Yukarı git

22 Kasım 2017, 00:25:54
Reklamlar  

Gönderen Konu: Cam filmi cezası iptali - "Polis memurları yönetmeliği yanlış yorumluyor".  (Okunma sayısı 314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ormanci

• *
  • 72 Mesajı Toplam
    83 Kere Beğenildi
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bir iptal kararı daha.

Neyse bu sefer bir avukat düzgün açıklama yapmış, daha öncekiler yok efendim insan hakkı yok bilmemne diye abuk subuk şeylerden gidiyorlardı. Bugüne kadar gördüğüm en doğru, en katıldığım açıklama. "Görüşü engelleme" kısmı dışarıdan görünmeyi engelleme değil, sürücünün görüşünün engellemesi. Polisin tespit edecekse bunu tespit etmesi gerekli.

Avukat açıklamış, "polis memurları yönetmeliği yanlış yorumlayıp, yanlış işlem yapıyorlar". Bitmiştir...

Cam filmi cezasını iptal edebiliriz demek oluyor.

Ama işte işin komiği, bu yine düzeltilmeyecek, cezayı yedikten sonra mahkemeye başvurmak gerekecek Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Uğraşmak isterseniz... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

Ormanci 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: Tuncay N (26 Şubat 2016, 22:02:10)

octinum

• Üye
  • *
  • 12 Mesajı Toplam
    15 Kere Beğenildi
Adana'ya taşınınca epeyce araştırmıştım bunu. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Sürücüler de doğrusunu bilmediğinden cam filmi işlemlerinin hemen hemen tamamı hukuka aykırı olarak devam ediyordu. Zaten cam filmi diye yapılan cezai işleme bakın, dayanak yazılan kanun maddesinde cam filmi ile ilgili hiçbir şey göremezsiniz. Genelde araç içinde tehlikeye sebep olabilecek malzeme bulundurmak gibisinden bir maddeye göre yapılır işlem. Ormancı'nın daha önce başka bir konuda (galiba) bahsettiği, büyük sticker'lar veya cama yapıştırılmış ıvır-zıvırı kapsa o madde.

Cam filmleriyle ilgili kısıtlama yasada değil, yönetmelikte belirlenmiş. Cezai işlem uygulanabilmesi için yasa gerekiyor. Yönetmelik "renkli cam filmlerini" kısıtlamış. Polis memurlarının hatalı yorumladıkları şey bu; galiba cam filmi yasaktır düşüncesiyle işlem yapmak istiyorlar, direkt kanun maddesi olmayınca da cezai işlem yapabilmek için yukarıda söylediğim şekilde başka bir kanun maddesini yazmak durumunda kalıyorlar.

Bu arada, cam filmi toptan yasak değil ama toptan yasal da değil. Ön ve arka camlar için farklı ışık geçirgenliği regülasyonları var. Ön camlar için galiba %70, arkalar için %50 olması gerek. Ön camlara (ön cam ve ön kapı camları) %50 ışık geçirgenlikli film taktığınızda aracınız regülasyona uyumsuz kalıyor. Bu durumda polis aracı bağlayabilir. Bazı durumlarda haklıdır da. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tüm bunları söyledim ama ben Vectra'ya cam filmi uygulattığım zaman üstündeki 3M yazılarını hiç sildirmemiştim çünkü yasadışı bir iş yapmıyorum. Hiçbir polis memuru arkadaş da tutup bu konuda rahatsız etmedi. Galiba biraz da daha önce bahsedilen efendilik ve yukarıdan talimat ölçütlerine giriyor bu iş. Ben trafik kurallarına uyuyorsam veya uyan biri gibi görünüyorsam dürtmüyorlar.

octinum 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: Tuncay N (26 Şubat 2016, 22:03:25)

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.