Yukarı git

18 Aralık 2017, 09:49:53
Reklamlar  

Gönderen Konu: Filtreler, Marka Değerlendirmeleri  (Okunma sayısı 12396 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Baskan

• Coure Sportivo
  • Genel Moderatör
  • *
  • 59 Mesajı Toplam
    73 Kere Beğenildi
Filtreler, Marka Değerlendirmeleri
« : 21 Aralık 2012, 12:06:29 »
Araçlarımız için birçok marka filtre çeşitleri mevcut biliyorsunuz. Peki bu markalar nekadar güvenli?, ne kadar uyumlu?, ne kadar görevini yerine getiriyor?..

Mesela Giulietta için;
Mann filtre,
Fuji filtre,
Bosch filtre,
Orjinal filtre, olarak 4 çeşit var bulabildiğim.. (Tabi daha çok vardırda..)

Orjinal dediğimiz servislerde satılan ürünlerde aslında ambalajı dışında içeriği bir markaya ait ürünler.. Mesela en basit örneği olarak yine Giulietta için serviste satılan 0055210685 kodlu buji aslında NGK'nın IKR9F8 modeli..

Konu hakkında bilgilerinizi alabilirmiyim ? (İçerik yağ, polen, hava filtreleri içindir..)

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ormanci

• *
  • 73 Mesajı Toplam
    84 Kere Beğenildi
Ynt: Filtreler, Marka Değerlendirmeleri
« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2012, 12:42:27 »
Valla böyle Çin min vs. olmadığı sürece aslında piyasadaki markaların büyük çoğunluğu otomotiv sanayine büyük ve kaliteli üretimler yapan yan sanayi firmaları.

Bizde "orijinal parça" ve "yan sanayi parça" diye iki kavram var ve yan sanayi demek sanki dandik malmış gibi anlaşılıyor.
Oysa bu niteleme ve algı tamamen yanlış. Yani "yan sanayi" parça, taklitle karıştırılıyor. Halbuki bu tip parçaları üreten firmalar hep "yan sanayici" firmalar. OEM'ler. Orijinal parça üreten yan sanayiciler yani.

Bunu söyleyince gerizekalı Opel servis danışmanı ile olayımız aklıma gelmişti.

99 model Vectra'mızın debriyajı bitmiş, özel serviste ustama değiştirttim. Babam ilk defa yetkili servis harici bir yere iş yaptırdı ya, terslik olacak illa... Balatada mı ne ufak bi sorun varmış, pedal titriyor ufaktan...
Babam da sinirlendi, servise götürdü. Servisten telefon, "bilmemne değişecek".

Hayır dedim sakın değiştirtme, geliyorum, arabayı alıyoruz gidiyoruz benim ustaya, konuştum balatayı değiştirecekler...

Gittik neyse, servis danışmanı soruyor, onu değiştiniz mi bunu değiştiniz mi, merkez varmış onu da değişip değişmediğimizi sordu, değiştik dedim. Peki balata orijinal mi dedi.
Yok SACHS marka aldık dedim.

Hala o tip gözümün önüne geliyor, niye yumruk patlatmadım diyorum. O derece ukala bi edayla "işte efendim böyle SACHS, Valeo, Luk gibi yan sanayi parçalar kullanırsanız böyle olur"...

Yapma ya dedim, şu arabanın etrafında bi dolaş istersen, laf ettiğin bu markalar arabanın yüzde kaçını oluşturuyor, farından anahtarına kadar, sendeki balatayı açalım bakalım kim üretmiş çıkacak sence diye bağırmaya başlayınca suratı bu hale geldi  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sonuç olarak, %100 muadili olduğu sürece güvendiğim markaların ürünlerini de kullanırım.
Dediğim gibi, bunlar zaten otomotiv sanayinin en iyi üreticileri.
Bilmediğim markaya şüpheyle yaklaşırım sadece.

blackeyekenan

• *
  • 3 Mesajı Toplam
    6 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2013, 18:44:10 »
arkdslar yag fıltresını yag ıle dgstırmıstım ama aklımda degıl sımdı markası . turkıyede uretılen bır markaymıs beyaz renklıydı rover yazıyodu sankı ustunde nasıl sızce yanlıs yapmıs olabılııyım

Sent from my iPad using Tapatalk HD

166 2.0 TS EXECUTIVE

halil

• *
  • 115 Mesajı Toplam
    134 Kere Beğenildi
« Yanıtla #3 : 02 Ocak 2013, 08:58:46 »
yağ filtresi,hava filtresi gibi malzemelerde ucuza kaçmamak gerekir.bunlar hayati parçalar.hava filtreniz kötü ise aracınız nefes alamaz.fazla yakıt tüketir.yağ filtreniz kötü ise motorda ağır hasarlar oluştururu.bu gibi parçalarda orjinalinden şaşmamak gerekir.sonuçta orjinal yağ filtresi bizim araçlar için (çinden geliyor)10-12 tl arası.hava filtresi 25-30 tl arası.

blackeyekenan

• *
  • 3 Mesajı Toplam
    6 Kere Beğenildi
« Yanıtla #4 : 02 Ocak 2013, 17:06:02 »
valla bugun sparıs ettım hava ve yag tekrar deıstırecem deddgnız cok dogru

166 2.0 TS EXECUTIVE

blackeyekenan

• *
  • 3 Mesajı Toplam
    6 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 05 Ocak 2013, 14:40:31 »
Eet ya sinir oldum bendei uzun hava filtresi takılı cıktı 600 km böyle binmişim ama hemen değiştirdim . Şuanda opar ın alfa romeo için üretilen filtresini taktık alfa milano servisi bunu tavsiye etti,

166 2.0 TS EXECUTIVE

Ferhat_27

• Genel Moderatör
  • *
  • 357 Mesajı Toplam
    401 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 05 Ocak 2013, 14:46:44 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Eet ya sinir oldum bendei uzun hava filtresi takılı cıktı 600 km böyle binmişim ama hemen değiştirdim . Şuanda opar ın alfa romeo için üretilen filtresini taktık alfa milano servisi bunu tavsiye etti,

yani uzun derken kutuya göre değilmiymiş  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap nasıl yani  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

blackeyekenan

• *
  • 3 Mesajı Toplam
    6 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 05 Ocak 2013, 15:02:28 »
Yag degişimi yaptıgım yağcı bu uyumlu deyip onu taktı, sonra içime sinmedi alfanınkilere baktım kısa vede değiştirdim onu hemen alfa için olan filtreyle izmir servis alfamilano / alfatekten aldım, ama öyle 600 km kullandım eskisiyle, allahtan birşey olmadı. Birde yağ eksiltmeye de neden olmuşmudur bu durum yanlış filtree,

166 2.0 TS EXECUTIVE

Ferhat_27

• Genel Moderatör
  • *
  • 357 Mesajı Toplam
    401 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 05 Ocak 2013, 15:09:30 »
Yag degişimi yaptıgım yağcı bu uyumlu deyip onu taktı, sonra içime sinmedi alfanınkilere baktım kısa vede değiştirdim onu hemen alfa için olan filtreyle izmir servis alfamilano / alfatekten aldım, ama öyle 600 km kullandım eskisiyle, allahtan birşey olmadı. Birde yağ eksiltmeye de neden olmuşmudur bu durum yanlış filtree,

mevzu karıştı  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap hava filtresinden bahsediyorsak aracın yağına falan etkisi olmaz sadece iyi değilse filtre, yakıt değerlerin artar   Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap yağ filtresinden bahsediyorsak o mevzuyu bilmiyorum  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

blackeyekenan

• *
  • 3 Mesajı Toplam
    6 Kere Beğenildi
« Yanıtla #9 : 06 Ocak 2013, 12:50:22 »
Yok yag fıltresındeyız cıkarttıktan sonra baktım alfanın kılerden farklı az  uzun yanı. Nasıl boyle inandım bu yag satanlara ya salıgıma denk geldı. Adam bu alfalar. Icın dedı verdı bızde taktık:)

166 2.0 TS EXECUTIVE

Ferhat_27

• Genel Moderatör
  • *
  • 357 Mesajı Toplam
    401 Kere Beğenildi
Yok yag fıltresındeyız cıkarttıktan sonra baktım alfanın kılerden farklı az  uzun yanı. Nasıl boyle inandım bu yag satanlara ya salıgıma denk geldı. Adam bu alfalar. Icın dedı verdı bızde taktık:)

yag filtresi kalitesizse yagi suzemez ve yag icindeki partikulmu desem ne desem yagin icinde kalir ..ileriki zamanlarda motora zarar verir ama uzun ve kisa olmasinin bi yan etkisi yoktur bence ..onemli olan kaliteli  olmasi .. orjinal parca takilmasi her zaman iyidir

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
Ben filtrenin markası iyi olduğu sürece pek sıkıntı olacağını sanmıyorum. Hava filtresi için de öyle. Orjinal filtreler ekonomik sarf malzemeleri. Mümkün olduğu kadar ucuza üretilip satılıyorlar. SPor hava filtresi alıyoruz, onlar orjinal filtreden daha mı kötü? Bence değil.

Yağ filtresinde de aynı şekilde. Zaten çoğu aracın kullandığı yağ aynı (10-40, 10-60 vs). O yüzden filtre uyduktan sonra sıkıntı olacağını sanmıyorum. Zaten aynı araca bir kaç farklı modeli bile uyabiliyor bazı markaların (Bosch'un 156 için birkaç çeşit filtresi var mesela).

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

blackeyekenan

• *
  • 3 Mesajı Toplam
    6 Kere Beğenildi
« Yanıtla #12 : 12 Ocak 2013, 17:57:00 »
Tuncay bey hava filtresini ustam ilkdefa taktı ters takmış olabilir mi, böyle bir ihtimal varmı acaba? Kapak tam oturdu ama filtrenin içindeki aparatı takarken uğraştı emin olamadı yani nasıl olduğuna , benimde aklımda kaldı:)

166 2.0 TS EXECUTIVE

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
Tuncay bey hava filtresini ustam ilkdefa taktı ters takmış olabilir mi, böyle bir ihtimal varmı acaba? Kapak tam oturdu ama filtrenin içindeki aparatı takarken uğraştı emin olamadı yani nasıl olduğuna , benimde aklımda kaldı:)

Tersi düzünü bilmem de tam oturtması lazım.

MT27i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

madofgiu

• Üye
  • *
Valla böyle Çin min vs. olmadığı sürece aslında piyasadaki markaların büyük çoğunluğu otomotiv sanayine büyük ve kaliteli üretimler yapan yan sanayi firmaları.

Bizde "orijinal parça" ve "yan sanayi parça" diye iki kavram var ve yan sanayi demek sanki dandik malmış gibi anlaşılıyor.
Oysa bu niteleme ve algı tamamen yanlış. Yani "yan sanayi" parça, taklitle karıştırılıyor. Halbuki bu tip parçaları üreten firmalar hep "yan sanayici" firmalar. OEM'ler. Orijinal parça üreten yan sanayiciler yani.

Bunu söyleyince gerizekalı Opel servis danışmanı ile olayımız aklıma gelmişti.

99 model Vectra'mızın debriyajı bitmiş, özel serviste ustama değiştirttim. Babam ilk defa yetkili servis harici bir yere iş yaptırdı ya, terslik olacak illa... Balatada mı ne ufak bi sorun varmış, pedal titriyor ufaktan...
Babam da sinirlendi, servise götürdü. Servisten telefon, "bilmemne değişecek".

Hayır dedim sakın değiştirtme, geliyorum, arabayı alıyoruz gidiyoruz benim ustaya, konuştum balatayı değiştirecekler...

Gittik neyse, servis danışmanı soruyor, onu değiştiniz mi bunu değiştiniz mi, merkez varmış onu da değişip değişmediğimizi sordu, değiştik dedim. Peki balata orijinal mi dedi.
Yok SACHS marka aldık dedim.

Hala o tip gözümün önüne geliyor, niye yumruk patlatmadım diyorum. O derece ukala bi edayla "işte efendim böyle SACHS, Valeo, Luk gibi yan sanayi parçalar kullanırsanız böyle olur"...

Yapma ya dedim, şu arabanın etrafında bi dolaş istersen, laf ettiğin bu markalar arabanın yüzde kaçını oluşturuyor, farından anahtarına kadar, sendeki balatayı açalım bakalım kim üretmiş çıkacak sence diye bağırmaya başlayınca suratı bu hale geldi  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Sonuç olarak, %100 muadili olduğu sürece güvendiğim markaların ürünlerini de kullanırım.
Dediğim gibi, bunlar zaten otomotiv sanayinin en iyi üreticileri.
Bilmediğim markaya şüpheyle yaklaşırım sadece.

düşüncelerinize katılıyorum.ayrıca konudan alakasız olarak şunu sorayım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap siz rocco'nun bekleme süresi vs. sıkıntıları yüzünden vazgeçip julyet alan kişisiniz değil mi ForumDonanım'da okumuştum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Seo4Smf Tagleri: marka filtreler değerlendirmeleri 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.