Yukarı git

01 Eylül 2014, 14:11:29
Reklamlar  

Gönderen Konu: atelşeme bobini arızası  (Okunma sayısı 2818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hhuurrkkaann

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
atelşeme bobini arızası
« : 19 Ağustos 2013, 18:13:29 »
arac 156

ateşleme bobini arızalı olan bir aracın vereceği bariz belirtiler nelerdir?

fazla yakıt tüketimi, çekişten düşme dısında...

forumlardan araştırdığım kadarı ile, ateşleme bobini arızalı olan araçlar dusuk devirde tekleme yaparlarmıs. yuksek devirde bobin arızaları kendini pek belli etmezmiş.

daha ayrıntılı bilgisi olan var mı acaba...

Ferhat_27

• Genel Moderatör
  • *
  • 190 Mesajı Toplam
    216 Kere Beğenildi
Ynt: atelşeme bobini arızası
« Yanıtla #1 : 19 Ağustos 2013, 18:15:57 »
ATESLEME BOBINI: Atesleme sisteminde transformatör gibi görev yaparak batarya voltajını binlerce voltaja yükseltir. Bu yüksek voltaj bujinin tırnakları arasında kıvılcım meydana getirir.
Ateşleme bobini veya endüksiyon bobininin arızalanmasında birkaç neden olabilir. Bunlar arasında; LPG'nin tutuşma direncinin benzinden daha yüksek olması ve LPG ayarlarının çok fakir karışımla çalışmak üzere ayarlanması nedeniyle motor sıcaklığının artmasıyla bobin tellerinde kopma meydana getirebilir. Ayrıca bujilerin ömürlerini yüzde 70-80 düzeyinde tamamlamış olması ve orijinal bobin kullanılmaması gibi nedenler yine problem yaratabilir. Yenilenen ateşleme bobininin kısa sürede bozulmasının sebebi, takılan parçanın (bobinin) kalitesinden de kaynaklıdır. Ateşleme bobini değişimlerinde orijinal bobin kullanılması gerekir. Çünkü yan sanayi parçaları orijinale göre daha kısa sürede arıza yapabiliyor. LPG'ye dönüştürülmüş araçlarda görülen bobin arızası genellikle bakımları ihmal edilmiş, bir çok otomobilde karşımıza çıkabilir.
Şu anda ki bir çok arabada her silindir için ayrı bir ateşleme bobini var. ve bozulduğu taktirde silindirlerden bobini bozuk olan çalışmaz araba tekleyerek çalışır. yolda kalmazsınız ama hissedersiniz zaten. ayrıca teklemenin dışında arabada ciddi güç kaybı olur.

Biyerden alıntı yaptım,fikir verir sanırım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2013, 18:27:11 Gönderen: Ferhat_27 »

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

hhuurrkkaann

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 19 Ağustos 2013, 18:38:28 »
ben de bunu okumuştum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

gene de saol Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

mchmct

• *
  • 7 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
« Yanıtla #3 : 19 Ağustos 2013, 19:29:40 »
Çekişten düşme sorunu oluyor. Araç gitmiyor, tutuklaşıyor.

Antalya

nightwolf

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2013, 10:44:42 »
benimde başıma geldi aynı mesele, 2-3 ay önce edirne otobanında şiddetli yağmur anında su yastığına girdim, 100-120 arası bi süratim vardı, sonraaraba tüm gün özellikle düşük vites ve devirlerde motor control system falier hatası verdi. ERtesi gün aşırı sıcakta düzeldi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap. fakat buji yada bobinlerden biri ya islandığı için yada başka bir sorundan dolayı araba tekler oldu. Yokuş yukarı 3. vitese düşmek zorunda kaldım bi defa, öyle çekiş düştü yani Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap serviste bi sildiler temizlediler, bujilerde sorun yok görünüyordu. ama hala arasıra, özellikle gaza ani yüklendiğimde aynı hatayı veriyor. çekiş ve tekleme dışında net hissedilir bir belirti bende görmedim. Ha birde belki bana öyle gelmiştir. rolantide sallanıyor sanki araba

hhuurrkkaann

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2013, 17:07:52 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
benimde başıma geldi aynı mesele, 2-3 ay önce edirne otobanında şiddetli yağmur anında su yastığına girdim, 100-120 arası bi süratim vardı, sonraaraba tüm gün özellikle düşük vites ve devirlerde motor control system falier hatası verdi. ERtesi gün aşırı sıcakta düzeldi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap. fakat buji yada bobinlerden biri ya islandığı için yada başka bir sorundan dolayı araba tekler oldu. Yokuş yukarı 3. vitese düşmek zorunda kaldım bi defa, öyle çekiş düştü yani Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap serviste bi sildiler temizlediler, bujilerde sorun yok görünüyordu. ama hala arasıra, özellikle gaza ani yüklendiğimde aynı hatayı veriyor. çekiş ve tekleme dışında net hissedilir bir belirti bende görmedim. Ha birde belki bana öyle gelmiştir. rolantide sallanıyor sanki araba

Ben aynı sorunu yaşarken hem bujilerim hem buji kablolarımı değiştirdim ancak aynı sorun halen devam ediyor. bobin satın aldım sıfır. onları takıcam yakın zamanda sonucu paylaşırım.

Ahmet_06

• *
  • 8 Mesajı Toplam
    9 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 21 Ağustos 2013, 10:22:31 »
Genelde sorunlar lpg kaynaklı sanırım.Forumda gezdiğim kadar yorum yazanlar genelde lpg ye bağlamışlar işi demekki lpg aslında iyi birşey değil anlamalıyım öyle değil mi

Ferhat_27

• Genel Moderatör
  • *
  • 190 Mesajı Toplam
    216 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 21 Ağustos 2013, 11:47:24 »
Genelde sorunlar lpg kaynaklı sanırım.Forumda gezdiğim kadar yorum yazanlar genelde lpg ye bağlamışlar işi demekki lpg aslında iyi birşey değil anlamalıyım öyle değil mi
Benzine göre yapılmış bir motora al sana lpg,bundan sonra bunu yakıcaksın diyorsun,genel itibariyle belli km yapan araçlarda sorun çıkıyor diye okumuştum,ama bu 50 bin mi 100 bin mi kilometre sonra yapıyor bilmiyorum ,tecrübeli olan arkadaşlar fikir verir sanırım,geçen bir yerde bunun hesabını yapmıştım bulursam paylaşayım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ferhat_27

• Genel Moderatör
  • *
  • 190 Mesajı Toplam
    216 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 21 Ağustos 2013, 11:50:40 »
Buldum  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tabiki benzin için üretilmiş bir araç lpg de benzin tadı vermez ama yakın bir performansı var lpg nin,fark göremiyorum diyen arkadaşlar 3-5 beygir eksilmesinin farkına varmadıkları için öyle söylüyor  mesela ben 1 yılda 5 bin km yaptım,şimdi ki aklım olsaydı belki de taktırmaz benzinle yola devam ederdim,önce ikisi arasındaki makas baya açıktı,lpg benzine göre yarıdan aşağıdaydı,şimdi yarıdan yukarda  1 yılda 10 bin km den yukarı yapan bir alfaya hele de 2.00 cc ise kesinlikle lpg takılmalı  yoksa sahibini üzer ,sonra alfa çok yakıyor diye hayıflanmamak lazım  kısaca hesap yaparsak fark daha iyi anlaşılır ,2.00 cc alfa için 100 km/ h ortalam değerler 
10 bin km * 11 lt benzin*5.00 tl=5.500 tl
10 bin km*  12 lt lpg     *2,70 tl=3.250 tl

2.250 tl gibi bir fark var 5 yıl binilse en az 10 bin tl lpg daha uygun,motoru bitirdi diyelim 5 yılda,motor tamirine 5000 tl harcandı,nerden baksan yine de 5000 tl kar var ,karar sizin 

hhuurrkkaann

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
« Yanıtla #9 : 21 Ağustos 2013, 21:51:50 »
yeniden motor yaptırmak ne kadar sağlıklı olucak bir de o kısmı var tabii...

Ferhat_27

• Genel Moderatör
  • *
  • 190 Mesajı Toplam
    216 Kere Beğenildi
« Yanıtla #10 : 21 Ağustos 2013, 21:59:08 »
yeniden motor yaptırmak ne kadar sağlıklı olucak bir de o kısmı var tabii...
Ustasina düşerse hic bir sorun olmaz en az 100-150 bin km rahat gider yapilan motor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

nightwolf

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 10 Ekim 2013, 17:28:07 »

Sorun devam ediyor mu yoksa çözüme ulaştın mı üstad, bende m otor soğukken aynı hatayı vermeye devam ediyor hala (:

hhuurrkkaann

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
« Yanıtla #12 : 29 Ekim 2013, 20:24:06 »
arkadaslar ben bobinleri değiştirdim. konuyu açtığmda olan sıkıntılar bitti. şuan araç daha seri. ancak arıcımdaki serilik soğuk havalarda mukemmel ama sıcak havalarda iyi değil. debimetre değiştirdim 2-3 kez artık bıktım debimetreden. açık hava filtresi var sanırım o bozuyor.

bu sıcak soğuk hava işini halletmemizin bi yolu yok mu mesela hava filtresine havayı soğutarak veren bi sistem yok mu? turbo motorlardaki intercooler gibi bişi ?  klima takıcam yakında motora Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

onurkfks

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 02 Ocak 2014, 14:40:14 »
benim arabamda termostat yok. antalya arabası ,çıkarmışlar orada. motor hararet yapmıyor hiç, hatta uzun yolda hızlıyken düşüyor motor sıcaklığı.  çok anlamam ama termostatsız sıcak havada bile iyi performans alıyorum. baktım böyle iyi, taktırmadım bende.

lyolcul

• *
  • 21 Mesajı Toplam
    21 Kere Beğenildi
Ynt: Ynt: atelşeme bobini arızası
« Yanıtla #14 : 02 Ocak 2014, 14:57:26 »
benim arabamda termostat yok. antalya arabası ,çıkarmışlar orada. motor hararet yapmıyor hiç, hatta uzun yolda hızlıyken düşüyor motor sıcaklığı.  çok anlamam ama termostatsız sıcak havada bile iyi performans alıyorum. baktım böyle iyi, taktırmadım bende.
araç çok geç ısınır ama. Antalya kışın o kadar da sıcak olmuyor.

Seo4Smf Tagleri: arızası bobini atelşeme 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.8 | SMF © 2011, Simple Machines

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.