Alfa ile Mazda yeni bir roadster yaratıyor

f0ba2bfd8f936a77d3b146acfe9443c7_XL[1]

Yeni ortaklık hafif bir Spider için işbirliği halinde olduğunu duyurdu

Alfa Romeo 2015 yılında yeni bir hafif Spider üretecek. Bunun dışında başka bir mükemmellik düşünülemezdi. Neden mi? Çünkü bunun altında Mazda MX-5 ‘in yeni nesli yatacak. Ancak Alfa kendi dış görünüm ve motorlarına sahip olacak.

İki şirket 23 Mayıs’ta işbirliğini duyurdu. Ayrıca, Alfa’nın 2015’te Mazda’nın kendi fabrikasında üretime geçeceğini ilan ettiler. Baştan aşağı yenilenecek Mazda MX-5 daha erken bir tarihte çıkacak, çünkü Mazda bir süredir zaten kendi modelini geliştiriyordu. Alfa tasarımcıları yeni platforma oturtmak için bir dış gövde tasarlayacaklar.

2015 yılında Alfa aynı zamanda ortadan motorlu 4C’yi de güçlendirecek olan yeni yüksek teknolojili 1.8 motorunu çıkaracak. Temel anlamda 230 hp gayet iyi bir değer, ancak Fiat bunun gelecekte 300 hp ‘ye kadar çıkabileceğini söylüyor. Ancak doğrusu, 300 hp gibi bir oranın MX-5 ‘in frenleri ve süspansiyonunun yenilenme olasılığını düşündürüyor.

Alfa bununla birlikte aniden hatırı sayılır bir arkadaş itişli spor araba yelpazesine sahip olmuş olacak. Bu küçük roadster erişilebilir bir seçenek olacak – MX-5’in dünyanın en çok satan roadster’i olduğunu hatırlayalım – Daha sonra da 4C ikon bir model olacak.

Sonunda Alfa Fiat ile Chrysler’in birlikte olduktan sonra Chrysler’in arkadan itişli platformunda bir Spider yapmayı düşündüğünden beri ilk defa böyle bir şey planlıyor. Ancak bu daha büyük ve daha ağırdı ve zaten ertelenmişti. Bu küçük Mazda temelli otomobil Avrupa’nın yanı sıra Amerika’da da satışa çıkarak pazarda önemli ölçüde etkili olabilir.

Her neyse… Yeni, küçük bir Alfa Romeo Spider? Bizim salyalarımız akıyor…

Ancak daha da fazlası var. Fiat-Mazda ortaklığının son satırında şöyle diyor: “Fiat ve Mazda Avrupa’da da işbirliği için daha fazla fırsatı görüşmek üzere anlaştılar”. Fiat-Chrysler patronu Sergio Marchionne zaten başka bir ortak bulmak istediğini söylemişti. Ve Mazda son dört yıldır para kaybediyordu. Gittikçe izole olmaya ve küçülmeye başlamıştı. Şu an Ford ile ilişkilerinin kesilmiş olduğunu da görüyoruz. Aynı zamanda Fiat da Avrupa operasyonlarında para kaybediyor. Geçerli Mazda2 ‘yi Fiesta ile ve mevcut Fiat Punto’yu da Corsa ile birlikte geliştirmişlerdi. İki durumda da , yeni nesil araçlarında iki markanın da belirgin bir platform ortaklığı yok. Ve önceki modellerinde platform paylaşımı ve işçilik maliyetlerinin paylaşımı ile toplu satın alma bileşenleri yoluyla maliyeti düşürebiliyorlardı.

Mazda2 ve Punto’nun beraberliği nasıl olurdu? İki taraf arasındaki müzakereler henüz sadece başladı ve şimdilik hiçbir şeyi doğrulamıyorlar. Ancak inkar da etmiyorlar.

Orijinal makale: Paul Horrell, 23 Mayıs 2012, Top Gear

Fotoğraf: Alfa Romeo 2uettottanta Konsept – 2010

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 8 = ondört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>