Cenevre’de 4C Spider’ın Örtüsü Açılıyor…

4c 6

Alfa Romeo bugünkü Geneva Motor Show’da beklenen yeni 4C Spider’ı tanıtıyor. Öncelikle Türkiye’de ilk defa Kasım ayında verdiğimiz haberdeki soru işaretlerini gidermek için şunu söylemek gerekiyor ki; 4C Spider da 4C ile aynı teknolojileri, aynı karbon monokok şasiyi ve altyapıyı kullanıyor. Muhtemelen üretim adetleri ve fiyatı 4C ile ortak olacaktır.

4c 3

Otomobil bekleyenleri – ve haberlerimizi takip edenler için – sürpriz değildi, fakat beklenenden bile iyi detaylara sahip söylenebilir. Coupe’yle arasındaki farklılıklara eski haberimize ilaveten bir göz atacak olursak:

 

– Öncelikle en çok eleştirilen far tasarımının değiştirildiğini görüyoruz. Yeni far tasarımı Ferrari California’yı andırıyor ve eski çıplak görüntünün üzeri bir camla kapatılmış.

4c 1

– Tavan Ferrari F355 GTS’ten de hatırladığımız şekilde sadece mekanik olarak sökülüyor, Tente şeklinde değil. Sert tavanlı (hard-top) otomobil sevenler için bu bir artı, soft-top sevenler içinse biraz hayal kırıklığı. Ancak teknolojiyi bu denli dışına taşacak derecede göze sokan bir otomobilde soft top gibi klasik bir yaklaşıma gidilmesi zaten beklenemezdi. Rijidite açısından da hard top yönteminin daha uygun olduğu bir gerçek. Hard top kısmı da gövde renginden ayrı bir renkte ve gövdenin hatlarını bozmayacak şekilde tasarlanmış.

 

4c 5

 

– Arka cam artık dik konumda. Motor arka camdan görünmüyor. Ferrari’nin 360 Modena Spider’da yaptığı gibi bir cam düşünülebilirdi bu konuda, ancak şimdiki tasarım da hoş.

4c 2

– İç kısımda yeni çift renk koltuk döşemeleri, direksiyon ve iç detayları görüyoruz.

 

– Aynalarda ve arka difüzörde kullanılan karbon fiber detaylar yine dikkat çekiyor.

 

– Arkada ise farklı bir difüzör ve ortada konumlandırılmış çift egzoz başı dikkat çekiyor. Egzoz sisteminin üzerinde ise Akrapovic logosu var.

 

4c 4

 

Gelişmeleri izlemeyi ve size duyurmayı sürdüreceğiz.

 

Tuncay Nergis
4 Mart 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 7 = on

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>