Yukarı git

17 Kasım 2018, 07:18:22
Reklamlar  

Gönderen Konu: 159 JTDM Otomatik Vites - Tıkalı Durumdaki Dizel Partikül Filtresi Problemi  (Okunma sayısı 165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pilot.5

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
Selamlar,

Yeni konu açıyorum. Önceden açılmış ise uyarın lütfen.

Benim dizel otomatik vites 159 um 1,5 senedir bende. 210 000 km de almıştım aracı ve şimdi 235 000 km ye ulaştı ve bir süredir (yaklaşık son 10 000 km dir) çekiş düşüklüğü hissediyordum. Çekiş düşüklüğüne paralel seyreder şekilde son zamanlarda motor titreşiminin de artmış olduğunu özellikle araç rölantide çalışırken hissediyorum. Neyse geçenlerde Bostancı'da Alfa Garaj'da Muttalip Usta'ya gittim, bilgisayara bağladı ve baktı, benim de az çok tahmin ettiğim gibi çıktı, dizel partikül filtresi (dpf) tıkanmış, temizlenmesi gerekir, dedi.

Konuyu önce internetten sonra da  iki farklı usta ile yüzyüze ve başka iki farklı usta ile de telefonda görüşerek araştırdım ve dizel partikül filtresini temizlemek için belli başlı 4 seçenek çıktı karşıma:

1) Würth, Liqui Moly gibi markaların üretip satmakta olduğu spreyler ile kendi başıma ya da ustam ile dpf nin içine sıkma şeklinde uygulama yapmak

2) Bir egzozcuda filtreyi araç üzerindeki bağlantı noktalarından sökerek temizleme makinesi içinde sıvı kimyasallar ile devridaim yaptırarak birikmiş ve tıkamış olan kurumları temizlemek

3) Bir termal temizleme yapan yerde filtreyi araç üzerindeki bağlantı noktalarından sökerek yüksek sıcaklık fırını içinde kimyasal kullanmadan, sadece 600 - 700 derecelik ısıya (alev değil ısıya) bir süre maruz bırakarak termal temizlik yöntemi ile temizlemek

4) Filtrenin içindeki esas iş gören petek yapısındaki incecik gözenekli filtre bloğunu söktürüp/kırdırıp dpf nin içini boşaltmak ve araca bilgisayar ile bağlanıp dpf iptalini aracın yazılımı üzerinde de gerçekleştirmek.

Şimdi son yazdığım 4 nolu seçenek aslında en kesin çözüm gibi görünüyor ve tekrar bu tıkanma problemini yaşama ihtimali kalmıyor ancak çevreye duyarlı olduğum için bunu şimdilik düşünmüyorum. 2 nolu seçenek, anladığım kadarıyla, bilinçsiz insanların bilinçsizce kimyasal madde kullanımının sonunda problemin tam olarak çözülememesi ya da başka türlü problemlere sebep olması ihtimalini barındırıyor. 1 nolu seçenek ucuz ve uygulaması kolay görünmekle beraber benim tıkanmış filtrem (bilgisayara göre %103 tıkalı imiş filtre, evet %100 den fazla) için yeterli olmaz, diğer numaralı seçeneklere dönmek durumunda kalırım diye düşünüyorum. Sonuç olarak 3 nolu seçenek, tıkanmış gözeneklerin kimyasal kullanmadan yüksek sıcaklık altında açılmasını sağladığı için aklıma yatıyor. Gerçi bu yüksek sıcaklıkta temizleme işlemini (termal dpf temizliği) pek yapan yer de yok gördüğüm kadarıyla. Neyse bir tane Bursa'da bir de İstanbul Avrupa Yakası'nda buldum şu anda. Dpf yi söktürüp kargo ile gönderince işlem yapabiliyorlar.

Ben bu kadar uzun açıklamalardan sonra soruma geleyim. Özellikle dpf tıkanıklığı problemini benim gibi yaşamış arkadaşlar yukarıda saydığım 4 seçenekten hangisini denemişler ve memnun kalmışlar mı, bu konuda yorumlarını bekliyorum. Hatta şöyle devam etsek benim için ve konuyu ileride okuyacak arkadaşlar için daha faydalı olacak gibi. DPF tıkanıklığına kaç numaralı çözümü uyguladığınızı, nerede (yani hangi egzozcuda) uyguladığınızı (mümkünse egzozcunun telefon numarasını paylaşarak), ne kadar masrafı olduğunu, ne zaman uyguladığınızı ve tabi geçen bu zamanda memnun kalıp kalmadığınızı da belirtebilirseniz harika olacaktır.

Değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için şimdiden çok teşekkürler.

Keyifli sürüşler dilerim.

« Son Düzenleme: 14 Ekim 2018, 00:22:33 Gönderen: pilot.5 »

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

krm1983

• Üye
  • *
  • 20 Mesajı Toplam
    20 Kere Beğenildi
Ben dizel giulietta sahibi olarak 2 nolu seçeneğindeki uyguladım. İşlemden önce çekiş düşük ve filtre dolu gözüküyordu bilgisayarda. İşlemden sonra işe çekiş gözle görülür bir şekilde arttı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Senza Cuore Saremmo solo macchine

krm1983 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: pilot.5 (13 Ekim 2018, 18:49:21)

pilot.5

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
Ne zaman temizletmiştiniz? 2 nolu seçenekten sonra zamanla tekrar tıkanma problemi yaşadınız mı peki? Yoksa çare oldu mu gerçekten?

krm1983

• Üye
  • *
  • 20 Mesajı Toplam
    20 Kere Beğenildi
Birkaç ay oldu ama giuliettam çok km yapmıyor. Çare oldu Şuana kadar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Senza Cuore Saremmo solo macchine

Seo4Smf Tagleri: otomatik filtresi partikül tıkalı durumdaki 

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.