Yukarı git

18 Kasım 2017, 11:29:35
Reklamlar  

Gönderen Konu: 156 mı GT mi  (Okunma sayısı 4558 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

06alcn91

• Yeni Üye
  • *
156 mı GT mi
« : 29 Ekim 2016, 18:56:31 »
Herkese merhabalar adım İsmail Alican.
Hayatta hiçbir şeye bu kadar takıntılı olduğumu hatırlamıyorum. Hiçbir şeye bu kadar uzun süre sahip olamadığımı da hatırlamıyorum. 1 buçuk sene önce universite bitti ve sevgili babam ilk arabamı almam için bana bir miktar para verdi. Sonunda olmuştu. Otomobillerle yatıp kalkan ben için ilk arabamı alma zamanım gelmişti. Bu kadar çok merakım olunca haliyle araştırmayı da çok yaptım. 10 küsür yaşlarında gördüğüm bir alfa romeo (156 idi sanırım) yüzünden yıllardır bu arabalara çok takıntılı olduğumu söylemek zorundayım. İlk gördüğüm zaman o garip ızgarası ve kenardaki plakası bende "nasıl yaa!!" tepkisi oluşturdu. Bir de sonra arka kapı kolunun gizli olduğunu kesfetmeyeyim mi. Cildirdim!!!! İste o günden beri bende bir alfa sevdasıdır gider. Haliyle ilk arabamı alma zamanı geldiğinde önce Alfa Romeo'lara baktım. O dönem butcem 156lara yetiyordu ve 2004-2006 arası olan kasalarını çok seviyordum. Hatchback nefretim olduğundan dolayı 147lere vs hiç bakmamıştım. Benim için araba dediğinin arkası olacak. Kişisel tercih tabi bu. Her neyse konuya döneyim. Malesef ben de negatif yorumlara maruz kalmaya başladım. Önce abime sordum çünkü anlar araba işlerinden. "Ya abicim git kendine doğru düzgün bir araba al" dedi. Ama bu ilk tepkiye yenilmek gibi bir niyetim yoktu. Kuzenime sordum cevap "la oğlum mal mısın araba mı kalmadı piyasada" dedi. Sonra derin araştırmalar sonucu (forumlar, yorumlar, tanıdıklar vs.) Alfa Romeo bende "her an elimde patlayabilecek bir araba imajı oluşturdu. Babama da konuyu actım ve bana "valla oğlum ne istiyorsan onu al ben tek kuruş masrafına karışmam" deyince o anlık Alfa sevdasini yuregime gomdum ve ne aldım biliyor musunuz? Bakın hikayenin bu kısmı babam ve oğlum filminin finalinden daha acıklı: 2013 Fiat Linea 1.3 Multijet Active Plus E5... Çünkü herkesi dinledim ve toplum mantığına birebir uyan araç oydu. Çok kaçar az yakar, yeni model, yerli etc etc...
Arabayı aldığım günden beri bir uğursuzluktur gidiyor. Önce park halindeyken sarhosun teki çarptı. Soldan gitti araba. Şimdi de piston contasi yakmış paso su eksiltiyor en az 1000 tl masraf. Hiç ama hiç memnun değilim diyemem ama daha şimdiden araçtan çok soğudum ve beynim surekli olarak Alfa Romeo uyarısı veriyor. Her neyse... Sanırım 1 tane almaya karar verdim. Ben bunu denemek istiyorum artık.

Sürekli olarak bir 156 almak istiyordum. Bu hala da öyle fakat geçen gün GT'yi gördüm, biraz inceledim. O nasıl bir tatliliktir öyle. Nasıl güzel bir görüntü o!!! Ama yine de kendi basima karar vermek istemiyorum. Fakat bu sefer referans olarak sağı solu değil de sizleri almak niyetim. Lütfen kafamdaki sorulara cevap uretin.

Bu araçlar nasıl? Gerçekten tamiri ve bakımı pahalı mı?
156 ve GT ler başta olmak üzere yakıt sarfiyatlari nasıl?
Alfa Romeo alırken nelere dikkat etmeliyim kime göstermeliyim?
Hangi parçaları sorunlu?
156 ve GT yi bana detaylı olarak kıyaslayabilir misiniz? Artı ve eksi yönleriyle...
GT alırsam eğer rahat 10 yıl binerim ben o arabaya. Araç bu kadar uzun süreye dayanır mı?
Bildiğiniz satılık iyi 156 ve GT leri gösterebilir misiniz? Şu an büyük ihtimal 38000 tlyi gecemem.
Temiz bir 159 40000 liraya bulunabilir mi? 159Lar nasıl?

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim şimdiden

Konuyu Paylaş:
  facebook  twitter

franco baresi

• Üye
  • *
  • 33 Mesajı Toplam
    36 Kere Beğenildi
Ynt: 156 mı GT mi
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2016, 19:44:35 »
38 bin butceyle temiz bir 156 rahatlikla alir ya da temiz bir hale getirip yillarca sorunsuz binersiniz. ben 4 yil boyunca  bakim disinda para vermeden 2006 model 156 kullandim. onyargilar, alfanin 1990larda urettigi basarisiz mekanik ve iscilikte arabalarindan kaynaklaniyor, kulak asmayin , o zamanlarda da ithalatcisida farkliydi ve parca sorunuda oluyordu ama artik boyle bi sorun yok. 40 bine temiz 159 bulunmaz ayrica cebinde arabaya para ayirmak lazim 159 gibi turbo beslemeli dizel ve elektronik aksami cok olan arac kullanirken. 156 oyle degil, daha basit mantikta sistemi ve mekanigi var . Gt ye gelince tam anlamiyla keyif arabasidir, surus  zevki acisindan pisman etmez aldiginiza ama yakiti biraz yuksektir, ayrica coupe araci 10 yil kullanmak zor olur evlilik cocuk olunca. Gt ve 156 altyapi ve mekanik olarak birbirne uzak degildir, masraflarida benzerdir ama 159 ayri bi kategoride ust sinifta yer alan otomobildir, gideride ona gore olur. Bence temiz bir Gt bulup keyfini cikarabilirsiniz yakiti dert etmiyorsaniz, aksi takdirde manuel 1.6 ts bir 156 sizi fazlasiyla memnun birakir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

sammy

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2016, 23:13:04 »
Öncelikle hayırlısı olsun,

156 ve Gt aynı platformu kullanan araçlar,

Daha önce 2.5 v6 kullandım,
Çok yakın arkadaşım da Gt kullandı uzun süre onun sayesinde onuda kullanmış olduğum için net yorum yapayım,

Gt 156 ya göre net fazla yakar,
LPG gibi düşünce var ise takılamaz ,
Direksiyon yol tutuş fren fersah önde,
İçi 147 ile aynı zaten tasarım olarak daha güncel,

156 yakıt olarak uygun olur,
Daha ergonomik olur bagaj arka kapı vs

Gt Selespeed çok keyifli Manuel e göre fakat bakımlarina ve kullanıma dikkat edilmesi gereken bir şanzuman.

Jts motor ts motora göre daha performanslı fakat Türkiye de az tercih edildiği için parça sorunu ileride olabilir ,

TS motor daha yaygın kronik olarak varyator var bi oda çözümü kolay ,

Yani 2 aracında birbirine ustun gelen özellikleri var ,

Kullanım tercihinize göre bakmanız daha doğru olur olaya.

06alcn91

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2016, 23:49:47 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
38 bin butceyle temiz bir 156 rahatlikla alir ya da temiz bir hale getirip yillarca sorunsuz binersiniz. ben 4 yil boyunca  bakim disinda para vermeden 2006 model 156 kullandim. onyargilar, alfanin 1990larda urettigi basarisiz mekanik ve iscilikte arabalarindan kaynaklaniyor, kulak asmayin , o zamanlarda da ithalatcisida farkliydi ve parca sorunuda oluyordu ama artik boyle bi sorun yok. 40 bine temiz 159 bulunmaz ayrica cebinde arabaya para ayirmak lazim 159 gibi turbo beslemeli dizel ve elektronik aksami cok olan arac kullanirken. 156 oyle degil, daha basit mantikta sistemi ve mekanigi var . Gt ye gelince tam anlamiyla keyif arabasidir, surus  zevki acisindan pisman etmez aldiginiza ama yakiti biraz yuksektir, ayrica coupe araci 10 yil kullanmak zor olur evlilik cocuk olunca. Gt ve 156 altyapi ve mekanik olarak birbirne uzak degildir, masraflarida benzerdir ama 159 ayri bi kategoride ust sinifta yer alan otomobildir, gideride ona gore olur. Bence temiz bir Gt bulup keyfini cikarabilirsiniz yakiti dert etmiyorsaniz, aksi takdirde manuel 1.6 ts bir 156 sizi fazlasiyla memnun birakir.

Öncelikle aciklamaniz için teşekkür ederim. Peki sizce iyi bir 156 ya veya gt ye en fazla ne kadar vermeliyim? Bu soruyu sormamin en buyuk sebebi internette 20 bin liraya da 45 bin liraya da 156 (2004 - 2006) bulmam ve bu durum kafami karıştırdı açıkçası.

06alcn91

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Ekim 2016, 23:55:11 »

Çok yakın arkadaşım da Gt kullandı uzun süre onun sayesinde onuda kullanmış olduğum için net yorum yapayım,

Gt Selespeed çok keyifli Manuel e göre fakat bakımlarina ve kullanıma dikkat edilmesi gereken bir şanzuman.

Jts motor ts motora göre daha performanslı fakat Türkiye de az tercih edildiği için parça sorunu ileride olabilir ,

Vermiş olduğunuz bilgiler başlangıç için 156 'nın daha iyi olduğunu gösteriyor. Siyah renkli ve içi kahve deri olanlardan bir tane bulabilirsem neden olmasın? Peki böyle bir aracı bulmak için nerelere bakmaliyim? Sadece internetten bakmak benim için yeterli bir kaynak olur mu? Ayrıca almadan önce nereye göstermek gerekir

sammy

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
« Yanıtla #5 : 30 Ekim 2016, 00:00:33 »

Vermiş olduğunuz bilgiler başlangıç için 156 'nın daha iyi olduğunu gösteriyor. Siyah renkli ve içi kahve deri olanlardan bir tane bulabilirsem neden olmasın? Peki böyle bir aracı bulmak için nerelere bakmaliyim? Sadece internetten bakmak benim için yeterli bir kaynak olur mu? Ayrıca almadan önce nereye göstermek gerekir
Araç için heyecanınızı anlıyorum fakat konu araç alımı ise ve özellikle Alfa ise,

Biraz daha sakin olmak gerek diye düşünüyorum,

Zaman zaman forumlarda güzel araçlar satışa çıkabiliyor, satış sitelerinde olmayabiliyorlar,

Şuan Ankara Oran da gri 45.000 de olduğu söylenen bir 156 var , fiyat ciddi yüksek mesela ama söylendiği gibi temiz ise bu tarz bir 156 ile başlanırsa uzun yıllar rahatça birlikte olabilirsiniz,

156 da 1.6 ts çoğunlukta fakat 2.0 değerlendirmenizi öneririm,

Yakıt olarak ciddi fark olmaz,
Performans olarak tatmin eder.

Parça ve motor aynı 1, 2 değişiklik ile hacim artıyor, frenleri dışında ön takım mekanik aynı.

sammy

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
« Yanıtla #6 : 30 Ekim 2016, 00:02:45 »
Araç baktirma konusu bulunduğunuz ile göre öneri yapabilir forum üyeleri ,
Ankara'yım ben mesela gidilecek yer var önce aracı belirleyin Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

franco baresi

• Üye
  • *
  • 33 Mesajı Toplam
    36 Kere Beğenildi
« Yanıtla #7 : 30 Ekim 2016, 07:49:31 »

Öncelikle aciklamaniz için teşekkür ederim. Peki sizce iyi bir 156 ya veya gt ye en fazla ne kadar vermeliyim? Bu soruyu sormamin en buyuk sebebi internette 20 bin liraya da 45 bin liraya da 156 (2004 - 2006) bulmam ve bu durum kafami karıştırdı açıkçası.
uzun suredir 156 piyasasini takip etmedigim icin fiyat konusunda yorum yapmam yanlis olur,  internet siteleri disinda alternatif olarak alfa romeo yetkili veya ozel servislerine sorabilirsiniz temiz durumdaki aracini satmak isteyen musterisi olup olmadigini.

emin

• *
  • 47 Mesajı Toplam
    58 Kere Beğenildi
« Yanıtla #8 : 30 Ekim 2016, 13:17:40 »
İyisine 28-33 arası vermek gerekir. Gt için 40 gibi diyelim. Km ve bakımlı oluşuna göre pahalıdan ucuza bakabilirsin. Çok nadir bir iki tane 156 var numune. (75 bin altı) bunlar 35 eder bence. Bende de var bir tane ordan biliyorum. Ama fıyat-karızma-sportıflık-ayrıcalık-estetık Vs kriterlerde 156 mk2 üzerine bir araç bilmiyorum ben

Classic cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

06alcn91

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 30 Ekim 2016, 16:29:59 »

Araç için heyecanınızı anlıyorum fakat konu araç alımı ise ve özellikle Alfa ise,

Biraz daha sakin olmak gerek diye düşünüyorum,

Zaman zaman forumlarda güzel araçlar satışa çıkabiliyor, satış sitelerinde olmayabiliyorlar,

Şuan Ankara Oran da gri 45.000 de olduğu söylenen bir 156 var , fiyat ciddi yüksek mesela ama söylendiği gibi temiz ise bu tarz bir 156 ile başlanırsa uzun yıllar rahatça birlikte olabilirsiniz,

156 da 1.6 ts çoğunlukta fakat 2.0 değerlendirmenizi öneririm,

Yakıt olarak ciddi fark olmaz,
Performans olarak tatmin eder.

Parça ve motor aynı 1, 2 değişiklik ile hacim artıyor, frenleri dışında ön takım mekanik aynı.
Ankara Oran da bulunan Alfa Romeo nun ucreti nedir acaba? Benim ailem de Ankarada ve sık sık geliyorum. Orads cok guzel bir 156 surekli gozume carpiyor acaba o mu

06alcn91

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 30 Ekim 2016, 16:31:09 »
İyisine 28-33 arası vermek gerekir. Gt için 40 gibi diyelim. Km ve bakımlı oluşuna göre pahalıdan ucuza bakabilirsin. Çok nadir bir iki tane 156 var numune. (75 bin altı) bunlar 35 eder bence. Bende de var bir tane ordan biliyorum. Ama fıyat-karızma-sportıflık-ayrıcalık-estetık Vs kriterlerde 156 mk2 üzerine bir araç bilmiyorum ben

Classic cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bana gore de mk2 crosswagondan daha iyi bir arac yok ama Turkiyede bulmak neredeyse imkansiz sanirim

sammy

• Üye
  • *
  • 4 Mesajı Toplam
    4 Kere Beğenildi
« Yanıtla #11 : 30 Ekim 2016, 18:32:53 »

balesanist

• Üye
  • *
  • 2 Mesajı Toplam
    2 Kere Beğenildi
« Yanıtla #12 : 30 Ekim 2016, 23:08:39 »

156 hiç kullanmadım, GT sahibiyim, 159 almak istiyorum.Belki fikir verir.İlanıma da linkten ulaşabilirsiniz.

Seo4Smf Tagleri:

Forum Yasal Uyarı
Forum Sistemi: SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines
Seo4Smf 2.0 © Smf Mod Smf Destek

Uyarı:Sitemizdeki Materyallerin Kaynak Belirtilmeden Başka Sitelerde Yayınlanması Yasaktır.

Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi sikayet@alfaturk.com adresine yollayabilirsiniz.