Yukarı git

22 Kasım 2017, 02:04:21
Reklamlar  

Gönderen Konu: Alfa GTV Debriyaj Sorunu  (Okunma sayısı 918 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ykilinc

• Üye
  • *
  • 19 Mesajı Toplam
    25 Kere Beğenildi
Alfa GTV Debriyaj Sorunu
« : 11 Mart 2015, 09:30:48 »
Arkadaşlar merhaba,
Dün sabah aracı çalıştırdım. Debriyaj pedalı birkaç manevradan sonra aşağıda kaldı ve ayırma işlemini yapmamaya başladı. Bir kaç zamandır el freni ışığıda yanıyordu bundan dolayı herhalde debriyaj-fren hidroliği ile alakalı diye düşündüm ve akşam iş çıkışı eve geldiğimde dot4 debriyaj ve fren hidroliği aldım, sonra hidroliği ilave ettim. Bu arada çok çok eksilmiş değildi. en fazla bir -iki kapak kadar. El freni ışığı söndü ama debriyaj hala aynı kaldı. Aracı viteste çalıştırıp sanayiye gideyim diyorum ama dar, tek hamlede çıkılmayacak, mutlaka geri geri hareket etmek zorunda olduğum çıkmaz bir yerde bu manevrayı yapmak da pek mümkün veya sağlıklı görünmüyor. Şimdi ustayı çağırıp yerinde baktırmam gerekiyor. En azından sanayiye götürecek hamleyi yaptıracak bir ipucu söyleyebilecek var mı?

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

ykilinc

• Üye
  • *
  • 19 Mesajı Toplam
    25 Kere Beğenildi
Ynt: Alfa GTV Debriyaj Sorunu
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2015, 12:15:25 »
Fren hidroliği ilave et hidrolik kapağını açık bırak debriyaj elinle en yukarı çekip en aşağıya indirerek pompala.. mevzu hidrolik ise bunu 15-20 kez yapınca düzelir.  Sonra kapagi kapat.... Bilginiz olsun
Edit: benzer durumda kalan arkadaslar icin yag kaçağı yok ve sadece hava varsa ise yarayacaktir.. en azindan sanayiye sizi tasir. Frenleride ilgilendiren bir şey oldugu icin ehil kisilerin kontrol etmesi gerekir , trafikte bu kontrol olmaksizin gezmek sakincali ve tehlikelidir.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2015, 20:25:55 Gönderen: ykilinc »

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 25 Mart 2015, 17:47:41 »
Geçmiş olsun ama aracı bu şekilde kullanmanız tehlikeli. Fren hidroliği bir yerden kaçırıyordur mutlaka, normalde o sıvının hiç bir yere gitmemesi gerekir. hayati bir şey. Daima max seviyesinde olmalı ki frenler de tutsun. Ne kadar azalırsa fren balatalarınızdaki basınç da o kadar azalır. Aynı sıvı debriyajı da kontrol ettiğinden araç çalışırken baskı balata ayırmaz, debriyaj pedalınız gevşer. Haliyle fren de tutmamaya başlar.

Hidroliğin kaçtığı noktaları mutlaka tespit etmeli veya ettirmelisiniz. Debriyaj merkezlerinden birinin contası olabilir, haznenin altındaki borunun bağlandığı yer olabilir.. Ama mutlaka bir yerden kaçırıyodru. Aracı park ettiğinzide yerde de görebilirsiniz sıvının damladığı yeri.

Bir de sadece kullanım kılavuzunda önerilen hidroliği koyun. DOT kaç olduğu orada yazar.

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

sahhan

• *
  • 83 Mesajı Toplam
    88 Kere Beğenildi
    • http://kucukisler.blogspot.com.tr/
« Yanıtla #3 : 26 Mart 2015, 02:21:36 »
tekerlerin oradaki hortumlara bakın hortum kavisi tekere doğru ise teker sürtmesi hortumu patlatabiliyor başıma geldi .

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

ykilinc

• Üye
  • *
  • 19 Mesajı Toplam
    25 Kere Beğenildi
« Yanıtla #4 : 29 Mart 2015, 20:19:49 »
Teşekkürler. Dot 4 yaziyor ve dot4 koydum

ykilinc

• Üye
  • *
  • 19 Mesajı Toplam
    25 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 29 Mart 2015, 20:21:54 »
Bu arada yerde vesair hic yag izi yok sanırım hava vardi bundan kaynaklandi.ancak dediğiniz gibi araci agir bakıma sokucam 1hafta içinde orada bu konuyuda kontrol ettirecegim.

Seo4Smf Tagleri: debriyaj 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.