Yukarı git

18 Şubat 2018, 12:05:08
Reklamlar  

Gönderen Konu: ABS devreye girdiği zaman araç durmuyor  (Okunma sayısı 2480 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pylon

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
ABS devreye girdiği zaman araç durmuyor
« : 28 Mayıs 2016, 12:02:30 »
Merhaba Arkadaşlar, 50-60 km gibi hızlarda ani frenlemelerde abs devreye girdigi zaman fren mesafesi çok uzuyor. Normalde cok rahat durmasi gereken mesafelerde abs devreye girdigi ve arac yavaslamadigi icin 3-4 defa kaza riski yasadim ve saga sola kirarak kazadan kurtuldum. Lastikler goodyear f1 asimetri 2 ve 2 yilliklar. Disleride iyi durumda. ABS devreye girince neredeyse arac hic yavaslamiyor frenden ayagimi cekip tekrar basinca arac duruyor. ABS ile fren mesafesi 3-4 katina cikiyor. Aranizda benzer sorun yada durumla karsilasan oldumu? Gereksiz yere lastik degisimine girmek istemiyorum ABS de sorun olabilir mi yada aranizda benimle ayni lastigi kullanip ayni sorunu yasayan varmi diye sorayim. Sikayet var da lastikle ilgili benzer sikayetler de gordum ve hundai forumdada benzer durumun ABS den kaynaklanip yazilim guncellemesi ile duzeldigini okudum. Yardimlarinizi bekliyorum. Simdiden cok tesekkurler

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

pylon 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: emre öcal (25 Ocak 2018, 15:16:43)

goksel

• Yeni Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
balatalar en son ne zaman degisti

Sent from my iPhone using Tapatalk

pylon

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
Km 82000 de şuan. Hiç degismedi simdiye kadar. On balatalarin durumu gayet iyi, arka balatalarin daha gideri var ama siparisini verdim yakinda degistirecegim. Disklerde de sıkıntı yok. Fren hidroligi biraz eksikti tamamlattim ama bunlarin abs ye etki edecegini dusunmuyorum. Bence ya lastiklerde sorun var ya kaygan yollara denk geldim yada abs sistemi ara sira duzgun calismiyor

soylu156

• Üye
  • *
  • 10 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
diğer forumda sizinle aynı hisleri paylaştığım bir yorum yazmıştım ve dövmedikleri kalmıştı , 21 yıllık şöförlük hayatımda ilk kazamı ( çok ufak ) abs yüzünden yapmış birisi olarak şunu söylüyorum

evet sorun var ama bu sorun lastik mi sensör mü beyin mi bunu bilemiyorum
çok test ettim bazen o kadar güzel frenleme yapıyorki araç resmen çakılarak duruyor bazende abs ile saçmalayarak yoluna devam ediyor ( asıl sorun da burada başlıyor aracın o an ne tepki vereceğini bilememek) burada etken galiba lastik ve yol şartları olabilir şimdi yine yok abs şöyledir böyledir uçar kaçar kızaklama eşiği diyecekler ama bu durumda ya sensörler de  yada lastik seçiminde sıkıntı var demekten başka çare yok ,ben artık uğraşmıyorum frenleme mesafemi çok daha fazla bırakıyorum ,boşuna balata disk masrafına girme sensörleri temizlettir hala sıkıntı var ise lastik değiştirip denemekten başka çare yok

ata.özcan

• *
  • 40 Mesajı Toplam
    46 Kere Beğenildi
benim aracım lastiklri degiştirene kadar cok fazla patinaj cekiyor ve abs hemen devreye giriyordu lastiklerim dişliydi ancak sertleşmişti degiştirince cok fazla etkisi oldu hiç patinaja dişmedi ve durus mesafesi düstü

jirhan77

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
merhaba,

Acaba aracın dizel mi?

Dizel lerde bazı ilk basıldığında tutmama ikinci basıldığında pedal daha net fren yapıldığı bilgisini almıştım,

ama benzin li ise bilemicem,:(

Timuçin Çolakel

• *
  • 33 Mesajı Toplam
    44 Kere Beğenildi
Ben 3 sene kullandım, böyle bir şey gözlemlemedim. Bence araçta bir sıkıntı olabilir gerçekten.

Aşmış

• Üye
  • *
  • 32 Mesajı Toplam
    36 Kere Beğenildi
Aynı sorun eski 147'imde de vardı. Ön balataları eski sahibi dandik bir markayla değiştirmiş, gidip orjinalleriyle değiştirdiğimde büyük oranda azalmıştı sorun ama yine de güven vermiyordu. Belki lastik etken olabilir belki abs sensörleri bilemiyorum fakat ön takım, direksyon olarak çok iyi durumdaydı araç. Şimdi kullandığım 147'de frenleme inanılmaz güzel, hiç bir sorun yok, hatta ön tekerlekleri değiştirdim aynı performansı devam ediyor.
Abs sensörleri sorunlu olabilir gibi geliyor bana hep.

Ne kadar az bilirsen o kadar şiddetle savunursun.

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
Çok fazla etken bu duruma sebep olabilir. Bence ön düzeninizi de iyice bir kontrol ettirin ve poryalarınızdan abs sensörüne kadar iyice bir kontrol ettirin. Fren konusu çok önemli. Arkadaşların dediği gibi lastiğin hamuru da eskimiş ve sertleşmiş olabilir.

Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

pylon

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
Arka balatalari degistirdim. Abs sensorleri temizlendi. Lastiklerin iyi gorunuyor. Iki yillik lastikler. 3-4 defa kazadan kil payi kurtuldum. Bir defa son anda ondeki araca dokunarak durabildim. Simdiye kadar sansliydim. Umarim ayni sorunu tekrar yasamam.

Ormanci

• *
  • 74 Mesajı Toplam
    85 Kere Beğenildi
Giulietta'nın böyle bir sorunu yok. Ancak ABS için "fren mesafesini kısaltmaz, bazen uzatabilir de" denilse de, 3-4 katı olacak kadar da uzatmaz normalde.

Km 82 binde ve balatalar hiç değişmedi? Fren yapmıyor musunuz hiç? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Balatalar "var" gibi görünüyor olsa bile, özelliklerini çoktaaaaan kaybetmiş olabilirler. Ha hoş, bu sefer normal frende de durmaması lazımdı diye düşünebiliriz.

Bu durumda bence "lastik" faktörü devreye giriyor. Ki ben en büyük ihtimali buna verdim. Demek ki tutmuyor. Normal frende duruyor diyorsunuz ama bence tutuş limitleri düşmüş olsa bile, o limite gelmeyecek kadar frenlediğiniz için beklediğiniz zamanda durabiliyorsunuz.

Bu arada, asfalt kalitesine göre de çok değişebilir. Ankara'da hiçbir asfaltın adam gibi tuttuğunu görmedim mesela belirli yollarda, isterseniz dünyanın en iyi lastiğini kullanın, o yol ayna olmuş artık...

Lastikler iyi durumda ve 2 yıllık demiştiniz, tarihleri de aynı şeyi söylüyor mu? Özelliklerini kaybetmiş de olabilirler.

82binde disk ve balata değişmemesi imkansız gibi bişey. Onlara da bi baktırın bence.

Arka balatalar sadece arka tarafın kontrol altında kalmasını sağlar, ön tarafı niye değiştirmediniz, asıl frenlemeyi orası yapıyor.

asew

• Yeni Üye
  • *
sorununuz yüzde 85 ihtimalle lastik özellikle abs nin devreye girdiği frenlemelerde eğer mesafe çok uzuyorsa lastikleriniz bayattır veya dişleri oldukça azalmıştır farklı araçlarda bu olayı defalarca yaşadım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

ufukcetinkaya

• Üye
  • *
  • 3 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
Bu sorun bence balatadan. 80 bin asiri bir zaman. Nasil bu riskle yola cikiyorsunuz. Bence ilk firsatta balatalari sallayin.

pylon

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
Duzenli olarak servise gidiyorum.   Servis kontrol ettiginde de balatalarin ve disklerin durumunun iyi oldugunu soylemislerdi. Ayrica bende ucak bakiminda teknisyen olarak calisiyorum ve balata ve lastiklerin ne durumda oldugunu anlayacak kapasitedeyim. Arka balatalari daha omru olmasina ragmen ustaya baski yaparak degistirtdim. Fren hidroligi biraz azalmıştır eklettim. Bleeding yaptirttim. Abs sensorlerini temizlettim. Bu yaptirdigim islemlerden sonra ayni sorunu tekrar yasamadim. Sanki arabanin bakimini yaptirmamisim, lastik ve balatalar diskler kotu durumda arabayi kullaniyormusum gibi bir durum yoktur belirtmek isterim. Daha 1,5 yasinda kizim var arkada cocuk koltugunda oturuyor. Ne onun nede arabanin icinde veya disinda baskasinin hayatini riske atacak davranista bulunmam. Iyi aksamlar

ufukcetinkaya

• Üye
  • *
  • 3 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Duzenli olarak servise gidiyorum.   Servis kontrol ettiginde de balatalarin ve disklerin durumunun iyi oldugunu soylemislerdi. Ayrica bende ucak bakiminda teknisyen olarak calisiyorum ve balata ve lastiklerin ne durumda oldugunu anlayacak kapasitedeyim. Arka balatalari daha omru olmasina ragmen ustaya baski yaparak degistirtdim. Fren hidroligi biraz azalmıştır eklettim. Bleeding yaptirttim. Abs sensorlerini temizlettim. Bu yaptirdigim islemlerden sonra ayni sorunu tekrar yasamadim. Sanki arabanin bakimini yaptirmamisim, lastik ve balatalar diskler kotu durumda arabayi kullaniyormusum gibi bir durum yoktur belirtmek isterim. Daha 1,5 yasinda kizim var arkada cocuk koltugunda oturuyor. Ne onun nede arabanin icinde veya disinda baskasinin hayatini riske atacak davranista bulunmam. Iyi aksamlar

Yanlis anlasilma olmasin. Sadece Risk icin oneride bulunuyoruz. Karar sizin tabiki. Biz nacizane onerilerimizi belirtiriz. İyi gunler

Seo4Smf Tagleri:

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.