Alfa Romeo Motor Sporlarına Beklenmedik Bir Yerden Mi Girecek?

formula-1-ferrari-sf15-t-scheda-tecnica

 

İyi günler alfisti.

Bildiğiniz gibi, Alfa Romeo tarihi boyunca motor sporları ile en çok iç içe olan markalardan biri. O “sportif yürek” olarak nam salmış küçük hacimli yüksek güçlü motorları, müthiş yol tutuşları, motor sesleri ve tabii ki sürüş zevkine odaklı otomobilleri, markanın çok zengin motor sporları tarihine ve başarılarına selam yolluyor. Ancak hepimizin bildiği gibi, marka 1988 yılında Fiat bünyesinde katıldıktan sonra arkadan itişli modellerin üretimine son vermesi ve 2000’lerin ortalarında Touring Otomobil Şampiyonalarından el çekmesiyle birlikte dünya çapındaki tüm alfisti tarafından uzun süredir ciddi şekilde eleştiriliyordu. Hatta “Alfa Romeo’yu tekrar pistlerde istiyoruz” türü kampanyalar, email grupları, imza kampanyaları, hatta sosyal medya sayfaları açılarak Fiat grubuna bu durum şikayet ediliyordu. Hatta son olarak, Alfa Romeo eski yarış takımlarından Scuderia Del Portello da Petrolicious isimli Amerikalı otomobil kültürü blog’una verdikleri bir röportajda Fiat’a bu konuda ciddi sitemde bulunmuştu. Fiat CEO’su Marchionne sonunda bu talepleri değerlendirip Alfa Romeo’nun marka imajını güçlendirme çalışmalarının bir parçası olarak Alfa’nın pistlere döneceği yönünde bir takım sinyaller vermeye başlamıştı.

 

V12 2

 

Dünya Superbike Şampiyonası’na, Moto GP şampiyonu Jorge Lorenzo’ya ve Monza yarış pistine sponsor olan markanın pistlere dönüşünün sadece reklamlar, sponsorluklar ve güvenlik araçlarıyla olmayacağı konusunda bazı söylemler gündeme gelmiş durumda. Son Formula 1 Şampiyonasında Ferrari’nin geri dönüşünü temsil edecek olan SF15-T kodlu otomobilin tanıtım videosunda, karoser üzerine gözümüze sokulurcasına bir çok karede kameranın odaklandığı, Fiat logosunun yerinde duran kocaman ve yepyeni bir Alfa Romeo logosu görmüştük. Bu logoyla Fiat grubu, yarış dünyasında köklerine döndüğünü, bünyesindeki markaların otomobil sporlarında ne kadar başarılı bir tarihi olduğunu vurgulamak ve Alfa’nın Amerika kıtasına tekrar çıkışının tanıtımını yapmak için, tüm dünyanın gözleri önünde yepyeni bir Alfa Romeo logosu kullandı. Aynı zamanda bu logo sayesinde Ferrari’yle Alfa Romeo’nun geçmişteki sıkı bağlarının gelecekte de kuvvetleneceği konusunda aslında bize bir ipucu vermiş oldu. Bu logo haberimizin konusuyla doğrudan ilgili. Nasıl mı?

 

ferrari2015_alfa_romeo

 

Öncelikle Alfa Romeo, ilk iki şampiyonluğunu elinde bulundurduğu Formula 1’e geri dönmüyor.  Konumuz bu değil. Ancak, yine de güzel bir gelişme söz konusu: Alfa Romeo, dedikodulara göre motor sporlarına büyük ihtimalle Formula 1’in bir alt kademesi olacak olan Formula 2 ile geri dönüyor.

 

portfolio-historic-11-1024x699

 

Formula 2, FIA tarafından Formula 1 ve Formula 3 arasındaki boşluğu doldurmak üzere 60’lı yıllarda başlatılan bir turnuva. Tarihte bir kaç kez ara verilen bu turnuva son olarak 2009 yılında başlayıp 2013 yılına kadar devam etti. Son turnuvada sadece Audi tarafından üretilen 1.8 litre, 425 hp’lik motorlar kullanılıyordu. Yeni başlayacak turnuvada ise motorlarda Alfa Romeo logosu yer alacak. Ancak safkan bir Alfa Romeo motoru mu derseniz, şimdilik durum öyle görünmüyor. Anlaşılan Sergio Marchionne, safkan Alfa Romeo’ları pistlerde görebilmemiz için bizi epey uğraştıracak. Ancak yine de otomobiller Formula 2 FIA homoglasyonuna uygun şekilde Alfa Romeo tarafından üretilecek ve motorlarında Alfa Romeo logolu, Ferrari F160 kodlu turbo beslemeli V6 motor kullanılabilir. Bu motor şu an güncel Maserati Ghibli’de kullanılan, General Motors’un ABD’deki 2 fabrikada bloklarını imal edip İtalya’ya yolladığı, Ferrari’nin Modena’da montajını yaptığı ve muhtemelen üzerine Maserati yerine Alfa Romeo logosu basılacak olan bir motor!

 

motor-v6-maserati-1

 

Ancak motor sporlarında her şey motor demek değil ve konumuzla ilgili olarak henüz ortada cevaplanması beklenen pek çok soru var. Örneğin karoser, aerodinamik, lastikler, pilotlar ve tabii ki en önemlisi iyi bir takım da motor sporlarında en az motor kadar önemli faktörler. Bu konularda Alfa Romeo’nun ne gibi bir katkısı olacak, bu henüz belli değil. Ayrıca otomobillerin motorlarının birebir aynı olup olmayacakları, takımların motor üzerinde oynama haklarının olup olmayacağı konusu da şimdilik muallak (Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de gerçekleştirilen ve Alfa Romeo TwinSpark motoru taşıyan Formula 3 otomobillerinde de bu tür modifikasyonlar yasaktı, ancak takımların bu kurala uymadıkları konusunda tartışmalar çıkmıştı).

 

Akıllara takılabilecek bir soru da şu: Geçmişte Formula 2 turnuvalarında yarışlar 1.5 ile 2.0 litre arasında motor hacimleri olan otomobiller arasında koşulmuştu. Gündemdeki Formula 2’de kullanılma ihtimali olan motor bir V6 olduğundan hacim ve güç konusu şimdilik puslu bir konu. Belki de gerçek bir Alfa Romeo üretimi olan 1750 cc hacimli turbo benzinli motor sürprizi bizi bekliyordur, kim bilir?

 

DSC_12633

 

FIA’nın tek markalı, tek tip bir otomobil temeli üzerine yeniden başlatacağı Formula 2’ye geçtiğimiz turnuvada bir çok efsanevi pist de ev sahipliği yaptı. Bunlar arasında Nurburgring, Monza, Spa, Silverstone, Magny Cours ve Imola pistleri yer alıyor. Eğer gerçekleşirse Alfa Romeo F2 otomobillerini Istanbulpark’ta izlemek, sizi bilmem ama, benim önümüzdeki sezon için en çok beklediğim şey olacak… Tabii ki geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen Formula 3 homoglasyonuna sahip Formula Alfa’lardan daha çok izleyici çekmesi için daha istekli bir seyirciye ve tanıtıma ihtiyaç var. Bu yüzden şimdilik bu turnuvanın büyük bir süpriz olmazsa ülkemize geleceğini söylemek epey zor.

Tabii ki umarım yanılırım.

 

Tuncay Nergis

25.03.2015

 

Kaynaklar:

Franco Nugnes, omnicorse.it, 23.03.2015

Motorsport Web Sitesi, motorsport.com, 24.03.2015

Türkiye F1 Web Sitesi, turkiyef1.com, 24.05.2015

 

Fotoğraflar:

Tuncay Nergis

biscioneengineering.it

official-otomotive.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ dokuz = 12

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>