Yukarı git

24 Mayıs 2018, 09:00:26
Reklamlar  

Gönderen Konu: 147 1.9 jtd ile aranızdayım :) ancak sorularım var  (Okunma sayısı 4236 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

preacher

• Üye
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    11 Kere Beğenildi
Arkadaşlar merhabalar, 26 aralıkta 2009 model 147 1.9 jtd ile aranıza katıldım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap İlk aracım ve bayağı git-gel'ler yaşayarak karar verdim ancak iyi ki vermişim diyorum oldukça mutluyum. Bir kaç ufak sorularım olacak ilerisi için.

Aracı 92binde aldım. Şu an 94binde. 90 binde iken motor yağı vs rutin bakımı yapılmış, 80binde iken de triger vs değişmiş. Bir sonraki triger değişim zamanına kaputun altında 160bin falan yazıyor.

-Fakat başka hangi bakımları kontrol ettirmem gerekli? Gözüm radyatör sıvısında her daim, sanırım en sıkıntı çıkaran durumlardan birisi soğutma suyu ile ilgili olduğu için ona ara ara bakıyorum herhangi bir kararma vs başka birşey var mı diye. Onun haricinde bir önceki sahibi 5/40 ya da 5/30'un ince geldiğini 10/40'ın daha iyi geldiğini söyleyerek 10/40 koymuş. Babam İstanbulda yıllardan beridir bu işi yapıyor, 5/40 koymam yönünde baskısı var. Acaba yağ yakma durumu mu olur o kadar incelirse?

-Ben de Adıyaman'da ücra bir ilçede ikamet ediyorum. Zaten bu araca karar kılmamın en büyük sebebi şehir merkezine gidip gelmem yaklaşık 80 90 km, git gel 200 km'yi buluyor gittiğim günlerde. Ben de beni üzmeyecek güçlü bir motor olsun istediğim için aldım ve oldukça memnunum. Fakat buralarda alfa'dan anlayacak adam bulmak çok zor o yüzden aractan anlayacak ustalar konusunda tavsiye almak isterim, önceliğim adıyamanda olması. Eğer bulamazsam bir sonraki yağ bakımını yaptırmak için rutin bir kontrol da yapılması üzere antep'e gideceğim. Yer ve servis isim tavsiyelerinizi bekliyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

-Bir başka sorumsa aracın teybi hakkında. Malumunuz kullanışlı bir teyp değil. Usb sd aux aparatı mı alınmalı yoksa mesela şunun gibi bir şey takabiliyorsam onu mu almalıyım?

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler.

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

emin

• *
  • 47 Mesajı Toplam
    58 Kere Beğenildi
merhaba hoşgeldin.

bende de 147 blackline wardı.
kenwood teyp vardı. görsel olarak da çok bozmadı açıkçası.
Bence gönülrahatlığı ile teybi değiştirebilirisin.
direksyon kumanda fonksiyonu çalışmaz ama. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
Hoşgeldiniz. Herkesin arayıp da bulamadığı bir aracı almışsınız. Umarım satarken sıkıntı yaşamazsınız. Çünkü oralardan alıcı çıkmaz, hep şehir dışından alıcı bekleyeceksiniz ve bakımları sizi zorlayacak. Özellikle yürüyen aksam ve motor konusunda kesinlikle alfa servisleri dışında bir yere gitmemelisiniz. İstanbulda bile kendine alfa servisi diyen saçma sapan yerler biliyoruz. Soğutma sistemi alfalarda öyle çok problem olan bir yer değil, hatta hiç değil. Bizim alfalarda hiç hararet yapan duymadım desem yeridir, aksine, termostat bozulur, bozulunca da açık kalır ve motor soğuk çalışır. Yani olsa olsa fazla yakarsınız..

Trigere dikkat edilmeli tabii ama dizeller için km-yıl aralığını bilmiyorum. Sadece km olarak da bakmayın. Onun belirli bir yıl ömrü de var. Buna dikkat etmek gerek. Özellikle dikkat edin diye aklımagelen bir şey şimdilik yok.

Son olarak, fotoğrafları da bekliyoruz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Malum, çok fazla 147 q2 yok, olanların da bir çoğunu tanıyoruz, belki tanıdığımız bildiğimiz bir araçtır.

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

preacher

• Üye
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    11 Kere Beğenildi
 Cevaplar için çok teşekkürler Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap hoşbulduk gerçekten güzel bir aileye katıldığımı her an farkediyorum. Dediğiniz herşeyi de hissediyorum ancak satacak olursam istanbulda satmak isterim yoksa dediğiniz gibi bu aracı bulunduğum yerde hele ki böyle bir ilçede satmaya kalkışmak eziyetten başka birşey değil Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ancak şu an ve inşallah uzunca sayılabilecek bir süre için satmak fikrinde değilim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bakımlarını özenlice yapmak istiyorum, babam motor yağı vs bakımı ile uğraşıyor yıllardır. Kendisinin bilemeyeceği kadar ender görülen bir araç almak ona göre cahillik bana göre istek işi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Aynı fiyata hatta 10bin daha yukarısına kadar bineceğim her aracın yerine buna binmek istedim ve kararımdan pişman değilim. Her alfistinin yaşadığı kasislerdeki tıkırtılar haricinde bir sıkıntım da yok. Onları da sorun etmiyor özenlice geçmeye calısıyorum.

Resimleri hemen ekliyorum, adıyamandaki alfistilerle de tanışmak fikir almak isterim. Nedense soğutma suyu problemini sık yaşayanları duydum ancak q2 konusunda bunu yaşayan pek yok sanırım o da aracın az bulunmasından kaynaklanıyor. Onun haricinde araç oldukça temiz ve verimi yerinde. En yakın zamanda sırf meraktan bir dyno'ya da elimde veri bulunması açısından sokacağım. Yag bakım süresi gelmeden genel bir değerlendirme için antep'e gitmek fikrim var ama daha yakınlarda bulabileceğim bir çözüm daha çok işime gelir.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

preacher 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: umutt02 (08 Şubat 2015, 19:58:22)

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
Maşallah. Yalnız soğutma suyuyla ilgili ne problemi duydunuz merak ettim.

Tuncay N 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: preacher (05 Şubat 2015, 22:10:18)

Veloce

• Galeri Sahibi
  • *
  • 215 Mesajı Toplam
    293 Kere Beğenildi
    • Veloce Alfa Romeo
Aracın önceki sahibini iyi tanırım ve Erzincan'dan iyi bir dostumdur. Aracına nasıl baktığını yakından biliyorum ve gerçekten bu konuda şanslısınız. Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kazasız belasız sürüşler dilerim. Görüşürseniz Dr. Süreyya'ya selamlarımı mutlaka iletin... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Edit: Birkaç şey de aracın kendisi ile ilgili söylemek gerekirse, 147 Q2 sürüşüne doyamayacağınız, virajlarda inanılmaz keyif alacağınız üzerinde LSD kilitli diferansiyel bulunan gerçekten kendine has özellikleri olan bir araçtır. Dizel motorun 150hp motoru ve 305nm değerler ile sağladığı güç gerçekten çok keyifli. Kolay vazgeçilecek bir araç olmayacaktır. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2015, 04:19:25 Gönderen: Veloce »

Veloce 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: preacher (05 Şubat 2015, 22:10:16)

ykpogutcu

• *
  • 83 Mesajı Toplam
    110 Kere Beğenildi
Hayırlı olsun güle güle kullanın. Gerçekten gözalıcı maşallah.. Yalnız söylemeden geçemeyeceğim Tuncay abi genelde termostat açık kalır demiş ama istisnalar da söz konusu hararet göstergesinin kontrolünüzde olmasına özen gösterin; ben termostat açmadığından conta yakmıştım geç farkettim de..

αℓƒα яσмєσ ιѕ ℓιƒє ѕтуℓє... HIZLI ARABALAR İÇİN TEŞEKKÜRLER ALLAHIM.

ykpogutcu 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: preacher (05 Şubat 2015, 22:10:06)

preacher

• Üye
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    11 Kere Beğenildi
Maşallah. Yalnız soğutma suyuyla ilgili ne problemi duydunuz merak ettim.

Antifrizin bulunduğu haznede zamanla tortulaşma vs olabiliyormuş ona da göz kulak olmam istenmiş arada kaputu açıp bakıyorum ben de onun için.

Aracın önceki sahibini iyi tanırım ve Erzincan'dan iyi bir dostumdur. Aracına nasıl baktığını yakından biliyorum ve gerçekten bu konuda şanslısınız. Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kazasız belasız sürüşler dilerim. Görüşürseniz Dr. Süreyya'ya selamlarımı mutlaka iletin... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Edit: Birkaç şey de aracın kendisi ile ilgili söylemek gerekirse, 147 Q2 sürüşüne doyamayacağınız, virajlarda inanılmaz keyif alacağınız üzerinde LSD kilitli diferansiyel bulunan gerçekten kendine has özellikleri olan bir araçtır. Dizel motorun 150hp motoru ve 305nm değerler ile sağladığı güç gerçekten çok keyifli. Kolay vazgeçilecek bir araç olmayacaktır. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Süreyya Abiyle tanışmam görüşmem ve anlaşmam herbiri başlı başına büyük şans benim için. Araca nasıl baktığını bilip görüp hissettiğimden aracı kontrol ettirmedim bile kimseye. Bindim tamam dedim eğer satıyorsan alıyorum abi dedim orada bitti benim için herşey Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Onun kadar bakamasam bile ben de onu örnek aldığımdan gözüm gibi bakacağım sağolsun hala dahi sorularıma ve bilgisizliğime maruz kalmasına rağmen severek cevaplıyor. Tekrar konuştuğumuzda selamınızı ileteceğim.

Hayırlı olsun güle güle kullanın. Gerçekten gözalıcı maşallah.. Yalnız söylemeden geçemeyeceğim Tuncay abi genelde termostat açık kalır demiş ama istisnalar da söz konusu hararet göstergesinin kontrolünüzde olmasına özen gösterin; ben termostat açmadığından conta yakmıştım geç farkettim de..

Termostat açık kalır derken nasıl oluyor? Aracı kapatmış olmamıza rağmen düşmüyormu hararet göstergesi ?

Genel olarak kontrol ediyorum hep gözüm devirle beraber onda oluyor hep. ilçe içinde bir on beş dakikalık pasif kullanımda bazen 90'a çıkmaya vakit bulamıyorum ama 10 15 dk'yı geçen ve devri 3000'e yaklaştırdığımda gösterge 90'da sabitleniyor bu zamana kadar. Dikkat etmeye devam edeceğim teşekkürler.

preacher 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: Veloce (05 Şubat 2015, 23:25:47)

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi

Termostat açık kalır derken nasıl oluyor? Aracı kapatmış olmamıza rağmen düşmüyormu hararet göstergesi ?

Genel olarak kontrol ediyorum hep gözüm devirle beraber onda oluyor hep. ilçe içinde bir on beş dakikalık pasif kullanımda bazen 90'a çıkmaya vakit bulamıyorum ama 10 15 dk'yı geçen ve devri 3000'e yaklaştırdığımda gösterge 90'da sabitleniyor bu zamana kadar. Dikkat etmeye devam edeceğim teşekkürler.

Şu anki çalışma şekli normal o zaman. Açık kalır derken genellikle bozulduğunda motorun daha ısınmasına fırsat vermeden marşı bastığınızdan itibaren motorda su dolaşmasına izin verdiği için motor hep soğuk kalır. Sürekli bir soğutma olur yani. Araç çok geç ısınacağından, hatta çoğu zaman hiç normal çalışma sıcaklığına erişemeyeceğinden yakıt tüketimi artar, kalorifer de verimli çalışmaz vs. Motor için de sağlıklı değil tabii soğuk çalışması.

preacher

• Üye
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    11 Kere Beğenildi

Şu anki çalışma şekli normal o zaman. Açık kalır derken genellikle bozulduğunda motorun daha ısınmasına fırsat vermeden marşı bastığınızdan itibaren motorda su dolaşmasına izin verdiği için motor hep soğuk kalır. Sürekli bir soğutma olur yani. Araç çok geç ısınacağından, hatta çoğu zaman hiç normal çalışma sıcaklığına erişemeyeceğinden yakıt tüketimi artar, kalorifer de verimli çalışmaz vs. Motor için de sağlıklı değil tabii soğuk çalışması.

Anladım Tuncay abi eyvallah o zaman Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap peki bu gıcırtılar için illa alfa romeo'cu mu bulmak lazım. Şimdilik en azından liftle bir kaldırtıp gresletmek istiyorum bir kaç ay içinde de şu powerflex denilen poliüretan mini set alma planım var araştırdığım kadarıyla onların hem ömrü uzun oluyormuş hem de gıcırtılar için daha iyi sonuç veriyormuş. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Red147

• Alfista
  • *
  • 122 Mesajı Toplam
    141 Kere Beğenildi
Hoş geldiniz, aracınızı keyifle kullanmanız dileğiyle.Cok özel bir araca sahipsiniz.
Son sorunuz ile ilgili söyleyebileceğim, gres bir çözüm olmaz 10~15 gün sesi azaltır sonra daha fazla sese neden olur sadece.Nacizane önerim powerflex takana kadar idare etmeniz olacak.

Ya Türkçe konuş ya da sus!

preacher

• Üye
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    11 Kere Beğenildi
Hoş geldiniz, aracınızı keyifle kullanmanız dileğiyle.Cok özel bir araca sahipsiniz.
Son sorunuz ile ilgili söyleyebileceğim, gres bir çözüm olmaz 10~15 gün sesi azaltır sonra daha fazla sese neden olur sadece.Nacizane önerim powerflex takana kadar idare etmeniz olacak.

Hoşbulduk Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Herkese aracı en keyifli şekliyle kullanmak nasip olsun. Teşekkür ederim.

Yani boşuna gres vs ile uğraşmayayım madem. Dediğiniz gibi burçları değiştirmek daha makul. Ancak onları her servis değişebilir mi onu bilmiyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

preacher

• Üye
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    11 Kere Beğenildi
Arkadaşlar tekrar merhabalar. Bugün ön takımlar ve süspansiyonu baktırmak için götürdüm tavsiye üzerine sanayide bir ustaya.

Amortisörlerin bitmiş olduğunu askı rotlarının (sanırım bu z rot oluyor), bir adet ön teker bilyasının ve 2 adet üst tablanın (sanırım bu da üst salınca oluyor) değişmesi gerektiğini söyledi. Aracın helezonlardan dolayı yaylandığını söyledi. Ben de acemi halimle farketmiştim zaten bunu az çok. 130'dan sonra araç 3-4 cm'lik bir yükseklikten inip yola devam ettiği zaman 2-3 defa yaylanıyordu. Sanırım bundanmış.

Sordurduğum bir yedek parçacıda amortisörler orjinal diğerleri yan sanayi olmak üzere 800 küsür fiyat çektiler totalde.
Gaziantep topcuoglu yedek parcayı aradım onlar ise 1600 liralık bir fatura çıkardılar. tabi bir de bunun işçiliği var.
Ustam bahsettiği parçalar için bana amortisörde Monroe, diğerlerinde teknorot bilyada ise skf markasını tercih edersem sorun yaşamayacağımı belirtti. Sizler ne diyorsunuz arkadaşlar?

Bu bizim powerflexlerden hangileri alınmalı bu arada? Cevaplarınızı bekliyorum.

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
Arkadaşlar tekrar merhabalar. Bugün ön takımlar ve süspansiyonu baktırmak için götürdüm tavsiye üzerine sanayide bir ustaya.

Amortisörlerin bitmiş olduğunu askı rotlarının (sanırım bu z rot oluyor), bir adet ön teker bilyasının ve 2 adet üst tablanın (sanırım bu da üst salınca oluyor) değişmesi gerektiğini söyledi. Aracın helezonlardan dolayı yaylandığını söyledi. Ben de acemi halimle farketmiştim zaten bunu az çok. 130'dan sonra araç 3-4 cm'lik bir yükseklikten inip yola devam ettiği zaman 2-3 defa yaylanıyordu. Sanırım bundanmış.

Sordurduğum bir yedek parçacıda amortisörler orjinal diğerleri yan sanayi olmak üzere 800 küsür fiyat çektiler totalde.
Gaziantep topcuoglu yedek parcayı aradım onlar ise 1600 liralık bir fatura çıkardılar. tabi bir de bunun işçiliği var.
Ustam bahsettiği parçalar için bana amortisörde Monroe, diğerlerinde teknorot bilyada ise skf markasını tercih edersem sorun yaşamayacağımı belirtti. Sizler ne diyorsunuz arkadaşlar?

Bu bizim powerflexlerden hangileri alınmalı bu arada? Cevaplarınızı bekliyorum.

Ustanız doğru söylemiş. Bahsettiği parçaları alıp takabilirsiniz. Bilya hakkında bilgim yok, onu da söyleyeyim.

Powerflex için neresi sıkıntılıysa onlardan başlamanız iyi olur. Google'a powerflex alfa 147 yazarsanız parçaa listesini bulursunuz. Tabii ki hepsini çevirseniz daha iyi ama maliyetleri normal burçlara göre maliyetli olduğundan yavaş yavaş da geçebilirsiniz parçaları değiştirdikçe. Örneğin üst salıncaklar için olanlardan başlayabilirsiniz.

halil

• *
  • 115 Mesajı Toplam
    134 Kere Beğenildi
powerflex burçlara buradan bakabilirsin.

üst salıncak burçlarını değiştirebilirsin fakat salıncakların ucundaki rotilin sağlam olması gerekir.rotiller bozuksa burç değiştirmek bir işe yaramaz.

Seo4Smf Tagleri: aranızdayım sorularım ancak 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.