Ferrari Racing Days Etkinliğinden Görüntüler

599 16

 (Fotoğrafların tüm hakkı Ahmet Tuncay Nergis’e aittir. İzinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz, üzerinde değişiklik yapılamaz.)

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Biliyorsunuz Alfa Romeo ile ilgili Testival 2013 etkinliğinden sonraki izlenimlerimi daha önce sizlerle paylaşmıştım. Bu sefer de bizim gibi alfistalar için ülkemizde gerçekleştirilebilecek en güzel etkinliklerden biri olan Ferrari Racing Days ile ilgili izlenimlerimizi paylaşmak istiyorum. Malum, Ferrari’nin atası olan, genetik bağlarının en kuvvetli olduğu marka ile ilgili haberleri de buradan paylaşmamamız için hiç bir neden yok.

 

24-26 Ekim tarihlerinde İstanbulpark’ta düzenlenen etkinlikte Ferrari 458 serisinin GT2/GT3 ve Chalenge Evo serisi otomobillerinin yarışları yapıldı. Proteo Pirelli ve Coppa Shell isimleriyle düzenlenen yarışlar son derece heyecanlıydı. Özellikle son Trofeo Pirelli yarışındaki kazalar ve son viraja kadar ilk iki pilotun çekişmesini izlemek çok keyifliydi. Ayrıca etkinlikte XX Programmes adı altında özel antrenman turları atan Ferrari 599 ve  Enzo modellerinin modifiye edilmiş, daha güçlü, hafif ve piste yönelik dizayn edilen 599XX ve FXX modellerini izleme ve dinleme (!) şansı yakalayabildik. Özellikle FXX’in sesini canlı olarak duyup da etkilenmemek mümkün değildi. Doğrudan Formula 1 temelli bir otomobil olduğu sadece sesinden bile rahatlıkla anlaşılabiliyordu. Ayrıca F1 Cliente’nin özel antrenman turlarıyla kulaklarımızın pasını silmesi de etkinliğin en önemli olaylarından biriydi. Ben de benim gibi bu organizasyonun sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için emek veren diğer 150 insan gibi etkinliğe izleyici değil de gözetmen olarak katılan birisi olarak pistte yaşanan olayları daha “olayın içinden” görme şansına sahip oldum. Örneğin 88 numaralı altın rengi kaplamalı 458’in iki tekerleğinin yerden kesilmesi, Formula 1 aracının 8. virajdan sonraspin atarak stop etmesi, bir kaç 458’in bariyerlere çarpması, 599XX’lerden birinin pistin en hızlı düzlüğünde spin atması gibi heyecanlı olaylar haricinde, 2. günün bitimine doğru dolu yağmaya başlamasıyla yarışın durdurulmasından hemen sonra iki gözetmeni yıldırım çarpması gibi korkutucu olaylara da şahit oldum (merak edenler için, gözetmenlerin durumu iyi).

 

Ferrari her yönüyle mükemmel bir organizasyon düzenleyerek bu konudaki rüştünü bir kez daha ispatladı. Seyircilerden gelen geri dönüşlerden de bunu fark ettiklerini tahmin ediyorum. Aynı şekilde İstanbulpark’a gelen her pilot, marka ve organizasyon gibi, gözetmeninden medyasına, seyircisinden takımına kadar herkesin İstanbulpark gibi bir nimetin kıymetini bir kez daha anlamasına sebep olan bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. İstanbulpark Türkiye için, pilotlar, takımlar, ve seyirciler için yaşayan bir efsane. Bu harika pistin dünyadaki neredeyse tüm büyük organizasyonlara ev sahipliği yapıp da devamlılığı sağlayamaması çok üzücü. Burada neler yapılabileceğini görüp de seyirci eksikliği yüzünden bu organizasyonların artık gelmekten vazgeçmesi hepimizin ayıbı. Kötü bir “şarkıcı” için 1 gecelik (2 saatlik) konsere 300 lira veren halkımız, 3 tam günlük bir organizasyon için 89 TL vermeyi çok görüyor. Bu anlayış değişmedikçe, halkımız kendini birer formula 1 pilotu gibi gördükçe maalesef bu gerçek değişmeyecek. Halbuki gerçek yarışçıları, gerçek formula araçlarının burada ne kadar ustalıkla kullanıldıklarını görseler, hem güvenli yarış kültürü, hem otomobil kültürü daha güzel ve yaygın bir şekilde gelişebilir. Ülkemizin buna ihtiyacı var.

 

Etkinliğe gelemeyen alfistalar için buradan bir kaç kare fotoğraf ve 4 video paylaşarak kaçırdıkları şeyleri göstermek istiyorum. Sizleri daha fazla sıkmadan görsellerle baş başa bırakıyorum…

 

 

Sadece düz yol performansı olmaz.. Biraz da viraj performansı ve 1 km uzaktan hala nerdeyse aynı şiddette gelen egzoz sesi. Yaklaşık 19000 devirde 780 beygir ve 550 kg’dan hafif (yakıt, tüm sıvılar ve pilot dahil).

(HD kalitede, kulaklıkla ve yüksek sesle izleyiniz) 

 

 

Aşırı hızlı gittiği için tanımlayamadığım bir Ferrari Formula1 otomobili. (Massa, Schumacher veya Raikkonen’den birinin aracı) Yer: İstanbulpark 11. viraj sonrası arka düzlük. Tahmini hız: 315-320 km/sa

5.35 km’lik pisti 1 buçuk dakikadan kısa bir zamanda turlayabiliyor.. (HD kalitede, kulaklıkla ve yüksek sesle izleyiniz) 

 

 

Ferrari XX Programmes Seansı FXX ve 599XX’ler Özel Antrenmanı… (HD kalitede, kulaklıkla ve yüksek sesle izleyiniz) 

 

 

Ferrari FXX: 5,35 km’lik pisti 2 dakikanın altında zamanlarda dönebiliyor, 809 hp V12, 1155kg. (Fiyat 2.1 milyon $). Videodaki tahmini geçiş hızı: 310 km/sa (5. vites sonu, 6. vites başı. Frenlemeden önce 320km/sa)

Ferrari XX Programmes Seansı FXX ve 599XX’ler Özel Antrenmanı… (HD kalitede, kulaklıkla ve yüksek sesle izleyiniz) 

http://www.youtube.com/watch?v=cHu_YlNRjNQ

Yazan: Tuncay Nergis

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 + = dokuz

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>