Yukarı git

19 Kasım 2017, 17:21:04
Reklamlar  

Gönderen Konu: 916 GTV/Spider Tarihi  (Okunma sayısı 2602 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
916 GTV/Spider Tarihi
« : 05 Mayıs 2013, 14:33:57 »
Alfa Romeo GTV (Gran Turismo Veloce) ve Spider Alfa Romeo'nun 1995'ten 2004'e kadar ürettiği iki farklı otomobilin ismidir. GTV 2+2 kişilik bir coupe, Spider ise 2 koltuklu bir roadster'dır. Bu iki modelin de Alfa tarafından verilen kod numarası tipo 916'dır. (916s spider, 916 gtv). GTV ismini takipçisi olduğu eski GTV veya GTV6 olarka bilinen coupe modelinden alırken, Spider ismini 28 yıllık geçmişi olan Tipo 105 kod isimli 4 nesli eskimiş olan halefinden alır.

Tarih:

1981

1981 Cenevre Otomobil Fuarında Audi, Quattro mekaniklerine sahip olan "Quartz" konseptini tanıtıyor. Konseptin tasarımı Pininfarina'dan Enrico Fumia'ya ait. İlk tasarlanma tarihi 1980.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

1986

Alfa Romeo Fiat'a satılıyor. Markanın yeni sahibi Alfa'nın spor imajını güçlendirmek istiyor. Bu sayede proje 916'ya başlanılıyor. Proje için Pininfarina ve Bertone ile görüşülüp Pininfarina seçiliyor. O dönemde Pininfarina Ferrari'nin en güçlü olduğu dönemdeki en top modellerinin tasarımında parmağı olan bir şirket.

1986 Torino Otomobil fuarında Diego Ottina tarafından tasarlanan "Vivace" konseptleri gösteriliyor. Bu konseptler 1982'de tasarlanan 164 modeliyle oldukça benzerlik gösteriyor.

1987

Enrico Fumia tasarımın son render'larını da bitiriyor.

GTV6 (Alfetta) 'nın üretimine son veriliyor.

1988

Tamamlanmış 1:1 ölçekteki model dönemin Fiat CEO'su Vittorio Ghidella tarafından onaylanıyor.

1990

Tipo 916 projesine rağmen Tipo 105 modeli olan Spider'ın 4. neslinin üretilmesine karar veriliyor. Bu model Tipo 105 serisinin son örneği.

« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2013, 15:35:56 Gönderen: Tuncay N »

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter
Kimde bir güzellik varsa, bilsin ki o ödünçtür. (Mevlana)

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
Ynt: 916 GTV/Spider Tarihi
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2013, 14:40:13 »
1991

Fiat'ın o dönemki yeni CEO'su Paolo Cantarella Tipo 916 projesini yeniden ele alıyor.

Alfa Romeo Tasarım Merkezi (Centro Stile) tarafından tasarlanan Proteo konsepti 1991 Cenevre Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkıyor.

1993

Tipo 105 Spider'ın üretimi 27 yıl ve 4 nesil sonra sona eriyor.

Kasım 1993

Alfa Romeo Arese fabrikasında 4 modelin üretimine başlanılıyor. Bu üretilen 4 model de Spider ve hepsi 3.0 V6 12V motora sahip. Test sürüşlerine ait spy-shot'lar:

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 05 Mayıs 2013, 15:06:00 »
1994

2.0 TwinSpark motor ile ilk GTV üretiliyor. 1994 son baharında Paris Otomobil Fuarı'nda ilk tanıtımı yapılıyor.

1995

Mart 1995'te Cenevre Otomobil Fuarı'nda GTV ve Spider'ın lansmanı yapılıyor. Aynı yıl satışa başlanıyor. 1993-1996 arasında üretilen modeller MY 1995 olarak anılıyor. (M.Y. ngilizce "model year"ın kısaltılmışıdır. Belirli aralıklarda üretilen otomobilleri ayırt edebilmek için MY ibaresi sık sık kullanılır).

1996

Momo deri döşeme Lusso paketine bir opsiyon olarak ekleniyor. Kasım ayında ilk 3.0 V6 24V GTV üretiliyor.

1997

İlk ufak değişiklikler:

3.0 V6 24V GTV'de 305 mm boyutunda kırmızı 4 pot kaliperli Brembo diskler kullanılmaya başlanıyor. (Standart modellerde 285mm). Kalorifer kontrolleri yuvarlak olanlardan düz olanlara değiştiriliyor. Bundan sonraki direksiyonlar da 3 kollu. Bazı modellerde ise ön tampon rüzgar sesini 74 db'e indirmek için daha farklı bir tasarımla geliyor.

1998

İlk makyaj geliyor (Phase 2). Genel olarka iç dizayndeki değişiklikler:

- Komple değişen orta konsol.
- Kapı eşiklerindeki yazıların boyalı olması.
- Krom çerçeveli scudetto (ön panjur)
- Tampon altları ve yan eteklikler artık siyah plastik değil, boyalı olarak geliyor.
- 1.8 TwinSpark motoru da opsiyonlara ekleniyor.
- 2.0 TS motor'un hava giriş çapı değişiyor, motor üst kapağı alüminyum yerine plastiğe çevriliyor.
- 2.0 TS motorun gücü 150 hp'den 155 hp'ye çıkartılıyor.
- Konsol renk seçeneklerine "red style" ve "blue style" ekleniyor. İç trim ve halı renkleri değişiyor.
- 3.0 24V motorda 6 vites standart hale geliyor. Spider için 2.0 V6 TB seçeneği ekleniyor.

1998-2000 yılları arasında üretilen modeller MY1998 olarak anılıyor.

2000

Temmuz

Arese fabrikası kapanıyor. Arese'de üretilen son otomobiller GTV ve Spider'lar oluyor. Bu tarihe kadar ikimodelde de arka çamurluklarda küçük plastik "disegno di pininfarina" logoları bulunuyor.

Ekim

Üretim artık Pininfarina'nın Torino'daki Grugliasco ve Canavese'deki San Giorgio fabrikalarında yapılıyor. 2000'in sonunda tüm motorlar Euro 3 normuna uyduruluyor, hafifçe performansları düşürülüyor. Bundan sonra da CF3 koduyla anılıyorlar. 3.0 V6 12V motor Euro 3 normlarına uymadığı için üretimine son veriliyor ve yerine GTV'de bulunan 24V kullanılıyor. 2.0 V6 Turbo ve 1.8 TS motorlar da Euro 3 normlarına uymadıkları için artık üretilmiyorlar.

Bu tarihten sonraki 916'larda metal "taçlı f harfli" pininfarina logoları kullanılıyor. (Pininfarina logosu üzerindeki taçlı f harfi, o modelin pininfarina fabrikasında üretilmiş olduğunun göstergesidir)

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #3 : 05 Mayıs 2013, 15:28:19 »
2001

2001 yılında phase 3'e kadar sadece 2 üretim modeli kalmıştı: 2.0 TS ve 3.0 V6 24V. 2001 yılında 5 tane sınırlı üretim model duyuruldu: 2 Spider Elegant modeli ve 3 GTV modeli (Elegant, Cup ve Edizione Sportiva). Bu durum genellikle satışların düşmesi demekti. Pazarı geri kazanmak için yapılmış bir hamleydi. 2001-2002 yılları arasında üretilen modeller MY2001 olarak anılıyor. MY2001'lerin %22'si sınırlı üretim araçlardı.

Cenevre Otomobil Fuarı 2001:

2002

2002'de bir çok sınırlı üretim çıkartıldı. Lux Edition, Motus, Edizione Elegante ve Edizione Sportiva Spider. 2002 üretimlerinin %40'ından fazlası sınırlı üretimdi.

2002 Paris Otomobil Fuarı:

GTV'nin yerine geçecek olan Brera konsepti de 2002 Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılıyor:

2003

Enrico Fumia olmadan pininfarina tarafından tasarlanan phase 3 modeli duyuruldu. Yapılan değişiklikler genellikle ön tarafta yoğunlaştı:

- 147 stili scudetto
- Farklı ön tampon (ve offsetli plakalık)
- Konsol aydınlatma rengi yeşilden kırmızıya değiştiriliyor.
- 2.0 TS baz modeli hariç ASR donanımı ekleniyor.
- Yeni motorlar ekleniyor: doğrudan enjeksiyonlu 2.0 JTS (165hp), 240 hp 3.2 V6 24V (son sürat 255kmh).

Phase 3 2003 Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılıyor ve Mayıs ayında satışa çıkıyor. 2003-2004 üretimlerine MY2003 deniliyor. Bu MY'a kadar Spider GTV'yle hemen hemen aynı ağırlığa sahipken artık Spider 25-35 kg civarı daha ağır olarak üretilmeye başlanıyor.

2003 Cenevre Otomobil Fuarı:

2004

Bir kaç sınırlı üretim daha tanıtılıyor. (2.0 JTS Medio tabanlı 2004 Edizione'ler). 2004 üretiminin %30'undan fazlası yine sınırlı üretim olarak gerçekleşiyor. Ancak sınırlı üretimler de satışları pek etkilemiyor ve 2004 sonunda satışlar düşüyor.

Aralık

Pininfarina fabrikasında üretim sonlandırılıyor. Ancak 2006'ya kadar eldeki araçlar satılıyor.

2005

GTV satışları durdurularak Brera satışlarına başlanıyor. Brera da pininfarina fabrikasında üretiliyor.

2006

Spider satışları da Brera tabanlı Spider'ın başlaması ile sonlandırılıyor.

Tolga033

• *
  • 263 Mesajı Toplam
    315 Kere Beğenildi
« Yanıtla #4 : 05 Mayıs 2013, 18:52:41 »
Bu güzel bilgiler için teşekkürler.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Veloce

• Galeri Sahibi
  • *
  • 215 Mesajı Toplam
    292 Kere Beğenildi
    • Veloce Alfa Romeo
« Yanıtla #5 : 06 Mayıs 2013, 02:08:21 »
Her yıl daha da üzerine konularak bu hale gelen kendi aracım ile ph2'ye örnek vermek istiyorum.

Yurt dışında gördüklerimizden daha iyi olması için uğraştığım aracım umarım öyle olmuştur... Bir iki eksiği yurt dışından sipariş verildiği için üzerine eklenmedi ama şu an ülke sınırları içindeler. Bugün yarın onlarda eklenecekler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Tatmir07

• *
  • 88 Mesajı Toplam
    99 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 06 Mayıs 2013, 13:25:42 »
Çok güzel ve bilgi dolu bir paylaşım olmuş Tuncay teşekkür ederim.

ufkromeo

• *
  • 12 Mesajı Toplam
    12 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 07 Mayıs 2013, 10:18:00 »
güzel bilgiler için teşekkürler tuncay abi ...

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 07 Mayıs 2013, 19:50:42 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ben abi değilim! Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bey de değilim. Tuncay'ım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

ufkromeo

• *
  • 12 Mesajı Toplam
    12 Kere Beğenildi
« Yanıtla #9 : 07 Mayıs 2013, 22:53:23 »

Ben abi değilim! Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bey de değilim. Tuncay'ım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

benden 1 yaş büyük kuzenime bile abla diyorum ben böyle bir alışkanlığım var. Ama bundan sonra dikkat ederim kusura bakma tuncay Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

likoy

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 27 Haziran 2013, 19:37:33 »
Şu 1991 yılındaki kırmızı çok hoşuma gitti Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

halil

• *
  • 115 Mesajı Toplam
    134 Kere Beğenildi
« Yanıtla #11 : 04 Nisan 2015, 10:29:36 »
otohaber'in bu haftaki sayısında gördüm.

tayfun uca

• *
  • 117 Mesajı Toplam
    138 Kere Beğenildi
« Yanıtla #12 : 04 Nisan 2015, 12:51:38 »

benden 1 yaş büyük kuzenime bile abla diyorum ben böyle bir alışkanlığım var. Ama bundan sonra dikkat ederim kusura bakma tuncay Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Şu abi olayı bendede var. uzun yıllardır beraber çalıştığım , benden 15 yaş büyük iki sevdiğim abim var. onlar sağ olsun küçük ,büyük herkese ;abi, derler. bende onlardan alıştım. zor oluyor dil alistimi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

ykilinc

• Üye
  • *
  • 19 Mesajı Toplam
    25 Kere Beğenildi
« Yanıtla #13 : 05 Nisan 2015, 08:58:14 »
Paylaşım için  teşekkürler

Tuncay N

• *
  • 314 Mesajı Toplam
    406 Kere Beğenildi
« Yanıtla #14 : 06 Nisan 2015, 11:40:45 »

Şu abi olayı bendede var. uzun yıllardır beraber çalıştığım , benden 15 yaş büyük iki sevdiğim abim var. onlar sağ olsun küçük ,büyük herkese ;abi, derler. bende onlardan alıştım. zor oluyor dil alistimi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ahaha o "abi" bende de var, ben ağabey anlamında kullanılan abi için tepkiliydim, o kadar büyük değilim diye Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Seo4Smf Tagleri: tarihi gtvspider 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.