Yukarı git

21 Kasım 2017, 13:00:27
Reklamlar  

Gönderen Konu: Her 156, muhakkak sekman işlemi görecektir  (Okunma sayısı 1171 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ysfgyk

• Üye
  • *
Her 156, muhakkak sekman işlemi görecektir
« : 29 Ocak 2017, 00:49:33 »
Merhaba arkadaşlar,

Bir araç beğendim ve motoru expertiz yaptırdım ustaya. Yağ çubuğunu çekince duman çıkıyordu.
Motorun durumu iyi değil, sekman atılması lazım dedi usta. Sekmanı duyunca moralim bozuldu. Usta da, bu çok normal dedi, 156 larda motora muhakkak sekman atılması gerekir.  170 bin km de, Sekman atılmamış motor varsa, bilki en kısa zamanda ona da atılacaktır, bu sekman işinden korkma dedi. Sekmanı değiştiirirken, sağ sol yataklar, kapak revizyon yapıyoruz dedi. Pistonları değiştirmeye genelde gerek kalmaz dedi. Motor için, bu çok iyidir falan, kafanı takma dedi..

Benim size sorum, yok mu piyasada 190 bin hatta 250 bin km de olup da, yağ çubuğundan duman çıkmayan ya da sekman atılmamış 156 motoru? Yani neredeyse tüm 156 ların motoru işlem görmüş müdür?
Aramızda motoru hiç açılmamış ve km si 150 binin üstünde olan arkadaş  yok mu?
Çünkü sekman, sanki bana çok hasta  bir motoru kurtarmaya yönelik bir hareket gibi geliyor, ne bileyim sekmanın alfa 156 lar için bir kader olduğuna inanmıyorum.
Tşk

« Son Düzenleme: 29 Ocak 2017, 00:53:39 Gönderen: ysfgyk »

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

sedo

• Yeni Üye
  • *
benim 156 141 binde ve ilk kez götürdüğüm bir alfacı ustaya yağını değiştirdim ve motorun sesini çok beğendiğini söyledi. motor çok iyi durumda filan dedi. yani anladığım epey bir km daha sorunsuz bir şekilde gider diye düşünüyorum. önceki araç deneyimlerime göre söylüyorum bence genellemek yanlış olur

dreamwalk

• *
  • 43 Mesajı Toplam
    53 Kere Beğenildi
Hangi usta ya da serviste aracınızın motoruna baktırdınız acaba?Motorunuzun ne durumda olduğu ve ne ihtiyacı olduğuna dair kesin bir kanaat getirmişsiniz.

Kullandığınız yağ nedir,lpg var mı aracınızda?Bujilerden,yağ pompanızdan ,debimetresinden termostatına kadar pekçok bileşen de sağlıklı mı stabil mi çalışıyor bu da mühim.Malumunuz geçmişe gitmek ve  aracın evveliyatı önem taşır bu işlerde.Türkiye şartlarında periyodik bakım harici kullanıcısına sorun çıkarmayacak düzgün binilmiş  156 bulmak biraz  zor.

Ben 6 yıl önce buldum temiz bir 156 ve hala beraberiz,farklı alternatiflerim olmasına rağmen 156'mdan vazgeçemiyorum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

ysfgyk

• Üye
  • *
Aslında ben getirmedim kanaati. Ustamız genelleme yaptı bu konuda. Aracım henüz yok. Exper yaparken, yaşananları özeyledim sadece.
Bu konuda tek merakım, yağ eksiltmesi normal olan, yani 1000 km dev1 litre civarı yağ eksilten, lpg'li ve 170 bin veya üstü km'de araç var mıdır? Hor kullanılmadığında, gerekli hassasiyet ve bakım yapıldığında, 200 bin km üstünde bile sekman atılmamış motorlar olduğuna inanıyorum. Bu yüzden böyle aracı olan var mı, bunu öğrenmek için bu konuyu açtım.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2017, 20:17:52 Gönderen: ysfgyk »

dreamwalk

• *
  • 43 Mesajı Toplam
    53 Kere Beğenildi
Aslında ben getirmedim kanaati. Ustamız genelleme yaptı bu konuda. Aracım henüz yok. Exper yaparken, yaşananları özeyledim sadece.
Bu konuda tek merakım, yağ eksiltmesi normal olan, yani 1000 km dev1 litre civarı yağ eksilten, lpg'li ve 170 bin veya üstü km'de araç var mıdır? Hor kullanılmadığında, gerekli hassasiyet ve bakım yapıldığında, 200 bin km üstünde bile sekman atılmamış motorlar olduğuna inanıyorum. Bu yüzden böyle aracı olan var mı, bunu öğrenmek için bu konuyu açtım.

Ben o usta kim onu merak ettim,bildiğim pekçok 156 var orijinal kondisyonda teknik açıdan sorunsuz yaşamını devam ettiren.Ancak bu 156'ları sahibinden gibi satış sitelerinde  pek göremezsiniz.

Ancak yüksek kondisyonda ve km'si belli seviyede bildiğim tüm 156'lar bilinçli kişilerce  iyi bakılan ve pek el değiştirmemiş,büyük kısmı lpg görmemiş ve hor kullanılmamış araçlar.

sahhan

• *
  • 83 Mesajı Toplam
    88 Kere Beğenildi
    • http://kucukisler.blogspot.com.tr/
Bendeki 200x de revizeye girdi. Sekman için rektefeci gelip ölçüyor gereklimi gereksizmi son söz onda oluyor.
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2017, 11:16:14 Gönderen: sahhan »

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

alfacello

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
Yağ buharını atan bir sistem var twin spark araçlarda o sistemin içinde bir yay var rölanti düzenlemek için bazı çok bilenler bu yayı çıkarıyorlar. Buhar egzozdan çıkamadığı için çubuktan atıyor araç  çalışırken parmağınızla yağ çubuğunun olduğu kapatın emiş varmı hissedin yoksa büyük ihtimal o yaydır .50 kuruşluk yaya binlerce masraf açmayın.Kısaca kazıklanmayın...

alfacello 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: VOLDER (10 Mart 2017, 21:26:19)

altunc

• Üye
  • *
  • 7 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
Merhaba arkadaşlar,

Bir araç beğendim ve motoru expertiz yaptırdım ustaya. Yağ çubuğunu çekince duman çıkıyordu.
Motorun durumu iyi değil, sekman atılması lazım dedi usta. Sekmanı duyunca moralim bozuldu. Usta da, bu çok normal dedi, 156 larda motora muhakkak sekman atılması gerekir.  170 bin km de, Sekman atılmamış motor varsa, bilki en kısa zamanda ona da atılacaktır, bu sekman işinden korkma dedi. Sekmanı değiştiirirken, sağ sol yataklar, kapak revizyon yapıyoruz dedi. Pistonları değiştirmeye genelde gerek kalmaz dedi. Motor için, bu çok iyidir falan, kafanı takma dedi..

Benim size sorum, yok mu piyasada 190 bin hatta 250 bin km de olup da, yağ çubuğundan duman çıkmayan ya da sekman atılmamış 156 motoru? Yani neredeyse tüm 156 ların motoru işlem görmüş müdür?
Aramızda motoru hiç açılmamış ve km si 150 binin üstünde olan arkadaş  yok mu?
Çünkü sekman, sanki bana çok hasta  bir motoru kurtarmaya yönelik bir hareket gibi geliyor, ne bileyim sekmanın alfa 156 lar için bir kader olduğuna inanmıyorum.
Tşk

Segman ve rektefiye isini genellemek cok dogru degil bence. 200bin kmde olupta segman atilmamis arabam da oldu 50bin de mecbur kaldigim da oldu. Bu olay tamamen o motorun hangi hava sartlatinda (ne isilarda) nasil calistigina , yag ve filtre kalitesiyle yani bakimiyla dupeduz alakali. O yuzden sizin motorun durumunu her 156ya veya 170bin kmde bir arabaya baglamak dogru degil. Tavsiyem ustanizdan emin degilseniz farkli bir yerde de ekspertiz yaptirin veya motorunuzu yakin takibe alin, yagini suyunu haftada iki kere kontrol edin , dinleyin , koklayin ...

seydi.yaman

• Yeni Üye
  • *
  • 1 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
Merhabalar, benim aracım 2004 156 1.6, 2012 yılından bu yana bende 133.000 km iken aldım ve şu anda 191.000  de, maşallah saat gibi, ne performansında ne de çekiş/gidiş problemi var; ama be özellikle yağ değişiminde 10.000 i kesinlikle geçirmiyorum, yağını suyunu ve rutin bakımlarını yaptıktan sonra ben katılmıyorum yapılan genellemelere ve bakımlı 156 ların motorunun en az 500.000 gideceğini düşünüyorum. Sonuçta teknik kurallar gereği bakım=ömür, sağlıcakla kalın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

ysfgyk

• Üye
  • *
Teşekkür ederim,

ben de katılıyorum size. 2 haftada bir kaportayı açıp yağına bakıyorum. 2000 km oldu ve 250 mililitre ekledim. Yağ çubuğunun max çizgisine getirdim.
Böyle devam edeceğim. Yağını ve suyunu ihmal etmedikçe inşallah sekman atmayacağız.
Şu aralar 3 - 5 marşta çalışıyor. Onu da çözebilirsem sıkıntı yok ..
iyi günler

hhuurrkkaann

• *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
çoğu ts motorların 200bin civarında segman istediği doğrudur. bu hepsinin isteyeceği anlamına gelmez tabii. ama alfa romeoları ne yazıkki gösteriş amacıyla kullanan kişilerin aracı kullanım tarzlarından dolayı 2. el hemen her ts motor yawastan segman yemiş oluyor. segman isteyenlerin nerdeyse yarısını da sadece segman atmakla kurtarabiliyorsanız bence o da guzel bi şans. komple motor isteyen çok fazla 147 156 var piyasada. ancak biçok kişi bunu bilmesine rağmen genelde maddi durumdan dolayı aracın motorunu yaptırmıyor ve o şekilde satma peşine düşüyor.

segman attırma konusundaki düşünceniz aslında pek de doğru değil. segmanla kurtarılan ve neredeyse yeni gibi olan motorlar olabilir. bunu çok fazla kafaya takmayın derim.bu arada üfleme yapan bi alfanın sadece segman mı yoksa komple motor mu istediğini anlamak imkansızdır. aracınızı almadan önce motorun durumunu en sağlıklı ancak kompresyon testi ile anlayabilirsiniz ancak bu testi yapan bir expertiz yok ne yazkki...benim size tavsiyem, 150000 e ulaşmamış bir alfa almaya bakmanız. veya çok beğenirseniz ve 200000 civarındaysa da motor yaptırmayı veya segman işi göze almanızdır. uzun yıllar alfa romeo kullanan ve yüksek km de arac almış biçok alfacı,  bir gün bir şekilde motor yaptıracaktır. bunu sadece alfa romeoya bağlamak yerine, hemen her yüksek kmdeki 2. el arac için aynı seyı söyleyebiliriz.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2017, 21:26:16 Gönderen: hhuurrkkaann »

Seo4Smf Tagleri: sekman işlemi muhakkak görecektir 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.