Yukarı git

16 Aralık 2018, 01:25:44
Reklamlar  

Gönderen Konu: Giulietta 120-130 arası titreme  (Okunma sayısı 988 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ÖMER POLAT

• Yeni Üye
  • *
Giulietta 120-130 arası titreme
« : 21 Şubat 2018, 11:49:43 »
Merhaba

2012 model 1.6 dizel aracımda son 3-4 aydır 120 kilometre üzerinde eğer gaz pedalına biraz sert basarsam direksiyonda ve neredeyse bütün araçta hissedilen ciddi bir titreme oluyor. Bu titreme 130un üzerine çıktığımda geçiyor. Eğer 120 üzerine hızlanırken gaza yumuşak basarsam bu titreme olmuyor. Servise götürdüm lastik değişimi yapılacaktı balans ayarında bir sorun olmadığı fren balatalarının değişmesi gerektiği söylendi. Açıkçası anlam veremedim çünkü henüz 1 yıl olmuştu fren balatalarım değişeli. Ayrıca sorun frenlemede değil özellikle hızlanırken oluyor. Bu konuda fikri olan yardımcı olabilecek birisi varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

desmond35

• Üye
  • *
  • 6 Mesajı Toplam
    6 Kere Beğenildi
Ynt: Giulietta 120-130 arası titreme
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2018, 13:45:48 »
Hocam jantlarda bazen kaçıklık oluyor, ona da baktırmakta fayda var.

shaq1907

• Üye
  • *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2018, 21:02:28 »
Aynı sorun bende de var, sebebini merak ediyorum. Çözüm bulursan buraya yazarsan sevinirim:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Alıntı
Çok değişik bir tireşim sorunum var. Aracım 120-140 km/h arası tam gaz hızlanırken direksiyonda titreme yapıyor. Bu titreme tam gaz hızlanırken sadece bu hızlarda oluyor. Sabit hızla gidersem sorun olmuyor. 4-5-6. viteslerde deneyim. Tam gaz hızlanmada her viteste veya D'de oluyor bu. Lastiklerim Continentel SportContact 5. Rot balans yaptırdım sorun çıkmadı. Sebebi sizce ne olabilir, bu sorunu yaşayan var mı?

Ormanci

• *
  • 74 Mesajı Toplam
    85 Kere Beğenildi
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2018, 09:40:27 »
Servis böyle sorunları pek çözemez, anlamaz.

Öncelikle rot-balans ayarını "süper" yapan bi yer lazım. Öyle ki, tavsiye üzerine gittiğim "şurası süperdir" denen yerde bile, patron yokken adamlar yine uyduruk iş yapma derdinde. "Bilen" adamın kendisinin yapacağı bir işlem yaptırın.

Bunun sonunda yine geçmezse jantlarda bir durum olabilir arkadaşların dediği gibi.

Gazlama ile daha belirgin olur çünkü o anda güç oraya yükleniyor ve bir kaçıklık varsa daha çok belirginleşiyor anlık olarak.

Gkt94

• Üye
  • *
  • 1 Mesajı Toplam
    1 Kere Beğenildi
« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2018, 01:43:03 »
Aynı problemi yaşadım bende sorun fren diskleri çıktı.Gaza yüklendiğimde direksyon inanılmaz titriyordu

esozkan45

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 03 Mart 2018, 02:06:59 »
Merhaba arkadaşlar. Aynı sorunu bende yaşadım. Tam olarak 130dayken arac titriyordu hem gazlarken hem fren yaparken. 130un ustu ve alti hizlarda sorun yoktu. Balansci mekanikciye mekanikci balansciya bi kac usta degistirdikten sonra mekanikci ustam sorunun kesinlikle balanstan kaynaklandigini soyledi ve beni bir balansciya gonderdi ve o balansci sorunumu cozdu. Cozum ise su sekilde. Lastiklerin herbiri sokulerek balanslari yapildi. Bu esnada jantlarda yamulma varmi kontrol edildi
 Benimkinde cok az bi yamulma vardi ama ustam duzelttirmeden once bi deneyelim dedi. Lastikler takildiktan sonra sorunu cozen asil adim olan lastikler uzerindeyken balans yapildi(zira daha once de balans yapilmisti ama sorun cozulmemisti.) Son olarak rot ayari kontrol edildi saglam cikti. Ve test edildi sorun cozuldu. Siz de lastiklerinizin balansini yaptirdiktan sonra arac uzerinde de balans yaptirin muhtemelen sorununuz cozulecektir. Ama titreme sadece frene basinca oluyorsa sorun muhtemelen disklerdedir.

ozeruzsen

• Yeni Üye
  • *
  • 1 Mesajı Toplam
    1 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 03 Mart 2018, 14:03:54 »
Merhaba öncelikle balans ayarınızı kontrol ettirin yani basittten zora doğru ilerleyin anlattığınız şikayeti genelde akslar yapar aks kafaları eskidikçe boşluk yapar ve yüksek süratlerde vibrasyon yaptırır balans tan sonra kesinlikle aks kafalarına yönelin (şanzımana yakın olan akslar olacak) ondan sonra tekrar konuşalım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

ozeruzsen

• Yeni Üye
  • *
  • 1 Mesajı Toplam
    1 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 05 Mart 2018, 09:28:20 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba arkadaşlar. Aynı sorunu bende yaşadım. Tam olarak 130dayken arac titriyordu hem gazlarken hem fren yaparken. 130un ustu ve alti hizlarda sorun yoktu. Balansci mekanikciye mekanikci balansciya bi kac usta degistirdikten sonra mekanikci ustam sorunun kesinlikle balanstan kaynaklandigini soyledi ve beni bir balansciya gonderdi ve o balansci sorunumu cozdu. Cozum ise su sekilde. Lastiklerin herbiri sokulerek balanslari yapildi. Bu esnada jantlarda yamulma varmi kontrol edildi
 Benimkinde cok az bi yamulma vardi ama ustam duzelttirmeden once bi deneyelim dedi. Lastikler takildiktan sonra sorunu cozen asil adim olan lastikler uzerindeyken balans yapildi(zira daha once de balans yapilmisti ama sorun cozulmemisti.) Son olarak rot ayari kontrol edildi saglam cikti. Ve test edildi sorun cozuldu. Siz de lastiklerinizin balansini yaptirdiktan sonra arac uzerinde de balans yaptirin muhtemelen sorununuz cozulecektir. Ama titreme sadece frene basinca oluyorsa sorun muhtemelen disklerdedir.

Merhabalar
Öncelikle balans hakkında bir bilgi vermek istiyorum iki çeşit balans türü vardır.Dinamik balans ve statik balans.Eski teknolojili makinelerde her iki balans ıda tespit etmek mümkün değildi(yer balansı)yeni teknoloji makinelerde(sökülerek yapılan balans)balans ın statik yada dinamik bozukluğunu tespit edip makine sizi en doğru balans yapmaya yönlerdirir.Aynı zamanda bu makinelerin(yeni teknoloji sökülerek balans)optimizasyon yani balans ağırlığı düşürme seçenekleri balans ağırlıklarını kolların arkasına saklama gibi çeşitli özellikleri vardır sensörleri o kadar hassastırki size en sağlıklı balansı uygun hale getirir.Özetleyecek olursak sökülerek yapılan balans hem dinamik hem statik balansı bunun yanında optimizasyonu(jantın lastiğe uygun oturması) en doğru şekilde teknisyene ayarlatır,üstünde balans ise üstün körü yapılan bir balans türüdür balansın tekerdenmi akstanmı rulmandanmı disktenmi olduğu anlaşılmaz.Aynı zamanda yeni teknoloji araçların özellikle otomotik vites ise şanzuman sistemine abs esp gibi güvenlik paketlerine zarar verir.

ÖMER POLAT

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 07 Mart 2018, 19:31:38 »
Herkese yanıtları için çok teşekkür ederim kayınpederimin sağlık sorunları nedeniyle buraya bakamadım bir süredir. Cuma günü tekrar servise gideceğim ustaya söylediklerinizi ileteceğim. Acaba Ankara da bu yeni teknoloji balans makinesi olan bir yer varmıdır önerebileceğiniz? Veya siz nereye yaptırdınız?

shaq1907

• Üye
  • *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
« Yanıtla #9 : 13 Mart 2018, 20:20:54 »
Burada yazdığınız gibi diskte eğrilik varmış. Onu sanayide düzelttirip, düzgün bir rot balans yapıldıktan sonra sorun kalmadı.

Seo4Smf Tagleri: titreme arası 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.