Yukarı git

22 Kasım 2017, 13:50:38
Reklamlar  

Gönderen Konu: Sizce Alfa Ruhu Nedir?  (Okunma sayısı 10951 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
Ynt: Sizce Alfa Ruhu Nedir?
« Yanıtla #15 : 31 Mayıs 2012, 12:18:20 »

Çok iyi hatırlıyorum, 1998 yılında Kadıköyde Eminönü iskelesinin önündeki meydana bi tane 156 park etmişti. Gri. Daha yeni çıkmıştı o yıl 156'lar. Tam yarım saat gözlerimle yedim onu. Gözlerimi ayıramadım. O dönemki ucube otomobillerin yanına o kadar muhteşem bi güzelliği vardı ki. Hala bile öyle benim için. Aşık olmamak mümkün değil... O zaman D sınıfı sıfır km yeni çıkmış bir araç ve ben de lise son öğrencisiyim.. Hayatımda hiç bi zaman böyle bi güzelliğe sahip olamıycağımı düşünmüştüm. Ama o kadar çok aklımda kalmış ki Allah bana ilk arabam olarak o gördüğüm aracın aynısını nasip etti Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Hala bile duygulanıyorum, o kadar özel bi araç benim için 156. Özellikle gri mk1 kasa (1998-2003).

156 öyle bir şey ki, dışarıdan aşık oldunuz diyelim.. Hani bi arabanın önü arkası yanı sağı solu, küçük detayları, mutlaka bi yerini beğenmezsiniz ya.. Hani şurası şöyle değil de böyle olsaydı dersiniz. 156'da benim için öyle bir şey yok. En ufak detayına, kıvrımına kadar aşığım onlara. Bir çok alfisti de benim gibi, biliyorum. Bu kadar güzelliği aracın içine oturunca unutacak sanıyor insan. Ama kapıyı bir açıyorsunuz, sizi tamamen saran bir konsol, yuvarlak supersport araçlardakilerden bile güzel 2 tane gösterge, orta konsolda 3lü gösterge grubu, dünyanın belki de en şık klima kontrolleri, konsolun arka koltuğa doğru uzanması, camın şekli, direksiyonun duruşu.. Her şey inanılmaz güzel. Hadi içi harika, dışı muhteşem dedik, marşa bastığınız anda bunları unutup yola odaklanacaksınız değil mi? Ahhh işte o marşla başlıyor zaten herşey. O ilk çalıştırmadan itibaren hafif bir hırıltı, ben burdayım diyen TwinSpark tınısı, rölanti yerine oturunca tam bir avlanmaya hazır aslan gibi duruyor. Tek farkı sizin komutunuzu beklemesi. 3000 devire kadar uyuyan bir kedi gibi sakin, sevimli, 3000'i geçince saldıracak yer arayan, daha 7200e kadar çooook yolumuz var diye hissettiren bir "yaratık" bu, motor değil. Hele bir de bu sesi K&N açık hava filtresiyle buluşturursanız, direksiyon başında tüm duyularınızı harekete geçiren, hormonal aktivitenizi artıran müthiş bir ses alırsınız. Bir otomobil ancak bu kadar muhteşem olabilir diyor insan, taa ki virajlı yollara gelene kadar. Çünkü o zaman daha da muhteşem olabileceğini görüyorsunuz. Bundan daha güzel bir direksiyon hissi olamaz. DNA'yla falan da olamadı zaten. 156'nın yol tepkilerinden alacağınız zevke yakın bir zevk istiyorsanız heralde sizi sadece lunapark paklar!

İşte benim için 156 böyle bir şey. O yüzden diğer araçlar istediği kadar sınıfında mükemmel olsun, bir 156 olamaz. Alfisti'nin 156'yı, alfayı sevme sebebi bunlardır. Kalp atışlarını hızlandırması, göz bebeklerini büyütmesi, mutluluğu artırması. Bunları günümüzde sağlayan araç çok az. Sadece performans değil, duygular, o hissiyat çok önemli.

TwinSpark'lı 156 varsın çok yaksın, varsın torku düşük olsun. ufak tefek kronik sorunları olsun.. Hepsi balkondan ona baktığınız anda, yanına inip marşı çevirdiğiniz anda bitiyor. Park edip eve giderken eğer arkanıza 2 defa dönüp baktığınız, ev yolunu bilerek uzattığınız bir araba varsa, bu muhtemelen 156'dır.

Bir kadın için tenezzül etmeyip alfa için şiir yazan, sayfalarca yazı döktüren insanlar var. Boşuna değil bence Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2012, 12:20:42 Gönderen: Tuncay N »

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter
Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

Tatmir07

• *
  • 88 Mesajı Toplam
    99 Kere Beğenildi
« Yanıtla #16 : 31 Mayıs 2012, 12:49:47 »
Tuncay sen de çok güzel bir yazı yazmışsın. Tebrik ederim. Ben de ilk Alfa'm olarak 156 seçtiğim için kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum. Daha önce hiç Alfa kullanmamıştım. Ama hep şunu diyordum benim de bir 159 um olurmu ben de 159 a binebilirmiyim. Sonra gittim 156 aldım. Açık yüreklilikle söyliyeyim 159 alma fikrimi daha uzun vadeye ertelemişimdir. Gittiği yere kadar zevkle kullanayım diyorum 156'mı. Daha ne isteyebilirim ki bir araçtan. İstediğim herşeyi veriyor. Hatta biyerden para çıkarsa 156'mı satmayı hiç düşünmüyorum. O sonsuza kadar bende kalsın, ara ara yine kullanırım diye fantezi üretiyorum.

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #17 : 31 Mayıs 2012, 12:59:29 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Tuncay sen de çok güzel bir yazı yazmışsın. Tebrik ederim. Ben de ilk Alfa'm olarak 156 seçtiğim için kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum. Daha önce hiç Alfa kullanmamıştım. Ama hep şunu diyordum benim de bir 159 um olurmu ben de 159 a binebilirmiyim. Sonra gittim 156 aldım. Açık yüreklilikle söyliyeyim 159 alma fikrimi daha uzun vadeye ertelemişimdir. Gittiği yere kadar zevkle kullanayım diyorum 156'mı. Daha ne isteyebilirim ki bir araçtan. İstediğim herşeyi veriyor. Hatta biyerden para çıkarsa 156'mı satmayı hiç düşünmüyorum. O sonsuza kadar bende kalsın, ara ara yine kullanırım diye fantezi üretiyorum.

Benim hayalim "gri 156"yla "kırmızı Spider"ı yanyana çekmekti. İkisine birden sahip olmaktı. Ama sanırım biraz yanlış dua etmişim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

shame

• Genel Moderatör
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    13 Kere Beğenildi
    • Eros' Photography Workshop
« Yanıtla #18 : 01 Haziran 2012, 11:56:54 »
Tabi yaş itibariyle 156 diyoruz. Benim ufak ufak 155 Q4 ve 145 QV kullanma şansım da oldu. O otomobillerin verdiği hisler de harikaydı açıkçası.. Haklarını yemeyelim. Ama "147, 156, GT" Alfa Romeo için bir devrin sonu, bu bir gerçek..

Yeni otomobiller gerek Giulietta olsun, gerek Mi.To, gerekse 159.. Alfa Romeo ruhundan her geçen gün kaybeden modeller.. Giulietta'yı çok az kullandım, Mi.toyu güzelce tecrübe ettim, başarılı otomobiller ama maalesef bir şeyler eksik..

Ancak endüstriyel gelişim bunu gerektiriyor. Alfa Romeo markasının hitap ettiği kesim çok kısıtlı bir kesim. Bu markaya ya aşık olursun, ya nefret edersin. Toyota  gibi, VW gibi "aldım bindim gittim" bir otomobil değil. Bu nedenle tarihi boyunca defalarca maddi olanaksızlıklarla batmaların eşiğinden dönmüş bir marka.. Fiat'ın bu markayı stabil hale getirmesi için "Fiatlaştırması" zorunlu bir durumdu.

Ama bu kötü bir şey değil, bizden daha eskiler 156,147 için de aynı şeyleri söylüyorlardı. Önden motor arkadan çekişe sahip modellerden sonra 147,156 onlara çok yavan geliyordu..

Erhan Meço / GT: 34 S 0217  &  159: 34 BRA 94

CSQV

• Alfista
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #19 : 01 Haziran 2012, 13:06:48 »
Belki de 5-10 sene sonra Giulietta ve Mito için de 147 ve 156 için düşündüklerimizi söyleyeceğiz. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

halil

• *
  • 115 Mesajı Toplam
    134 Kere Beğenildi
« Yanıtla #20 : 01 Haziran 2012, 13:15:48 »
Belki de 5-10 sene sonra Giulietta ve Mito için de 147 ve 156 için düşündüklerimizi söyleyeceğiz. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

zor biraz .

mahoretti

• *
  • 34 Mesajı Toplam
    36 Kere Beğenildi
« Yanıtla #21 : 01 Haziran 2012, 13:41:07 »
Mükemmellik ayrıntılarda gizlidir. Zaman içinde dikkat etmediğimiz önem vermediğimiz onca özelliğin hangi amaç ve çalışmalar sonucu oraya monte edildiğini düşününce hayranlık birkez daha artıyor. Tüm iyiniyetle yapılan gelişmeler pratikte herzaman kalıcı başarı sağlamıyor olabilir ama onun düşünülmesi ve markanın 1 adım daha ileri götürülme çalışması başka hangi markada bukadar çoktur ki? Bir elin parmaklarını geçmez. Mesela, sıkıntılı parçamız VARYATÖR... oraya durduk yerde konmamıştır. Mühendislerin bulduğu bir açığı, sürücünün kontrolü ve kullanımı açısından pozitif yöne çevirme çabasıdır. Çabalarına sağlık.... Standart olarak sunulan donanımların çoğu diğer lüks markalarda € bazlı OPTIONAL başlığı altında kastırılmasıda ALFA kullanıcısının yerini gösteriyor bence...

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #22 : 01 Haziran 2012, 14:44:20 »

zor biraz .

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bence de zor.

156 her yönden kusursuz bir araç. İçten, dıştan, işitsel, görsel, duygusal olarak en güzel etkilerini bırakabiliyor insanda. Dünyanın en güzel sedanı bence.

Bir de Erhan'ın dediği gibi yaş itibariyle de bu modellere canlı şahitlik edebildiğimiz için özellikle 90-2012 arası tasarımlara dikkat çekebiliyoruz. Ama yaşı benden büyük olan Spider'lara binme fırsatım da oldu.. O yıllarda yaşasak heralde 156 için dediklerimin benzerlerini Spider için diyebilirdim.

Tabii bence yine de 156 kendi yıllarına göre ondan bile üstün her açıdan.

sahhan

• *
  • 83 Mesajı Toplam
    88 Kere Beğenildi
    • http://kucukisler.blogspot.com.tr/
« Yanıtla #23 : 02 Haziran 2012, 15:55:54 »
Sizi özel kılıyor; önceden özel hissettiriyor diyordum ama yanılmışım sizi tamamen özel yapıyor.

Seneler önce Alfa hoşuma gitmezdi ama klasik piyasa şartları yüzünden değil tasarım olarak bana hep garip gelirdi tabi sonraları fark ettim ki bu itici gelme hissi Alfa dan kaynaklı değil standarda alışmış gözlerden kaynaklı. Tabi bu arada zaman geçtikçe markayı ve ürettiği otomobilleri tanıdıkça onlardan birine sahip olma isteği de artmaya başladı.

Şahsen gözümde bu anlamda iki otomobil var idi birincisi Alfa Romeo 156 Mk1 2.0/1.6 diğeri Rover 620-623
Herhangi bir zorunluluk hali olmaz ise ikisinden birine sahip olmayı çok istiyordum (öncelik Alfa tabiki )  şükür ki istediğim otomobile sahip oldum.

Koltuğa oturunca bir daha iflah olunmuyor dedikleri de gerçek, ilk defa koltuğa oturduğumda kalp atışlarımın hızlandığını hiç unutmuyorum. Gerçi artık direksiyona oturuyorum demiyorum, kokpite geçiyorum diyorum  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap iç tasarımı, görüş alanı, rahatlığı ile bambaşka bir şey ve bir güzelliği de trafikte her yer birbirine benzeyen metalik gri ve beyaz arabalar ile dolu iken sizin papatya tarlasındaki gelincik gibi kıpkırmızı parlamanız ve bu rengin sizin arabanız ile adeta bütünleşmesi. Eş dost sorduğunda biraz mütevazilik edip alt perdeden Alfa Romeo aldım dediğimde bakışlar birden değişiyor bunu hissedebiliyorum o bakışlar “Alfa da alınır mı nereden icap etti” sıkıntılı bakışları oluyor genelde ama arabayı gördüklerinde o sıkıntılı bakışların hayretle “keşke benimde olsa”  şekline dönüştüğünü görüyorum. Sonrası malum,

-Kaç modeldi bu?
-1998
-Hadi yaaa
-Ne olduki?
-Benzetemedik pek 98 modele.

Diyaloğu artık standart oldu benim için  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

akinx2

• *
  • 8 Mesajı Toplam
    8 Kere Beğenildi
« Yanıtla #24 : 02 Haziran 2012, 16:54:20 »

zor biraz .
bence giulietta için çok zor (mito için yorum yapamayacağım çok fazla kullanmadım) çünkü dış tasarımı haricinde sınıfındaki araçlar bi farkı yok ama gerçekten 156 kullandım bambaşka bir şey insanı kendinden geçiriyor ben de daha 5 yaşında bir çocukken tanıştım 156 ile bursada dedemin dairesinin altında zeytinoğlu bayi açmıştı ve kırmızı 156 vardı içerde o günden beri alfa romeo yu çok severim hala da seviyorum fakat o eski tat yok artık...

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #25 : 02 Haziran 2012, 20:10:15 »
Eş dost sorduğunda biraz mütevazilik edip alt perdeden Alfa Romeo aldım dediğimde bakışlar birden değişiyor bunu hissedebiliyorum o bakışlar “Alfa da alınır mı nereden icap etti” sıkıntılı bakışları oluyor genelde ama arabayı gördüklerinde o sıkıntılı bakışların hayretle “keşke benimde olsa”  şekline dönüştüğünü görüyorum.

Alfam var dediğinizde insanlar bir anlık Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  ifadesine bürünüp sonra hemen pokerface gözükmeye çalışıyorlar. Daha sonra çamur atmalar, "zaten kötü araba" modunda konuşmalar falan.. Biliyosun ki hepsinin altında "ahh ulan keşke ben de cesaret edebilsem de sahibi olabilsem" düşüncesi var. O ilk "alfam var" dediğiniz anda yüzlerinde oluşan istemsiz ifadeden sonra ne deseler artık boş Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

bora26

• *
  • 3 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
« Yanıtla #26 : 02 Haziran 2012, 20:45:08 »
Tabi yaş itibariyle 156 diyoruz. Benim ufak ufak 155 Q4 ve 145 QV kullanma şansım da oldu. O otomobillerin verdiği hisler de harikaydı açıkçası.. Haklarını yemeyelim. Ama "147, 156, GT" Alfa Romeo için bir devrin sonu, bu bir gerçek..

Yeni otomobiller gerek Giulietta olsun, gerek Mi.To, gerekse 159.. Alfa Romeo ruhundan her geçen gün kaybeden modeller.. Giulietta'yı çok az kullandım, Mi.toyu güzelce tecrübe ettim, başarılı otomobiller ama maalesef bir şeyler eksik..

Ancak endüstriyel gelişim bunu gerektiriyor. Alfa Romeo markasının hitap ettiği kesim çok kısıtlı bir kesim. Bu markaya ya aşık olursun, ya nefret edersin. Toyota  gibi, VW gibi "aldım bindim gittim" bir otomobil değil. Bu nedenle tarihi boyunca defalarca maddi olanaksızlıklarla batmaların eşiğinden dönmüş bir marka.. Fiat'ın bu markayı stabil hale getirmesi için "Fiatlaştırması" zorunlu bir durumdu.

Ama bu kötü bir şey değil, bizden daha eskiler 156,147 için de aynı şeyleri söylüyorlardı. Önden motor arkadan çekişe sahip modellerden sonra 147,156 onlara çok yavan geliyordu..
Mito ve Giulietta nin tasarimlari icin Alfa ruhunu kaybetti filrine katiliyorum ama 159 en az 156 kadar Alfa ruhu tasiyan bir otomobil.

Alfa 147 1.6 Dist.MK2

shame

• Genel Moderatör
  • *
  • 11 Mesajı Toplam
    13 Kere Beğenildi
    • Eros' Photography Workshop
« Yanıtla #27 : 03 Haziran 2012, 09:31:54 »

Mito ve Giulietta nin tasarimlari icin Alfa ruhunu kaybetti filrine katiliyorum ama 159 en az 156 kadar Alfa ruhu tasiyan bir otomobil.

Dizayn açısından konuşmuyorum yanlış anlaşılmasın. 159 dizayn olarak çok başarılı bir otomobil. Ama 159 safkan bir Alfa Romeo hissiyatı vermiyor. Çok iyi yol tutuyor, çok kaliteli ama Giulietta veya Mito kadar olmasa da yine bir şeyler eksik o otomobilde. Şu an hem GT hem 159 sahibiyim ikisini de sürekli kullanıyorum. 159 daha bir "Alman Otomobili" artık. Tabiki yanlış anlaşılmasın yine 159 çok çok iyi bir otomobil.

Erhan Meço / GT: 34 S 0217  &  159: 34 BRA 94

bora26

• *
  • 3 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
« Yanıtla #28 : 04 Haziran 2012, 00:03:51 »
Alfa Romeo ile ilgili yalan yanlis bilgilere guzel bir cevap. (donanimhaber.com dan alintidir.)
Yazan arkadasin eline saglik.
-- Neden Alfa Romeo?
 Alfa Romeo’yu çok beğeniyorsunuz, belki de satın almak istiyorsunuz. Alfa Romeo’nun sportif başarılar ile dolu geçmişini belki duydunuz, belki duymadınız. Fakat bildiğiniz birşey var: Trafikte diğer araçların arasında ne kadar farklı, ne kadar estetik, ne kadar karizmatik değil mi? Eee, siz de farklı bir kişisiniz, sıradan olmak istemiyorsunuz. Eh, hem sıfır fiyatları hem de 2. el fiyatları gayet makul gözüküyor. Ama Alfa hakkında hiçbir bilginiz yok. Ne olur ne olmaz diye birilerine danışmak istersiniz herhalde, değil mi? Bu düşüncenizi arabalardan anlayan bir tanıdığınıza açtınız….Ve müthiş bir tepkiyle karşılaştınız: “Sen deli misin, Alfa’lar benzini su gibi içer, para yetiştiremezsin. Hem yedek parça sıkıntısı da had safhadadır, en ufak bir şey için 3 ay beklersin, araban serviste çürür. Üstelik Alfa bizim memlekete uymaz, çünkü dayanıksızdır, hemen bozulur. Sen aklını peynir ekmekle mi yedin?Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap??”. Moraliniz bozuldu değil mi? Hayalinizdeki o yırtıcı bakışlı arabanın bu kadar sorunlu olduğunu bilmiyordunuz. Başka marka araba bakacaksınız mecburen. Eh, o markalarda herkeste olan modeller var. Herkesin hemfikir olduğu gibi sağlam, ekonomik, hızlı…ve fena halde sıkıcı! İçinize sinmiyor bir türlü. Gözünüzü kapadığınızda Alfa Romeo’nun beyinlere kazınan üçgen ızgarası ve tatlı hırıltılarla çalışan italyan motorunun sesi gelip beyninize yerleşiyor. Peki bu tanıdığınız acaba gerçekten sizi doğru mu yönlendiriyor, ne dersiniz? İnternette bir sürü Alfa fanatiği olduğunu duyuyorsunuz, alfisti mi ne diyorlar kendilerine, neden bu kötü arabalara böyle aşkla bağlılar acaba? Sahi, sizin bu tanıdık var ya, hiç Alfa kullanmış mı yoksa “amcasının oğlunun ortağı kullanıyordu da” ondan mı duymuştu? Gelin kulaktan dolma bilgileri boşverin, gerçek Alfa kullanıcılarından bu iddiaların asıllarını dinleyin: Öncelikle, Alfa bir UFO değildir. Bugün üretimde olan tüm modelleri, aynı sınıflarda üretilen modellere rakip olarak tasarlanmaktadir. Ancak Alfa, modellerini, pekçok rakibinde bulamayacağınız bazı baharatlarla önümüze sunmaktadir. Tasarım, imaj, kullanım özellikleri, Alfa'yı rakiplerinden biraz ayırır. Bu ayrım, oldukça ince karar bir ayrımdır. Güncel Alfa modelleri, belirli bir performans payı da katılan, fakat konfor özellikleri de gayet yerinde olan araçlardır. Bu otomobiller, sadece sürat tutkunlarını tatmin edecek şekilde değil, aileleri de mesud edecek şekilde şekillendirilmektedirler. 1. Alfa’lar çok benzin yakar. Sen o kadar zengin misin? Madem öyle alın işte size kendinizi zengin göstermek için fırsat: Özellikle 1,6 lt hacimli twinspark motorlar standart kullanımda aynı sınıfta ve benzer ağırlıktaki rakiplerinden çok farklı bir tüketim değerine sahip değillerdir. 2004 model 1,6 156 sadece İstanbul şehir içi dur-kalk trafiğinde kullanıldığında yakıt tüketimi 10lt/100 km civarındadır. Bu, araçlardaki yol bilgisayarından alınmış bir veridir. Otoban kullanımında ise bu rakam 6lt civarlarına doğru düşmektedir. Fakat yukarıdaki bu iddiayı doğrulayacak durumlar da olacaktır. Alfa’nın kalbi herşeyden önce sportif ruha sahip motorudur. Devir arttıkça hırçınlaşan motor sesi sizi daha fazla gaza basmaya teşvik edecektir. Elinizin altında devir kesiciye girerken bile hala hızlanmaya devam eden bir makine varken makul bir kullanım tarzı belirlemek tamamen sizin sabrınıza ve kulaklarınızı ne kadar tıkalı tutabileceğinize bağlıdır. 2. Alfa Romeo’nun yedek parça sıkıntısı vardır. Araban serviste çürür bak. Bunu diyenin otomotiv sektörü ile olan ilgisinden kuşku duyun. Alfa Romeo distribütörlüğünün 2001 yılında Zeytinoğlu Grubu’ndan TOFAŞ’a geçmesinden sonra bu konuda hiç bir sıkıntı kalmamıştır. Yetkili servislerin dışında Alfa’nın Türkiye’deki ilk modellerinden beri hizmet veren özel servisler de gayet kaliteli hizmetlerini sürdürmektedirler. Eğer bir Alfa sahibi, aracının uzun süredir parça beklediğinden bahsediyorsa bilin ki standart olmayan, aksesuar grubuna giren bir parça yüzündendir. 3. Alfa’lar dayanıksızdır, hemen bozulurlar. Aldıktan 3 gün sonra bozulan Alfa’lar varmış. Vardır muhtemelen ama onlar da kaza yapmıştır herhalde. Fakat, özellikle yeni nesil Alfa’ların resmi otoritelerin kayıtlarına giren arıza istatistikleri bu iddiaları çürütmektedir. Her ne kadar Alfa’ların üretim kalitesi Japonlar kadar olmasa da Alfa’ların bu suçlamayla karşılaşmasının ana nedeni kullanılan malzemeden çok işçilik problemleridir. Her marka araçta olduğu gibi elbette Alfa’larda da bazı kronik sorunlar ve hassas parçalar vardır. Twinspark motorlar için başı çeken sorun varyatör adı verilen motor parçasıdır. Motorun torkunu belli bir devir aralığında düzenli dağıtmayı ve çekiş gücünün devamlılığını sağlamayı amaçlayan bu parça yağsız kaldığı durumda bozulmaktadır. Her ne kadar bu parçanin bozulmasi motorun işleyişini ve performansını etkilemese de ilk çalışma anında çıkardığı ses rahatsız edebilmektedir. Ancak bu sorunda çözülmüştür.. Varyatör değişiminde servislerin taktıkları “Valf” sayesinde Varyatörün ömrü 50.000 km. ve üzerinde seyretmektedir.. Alfa modellerinin bir diğer hassas noktası ön takımlardır. Yüksek hızlarda rakipsiz bir stabilite ve viraj hakimiyeti sağlayan süspansiyon geometrisi ülkemiz şartlarında yol bozukluklarından olumsuz etkilenebilmektedir. Ancak bozuk satıhlarda özenli kullanımda süspansiyonlarla ilgili önemli herhangi bir şikayet oluşmamaktadır. 4. Alfa servisleri yetersizdir, bilgisizdir, kara cahildir vs. Haddimize değil TOFAŞ’ı savunmak ama yetkili servisler düzenli olarak TOFAŞ tarafından eğitimden geçirilmektedir. Yeni nesil (147-156-166-159) Alfa’lar konusunda münferit olaylar dışında önemli bir şikayet duyulmamıştır. . Hatta normalde fren balatalarının garanti kapsamının dışında olmasına rağmen sırf fren yaparken “gıcırtı” sesi gelmesi nedeniyle Tofaş’ta garanti kapsamına sokulup yetkili servisler tarafından değiştirilmektedir... Ayrıca unutulmamalıdır ki yeni alınan tüm Alfa Romeo modelleri 2 yıl mekanik garantiye sahiptir, ve bu garanti cüzi bir miktar ile 4 yıla kadar uzatılabilmektedir.. Ayrıca Birmot’lar servis bölümlerini FIAT ve Alfa Romeo için ayırma çalışmalarına başlamış olup, Alfa sahiplerine verilecek hizmet kalitesinin de arttırılması planlanmaktadır. 5. Alfa’lar güvensizdir. Sakın kaza yapma! Aman diyeyim… 2001 yılında yapılan Euroncap testlerinde Alfa’nın 147 modeli çarpışma testlerinde beş üzerinden üç yıldız almıştır. Bu skor bazı rakiplerden kötüdür ancak yandan çarpma testlerinde 147 beş üzerinden beş yıldız almıştır. 147 makyajlandıktan ve ekstra güvenlik donanımları eklendikten sonra tekrar bu teste sokulmamıştır. 156 modelinin euroncap tarafından yapılmış resmi bir testi bulunmamaktadır. 159 modeli ise testleri beş yıldız alarak tamamlamıştır. Burada unutulmaması gereken nokta euroncap testlerinde, kaza olduktan sonra aracın gördüğü hasar üzerinden aracın ne kadar güvenli olduğunun belirlendiğidir. Yani, pasif güvenliğin dışında aktif güvenlik unsurları bu testlerde dikkate alınmamaktadır. Daha önce bahsedilen dengeli yapısı ve süspansiyon geometrisi ile Alfa’lar yıllardır yol tutuş konusunda haklı bir üne sahiptir. Standart haliyle bile bir Alfa’nın viraj kabiliyeti rakiplerinden kat kat üstündür ve yoldan çıkarabilmek özel beceri ister. 6. Alfa’nın 2. eli yoktur, alırsan elinde kalır. İtalyan arabalarının 2. elde diğer markalardan biraz daha fazla değer kaybettiği bir gerçektir. Ancak giderek kötüleşen 2. el piyasasında artık diğer markaların da Alfa’dan aşağı kalır yönü kalmamıştır. Alfa’lara 2. elde çok talep olmamasının nedenleri sizin de şahit olduğunuz kalıplaşmış düşüncelerdir. Alfa hiçbir zaman Türkiye’de geniş kitlelere satılmamış, dolayısıyla çok net bir kullanıcı görüşü oluşmamıştır. Çoğu bilgi kulaktan dolmadır. Eski modellerde yaşanan sorunlar ve üzerine Zeytinoğlu Grubu’nun düştüğü finansal darboğaz nedeniyle yedek parça temininde yaşanan sıkıntılar insanların kafasındaki Alfa imajını hakettiği yerin çok altına atmıştır. 7. Alfa’lar yürümez. Ben pejom ile Alfa’yı geçmiştim biliyormusun? Allah iyiliğinizi versin. Kamera şakasıdır o. Yine de en azından bu iddianın ilk kısmına ciddi bir cevap verelim: Alfa’ların motorları sınıflarının en yüksek beygir gücü değerleri arasındadır. Fakat bir aracın performansını belirleyen başka unsurlar vardır, aktarma organları, vites oranları ve ağırlık gibi. Bu unsurlar gözetilerek üretilen arabalarda başka konularda fedakarlık yapmak gerekir, ki konfor bunların başında gelir. Unutmayın ki Alfa’ların top modelleri dışında kalan modeller sadece performans amaçlı değildir. Alfa Romeo modellerinde performans/konfor dengesi iyi ayarlanmıştır. Ama sadece performans arıyorsanız yanlış yerdesiniz demektir. Her üretici, ürettiği modellere bazı karakteristik özellikler atar. Genel olarak konuşursak Japon üreticilerde sorunsuzluk ön plana çıkar, Alman’larda konfor, İtalyan’larda ise hiç kuşkusuz estetik. İşte, Alfa Romeo’da üretim felsefesi de atak ve estetik araçlar yaratmak şeklindedir. Sonuç olarak siz bir Alfa Romeo’yu beğendi iseniz bu arabayı gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.. Bu arabayı aldığınızda dünya otomotiv tarihinden bir parça satın aldığınızı zamanla anlayacaksınız.. Aldığınız arabanın 1900’lü yıllarda hangi arabadan, hangi konseptten esinlendiğini hissedeceksiniz.. Buda size anlatılmaz bir haz verecek, Alfanızı daha çok seveceksiniz… Sahi, Alfa Romeo’nun kullandığı “Cuore Sportivo” sloganının ne anlama geldiğini hiç bu açıdan düşünmüş müydünüz?
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2012, 00:05:50 Gönderen: bora26 »

Alfa 147 1.6 Dist.MK2

akinx2

• *
  • 8 Mesajı Toplam
    8 Kere Beğenildi
« Yanıtla #29 : 04 Haziran 2012, 01:38:36 »
Parça sıkıntısı hariç diğer her şeye katılıyorum...

Seo4Smf Tagleri: alfa sizce ruhu nedir 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.