Yukarı git

23 Ekim 2018, 21:28:32
Reklamlar  

Gönderen Konu: GT Orjinal Yayı  (Okunma sayısı 3147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nightwolf

• Üye
  • *
GT Orjinal Yayı
« : 23 Ocak 2013, 13:20:25 »
Arkadaşlar, 2006 bir GT'im var eski sahibi araca 3 cm lik yay taktırmış jantlarıda 17'' olunca araç çok sertleşmiş vaziyette. Otoyolda mütiş bir sürüş zevki varken, basit bir ara sokakta sanki traktör kullanır gibi sarsılıyorum, yükseklikte düştüğü için, tümsek ve setlerde geçiş eziyet olmaya başlıyor.

Eğer bilgis olan arkadaş var ise, orjinal GT yayı, veya kaliteli bir marka önderebilriler mi? sizce yeni yayların boyu ne olmalı. Yardımcı olursanız sevinirim.

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

Tuncay N

• *
  • 315 Mesajı Toplam
    407 Kere Beğenildi
Ynt: GT Orjinal Yayı
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2013, 15:18:47 »
Orjinal yaya döndürmek konfor açısından çok farkettirmez, bence asıl lastik çapı düşürün. Veya amortisörleriniz de farklı olabilir, yaydan çok amortisör etkiliyor konforu.

Orjinal yayların çıkması mutlaka vardır alfa çıkmacılarında. Sizdeki spor helezonları satıp onun parasını da çıkartabilirsiniz.

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

halil

• *
  • 116 Mesajı Toplam
    135 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2013, 16:33:15 »
yetkili satıcılardan orjinal yayları tedarik edebilirsiniz.

nightwolf

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2013, 20:14:13 »
yetkili satıcılarında vardır muhakkak ama, malum uçuk fiyatlar oluyor bazen, araştırma yapmak adına, standart yaylarının boyunu öğrenebilirsem işim daha kolay olur sanki

Spider_Volkan

• *
  • 8 Mesajı Toplam
    8 Kere Beğenildi
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2013, 20:16:06 »
standart yayın boy ölçüsü nasıl işinize yarayacak?

Tuncay N

• *
  • 315 Mesajı Toplam
    407 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 23 Ocak 2013, 21:20:02 »
Sadece boyla iş bitmiyor.. O malzemenin sertliği de önemli. Başka marka veya uydurma bir şey takmayacaksanız zaten GT yayı alacaksınız. Hem onun boyunu yazan bir yer olduğunu da sanmıyorum.

obasar

• Servis Yetkilisi
  • *
    • Kendi Dükkanım
« Yanıtla #6 : 24 Ocak 2013, 11:43:07 »
ben 18' inch jant + coilover kullanıyorum.
su anda orjinale göre 5 cm daha basıktır ve en ufak bir konfor kaybım yok.

Alfa Romeo GT Selespeed

haky

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 24 Ocak 2013, 15:33:56 »
coiloverda tabiki konfor fark yaratır.
ama bencede orjinale dön.
çıkma parça satan birkaç firma bulabilirsin internetten sanırım.
bence 17 jantdan da aşağı düşürme hatta ben 18 planlıyorum çünkü bu araçta 16 çok küçük kalıyor.

GT/GT/GT

Tuncay N

• *
  • 315 Mesajı Toplam
    407 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 24 Ocak 2013, 19:43:31 »
Abi adam konfor düşük diyo siz büyük jant diyosunuz ya Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Aman diyim, bi de onunla uğraşırsın sonra satması dert.. Amacınız konforsa 16"e doğru geçiş yapacaksınız, orjinal amortisör ve yaylara döneceksiniz. Ancak yine de süper konfor beklemeyin, gt spor bir araç diğer çoğu alfa gibi. Konfor arabası değil bizim bu bindiklerimiz.

Veloce

• Galeri Sahibi
  • *
  • 216 Mesajı Toplam
    294 Kere Beğenildi
    • Veloce Alfa Romeo
« Yanıtla #9 : 24 Ocak 2013, 20:18:36 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Arkadaşlar, 2006 bir GT'im var eski sahibi araca 3 cm lik yay taktırmış jantlarıda 17'' olunca araç çok sertleşmiş vaziyette. Otoyolda mütiş bir sürüş zevki varken, basit bir ara sokakta sanki traktör kullanır gibi sarsılıyorum, yükseklikte düştüğü için, tümsek ve setlerde geçiş eziyet olmaya başlıyor.

Eğer bilgis olan arkadaş var ise, orjinal GT yayı, veya kaliteli bir marka önderebilriler mi? sizce yeni yayların boyu ne olmalı. Yardımcı olursanız sevinirim.

GT ile çok uzun zaman tecrübesi olan biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, orjinal yay ile 30-35mm lik kullanacağınız spor yay ile konfor farkı yok denilecek kadar az olur. Benim GT araçlarımda 18" inch jantlar olduğunu da düşünürsek sizin aracınızdaki yayları çıkarıp orjinale dönerseniz neredeyse konfor farkı olmayacak ama görsellikten ve az da olsa yol tutuştan feragat edeceksiniz.

Bu söylediklerimin hepsi 30-35mm lik yaylar için. Yanlış anlaşılmasın. Aracın üzerinde 50mm lik bir yay varsa doğal olarak daha alçak olması nedeniyle mukavemet daha fazla olacağı için aracın esnekliği azalacak ve konforunuza olumsuz yansımaları daha yüksek olacaktır. Önce aracınızın üzerinde takılı olan yayların özelliklerini bir açıklığa kavuştursanız? Aracın üzerindekilerin 30mm lik yaylar olduğuna %100 eminseniz bahsettiğiniz konfor farkını yaşamamlıydınız. Fotoğraf varsa fikir verebilir...

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

shame

• Genel Moderatör
  • *
  • 13 Mesajı Toplam
    15 Kere Beğenildi
    • Eros' Photography Workshop
« Yanıtla #10 : 25 Ocak 2013, 09:46:11 »
Yay konfor kaybı yaratır..
Konfor kaybının nedeni yayın sertliğinden çok Amortisörde azalan piston hareket uzunluğudur.
Amortisörlerinizin ilk birkaç santim yaylanma aralığı yoldaki dalgalanmaları ve sığ çukurları daha iyi absorbe etmek için tasarlanır. Siz yay taktığınızda bu ilk 3-5cm'i yok edersiniz ve amortisörü sıkıştırırsınız. Bı da konforu azaltır.

Orjinal yaylara döndüğünüzde de bu konfor kaybını geri kazanacağınızın garanisi yok, çünkü amortisörleriniz kısa piston yuvası ile çalışmaya alışmıştır. Çok uzun zamandır yay takılıysa konfor kaybını geri getiremeyebilirsiniz. Denemeniz lazım..

Erhan Meço / GT: 34 S 0217  &  159: 34 BRA 94

nightwolf

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 25 Ocak 2013, 09:59:35 »
Yay konfor kaybı yaratır..
Konfor kaybının nedeni yayın sertliğinden çok Amortisörde azalan piston hareket uzunluğudur.
Amortisörlerinizin ilk birkaç santim yaylanma aralığı yoldaki dalgalanmaları ve sığ çukurları daha iyi absorbe etmek için tasarlanır. Siz yay taktığınızda bu ilk 3-5cm'i yok edersiniz ve amortisörü sıkıştırırsınız. Bı da konforu azaltır.

Orjinal yaylara döndüğünüzde de bu konfor kaybını geri kazanacağınızın garanisi yok, çünkü amortisörleriniz kısa piston yuvası ile çalışmaya alışmıştır. Çok uzun zamandır yay takılıysa konfor kaybını geri getiremeyebilirsiniz. Denemeniz lazım..

Aslında benim konfordan kastım, yolun nerdeyse tüm sarsıntısını araçta hissetmem, örnek vermek gerekirse, Kadıköy belediyesinni önünden dönüp boğaya doğru giden yolda, hafif rampa malum az engebeli, bir yol var, 30 la geçersen bir sıkıntı yok tabiki, ama 50 civarı bir hızla geçince, araba sanki her tümsekte yerinde sekiyor, yada her çukurda vuruyor gibi. Ayrıca biraz yüksek yapılmış bir hız tümseğinden geçerken bile arabanın altı sürtüyor. (örnet Bostancı sanayideki bazı tümsekler)
Resimleri ekleme fırsatım olmadı henüz ama 1-2 gün e onuda yaparım, yani aracı orjinal yüksekliğine getirmek benim için daha rahatlatıcı olacak, çünkü her sürtme sesinde içim acıyor resmen Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Spider_Volkan

• *
  • 8 Mesajı Toplam
    8 Kere Beğenildi
GT Orjinal Yayı
« Yanıtla #12 : 25 Ocak 2013, 10:17:35 »
3cm lik yaylarla arabanin altinin pek de surtmemesi lazim.

Veloce

• Galeri Sahibi
  • *
  • 216 Mesajı Toplam
    294 Kere Beğenildi
    • Veloce Alfa Romeo
« Yanıtla #13 : 25 Ocak 2013, 13:09:15 »
Bir ara aracını görmek isterim, binersem sana fark konusunda bilgi verebileceğime eminim. Öyle ya da böyle neticede aracının yaylarını orjinale çevirmek istersen, Bostancı sanayide çıkmacı Ahmet var orada orjinal yayların mevcut. Ben kendim iki takım orjinal yay verdim oraya büyük ihtimal elinde vardır.

Telefonu: 532 424 99 44 Recep, Ahmet'in kardeşi. Hemen yardımcı olur. Oradanda Carium'a gidip hemen taktırabilirsin. Gidersen Onur ustaya selamımızı söyle...
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2013, 13:12:09 Gönderen: Volkey »

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

nightwolf

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 25 Ocak 2013, 13:46:28 »
Bir ara aracını görmek isterim, binersem sana fark konusunda bilgi verebileceğime eminim. Öyle ya da böyle neticede aracının yaylarını orjinale çevirmek istersen, Bostancı sanayide çıkmacı Ahmet var orada orjinal yayların mevcut. Ben kendim iki takım orjinal yay verdim oraya büyük ihtimal elinde vardır.

Telefonu: 532 424 99 44 Recep, Ahmet'in kardeşi. Hemen yardımcı olur. Oradanda Carium'a gidip hemen taktırabilirsin. Gidersen Onur ustaya selamımızı söyle...

Üstad teşekkürler yardımın için, bi İstanbul buluşması organize edilirse, muhakkak fikrinizi alırım. Tecrübeli kişilerin fikri çok önemlidir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Seo4Smf Tagleri: orjinal yayı 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.