yerine 4 e cikiyor apmul sayisi, bu da 2 kat artmasi demek.
bu mantikla bakinca takilabilir. Benim aklima takilan mercekler kisa uzun diye ayriliyor mu, yani kisa farlarima taktigim mercek istesem uzun far yerine de kullanilabilir mi? Far ayari yapip kisa farlari yukari kaldirdikdiyelim, bu defa uzun gibi calisir mi? Yoksa takilan mercek kisa mesafe icin uygun ve uzagi saglikli aydinlatmaz mi?

Bixenon merceklerin icerisindeki perde kalkinca uzun oluyor...acaba diyorum bixenon mercegin yarisi kisa odakli, yarisi uzun odakli mi yoksa mercek komple ayni da olay sadece perdenin kalkip inmesi mi?

Uzun farda h1 ampul kullanilmasinin nedeni ampulun ozelligi mi yoksa uzuna da bisekilde h7 taksak gene ayni aydinlatmayi elde eder miyiz?

milano 75

• *
  • 40 Mesajı Toplam
    43 Kere Beğenildi
demek istediğn şumu,hem kısalarda hem uzunlarda 2 mercek faal olacak .bunu yapmak basit ,bağlantıları paralel hatla ikiye çıkaracaksın ama teknik olarak ne gibi sıkıntıları olur bilemiyorum misal halojen ampul 55 w, xenonlar 35-55 arası,sen şimdi 55 wata göre döşenmiş kablo sigorta röle gibi şeylere x2 yük bindireceksin.arızalara yol açabilir direk uygulanırsa.piyasada 100 wat halojen  ampuller vardır,bunları mevcut 55 leri söküp taktığınızda kısa zamanda röle veya tesisat yakıyor,uygulamada genelde röleyi değiştiriyorlar.

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
Aydınlatmada etkisi çok az olacağı gibi, dışarıdan da çok kötü görünecektir bence. AYrıca bunun için orijinal farı kesme biçmeye girişeceksin, satarken avantaj değil dezavantaja dönecek. Zaten bixenon yapmıycak mısın, ne gerek var hem masrafa, hem kötü görüntüye.. bixenon yetmiyo diyosan zaten aldığın set dandiktir.. Kötü 2 set alıp kesip biçip tesisatın uyumuyla uğraşıcağına 1 seferde adam gibi set alıp onu montajlattırmak hem daha orjinal durur, hem de adam gibi aydınlatır. Kimse de bixenon'un aydınlatmasına "yetmiyo" demez heralde.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

milano 75

• *
  • 40 Mesajı Toplam
    43 Kere Beğenildi
bikaç yaptıran var kalite çıkma kitle ,çok iyi aydınlatma sağlıyor,ikinci mercek zaten ufacık olan 156 far kutusunda görüntü bozukluğundan başka bi işe yaramaz.

hhuurrkkaann

• *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
Zaten  ben oyle yapicam demedim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  ben sadece kisalara yapacagim. Dun mk2 aracimin farlarini deistirdim. Eskisinde mercek vardi. Ancak yapan adam mercegi kisa fara oturtmak icin reflektoru arkasindan biraz kesmis ne yazikki... ancak kesmeye gerek olmadan da yapiliyor. Hatta yapilis videosu da var alttaki linkte

Videodaki mercek sanirim mini h1 olmali...

Ben yeni farlara mercek takarken hangi boyutta alacagim onu bilemedim. Diyelim gidip h7 hella bixenon aldim, olur mercek boyu uzun gelirse reflektoru kesmek zorunda kalmak istemiyorum. Mk2 kisa far icin uygun boyutta bixenon mercekler hangileri bilior musunuz? 2.5 inc uyar gibi ama emin olamadim...

milano 75

• *
  • 40 Mesajı Toplam
    43 Kere Beğenildi
üstteki uygulama benim 75 e yaptığımın aynısı,diğer hella bosch orjin merceklerde kesme biçme şart.fark ne derseniz üsttekiler çin işi universal tip,mercek kalitesi,sellektör hızı hellanın yarısı olmaz.kesip biçmeden iyi bi sistem yok.bazı mercekler ampul tipleri h7 ye uygun oluyo bunun artısı muayene zamanı sadece ampulleri halojen takarak muayeneden geçiyosunuz.haa diysanki ööle şimşek gibi çakmasın,aydınlatmamda halojenden biraz iyi olsun ve hoş gözüksün oaylaştığın sistemde iş görür.alttaki video benim mercek uygulamam ve benim far camlarım eski tip desenli cam buda xenon için bir eksi.belki fikir verir sana   

hhuurrkkaann

• *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
Seninki  xenon sanirim bixenon deil. Bixenon olmadikca flash gibi patlama olmuyor. Bmw 5.20 den cikma hella d2s bixenon var bende. Onu takamicam cunku muayenede d2s problem olur...

sanirim dedigin gibi reflektoru kesmek zorundayim. Benim xenon kit xroll marka h7 tip. H7 tip hella bixenon mercek var. Altta linkini attim. Incelerseniz sevinirim.

D2s takma ibtimalim yok cunku muayene zamani problem olucak dedigin gibi...
kafamdaki soru isareti su: H7 ILE ne kadar saglikli bixenon farim olur bilemiyorum. Birde ilandaki hella bmw mercedeste kullanilan model midir onu da bilemiyorsun. Bmw den cikma dedi aldik...

reflektoru disari cikarabilsem rahat ve guzelce keserim ancak onu disari cikarma ihtimali yok gibi, icindeki plastik far ayari aksamlarini kirmadan cikmiyor sanirim....?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2014, 15:09:22 Gönderen: hhuurrkkaann »

hhuurrkkaann

• *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi

En basta soyledigim far alttaki linkte...

Fiyati 323 €

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2014, 10:08:36 Gönderen: hhuurrkkaann »

Ormanci

• *
  • 73 Mesajı Toplam
    84 Kere Beğenildi
Ben bu yapıdan hiçbişey anlamadım, kısa far yerine zaten bixenon merceği takıldığında, daha halojen uzuna gerek kalmıyor, uygulama nasıl yapılmış?

hhuurrkkaann

• *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
Tabiiki gerek yok o durumda ancak cok guclu uzunlar istiosan yapabilirsin. Diyelim kisalarda bixenon varsa 35w +35w = 70watt lik ampulun aydinlatmasina sahip oluoruz. Uzun kisimda da aynindan olursa 140 watt lik ampulun aydinlatmasi oluyor. Yani projektor gibi asiri fazla aydinlatman oluyor. Mantigi sorgulanabilir. Kimine sacma da gelebilir ama yapilirsa guzel de olabilir. Tek sorun 156 nin h1 bolmesi cok dar. Oraya mercek sokmak ayri bi sanat. Mini h1 diye satilan 6.2 cm mercek capli mercekler sigar ancak...

H7 kismina hella bixenon sigiyor mu acaba ...

Ormanci

• *
  • 73 Mesajı Toplam
    84 Kere Beğenildi
He şimdi oldu tamam pardon Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Eh aslında H7 farlara sahip araçlarda bixenon dönüşümü yapınca, isteğe bağlı olarak bixenon uzunu haricinde halen çalışan bir halojen uzunumuz da oluyor.

Ben iptal ettirmedim mesela, bixenon çatçat diye selektör yaparken üstte halojenler de yanıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Kısa farlar kapalıyken selektör yapabilmek için halojen uzunlar da gerekli. Çünkü sonradan dönüşüm yapılan bixenonlar genelde D2s falan olduğu için eski tip balastlar selektör için kısa zamanda çakıp ampulü gerekli sıcaklığa getiremiyorlar.

Bunun haricinde yurtdışında "Quad-xenon" dedikleri şeyler gördüm.

Adam kısalara da uzunlara da reflektörler yerine veya mercekler yerine, 4 tane bixenon merceği koymuş.

Normalde 2 tane kısa varken bunda 4 tane, bixenon uzunlarla da herhalde ortalık gündüz oluyordur Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ancak bununla trafikte muayenede falan nasıl geçiyorlar, yasal mıdır bilemiyorum, çünkü aynaya kazara vurduğunda veya arabayı çok salak açılardan karşıdan gördüğünüzde, kısa far bile gözü çok fena alır, kör eder güneş gibi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

hhuurrkkaann

• *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
Bixenonda uzun yapinca ekstra bi far daha yanmior. Bixenondaki perde kalkiyor. O yuzden isinma diye biseye gerek yok. Zaten isinmis olan farin onundeki perde bianda kalkinca uzunlar yanmis gibi oluor. Halbuki yanan aslinda halen senin h7 kisa farin aslinda...

Resimdeki 4 bixenon olayini yapmak icin bir adet 12volt role kullanman yeterli. H1 e takacagin xenon balansin Enerjisini direk akuden alacaksin, role h7 ini yaktigin an h1 i de yaktiracak. Uzun farin enerji ucunu da bixenon selenoidin enerji uclarina takacaksin...

Aslinda cok basit, sadece dedigim gibi oraya sokacak mercek bulmak zor...

Birde kesinlikle h7 bixenon ve h1 bixenonla bu isi yapmalisiniz ki muayenede sadece ampulleri deistirin...

milano 75

• *
  • 40 Mesajı Toplam
    43 Kere Beğenildi
uzunlarda  + halojen kullanılmasının en yeni nesil bikaç xenon sistemi dışındaki artısı özellikle gündüz selektörleri,xenon ilk patlamada parlar ve sönükleşir yavaşça parlamaya bşlar ,anlık selektörde eksi yönü bu halojene göre.bendekiler bixenon ama suyunun suyu,çin işi mercek ve kit.buda yavaş selktör ve perde tepkisi demek  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap o yüzden marka çıkma kitleri tercih edin özellikle.

Seo4Smf Tagleri: uzun mercek farlara takmak bixenon kisa 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.