Yukarı git

20 Kasım 2017, 06:58:42
Reklamlar  

Gönderen Konu: Alfa Romeo Motor Sporlarına Beklenmedik Bir Yerden Mi Girecek?  (Okunma sayısı 577 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi

Haber için tıklayın:

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter
Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

Red147

• Alfista
  • *
  • 122 Mesajı Toplam
    141 Kere Beğenildi
Yazınızı okudum, çok güzel bir yazı olmuş.İnşallah yakın zamanda Alfayı motor sporlarında yeniden görürüz.Ve ürün gamını da biraz genişletirse yeniden adını duyurabilir.En azından 159 u 1.4tb motorlar ile satmayı devam ettirseydi fena olmazdı Guilia çıkana kadar.

Ya Türkçe konuş ya da sus!

alisto

• *
  • 74 Mesajı Toplam
    88 Kere Beğenildi
Tuncay eline sağlık

Umarım F2 de olsa bi yerden başlar, böyle yarışçı bir ruhun yarışmaması garip zaten..

Bunu karşılayabilecek finans gücü de vardır diye düşünüyorum heralde.

Ruhumuz olmadan sadece birer makineyiz

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
Şu an Alfa Romeo tasarımı ve üretimi tek motor 1750 tbi. Yani 159'da, Giu QV ve 4C'de kullanılan motor. Haliyle alfistinin de isteyeceği, ve eski turnuvada da 1.8 Audi motoru kullanıldığından onun yerine geçebilecek bir motor olan 1750 tbi'ın kullanılması. Şahsen GM'in imal ettiği, Ferrari'nin montajını yaptığı, Maserati Ghibli'lerde kullanılıp logosu sökülüp yerine Alfa logosu takılacak bir motora Nur Yerlitaş edasıyla "bu ne biçim alfa" diye sorma hakkımız yok mu? Ya da Fiat grubu eğer Alfa'yı dünyaya pazarlayacaksa bunu 4C motoruyla yapması daha mantıklı olmaz mı? Tamam, o motor Giulia'da da kullanılacak ama yine "bir alfa motoru değil". Tüm sorunlarına rağmen TS güzel  motordu, boxer güzel motordu, busso V6 güzel motordu, 1750 tbi da öyle. En azından alfa motorları. Ne zaman Gm tabanlı bir motor gelse hep şikayet etmedik mi? Montajını Ferrari yapsın, okey, en azından öyle bir şey var. Gurur duyarız. Ama elden ele dolaşıp üstüne Alfa logosu basılması bana pek şahane gelmiyor. Üstelik bir F136 değil (8C'deki motor). Sesini dinlediniz mi bilmem, ben öyle bayılmıyorum yeni nesil turbo motorlara.

Bir de ne bileyim, bana dedikodularda biraz boşluk var gibi geldi. Mesela eski F2 turnuvasında 1.8 Audi motorları var, 400 küsür hp üretiyor. Araçlar takribi 600 kg civarı olması lazım sürücü ve sıvılar dahil. Türkiye'ye gelen TwinSpark motorlu F3'ler 640 kg'dı. Bunlar da 700'ü bulmaz diye düşünüyorum, F1'lere yaklaşmaması gerek. Son Ferrari SF15-T 700 kilonun üzerinde her şey dahil. Böyle bi ağırlıkta da zaten stock halde 500 hp üzerinde güçlere çıkabiliyor F160 motoru. E bunu yarış için modlayacaklar, gücü öyle Formula 1'e yakın bir değere yaklaştırmazlar diye düşünüyorum. F3'te bile 155 hp motorlu o araçlar 0'dan 100'e 3.7 saniyede çıkıyor ve çokciddi hızlı gidiyorlar. 600-700 hp gücünde 600 küsür kg bir otomobil Formula'ya çok yakın olur ve iki yarışı bu kadar birbirlerine yaklaştırmazlar diye düşünüyorum.

Kısacası, bence dedikodulardaki F160'ın yalan olma ihtimali de var. 1750 çok daha mantıklı duruyor. Alfa o motoru ufak tefek oynamalarla 400 hp'nin üzerine rahatlıkla çıkartır. 600 küsür kg'lık bir otomobili de 0-100'ü 3 saniyenin çok altına indirir. Bu da F3 ve F1 arasındaki boşluk için en makul oran gibi. Hem F3'ler 4 silindir atmosferik, F2'ler 4 silindir turbo, F1 6 silindir turbo dizilimi daha mantıklı gibi.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2015, 01:38:56 Gönderen: Tuncay N »

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

Tolga033

• *
  • 263 Mesajı Toplam
    315 Kere Beğenildi
İnşallah olur da keyifle izleriz.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Seo4Smf Tagleri: sporlarına beklenmedik yerden girecek 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.