Yukarı git

19 Kasım 2017, 13:14:38
Reklamlar  

Gönderen Konu: Abs fren arabayı durdurmuyor!  (Okunma sayısı 637 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ekrin

• Yeni Üye
  • *
Abs fren arabayı durdurmuyor!
« : 14 Ekim 2017, 20:44:49 »
Merhaba...
Giulietta 2015 model aracım ile birkaç kez başıma gelen bir durumu anlatmak istiyorum benimle aynı sorunu yaşayan forumda insanlar olduğunu tahmin ediyorum.
 Birkaç kez çok düşük hızlarda aniden frene bastım ve araba takır takır abs darbeleri ile durması gerekenden uzun mesafede durdu. Araba daha 26.000 de ikinci servis bakımı 30.000 de ilki 15.000 de yapıldı.
 Şimdi bana bukadar düşük hızda 60-50km gibi abs nin devreye girmesi biraz tuhaf geldi birde arabanın duramaması çok şaşırıyorum sizce bu normal mi lastikler daha 5 aylık cros climate.

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

balesanist

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
Ynt: Abs fren arabayı durdurmuyor!
« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2017, 10:31:00 »
Daha güvenli bir sürüş için Abs nin çalışma mantığıyla ilgili bilgilerinizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

balesanist 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: Tuncay N (25 Ekim 2017, 13:20:42)

sbk0655

• *
  • 27 Mesajı Toplam
    28 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2017, 10:35:45 »
Aksine gayet normal calistigini gosteriyor yazdiklariniz.

EVA-L19 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sbk0655 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: Tuncay N (25 Ekim 2017, 13:20:47)

ekrin

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2017, 15:20:07 »
 Birde şu var normal fren yaparken az daha baskı uyguladığımda ABS hemen devreye giriyor daha dün sokak arasında çok az eğimli bir yokuşun sonunda eğim daha da azalmasına rağmen 120 derecelik viraj için tam dönüyordum yayanın biri önümden geçmeye kalktı görür görmez frene bastım tahmini hızım 10-15 km arasıdır, ABS devreye girdi ve yayanın üzerine doğru durmadı direksiyonu çevirdim de yaya ile temastan kurtuldum.
 Normalde o hızda arabanın çakılı kalması gerekmez mi...
Bundan önce 2010 model corolla vardı 2 sene bindim ABS toplamda 3 defa devreye girmiştir. Bu arabamda neredeyse her hafif sert frende devreye giriyor normalse diyecek bir şeyim yok.

Ormanci

• *
  • 72 Mesajı Toplam
    83 Kere Beğenildi
« Yanıtla #4 : 16 Ekim 2017, 13:25:41 »
Lastikler veya zeminle alakalı bir durum olabilir daha ziyade. Araç tepkisi normal değil neticede. Tamam ABS'nin çalışma mantığında fren mesafesini kısaltmak gibi bir olayı yok ama devreye hemen girmeye çalışması lastiklerin tutunamadığının bir göstergesi gibi.

Önce havaları, sonra zemini ve her yerde yapıyorsa lastikleri kontrol etmekte fayda var.

Ormanci 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: Tuncay N (25 Ekim 2017, 13:21:41)

farukakgun

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Ekim 2017, 14:58:25 »
Eski aracımda lastikler 5 yıllıktı aynı dediğiniz gibi hemen abs devreye giriyordu, lastikleri değiştirdimde frenler bambaşka olmuş en son noktada kafamdaki tam olması gerektiği zamanda abs devreye girmeye başlamıştı. Siz lastikler yeni diyorsunuz bu tezim komple çöp oluyor tabi.

ekrin

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 17 Ekim 2017, 09:15:26 »
Evet lastiklerin yılı da kendisi de yeni hatta bugün aynı yerden geçiş yaptım yolun durumuna bakmak için yokuş sonu bildiğin düzlük alan gibi hafif sola dönerken basmıştım frene belki araç o sıra ağırlıgını öne verdiği için kayma olmuş olabilir mi diye düşünüyorum ama 10-15 km de ilginç servise önümüzdeki hafta gidebilirim onlara da bu konuyu soracağım işin açıkcası çok ani fren yapan biri değilim ama aklımda hep ani bir fren durumunda ne denli güvenebilirim frene kademeli olarak yavaşca sert yaptığımda hiçbir sıkıntı yok.

Birde konudan farklı olarak multijet 2 motor neden bu kadar gürültülü çalışıyor araç yalıtımı faydası olur mu acaba.

Alimdlc

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 17 Ekim 2017, 11:09:17 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Evet lastiklerin yılı da kendisi de yeni hatta bugün aynı yerden geçiş yaptım yolun durumuna bakmak için yokuş sonu bildiğin düzlük alan gibi hafif sola dönerken basmıştım frene belki araç o sıra ağırlıgını öne verdiği için kayma olmuş olabilir mi diye düşünüyorum ama 10-15 km de ilginç servise önümüzdeki hafta gidebilirim onlara da bu konuyu soracağım işin açıkcası çok ani fren yapan biri değilim ama aklımda hep ani bir fren durumunda ne denli güvenebilirim frene kademeli olarak yavaşca sert yaptığımda hiçbir sıkıntı yok.

Birde konudan farklı olarak multijet 2 motor neden bu kadar gürültülü çalışıyor araç yalıtımı faydası olur mu acaba.

Aynı durum benim guliettada da var. Benim lastikler eski diye ona bağlamıştım ama şimdi tereddütte kaldım. Birazcık fren yapsam bile abs devreye giriyor bu sefer normal duracağım mesafeyi de uzatıyor, hoş değil..

Ormanci

• *
  • 72 Mesajı Toplam
    83 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 17 Ekim 2017, 14:44:37 »
Ha bu arada lastiklerle km yaptınız mı? 5 ayda rodaj sürecini geçirmesi lazım gerçi. Yeni lastiklerde üzerinde koruyucu tabaka gibi birşey oluyor. Ama bu tezim de çok geçerli değil gibi.

Yol şartları çok etkiliyor, başka zeminlerde de bi deneyin, yoksa fren merkezi vb. şeyler kontrol edilebilir belki.

Alimdlc

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #9 : 17 Ekim 2017, 17:42:57 »
Ha bu arada lastiklerle km yaptınız mı? 5 ayda rodaj sürecini geçirmesi lazım gerçi. Yeni lastiklerde üzerinde koruyucu tabaka gibi birşey oluyor. Ama bu tezim de çok geçerli değil gibi.

Yol şartları çok etkiliyor, başka zeminlerde de bi deneyin, yoksa fren merkezi vb. şeyler kontrol edilebilir belki.

Bence kontrole gerek yok karakteristik bir olay bu !

Ormanci

• *
  • 72 Mesajı Toplam
    83 Kere Beğenildi
« Yanıtla #10 : 19 Ekim 2017, 11:18:46 »
Hadi ya! Benimki nasıl duruyor bu durumda? (!!!!)

Karakteristik derken bir de? Giulietta'lar durmuyor yani öyle mi? Gülüyorum.

kaanromeo

• Üye
  • *
  • 6 Mesajı Toplam
    6 Kere Beğenildi
« Yanıtla #11 : 19 Ekim 2017, 16:47:54 »
Lastik basinclarini kontrol edin duzenli olarak  onler 33 arkalar 31.psi bendede ilk aldigimda o problem vardi basinclar duzeldi firenlerde duzeldi

Alimdlc

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #12 : 20 Ekim 2017, 15:14:59 »
Hadi ya! Benimki nasıl duruyor bu durumda? (!!!!)

Karakteristik derken bir de? Giulietta'lar durmuyor yani öyle mi? Gülüyorum.

Aynen durmuyor seninki duruyosa sıkıntı vardır!!!

Ormanci

• *
  • 72 Mesajı Toplam
    83 Kere Beğenildi
« Yanıtla #13 : 20 Ekim 2017, 17:05:33 »
Ünlemle yazmaya atıfta bulundum ama anlaşılmamış herhalde.
Duruyorsa sıkıntı var ha, iyiymiş Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Alimdlc

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #14 : 21 Ekim 2017, 07:47:23 »
Ünlemle yazmaya atıfta bulundum ama anlaşılmamış herhalde.
Duruyorsa sıkıntı var ha, iyiymiş Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Anladım ünleme takıldığını parantez içine almandan belli zaten  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  ama cidden abs'nin normal çalışma prensibi bu biliyorum ama devreye girdiği zaman 70 cm'lik mesafeyi 90'a çıkarıyor. Mesafeyi uzatıyor, durum bu.

Seo4Smf Tagleri: fren arabayı durdurmuyor 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.