Yukarı git

25 Nisan 2018, 00:06:16
Reklamlar  

Gönderen Konu: %25 Devlet katkısı ile bireysel emeklilik hakkkında ?  (Okunma sayısı 1277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tolga033

• *
  • 263 Mesajı Toplam
    315 Kere Beğenildi
Aramızda devlet katkısı ile bireysel emeklilik yaptıran var mı acaba ? Veya bilgisi olan var mı bu konu hakkında yani sizce gerçekten bu işe girilir mi yoksa bundan 10-15 sene önce var olan hayat sigortası gibi dandik birşey mi ?

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tatmir07

• *
  • 88 Mesajı Toplam
    99 Kere Beğenildi
Benim bireysel emekliliğim var. 2009 yılından beri düzenli ödeme yapıyorum. %25 katkılı dediğiniz husus özetle şu. geçen seneye kadar uygulan sistemde vergi matrahınızdan ödediğiniz bireysel emeklilik priminin belli bir oranının düşülmesi şeklinde bir nevi bir vergi avantajı uygulaması şeklindeydi. Geçen sene yapılan değişiklikle artık ödediğiniz prim vergi matrahınızdan düşürülmeyip devlet sizin adınıza ilgili sigorta prim hesabınıza %25 bir katkı yatırıyor. Gerçi çoğu sigorta şirketi reklamlarda devletin verdiği bu katkıyı sanki kendi kampanyalarıymış gibi sundu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ama bu başka bir mesele. Şimdi fazla uzun yazamayacağım vaktim kısıtlı ama merak ettiğiniz birşey olursa kendi tecrübelerim çerçevesinde yanıtlamaya çalışırım.

Not: Devlet memuruyum
Not 2: Hayat sigortası gibi birşey değil. Çok farklı.
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2013, 19:34:52 Gönderen: Tatmir07 »

Tolga033

• *
  • 263 Mesajı Toplam
    315 Kere Beğenildi
Bende şöyle söyleyim o zaman,aslında ben yaptım ama birden oldu yani araştırmadan giriştim bankaya gittiğimde gişedeki bayan anlattı anlattı bende tamam dedim ve başlattık bende düşünüyorum iptal etsem mi etmesem mi diye.
Öğrenmek istediğim sizce devam mı ettirmeliyim yani gerçekten getirisi iyi mi ?

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tatmir07

• *
  • 88 Mesajı Toplam
    99 Kere Beğenildi
Getirisi dediğiniz şey geleceğe yatırım esasında. Bir nevi emeklilik. Veya süre sonunda birikmiş katkınızın tamamını da çekebilirsiniz size kalmış. Ama yine de daha ayrıntılı bilgilendirilmenizde fayda var. Yani birikimleriniz sizin adınıza o sigorta şirletince yönetiliyor. Şöyle ki diyelim aylık 100 TL katkı payı yatırıyorsunuz. Portföy dağılımınızı "A" fonuna % 60 "B" fonuna %15 "C" fonuna %15 ve "D" fonuna %10 olarak dağıtılmasına karar verdiniz. katkılarınız bu oranlara göre o ilgili yatırım araçlarında değerlendiriliyor ve kazançlar sizin birikimli hesabınıza işliyor. Siz ben daha garanticiyim dersenin fonunuzun %100'ü kamu yatırım araçlarına yatırılır, az ama garantikazanırsınız. Siz derseniz ki ben heyecanı ve riski severim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap esnek araçlara, hisse senetlerine şuna buna yatırın, belki daha çok kazanır veya daha da az kazanır (evet garip bir açıklama oldu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ) Kusura bakmayın çıkmak zorundayım, tam derli toplu yazamadım. Siz en iyisi fon danışmanınızla uzun bir görüşme yapın, adam akıllı bir anlatsın bence.

Ormanci

• *
  • 74 Mesajı Toplam
    85 Kere Beğenildi
Bana ilk başlarda çok satmaya çalıştılar, hep reddettim.
Sonra kafama yatar gibi oldu, bankacının biri de yapıştı, hadi yaptırayım dedim, ufak ufak param birikir...
3 sene sistemde kaldım.
Daha sonra lazım oldu, iptal ettirip paramı aldım.

Banka bunu hem yaptırırken, hem ayrılırken uzun süre ısrar ediyor. Nolur yaptırın, aman bozmayın...
Çok sinirleniyorum.
Eh, herkes biliyor ki, parayı kullanıyorlar, o yüzden akılları çıkıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çıkarken diyor ki "20 iş günü içinde başvurunuz sonuçlanır ve paranızı alırsınız"...
Ne bu? Caydırma taktiği mi? Yok dedim, mümkün olduğu kadar kısa sürede istiyorum, benim param değil mi? Kem, küm, zaten o kadar sürmez de bilmemne de... Üçüncü gün hesabıma geçtiler Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

%25 olayı güzel birşey. 
Ancaaaaaaaaak....

Benim tek güvenmediğim kısmı hem devlet hem banka.

Yarın öbür gün banka battı, ne olacak?
Bireysel Emekliliği bilmemne ettik dediler, ne olacak?
Yasayı değiştirdiler, ne olacak?
Banka başka bilmemne etti, ekonomi çöktü, cart curt, ne olacak?

Düşünün 10 sene biriktirmişsiniz, uçtu gitti hepsi, ya da o paraya saçma sapan şartlarla ulaşacaksınız falan, ne olacak?

Bunların hepsi ucu feci şekilde açık.
Çok eski kafalı olduğumu, çok dar açıdan baktığımı falan düşünebilirsiniz.
Ama sisteme pek inanmıyorum açıkçası. Ya da inanmamaktan ziyade, güvenmiyorum diyelim.
Her an bi yerden patlayacakmış gibi geliyor.

Seo4Smf Tagleri: devlet katkısı bireysel emeklilik hakkkında 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.