Yukarı git

20 Kasım 2017, 10:51:55
Reklamlar  

Gönderen Konu: Abs fren arabayı durdurmuyor!  (Okunma sayısı 640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekrin

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Abs fren arabayı durdurmuyor!
« Yanıtla #15 : 21 Ekim 2017, 14:06:48 »
Lastik basınç yüzünden olabileceği mantıklı geldi havasına bakıp denedikten sonra buraya sonucu yazarım.

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

tags

• *
  • 17 Mesajı Toplam
    17 Kere Beğenildi
« Yanıtla #16 : 22 Ekim 2017, 13:08:14 »
balata sprey ile disk ve balataları temizle.baya bi faydası oluyor.

tags 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: Tuncay N (25 Ekim 2017, 13:23:41)

Alimdlc

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #17 : 27 Ekim 2017, 10:29:57 »
Bir abimin konu ile ilgili yorumu aşağıdadır bilginize Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

En kısa durma mesafesi, tekerleklerin kilitlendiği şekilde olur. Ama bu durumda yön kontrolü filan imkansız olur. ABS, tekerleklerin durmaya yakın olduğu zamanı hissedip serbest bırakır ve hemen ardından tekrar frenletir. Bu işlem saniyede birkaç kere olabilecek şekildedir. Sonuçta ABS, fren mesafesini uzatan ama güvenli bir kontrol imkanı sağlayan bir sistemdir.
Yol ve lastik arasındaki sürtünme az ise, ABS daha çabuk devreye girecek ve fren mesafesi de uzayacaktır. Her zaman yapmıyor dediğiniz durumlar farklı yol şartlarını içeriyor. Yol/lastik arası bağlantı iyiyse zınk diye durabilir. Aynı yol ve şartlarda (yani frenlendi, geri dönüldü, aynı yerde tekrar frenlendi gibi) ABS farklı davranıyorsa o zaman bir sorundan söz edilebilir.

Alper senberber

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 30 Ekim 2017, 16:27:35 »
Merhaba,

Aynı sıkıntı bende de var aracım 2013 1.4 170hp üzerinde michelin pilot sport4 lastik var.Kendim Teknik konudan anlayan biriyim ve frene bastığımda durma ivmesinde iken abs devreye giriyor...Aslen girmemesi lazım çünkü o denli bir frenleme yapmadım daha farklı araçlarla aynı yolda test yaptık diğer araçlar dururken benim aracın frenlemesi daha uzun mesafede oluyor.Lastik havalarını arttırdık -- düsürdük hani baya emek vererek uğraştık ama bir sonuca ulaşamadık.Lastikler 1 yaşında eski değil ama şunu gözlemledik yeni dökülmüş asfaltta tutuş performansı hissedilir derecede artıyor.Kullanılmış kaymak gibi olmuş yolda kayıyor.Frenleme çeşitleri içinde de denemeler yaptım.Ayağınızı gazdan aniden çekip fren yapmanız ile normal şartlar altında fren yapmanız arasında elektronik sistemlerin işe daha fazla müdahale etmesine izin veriyor yada vermiyorsunuz.Arkadaşlar ile ortak kararımız lastiklerin benim araca göre olmadığı kanaatinde.Şimdi kışlık lastik olarak nokian wrd4 aldım daha taktıramadım taktırıp test edince yine yazarım durumları. Lastik alırken araca uygun değerleri alın 225-45-17 benim orjinal ölçülerim birde değerler var 61-62-63 (yük) gibi ve Q-w-v-y(hız) gibi bizim araçlara olan değerleri inceleyin öyle alın lastikçi elindeki stokları eritmek için bu 2 değeri göz ardı ediyor onlar bir şey değil abi uyar hepsi diye..Uymaz yani sizin aracınız 1200kg hadi ortalama teker başı 300kg taşıma haddi oluyor.Bu lastiğin fren esnasında dişlerinin kopmaması deforme olmaması için hamurunda veya tasarımda mutlaka değişiklik oluyor.Yoksa çeşitlilik olmaz aynı lastiği daya gitsin.Diyeceğim şu her 225-45-17 bizim aracın lastiği değil bizim aracımız hafif sedan araçlara göre bu yüzden orjinal değerlere sadık kalarak lastik alın sorun yaşamayın.Benim araçta 94 y var hem yük olarak hemde sürat olarak çok üst değer bir lastik bu yüzden benim aracım hafif kalıyor sanırım ve lastikten performans alamıyorum.(Asfalttan asfalta da çok değişiyor bu lastikler yurt dışında pistte test ediliyor bizim burada çakıl taşı çok asfaltta biraz aşındığında ayakkabı bile tutmuyor yeri hani bütün suç arabada lastikte değil bizim asfalt malzememiz de yanlış seçiliyor.)

Seo4Smf Tagleri: fren arabayı durdurmuyor 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.