Alfa Giulia ile Köklere Dönüşün Tarihi Belli Oldu

Alfa-Romeo-Giulia-sa

İyi günler alfisti.

 

Bildiğiniz gibi Alfa Romeo ürün gamında 159’dan bu yana D segmenti bir otomobil bulunmuyor. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra el yapımı ağırlıklı lüks spor sedan üretiminden küçük kompakt ve sportif modeller üretimine geçen markada tarih boyunca neredeyse hiç bu kadar uzun süre bu segment boş kalmamıştı. Ancak Marchionne’nin ekibinin bu boşluğun bu kadar uzun sürmesini affettirecek bir model üzerine sıkı bir şekilde çalıştığını artık tüm alfa severler biliyor. Yeni modelin resmi duyurulma tarihi de bugünlerde Detroit Motor Show’da belli oldu. 24 Haziran 2015! Alfa Müzesi olarak bildiğimiz, şu an “tadilat” nedeniyle kapalı olan Museo Storico Alfa Romeo’nun yeniden açılış tarihi de bu tarih olacak. Muhtemelen markanın “diriliş” temalı sunumunu o gün hep beraber izleyeceğiz.

 

Alfa Romeo 4C Spider

 

Yeni model, daha önceki haberlerimizde de bahsettiğimiz gibi alfanın köklerine dönüşünü temsil edecek. Yani markanın sportif tarihi eski modellere göre daha çok vurgulanacak, rakiplere oranla bariz üstünlükler ön plana çıkartılacak, tasarım olarak daha göz alıcı, çağının ötesinde çizgilere geçilecek, ve tabii ki alfisti kitlesi için en önemli olanı: Bundan sonraki tüm modellerde arkadan itişe geçilecek! %50-50 ön-arka ağırlık dağılımı ve sınıf lideri ağırlık/beygir gücü oranlarını unutmamak gerek! Giulia ismi ise her ne kadar resmi olarak açıklanmış isim olmasa da, en azından Avrupa’da bu isimle lansmanı yapılacağından şüphe yok gibi. Amerika kıtasında ise farklı bir isimle satışa sunulabilir.

 

4C Spider

Detroit’te sadece Giulia tanıtılmadı tabii. Hepimizin çok sevdiği 4C’nin de Spider modelinin resmi tanıtımı yapıldı. Coupe modelden farklı olarak, Spider’dan daha çok bir GTS tasarımı ile karşılaşacağımızı biliyorduk. Daha önce casus fotoğraflarından ve render’lardan farklı bir model gelmedi karşımıza. Beklemediğimiz tek fark, kapısının biraz arkasında, geniş hava oyuklarının altında bulunan üçüncü bir hava girişiydi. Konsept modelde olmayan diğer göze çarpan noktalar da, arkadaki egzoz çıkışlarının yerin değişmemiş ve Akrapovic logosu taşımıyor oluşu. Daha önce bildiğimiz detaylarsa, ortada yer alan motor bölmesinin coupe modeldeki gibi artık bir camla dışarıdan görülebilir olmaması, tavan bölümünün gövdeden farklı bir renkle ayrılması (şu ana kadar sadece siyah gördük) ve tabii ki USDM (Amerika pazarı) stili farları. Bu farlar halen Amerika harici bölgelerde opsiyonel olarak sunuluyor. Tavan ise kumaşın yanında karbon fiber opsiyonuyla da sunulacak.

 

Yeni Motorlar (Dikey eksen beygir gücü, yatay eksen motor hacmini simgeliyor).

 

Geçen yıldan bu yana Detroit’e kadar uzanan sürece baktığımızdaysa, bu yılki açıklamaların ve dedikoduların varacağı yerler bize markanın geleceği hakkında yine iyi sinyaller veriyor. Görünüşe göre Marchionne Alfanın pozisyonunu Maserati’ye biraz daha yaklaştırmaya çalışıyor. Böylece premium imajını çok daha üst çıtalara taşıyacak. Daha önce Giulietta’da bazı Fiat modellerinden yapılan alıntılar alfisti camiasını öfkelendirmişti. Yeni modellerdeyse Fiat grubunun diğer markalarına atıflar görme ihtimalimiz hayli yüksek. İlk önce 4C’nin Maserati fabrikasında üretilmesi, daha sonra Disco Volante’nin Carrozzeria Touring atölyelerinde tamamen el işçiliği ile üretilmesinden sonra, Giulia test araçlarının da Maserati Ghibli karoserleriyle saklandıklarını, ve iç kısımda da Jeep markasından ödünç alınmış parçalarla aracın kamufle edildiğine şahit olmuştuk. Marchionne bu noktaya kadar alfistinin artık hassaslaşan “Fiat” logosu fobisinden uzak bir görüntü çizmeyi başardı.

 

Geçtiğimiz ilkbaharda Alfa Romeo’nun yeniden diriliş sunumunda yeni nesil 4 ve 6 silindirli 2 ve 3 litre hacimli turbo (hatta bazıları “muhtemelen” biturbo) motorlardan da bahsedilmişti. İlginç bir şekilde, bu motorlarla tanışmamız erken bir tarihte de olabilecek gibi görünüyor. Çünkü yine “dedikodulara göre” bizim Giulia olarak beklediğimiz Tipo 952 modelinin Amerika kıtasındaki isminin 6C veya Giulia 6C olma ihtimali bulunuyor. Bu da beklediğimiz 6 silindirli ve sadece alfa markasında kullanılacak olan motorlarla daha erken tanışabileceğimiz anlamına geliyor. Yeni nesil motorların üretebileceği güçler düşünülünce, önümüzde epey heyecanlı bir yaz olacağını söylemek hiç de zor değil. Ayrıca elimizde 2016 tarihinde çıkması beklenen yeni SUV modelinde de ” hibrit motor teknolojileri kullanılabileceği haberleri var. Ne diyelim, iyisi olsun da… :)

 

Yazar: Tuncay Nergis

15.01.2015

 

Kaynaklar:

Fiat-Chrysler Automobiles Web sitesi, http://www.fcagroup.com/

Davide Raia, Clubalfa.it, 15.01.2015

Carlo Valente, infomotori.com, 14.01.2015

Larry P. Vellequette, autonews.com, 12.01.2015

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 − = iki

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>