Alfa 2014 yılı için 3 serisi rakibini hazırlıyor

c5f7f8ba22bc61faa6aa803ae1139d1d_XL[1]

Alfa Romeo öncelikli olarak sedan versiyonunun lansmanını yapacak, muhtemel olarak ABD ve Çin pazarlarında 4 çeker opsiyonu da bir seçenek olarak sunulacak.

Sedan gövde tipini sportwagon takip edecek.

Alfa Romeo’nun yeni Giulia Sedan’ının dondurulmasından sonra, yeni şeklini alması ve 2014 lansmanına çıkması için sadece aylar kaldı. Fiat grubu patronu Sergio Marchionne’nin zor durumdaki markasını canlandırmak için Yeni BMW 3 serisi rakibini çıkarmaya kararlı olması buna en büyük kanıt.

Giulia, Alfa’nın canlandırılması planı çerçevesinde başlatılan ilk “tamamen yeni” bir ana model olacak. Giulia sedan, – 2014’ün başında satışına başlanacak olan – ortadan motorlu spor otomobil 4C ve yeniden doğacak Spider (2015), yaşayan bir küresel premium marka olarak rekabette ayakları yere basan bir Alfa Romeo yaratmak için tasarlanacak.

Önden çekişli (içeride bahsedilen, ancak son ismi olmayan adıyla) Giulia, ilk olarak sedan, daha sonra sportwagon olarak gelecek.

Fiyatların giriş seviyesi 120 HP 1.4 litre MultiAir versiyonu için yaklaşık 22.000 £ (yaklaşık 62.000 TL) ‘den başlaması bekleniyor. Buna ek olarak, Fiat’ın kendi dizel seçenekleriyle birlikte, Alfa’ya özgü, daha önce 159 ve Brera modellerinde de kullanılan son derece saygın 1750 tbi motorun güncellenmiş bir takım yeni turbo benzinli motorlarıyla güçlenecek.

Marchionne son zamanlarda, yakın gelecekte Alfa’nın Fiat markalı otomobillerin motor seçeneklerinden yararlanmayacağını açıklığa kavuşturmuştu.

Giulia ayrıca, Chrysler’ın en son Pentastar benzinli V6 ‘sının yeni bir MutiAir sürümünü kullanacak, ancak, bu motor Avrupa için üretilmeyebilir. Dört tekerlekten çekiş Giulia’da bir opsiyon olacak, ve bu Alfa’nın kendisini Kuzey Amerika’da yeniden kabul ettirebilmesi için önemli olacak.

Yeni otomobil, Avrupa’nın “compact executive car” segmentinde Audi A4 ve BMW ve 3 serisi ile rekabeti amaçlayacak. Bu pazar, Ford Mondeo gibi araçların egemen olduğu, ancak hızla küçülen Avrupanın ana D segmenti pazarına göre hala güçlü durumda.

Şirketin premium çizgisinin ciddiye alınmasındaki esas nokta, Giulia’nın, Giulietta’nın kompakt sofistike platformunun güncelleştirilmiş bir sürümü olmasından kaynaklanıyor. Fiat, platformun yüzde 90’ının daha iyi direksiyon tepkisi ve süspansiyon kontrolü için rijitliği artıran ön şasi bacaklarını birbirine bağlayan makas plakalar gibi teknik incelikler içeren, yüksek mukavemetli materyallerden oluşturulduğunu söylüyor.

Giulia’nın temelleri bu mimarinin üçüncü tekrarı olmasında yatıyor. Şu anda Dodge Dart ve Çin pazarındaki Fiat Viaggio Giulietta platformunun daha geniş bir ikinci nesil kompakt platformunu paylaşmakta. Giulia’nın Dart platformundan daha uzun bir aks mesafesi ve bağımsız arka süspansiyonları içeren güncellenmiş bir versiyonu ile geleceği söylentisi de dolaşıyor.

Fiat grubu patronları tarafından bir ızdıraba dönüştürülen otomobilin görünüşünün üretim sürecinin başlanması ayarlandığında, yani bu sonbaharda, tamamlanması bekleniyor. Otomobilin son şekil verilmiş halinin önümüzdeki yılın ortalarında açıklanması bekleniyor.

Yeni Alfa Dodge Dart ile birlikte Chrysler’ın Belvidere, Illinois ‘deki fabrikasında üretilebilir. Resmi olarak, Fiat bunun gerçekleştirilebileceğini söylüyor, fakat bu konu hakkında henüz bir karara varılmadı.

Giulia’nın ABD’de üretilmesi markanın 1995 yılında Kuzey Amerika’dan çıkmasından sonra burada Alfa’nın yeniden başlaması için başarı şansını son derece destekleyecektir. Giulia’yı Avrupa’da üretip, daha sonra ABD’ye yollamak karlılığı azaltacak ve kuzeni Dodge’un yanında yapılacak bir üretim, ölçek ekonomisinin büyüklüğünden faydalanılmasına olanak sağlayacaktır.

Giulia’nın aynı zamanda Viaggio (Dodge’un Çin’deki sürümü) ile yerel ortak bir üretimde bulunması Alfa’nın Çin pazarında tanıtımı için olan yarışta bir kesinlik sağlayacaktır.

Orijinal Makale: Hilton Holloway, 9 Ağustos 2012, Autocar.co.uk

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


bir + = 8

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>